Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    COSMOTE
    Ανακοινώνεται ότι από 29 Δεκεμβρίου 2017 οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής μειώνονται για εισερχόμενες κλήσεις από 0,0134€/λεπτό σε 0,0113€/λεπτό και για χρήση δεδομένων από 0,0093€/ΜΒ σε 0,0074€/ΜΒ.

    Το βήμα χρέωσης παραμένει ανά δευτερόλεπτο για τις εισερχόμενες κλήσεις και ανά ΚΒ για την κίνηση δεδομένων.

    Οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής εφαρμόζονται στους συνδρομητές COSMOTE που τους προηγούμενους 4 μήνες έχουν, παραμένει περισσότερο χρόνο σε χώρα εντός ΕΕ/ΕΟΧ και παράλληλα έχουν χρησιμοποιήσει το κινητό τους τηλέφωνο κατά την περιαγωγή περισσότερο από ότι στην Ελλάδα (είτε για χρόνο ομιλίας είτε για χρήση δεδομένων).

    Επίσης αυξάνονται τα όρια στα προγράμματα και στα πακέτα που ισχύει πολιτική ορθής χρήσης για κατανάλωση δεδομένων εντός ΕΕ/ΕΟΧ και μειώνεται η επιπλέον χρέωση για την χρήση δεδομένων πέραν των ορίων αυτών από 0,0093€/ΜΒ σε 0,0074€/ΜΒ.

    Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το www.cosmote.gr ή καλέστε την Εξυπηρέτηση Πελατών της COSMOTE στο 13888 (με χρέωση 0,19€/κλήση από κινητό COSMOTE) ή την Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών COSMOTE στο 13818 (χωρίς χρέωση από εταιρικό κινητό COSMOTE). Η χρέωση για κλήσεις προς τον αριθμό 13888 από άλλα δίκτυα είναι σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του παρόχου του καλούντος.

    Όλες οι ανωτέρω τιμές συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 24%. Εφαρμόζεται επιπλέον Τέλος Συνδρομητών Κινητής Τηλεφωνίας 12%, 15%, 18% ή 20% ανάλογα με το ύψος του μηνιαίου λογαριασμού (προ ΦΠΑ) ανά σύνδεση κινητής για συνδρομητές συμβολαίου.

    Πηγή : COSMOTE

  2. #2
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παιδιά επειδή θα με απασχολήσει σύντομα.... Σε ειδοποιούν μέσω sms πότε θα αρχίσουν να χρεώνουν εισερχόμενες?

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.500
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για μισό λεπτό... ΔΩΡΕΑΝ δεν θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μισό λεπτό... ΔΩΡΕΑΝ δεν θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ;
    Έτσι νόμιζα κι ενώ από το καλοκαίρι.
    Πρέπει να υπάρχει είδηση κι εδώ.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μισό λεπτό... ΔΩΡΕΑΝ δεν θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ;
    Ναι, αλλά έχει παραθυράκια.

    όπως λέει η ανακοίνωση αυτή
    Οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής εφαρμόζονται στους συνδρομητές COSMOTE που τους προηγούμενους 4 μήνες έχουν, παραμένει περισσότερο χρόνο σε χώρα εντός ΕΕ/ΕΟΧ και παράλληλα έχουν χρησιμοποιήσει το κινητό τους τηλέφωνο κατά την περιαγωγή περισσότερο από ότι στην Ελλάδα (είτε για χρόνο ομιλίας είτε για χρήση δεδομένων).
    Η απόφαση της ΕΕ λέει οτι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση της περιαγωγής, πχ το να πάρεις νουμεράκι Αγγλίας και να είσαι μόνιμα στην Ελλάδα.

    https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_en.htm
    Conditions

    "Roam like at home" is intended for people who occasionally travel outside the country where they live or have stable links i.e. they work or study there. It's not meant to be used for permanent roaming. As long as you spend more time at home than abroad, or you use your mobile phone more at home than abroad, you can roam freely at domestic prices when travelling anywhere in the EU. This is considered a "fair use of roaming services".

    If you use your mobile phone abroad permanently, your mobile operator may charge you for your roaming use. These charges are capped however (see fair use policy below).

    When you cross a border within the EU, you will receive a text message from your mobile operator informing you that you are roaming and reminding you of its fair use policy.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Αυτοί ανακοινώνουν χρεώσεις τώρα και τις εφαρμόζουν αναδρομικά; Δεν πάνε καθόλου καλά οι άνθρωποι............

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επειδή θα με απασχολήσει σύντομα.... Σε ειδοποιούν μέσω sms πότε θα αρχίσουν να χρεώνουν εισερχόμενες?
    Πλέον σε ειδοποιούν. Εμένα με χρέωναν χωρίς ειδοποίηση τόσο καιρό και το είδα ξαφνικά στον λογαριασμό! Όταν πήρα να ρωτήσω γιατί με χρεώνουν κλήσεις περιαγωγής η απάντηση ήταν ότι έχω απεριόριστα ενδοεταιρικά και όχι δωρεάν λεπτά ομιλίας...... (όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

    Τους έχω στείλει mail από τον νοέμβριο και δεν μου απάντησαν ποτέ. Τους έστειλα και στην φόρμα επικοινωνίας στο site τους (05/12/2017) και μου απάντησαν δύο ημέρες μετά ότι το έστειλαν στα αρμόδια τμήματα. Τα αρμόδια τμήματα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα ενώ σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν "θα περιμένε απάντηση από τα κεντρικά"!

    Spoiler:


    Αγαπητέ κύριε ******,

    Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας (μέσω της φόρμας επικοινωνίας).

    Σε συνέχεια της γραπτής σας επικοινωνίας το ζήτημα σας έχει ήδη προωθηθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες μας και θα λάβετε ενημέρωση.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας και θα είμαστε σύντομα κοντά σας.

    Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών,

    ****** Χριστίνα.

    --Original Message--
    From: *******@*****.com
    Date: 05/12/2017 10:57 PM
    To: customercare@cosmote.gr
    Subject: Χρεώσεις Περιαγωγής εντός ΕΕ [#473191]

    Καλησπέρα,παρατήρησα στους λογαριασμούς μου ότι χρεώνομαι κλήσεις περιαγωγής από Γερμανία προς Ελλάδα, σε ενδοεταιρικόύς αριθμούς, για τους οποίους η κλήση από Ελλάδα είναι δωρεάν.
    Σύμφωνα με το site της Ευρωπαϊκής Ένωσης[1] και της ΕΕΤΤ[2] οι χρεώσεις περιαγωγής έχουν καταργηθεί!
    Θα ήθελα να μάθω για ποιόν λόγο χρεώνομαι κλήσεις περιαγωγής ενώ έχουν καταργηθεί!

    1, Όταν ταξιδεύετε στην ΕΕ, πληρώνετε για τις υπηρεσίες αυτές ακριβώς την ίδια τιμή που θα πληρώνατε αν ήσασταν στη χώρα σας.

    2, Η ΕΕΤΤ ενημερώνει τους συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας ότι από αύριο, 15 Ιουνίου 2017, καταργούνται οριστικά οι χρεώσεις περιαγωγής για κλήσεις, αποστολή και λήψη μηνυμάτων (sms), καθώς και χρήση δεδομένων εντός των 28 κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον σε ειδοποιούν. Εμένα με χρέωναν χωρίς ειδοποίηση τόσο καιρό και το είδα ξαφνικά στον λογαριασμό! Όταν πήρα να ρωτήσω γιατί με χρεώνουν κλήσεις περιαγωγής η απάντηση ήταν ότι έχω απεριόριστα ενδοεταιρικά και όχι δωρεάν λεπτά ομιλίας...... (όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

    Τους έχω στείλει mail από τον νοέμβριο και δεν μου απάντησαν ποτέ. Τους έστειλα και στην φόρμα επικοινωνίας στο site τους (05/12/2017) και μου απάντησαν δύο ημέρες μετά ότι το έστειλαν στα αρμόδια τμήματα. Τα αρμόδια τμήματα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα ενώ σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν "θα περιμένε απάντηση από τα κεντρικά"!

    Spoiler:

    Ακόμα ενα παραθυράκι , τα λεπτά που είναι για το ίδιο δίκτυο (προς whatsup πχ, η προς cosmote ) δεν έχουν υποχρέωση να τα δώσουν στην περιαγωγή, μόνο αυτά που είναι στην κατηγορία εθνικές κλήσεις

    https://ec.europa.eu/digital-single-...rs-roaming#266

    No. When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country. If you have distinct so-called ‘on-net’ and ‘off-net’ volumes in your national bundle, all the roaming minutes may be all deducted from the off-net volume, and also when you call another subscriber of the same domestic operator while roaming.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον σε ειδοποιούν. Εμένα με χρέωναν χωρίς ειδοποίηση τόσο καιρό και το είδα ξαφνικά στον λογαριασμό! Όταν πήρα να ρωτήσω γιατί με χρεώνουν κλήσεις περιαγωγής η απάντηση ήταν ότι έχω απεριόριστα ενδοεταιρικά και όχι δωρεάν λεπτά ομιλίας...... (όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

    Τους έχω στείλει mail από τον νοέμβριο και δεν μου απάντησαν ποτέ. Τους έστειλα και στην φόρμα επικοινωνίας στο site τους (05/12/2017) και μου απάντησαν δύο ημέρες μετά ότι το έστειλαν στα αρμόδια τμήματα. Τα αρμόδια τμήματα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα ενώ σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν "θα περιμένε απάντηση από τα κεντρικά"!

    Spoiler:

    Θα έπρεπε να το έχεις ψάξει καλύτερα πριν τα mail και τα τηλεφωνήματα.

    Τα ενδοεταιρικά ισχύουν μόνο όταν είσαι εντός Ελλαδας. Το ίδιο είναι και σε Vodafone-Wind.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Επίσης τα δωρεάν λεπτά (απο ανανεώσεις, προσφορές κλπ) δεν ισχύουν σε περιαγωγή.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country. If you have distinct so-called ‘on-net’ and ‘off-net’ volumes in your national bundle, all the roaming minutes may be all deducted from the off-net volume, and also when you call another subscriber of the same domestic operator while roaming.
    Η ανακοίνωση λέει ότι τους δίνει το δικαίωμα να μου καταναλώσουν πρώτα τα λεπτά προς εθνικές κλήσεις πριν αυτά προς Cosmote! Δεν λέει ότι πρέπει να με χρεώνουν ενδοεταιρικά με περιαγωγη!

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όταν είσαι σε περιαγωγή δεν υπάρχουν δωρεάν ενδοεταιρικά. Όπως επίσης δεν υπάρχουν δωρεάν προς το δικό σου δίκτυο ή άλλες προσφορές. Καταναλώνεται "δωρεάν" ο χρόνος προς όλους ή προς τρίτα δίκτυα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανακοίνωση λέει ότι τους δίνει το δικαίωμα να μου καταναλώσουν πρώτα τα λεπτά προς εθνικές κλήσεις πριν αυτά προς Cosmote! Δεν λέει ότι πρέπει να με χρεώνουν ενδοεταιρικά με περιαγωγη!
    Αν δεν έχεις "δωρεαν" λεπτά για τις εθνικές κλήσεις τότε θα σε χρεώσουν εθνικές κλήσεις (off-net).
    Δεν λέει πουθενά οτι πρέπει να δίνουν τα on-net και στην περιαγωγή

  14. #14
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Baudtec wifi
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί ανακοινώνουν χρεώσεις τώρα και τις εφαρμόζουν αναδρομικά; Δεν πάνε καθόλου καλά οι άνθρωποι............
    Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά την ανακοίνωση θα δεις ότι λέει πως ανακοινώθηκαν μειώσεις στις ήδη υπάρχουσες χρεώσεις και όχι ότι τώρα ανακοινώθηκαν χρεώσεις γενικα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επειδή θα με απασχολήσει σύντομα.... Σε ειδοποιούν μέσω sms πότε θα αρχίσουν να χρεώνουν εισερχόμενες?
    Ναι εξαρχής ίσχυε αυτο
    Δεν αρκεί να αμφισβητήσεις την ιδέα της βαρύτητας για να μην πνιγείς, πρέπει να μάθεις και να κολυμπάς

  15. #15
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα ενα παραθυράκι , τα λεπτά που είναι για το ίδιο δίκτυο (προς whatsup πχ, η προς cosmote ) δεν έχουν υποχρέωση να τα δώσουν στην περιαγωγή, μόνο αυτά που είναι στην κατηγορία εθνικές κλήσεις

    https://ec.europa.eu/digital-single-...rs-roaming#266

    No. When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country. If you have distinct so-called ‘on-net’ and ‘off-net’ volumes in your national bundle, all the roaming minutes may be all deducted from the off-net volume, and also when you call another subscriber of the same domestic operator while roaming.
    Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι αφού αρχικά μου έδωσαν ένα πρόγραμμα που είχε λεπτά προς cosmote (1500') και μόνο 120' προς εθνικά δίκτυα, όταν αργότερα κατάλαβα από μόνος μου (γιατί δεν μου το είπαν) ότι είναι διαθέσιμα μόνο τα 120' στην περιαγωγή (ενώ τους είχα πει ότι είμαι μόνιμα στο εξωτερικό) μου πρότειναν να αλλάξω πρόγραμμα ώστε να έχω περισσότερα διαθέσιμα λεπτά στην περιαγωγή. Πράγμα που έκανα. Μου απέκρυψαν όμως (για δεύτερη φορά) το όριο που υπάρχει στη χρήση. Και έλαβα και εγώ μήνυμα ότι σε 14 μέρες θα αρχίσουν να με χρεώνουν.
    Και το ερώτημα είναι τι κάνω δεδομένου ότι από τη μία δεν θέλω να χάσω τον αριθμό και από την άλλη δεν μπορώ να πληρώνω τόσα χρήματα μηνιαίως για κάτι που δεν μπορώ κατ' ουσία να χρησιμοποιήσω.
    Επιλογές εκ πρώτης σκέψεως:
    Α) Το γυρίζω σε καρτοκινητό και φυσικά πληρώνω τα σπασμένα της επιδότησης παγίου, παραμένοντας cosmote?
    B) Το πάω σε άλλη εταιρεία πληρώνοντας πάλι τα σπασμένα?

    Υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-19, 12:54
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 20:45
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 20:22
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 21:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας