Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    "Παν μέτρον άριστον" έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοι μας, από τους οποίους δυστυχώς πήραμε ελάχιστα πράγματα ...
    Ο εθισμός στα ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν είναι και τόσο νέο φαινόμενο, απλά υποδηλώνει αποξένωση και τάσεις κατάθλιψης του ατόμου.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  2. #17
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως μάλλον και λόγω ηλικίας αναπολώ τις εποχές που μαζευόμασταν παρέα, κυρίως με ps1+ps2 και παίζαμε πολλές ώρες μεν, αλλά χαβαλέ δε, με συνοδεία fast food, ποτών, καφέδων κλπ. Δεν μπορώ να το περιγράψω ως εθισμό ακριβώς, καθώς δεν παίζαμε όλοι μανιωδώς αλλά είτε ένας ένας (πχ Resident Evil) είτε 2 (Pro evolution) και οι υπόλοιποι κάναμε όλο το πείραγμα και τον χαβαλέ. Αξέχαστες εποχές. Τελευταία φορά που έπαθα έναν ψιλοεθισμό ήταν το καλοκαίρι του 2013 με το Grepolis. Αλλά και εκεί στους 8-9 μήνες κατάλαβα ότι δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό να σε ξυπνάει η εφαρμογή που την έχεις μέχρι και στο smartphone σου στις 5 το πρωί για να σε ενημερώσει ότι δέχεσαι επιθέσεις σε πόλεις σου.. Οπότε και το έκοψα άμεσα. Βλέπω όμως δυστυχώς παιδιά φίλων, ηλικίας 6-10 περίπου, τα οποία είναι στην κυριολεξία κολλημένα. Δεν παίζουν κανένα άλλο παιχνίδι και δεν εννοώ μόνο έξω, εννοώ playmobil, lego, επιτραπέζια ή οτιδήποτε άλλο. Τπτ δεν είναι ικανό να τους ξεκολλήσει από μια τηλεόραση. Αυτό με θλίβει. Η κόρη μου είναι 5. Παίζει κανένα talking tom ή κανένα subway surfer στο κινητό αλλά μέχρι εκεί. 1 ώρα την ημέρα αρκεί.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  3. #18
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τωρα, ότι σε βοηθά στα Αγγλικά και στις οδηγικές δεξιότητες ειναι νομίζω υπερβολές. Και το λέω επειδή κάνω τετοια χρήση πάνω από 20 χρόνια αλλα τα αγγλικά τα έμαθα από τις σχέσεις μου πρόσωπο με πρόσωπο (τουλάχιστον).
    Οσο για την οδήγηση, ας το αφήσουμε καλύτερα. Αυτη ήταν η δουλειά μου 30 χρόνια, μην το ξευτελίσουμε.
    Το ogame ειναι το παιχνίδι, κάτι σαν το Ikariam, ναι.
    Εθιστικό μπορει να ειναι, αλλα βρε παιδιά, Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά ολη νύχτα στο πόδι για να κερδίσεις τι;
    Αν ειναι να εθιστεί κάποιος και το κάνει με γνώση ότι κάνει κάτι για να ξεφύγει από κάτι άλλο, ας εθιστεί στον αθλητισμό, στο διάβασμα, στον αερομοντελισμό, ξερω γω, κατι να εχει κάποιο κερδος στη ζωή.
    Το είχα δοκιμάσει το ogame. Το παράτησα μετα απο κανα μήνα όταν συνειδητοποίησα οτι ξυπνούσα μες στη μαύρη νύχτα για να δω τι έγινε ο στόλος μου κλπ κλπ. Κι απο το Ikariam πέρασα, ίδια ιστορία, ίδια κατάληξη. Το μεγαλύτερο κόλλημα το έφαγα τέλος του 2005 που ξεκίνησα το Lineage II τότε. Είχαν συμβεί 2 απανωτά άσχημα γεγονότα στη ζωή μου και το παιχνίδι λειτούργησε σαν απόδραση απο τον πραγματικό κόσμο. Ευτυχώς, τα άτομα που γνώρισα εκεί έδρασαν σαν καταλύτης επάνω μου αλλά κι εγώ σε αυτούς. Τέλος του 2006 παρατήσαμε όλοι το παιχνίδι και πήγα στο γάμο τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cca : 03-01-18 στις 16:55. Αιτία: Λάθος ημερομηνίες

  4. #19
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι από μας αλήθεια βελτιώσαμε τα Αγγλικά μας λόγω παιχνιδιών;

  5. #20
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον μιλάει για παιχνίδι τύπου Ικαριαμ, δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο εθιστικό είναι.

    Ο ΠΟΥ δεν νομίζω να μιλάει για φυσιολογικές καταστάσεις παιχνιδιού, ούτε καν για το ότι μερικές φόρες πχ μπορεί κάποιος να φάει ενα ΣΚ πάνω απο τον υπολογιστή.
    ο ΠΟΥ σίγουρα δεν μιλάει για φυσιολογικές καταστάσεις, το θέμα είναι πως θα το ερμηνεύσουν οι γονείς...

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακό να πας σε ψυχολόγο, κακό είναι όταν με το παραμικρό πας σε έναν. Για έναν γονιό που δεν έχει καμία σχέση με έναν υπολογιστή, πόσο μάλλον με το gaming, δεν ξέρω αν θα μπορεί να καταλάβει το παιδί του αν είναι εθισμένο ή όχι. Φοβάμαι μήπως με το παραμικρό νομίζουν ότι υπάρχει εθισμός. Απλώς χρειάζεται προσοχή.
    Καταλαβαίνω τι λες αλλά ο WHO οφείλει να επισημάνει τον κίνδυνο. Εκτός αυτού δεν προτείνει καν τη συνδρομή ψυχολόγου αλλά τον περιορισμό των ωρών
    Από την άλλη, υπάρχουν γονείς που πρέπει να τους χτυπήσει κάποιος το καμπανάκι ότι το παιδί θέλει το γονιό του και όχι το ψηφιακό αποκούμπι. Τώρα για τους υπερευαίσθητους γονείς τι να κάνουμε, πάντα θα ξεφύγει κάποιος.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ogame ειναι το παιχνίδι, κάτι σαν το Ikariam, ναι.
    Εθιστικό μπορει να ειναι, αλλα βρε παιδιά, Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά ολη νύχτα στο πόδι για να κερδίσεις τι;
    Αν ειναι να εθιστεί κάποιος και το κάνει με γνώση ότι κάνει κάτι για να ξεφύγει από κάτι άλλο, ας εθιστεί στον αθλητισμό, στο διάβασμα, στον αερομοντελισμό, ξερω γω, κατι να εχει κάποιο κερδος στη ζωή.
    https://www.youtube.com/watch?v=tWtvrPTbQ_c
    https://en.wikipedia.org/wiki/Operan...ioning_chamber
    https://www.psychologytoday.com/blog...ure-circuits-0
    https://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine

    Η ντοπαμινη τα κανει ολα... και τα video games προσφερουν escapism. Αν δεν παιρνεις ευχαριστηση απο αλλα πραγματα λογω προσωπικων προβληματων, ειναι λογικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα δοκιμάσει το ogame. Το παράτησα μετα απο κανα μήνα όταν συνειδητοποίησα οτι ξυπνούσα μες στη μαύρη νύχτα για να δω τι έγινε ο στόλος μου κλπ κλπ. Κι απο το Ikariam πέρασα, ίδια ιστορία, ίδια κατάληξη. Το μεγαλύτερο κόλλημα το έφαγα τέλος του 2015 που ξεκίνησα το Lineage II τότε. Είχαν συμβεί 2 απανωτά άσχημα γεγονότα στη ζωή μου και το παιχνίδι λειτούργησε σαν απόδραση απο τον πραγματικό κόσμο. Ευτυχώς, τα άτομα που γνώρισα εκεί έδρασαν σαν καταλύτης επάνω μου αλλά κι εγώ σε αυτούς. Τέλος του 2016 παρατήσαμε όλοι το παιχνίδι και πήγα στο γάμο τους...
    Ειναι ψιλοκαρκινος αυτα τα "free" browser games και ειδικα τα MMORPGοειδη.

    1000 φορες καλυτερα να πληρωνεις €50 για μια εμπειρια 10-20 ωρων και τελος... γιατι τα αλλα δεν εχουν τελος. Μονο αρχη.

  8. #23
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Καλά τα λέει ο ΠΟΥ αλλά πρέπει να συμπεριλάβει και άλλα πράγματα, πχ ποδόσφαιρα, μοτό, αυτοκίνητα, στέρεα, καταδύσεις, κουτσομπολιό, πολιτική χωρίς κέρδος, γκόμενες κλπ.
    Ο καθένας έχει τη λόξα του και το χούϊ του, απλά μερικοί το παρακάνουν και είναι σε νεαρές ηλικίες.

    OGame, ψύχωση, δυστυχώς το σκότωσε η FailForge. Silent Hunter, το ίδιο, δυστυχώς το βύθισε η χαζοεταιρεία του.
    Τα σκάκια θέλουν πολύ διάβασμα και είμαστε χαμένοι απο χέρι.
    Atic-Attack στο Sinclair ZX Spectrum 48k και ξεκλείδωμα για ZX microdrive, σκέτη πρέζα.
    Asteroids και τένις με τουβλάκια με 2 δραχμές σε σφαιριστήρια μια φορά και ένα ένα καιρό, αρρώστια.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως, υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο, όμως αν φτάσουμε στο σημείο να υπάρχουν άνθρωποι που εχουν ανάγκη βοήθειας για να μετριάσουν τέτοια εξαρτηση, τότε αλίμονο μας.
    Διαβαστε περίπτωση:
    Το 2006 ξεκίνησα ενα διαδικτυακό παιχνίδι για ξεφύγω από κάποιες δραστηριότητες που ειχα και δεν ήταν θετικές για την συνοχή της οικογενεια μου. Το 2009 το παρατησα γιατί δεν υπήρχε λόγος πλέον, όλα ειχαν ελθει στην κανονικότητα.
    Φέτος το Νοέμβρη, μετα από τόσα χρόνια σκεφτηκα να ξαναμπώ, να θυμηθώ τα παλιά. Ε, οι μισοί ειναι ακόμα εκει και παιδευονται, ξερετε γιατί; Εχουν φτιάξει πλέον λογαριασμούς-θέσεις που εχουν εγκλωβιστεί σε αυτούς.
    Και αυτο δεν ειναι τόσο κακό, όσο το γεγονός ότι τα ξημερώματα Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς καταλαβα ότι ήταν μεσα νέοι άνθρωποι, 25-30-40 χρονών, και προσπαθουσαν να εκμεταλευθούν την απουσία των υπολοίπων!!!
    10 χρόνια κάνουν αυτο το πράμα!!! 10 χρόνια.
    Και αυτοι ήταν σε εναν server από τους 7-8 του συγκεκριμενου παιχνιδιού. Δλδ, τι διάολο εχει πάθει ο κόσμος;
    Ειλικρινά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ.
    Ικάριαμ έπαιζες? Εγώ είχα καεί με αυτό... Βέβαια έκανα παρέες και φιλίες που ακόμα κρατάνε...
    "Μόνο το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχουν όρια. Και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος."
    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι από μας αλήθεια βελτιώσαμε τα Αγγλικά μας λόγω παιχνιδιών;
    Μόνο λόγω των παιχνιδιών όχι, αλλά γενικότερα λόγω διαδικτύου και ότι μπορείς να βρεις εκεί εγώ τα βελτίωσα μια χαρά.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #26
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #27
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέει ο ΠΟΥ αλλά πρέπει να συμπεριλάβει και άλλα πράγματα, πχ ποδόσφαιρα, μοτό, αυτοκίνητα, στέρεα, καταδύσεις, κουτσομπολιό, πολιτική χωρίς κέρδος, γκόμενες κλπ.
    Ο καθένας έχει τη λόξα του και το χούϊ του, απλά μερικοί το παρακάνουν και είναι σε νεαρές ηλικίες.

    OGame, ψύχωση, δυστυχώς το σκότωσε η FailForge. Silent Hunter, το ίδιο, δυστυχώς το βύθισε η χαζοεταιρεία του.
    Τα σκάκια θέλουν πολύ διάβασμα και είμαστε χαμένοι απο χέρι.
    Atic-Attack στο Sinclair ZX Spectrum 48k και ξεκλείδωμα για ZX microdrive, σκέτη πρέζα.
    Asteroids και τένις με τουβλάκια με 2 δραχμές σε σφαιριστήρια μια φορά και ένα ένα καιρό, αρρώστια.
    Συμφωνώ απολύτως - ειδικά με την πρώτη παράγραφο του post...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  13. #28
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Αν και δεν μπορώ να παραβλέψω ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων με εθισμό στο gaming, νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι η ύπαρξη εθισμού και όχι τόσο το μέσο εθισμού. Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω σχετικές γνώσεις, αλλά μου φαίνεται είναι πιο σημαντικό να διαγνωστεί η αιτία που οδήγησε στον εθισμό, και όχι τόσο στο τί.
    Τούτο λεχθέντος, σίγουρα χρειάζεται έλεγχος και περιορισμός, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για παιδιά. Δυστυχώς έχει γίνει σχεδόν κοινή πρακτική, γονείς να "παρκάρουν" τα παιδιά τους σε ταμπλετ/PC, για να έχουν εκείνοι την "ησυχία" τους...

  14. #29
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον μιλάει για παιχνίδι τύπου Ικαριαμ, δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο εθιστικό είναι.

    Ο ΠΟΥ δεν νομίζω να μιλάει για φυσιολογικές καταστάσεις παιχνιδιού, ούτε καν για το ότι μερικές φόρες πχ μπορεί κάποιος να φάει ενα ΣΚ πάνω απο τον υπολογιστή.
    Spoiler:
    Παίζεις και ikariam Σπύρο;


    Το πιο εθιστικό είναι το WOW
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  15. #30
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν μπορώ να παραβλέψω ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων με εθισμό στο gaming, νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι η ύπαρξη εθισμού και όχι τόσο το μέσο εθισμού. Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω σχετικές γνώσεις, αλλά μου φαίνεται είναι πιο σημαντικό να διαγνωστεί η αιτία που οδήγησε στον εθισμό, και όχι τόσο στο τί.
    Τούτο λεχθέντος, σίγουρα χρειάζεται έλεγχος και περιορισμός, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για παιδιά. Δυστυχώς έχει γίνει σχεδόν κοινή πρακτική, γονείς να "παρκάρουν" τα παιδιά τους σε ταμπλετ/PC, για να έχουν εκείνοι την "ησυχία" τους...
    Καλα τα λες, αλλα δεν ειναι τοσο απλο δυστυχως.

    Δηλαδη πες π.χ. οτι καποιος το εριξε στο WoW επειδη τον παρατησε η γκομενα και επεσε σε καταθλιψη (η αιτια που λες). Η λυση ποια ειναι στο πλαισιο της κρατικης μεριμνας? Να του βρει νεα γκομενα το κρατος? Δεν γινονται αυτα τα πραγματα...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-17, 10:09
  2. Παγκόσμιος θρήνος
    Από kerkiss στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 09:07
  3. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 18:18
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-17, 12:32
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας