Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη μου δεν τα εχω μπερδεψει
    Δεν ειμαι ισως expert οπως εσυ και αλλοι εδω αλλα τα βασικα τα γνωριζω
    Ειπα οτι το asterisk συνδεεται με ISDN καρτα σε ISDN (S0) θυρα στο NETMOD και δεν θελω να το αλλαξω αυτο.
    Ο συναγερμος παλι σε PSTN (POTS) του ΝΕΤΜΟΔ .
    Αρα γυρευω router που δινει ΚΑΙ τα δυο ειδη διασυνδεσης.
    Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και προσπαθεια υποστηριξης.
    ΓΓ
    Χωρίς παρεξηγηση το ειπα επειδή έγραψες αρχικά οτι "δίνουν το Speedport Entry 2i που ομως εχει ΜΟΝΟ δυο (2) ISDN πορτες (και LAN φυσικά) χωρις ομως PSTN/POTS πορτες" ενώ το Speedport 2i έχει 2 POTS πόρτες στην πραγματικότητα και καμία ISDN
    Το συγκεκριμένο μοντέλο Oxygen που δίνει ο ΟΤΕ έχει μόνο μια πορτα ISDN που παίζει είτε σε NT mode ή σε TE mode οπότε αν έχεις και ISDN συσκευή τα πράγματα περιπλέκονται αλλά υπάρχει λύση και σε αυτή την περίπτωση (Συνδέεις το Asterisk σε sip trunk κατευθείαν στον πάροχο και τρέχεις παράλληλα την τηλεφωνία και στο Oxygen αλλά πολύ πολύπλοκο χωρίς ουσιαστικό λόγο κατά εμέ).

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει 2 θύρες S0 αλλά μόνο η μία (ΒΡΙ) είναι προς χρήση για σύνδεση άλλων συσκευών σε PRI/BRI. Η άλλη θύρα (Ext Sync) χρησιμοποιείται μόνο σε BRI για σύνδεση και συγχρονισμό με άλλα NT/NTU.
    Αν θέλει να συνδέσει και την άλλη (ή άλλες, έως 8 σύνολο) ISDN συσκευές, τότε θα το κάνει όπως γίνεται σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις, με παράλληλη συνδεσμολογία του S0 bus. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να ρυθμίσει το Oxygen να παίξει ως ΝΤ και Short Passive Bus, ενεργοποιώντας την αντίσταση 100Ω (μέσω των διακοπτών) αλλά και να φροντίσει να υπάρχει ίδια αντίσταση στο τέλος της γραμμής ή αν η τελευταία συσκευή που συνδεθεί έχει τέτοια επιλογή ενεργοποίησης.
    Πληροφορίες και συνδεσμολογία της καλωδίωσης υπάρχουν στη σελίδα 203 του εγχειριδίου.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξηγηση το ειπα επειδή έγραψες αρχικά οτι "δίνουν το Speedport Entry 2i που ομως εχει ΜΟΝΟ δυο (2) ISDN πορτες (και LAN φυσικά) χωρις ομως PSTN/POTS πορτες" ενώ το Speedport 2i έχει 2 POTS πόρτες στην πραγματικότητα και καμία ISDN
    ......
    ταδε εφη Cosmo-κοπελιτσα...
    ΓΓ

  4. #19
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Ε τοτε δεν τα ξερει καλα Anyway, πλεον νομιζω εβγαλες ακρη για το πως μπορεις να κινηθεις...

  5. #20
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τοτε δεν τα ξερει καλα Anyway, πλεον νομιζω εβγαλες ακρη για το πως μπορεις να κινηθεις...
    ευχαριστω εσενα και ολους. Θα επανελθω με νεωτερα

  6. #21
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Επανέρχομαι με νεώτερα (και νευρα).
    Αποφασισα να υποβάλλω τηλεφωνικα στο 13888 το αιτημα μου για μεταβαση σε FIBER 50 την προηγούμενη εβδομαδα. Η κυρια επιβαβαιωσε την παροχη του OXygen router και συμφωνησε να μου παραδοθεί στο χωρο εργασίας μου γιατι λόγω ωραρίων δουλείας απουσιάζω απο το σπιτι σε εργασιμες ώρες ΟΤΕ. Προβλεψη μεταβασης εως 12 ημερες. Ολα καλα.
    Σημερα δεχτηκα τηλεφωνο από το 13888 οπου αλλη κυρια ηθελε να με ενημερωσει οτι λογω μετατροπής της γραμμής μου σε ευρυζωνική (μαλλον εννοούσε τηλεφωνία VoIP) θα πρεπει να ερθει τεχνικός του ΟΤΕ να συνδεσει το router στο σπίτι μου και ότι για να γίνει αυτό χρειάζεται απαραίτητα να έχω τηλεφωνικό κέντρο. Της είπα ότι εχω Τ/Κ και γιαυτό ζήτησα τον Oxygen router αλλα άλλα εχω συμφωνήσει και άλλα μου λεει τωρα και να συνενονηθεί με την αλλη κυρία και οτι δεν μου ειναι καθολου ευκολο να ειμαι σπιτι σε ωράρια ΟΤΕ, και ότι την συνδεση του modem-Router μπορω να την κανω μονος μου (τα πηρα λιγο).
    Ρωταω τωρα εσας τους ειδικούς.
    1. Η μετατροπη της τηλεφωνίας σε ευρυζωνική είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ οταν πας σε VDSL? Και αν ναι, δεν θα έχω πρόβλημα με τον συναγερμό που θέλει αναλογική πόρτα? (που διαθετει το Oxygen)
    2. Αν με το 1. ειναι ΟΚ ωφελεί να επιμείνω να μου στειλουν το Oxygen να το βαλω εγω καi να μην χάσω την μέρα μου να περιμένω τον τεχνικό τους? H δεν γινεται αλλιως?
    Οποια άλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικά για μια γρήγορη απάντηση για να δω πως θα το χειριστω
    ΓΓ

  7. #22
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με νεώτερα (και νευρα).
    Αποφασισα να υποβάλλω τηλεφωνικα στο 13888 το αιτημα μου για μεταβαση σε FIBER 50 την προηγούμενη εβδομαδα. Η κυρια επιβαβαιωσε την παροχη του OXygen router και συμφωνησε να μου παραδοθεί στο χωρο εργασίας μου γιατι λόγω ωραρίων δουλείας απουσιάζω απο το σπιτι σε εργασιμες ώρες ΟΤΕ. Προβλεψη μεταβασης εως 12 ημερες. Ολα καλα.
    Σημερα δεχτηκα τηλεφωνο από το 13888 οπου αλλη κυρια ηθελε να με ενημερωσει οτι λογω μετατροπής της γραμμής μου σε ευρυζωνική (μαλλον εννοούσε τηλεφωνία VoIP) θα πρεπει να ερθει τεχνικός του ΟΤΕ να συνδεσει το router στο σπίτι μου και ότι για να γίνει αυτό χρειάζεται απαραίτητα να έχω τηλεφωνικό κέντρο. Της είπα ότι εχω Τ/Κ και γιαυτό ζήτησα τον Oxygen router αλλα άλλα εχω συμφωνήσει και άλλα μου λεει τωρα και να συνενονηθεί με την αλλη κυρία και οτι δεν μου ειναι καθολου ευκολο να ειμαι σπιτι σε ωράρια ΟΤΕ, και ότι την συνδεση του modem-Router μπορω να την κανω μονος μου (τα πηρα λιγο).
    Ρωταω τωρα εσας τους ειδικούς.
    1. Η μετατροπη της τηλεφωνίας σε ευρυζωνική είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ οταν πας σε VDSL? Και αν ναι, δεν θα έχω πρόβλημα με τον συναγερμό που θέλει αναλογική πόρτα? (που διαθετει το Oxygen)
    2. Αν με το 1. ειναι ΟΚ ωφελεί να επιμείνω να μου στειλουν το Oxygen να το βαλω εγω καi να μην χάσω την μέρα μου να περιμένω τον τεχνικό τους? H δεν γινεται αλλιως?
    Οποια άλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικά για μια γρήγορη απάντηση για να δω πως θα το χειριστω
    ΓΓ
    Το κέντρο σου τι τρόπους διασύνδεσης έχει με τον πάροχο;

  8. #23
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κέντρο σου τι τρόπους διασύνδεσης έχει με τον πάροχο;
    Αν εννοεις το Τ/Κ μου ειναι Asterisk με ISDN συνδεση.
    Βοηθαει αυτο για να απαντηθουν τα ερωτηματα μου παραπανω η χρειαζεται κατι περισσοτερο?

  9. #24
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοεις το Τ/Κ μου ειναι Asterisk με ISDN συνδεση.
    Βοηθαει αυτο για να απαντηθουν τα ερωτηματα μου παραπανω η χρειαζεται κατι περισσοτερο?
    Τότε μπορείς να πάρεις και τους κωδικούς της τηλεφωνίας και να συνδέσεις τον Asterisk κατευθείαν στον ims του ΟΤΕ. Έτσι δεν θα σε νοιάζει ποιό modem router έχεις κοκ ως προς την τηλεφωνία.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε μπορείς να πάρεις και τους κωδικούς της τηλεφωνίας και να συνδέσεις τον Asterisk κατευθείαν στον ims του ΟΤΕ. Έτσι δεν θα σε νοιάζει ποιό modem router έχεις κοκ ως προς την τηλεφωνία.
    Ευχαριστω Παναγιωτη. Αλλα αν διαβασεις το αρχικό ποστ μου θα δεις/καταλαβεις περισσοτερα για την περιπτωση πχ οτι αναφερω και για ISDN τηλεφ. συσκευες που δεν θελω να πεταξω.
    Επισης αν μπορεις να απαντησεις εσυ η καποιος αλλος τα ερωτηματα του παραπανω ποστ μου να δω τι κανω με τον ΟΤΕ
    Τα επαναλαμβανω εδω
    1. Η μετατροπη της τηλεφωνίας σε ευρυζωνική είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ οταν πας σε VDSL? Και αν ναι, δεν θα έχω πρόβλημα με τον συναγερμό που θέλει αναλογική πόρτα? (που διαθετει το Oxygen)
    2. Αν με το 1. ειναι ΟΚ ωφελεί να επιμείνω να μου στειλουν το Oxygen να το βαλω εγω καi να μην χάσω την μέρα μου να περιμένω τον τεχνικό τους? H δεν γινεται αλλιως?
    Οποια άλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

    Ευχ/

  11. #26
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Δεν είδα οτι ειχε και πρώτη σελίδα, με συγχωρείς..
    Εκτός από το vDSL rural δεν έχω δει κάπου αλλού να σε γυρνάνε σε vdsl χωρίς να γίνει η τηλεφωνία ευρυζωνική και απ' όσο ξέρω έτσι γίνεται υποχρεωτικά.
    Το oxygen το φέρνει μόνο ο τεχνικός σε ραντεβού οπότε τυπικά πρέπει να έρθει στον χώρο και να το εγκαταστήσει για να το έχεις σαν συσκευή. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πάρεις...

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω Παναγιωτη. Αλλα αν διαβασεις το αρχικό ποστ μου θα δεις/καταλαβεις περισσοτερα για την περιπτωση πχ οτι αναφερω και για ISDN τηλεφ. συσκευες που δεν θελω να πεταξω.
    Επισης αν μπορεις να απαντησεις εσυ η καποιος αλλος τα ερωτηματα του παραπανω ποστ μου να δω τι κανω με τον ΟΤΕ
    Τα επαναλαμβανω εδω
    1. Η μετατροπη της τηλεφωνίας σε ευρυζωνική είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ οταν πας σε VDSL? Και αν ναι, δεν θα έχω πρόβλημα με τον συναγερμό που θέλει αναλογική πόρτα? (που διαθετει το Oxygen)
    2. Αν με το 1. ειναι ΟΚ ωφελεί να επιμείνω να μου στειλουν το Oxygen να το βαλω εγω καi να μην χάσω την μέρα μου να περιμένω τον τεχνικό τους? H δεν γινεται αλλιως?
    Οποια άλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

    Ευχ/
    1. Θεωρητικά απο την στιγμή που θα πας σε vdsl σε καμπίνα που είναι μέσω vectoring πας και σε voip, αλλά θεωρητικά, προσωπικά στο γραφείο για παράδειγμα βάλαμε vdsl και κρατήσαμε την isdn γραμμή, πελάτης δίπλα στο γραφείο του βάλανε oxygen.
    Και μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αναφορές που αλλού το κρατήσανε σε Pstn/isdn ή ότι του υποχρεώσαν να το κάνουν vob.

    2. oxygen στέλνουν απο όσο ξέρω μόνο μέσω του τεχνικού, δεν έχω δει ακόμα περίπτωση να το στέλνουν μέσω courier

    Ναι μπορεί να μπει ο συναγερμός στο oxygen, δοκίμασε να τους πιέσεις λίγο μπας και καταφέρεις να παραμείνεις όπως έχει, απλά να ξέρεις πως κάποια στιγμή αναγκαστικά θα αλλάξουν όλα σε Vob

  13. #28
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είδα οτι ειχε και πρώτη σελίδα, με συγχωρείς..
    Εκτός από το vDSL rural δεν έχω δει κάπου αλλού να σε γυρνάνε σε vdsl χωρίς να γίνει η τηλεφωνία ευρυζωνική και απ' όσο ξέρω έτσι γίνεται υποχρεωτικά.
    Το oxygen το φέρνει μόνο ο τεχνικός σε ραντεβού οπότε τυπικά πρέπει να έρθει στον χώρο και να το εγκαταστήσει για να το έχεις σαν συσκευή. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πάρεις...
    Ευχαριστώ και παλι.
    Αλλα με τον συναγερμο τι γινεται στην περιπτωση VoIP?
    ΓΓ

  14. #29
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και παλι.
    Αλλα με τον συναγερμο τι γινεται στην περιπτωση VoIP?
    ΓΓ
    Αν τους πεις οτι έχεις συναγερμό τότε σου στέλνουν ένα miniUPS για να συνδέσεις το oxygen ώστε να έχεις τηλεφωνία άρα και να μπορεί να καλέσει ο συναγεργμός όσο έχει διακοπή ρεύματος...

  15. #30
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους πεις οτι έχεις συναγερμό τότε σου στέλνουν ένα miniUPS για να συνδέσεις το oxygen ώστε να έχεις τηλεφωνία άρα και να μπορεί να καλέσει ο συναγεργμός όσο έχει διακοπή ρεύματος...
    Αν δεν κάνω λάθος το Oxygen έχει ενσωματωμένη μπαταρία. (Τουλάχιστον το Oxygen που έχω εγώ της Vodafone έχει και νομίζω το ίδιο δίνει και η COSMOTE)

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 11:51
  2. Από 30 σε 50 με μικρότερη τιμή;
    Από freebil στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-17, 22:20
  3. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 15:14
  5. Σύνδεση Fritzbox με asterisk (capi over tcp)
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 19:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας