Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Καλησπέρα. Μέχρι τώρα Αυτο που γνωρίζω είναι ότι όταν έχει κάποιος adsl και κάνει αίτηση για vdsl , απαιτείται ενέργεια τοπικά , από τεχνικό του ΟΤΕ της περιοχής Για να τον κουμπώσει σε πόρτα για vdsl...

    Oταν όμως κάποιος είναι Ίδη σε vdsl , πχ στο vdsl 30 και κανει αίτηση για αναβάθμιση σε VDSL 50 , η σε VDSL 100 , για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση πρεπει πάλι να γινει ενεργεια απο τεχνικό ? η γίνεται αυτόματα η αναβάθμιση απο τα κεντρικά μέσω του συστήματος? δηλαδή αλλάζουν απλα το προφιλ?

    γιατι αν ειναι το δευτερο και δεν χρειαζεται καποια επισκεψη τεχνικου , γιατι λενε εως 12 εργασιμες , αν ειναι μια απλη διαδικασια που μπορει να ολοκληρωθει σε 2 λεπτα μέσα από το σύστημα ?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ανάλογα.
    Συνήθως ναι, η αλλαγή απο 30αρι απο καμπίνα σε 50αρί κλπ γίνεται απομακρυσμένα, αλλάζουν το προφιλ
    Αυτοί λένε το 12 ημέρες να είναι καλυμμένοι, υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να χρείαστει αλλαγή εξοπλισμού ή να σε γυρίσουν σε voip (υποθέτω μιλάμε για ΟΤΕ).

    Μπορεί ακόμα σε ελάχιστες περιπτώσεις κάποιος να ήταν σε vdsl απο το κέντρο και όχι απο καμπίνα, εκεί θα χρείαστει να πάει τεχνικός

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Μα αν κάποιος είναι σε κέντρο και του βγάζει διαθεσιμότητα αναβάθμισης από το κέντρο γιατί να πάει Τεχνικος? Πχ αν κάποιος έχει Vdsl 30 από κέντρο και θέλει να πάει σε 50 πρέπει να πάει Τεχνικος στο κέντρο για την αλλαγή?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν κάποιος είναι σε κέντρο και του βγάζει διαθεσιμότητα αναβάθμισης από το κέντρο γιατί να πάει Τεχνικος? Πχ αν κάποιος έχει Vdsl 30 από κέντρο και θέλει να πάει σε 50 πρέπει να πάει Τεχνικος στο κέντρο για την αλλαγή?
    για να έχει κάποιος 100αρά θα την έχει αναγκαστικά για την ώρα απο καμπίνα, για την 50αρα όχι, άλλα υποθέτω πως μέχρι τώρα δεν είχες δυνατότητα να επιλέξεις 50αρα, όποτε μάλλον βάλανε καμπίνα κοντά σου, όποτε θα σε μεταφέρουν σε καμπίνα.

    Δεν μας λες όμως, μέχρι τώρα πως είχες σύνδεση; απο καμπίνα, ΑΚ; μπήκε νέα καμπίνα κοντά σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Oχι το θέμα μου είναι πιο περίπλοκο , εγώ παίρνω από κέντρο. Και από vdsl 30 θέλω να πάω στα 50. Και χθες ρώτησα τον τεχνικό που ήταν στο κέντρο και μου είπε ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί μένω δίπλα στο κέντρο (απόσταση 20 μέτρα το πολύ) . Και ότι πάντα θα παίρνω από κέντρο γιατί δεν προβλέπεται να βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ δίπλα στο κέντρο το είμαι...
    Και του λέω δηλαδή εγώ fiber 100 και 200 δεν θα μπορώ να βάλω ποτέ? Και μου απάντησε ότι θα μπορώ κανονικά να βάλω και ας παίρνω από το κέντρο γιατί έχουν εγκαταστήσει στο κέντρο το νέο μηχάνημα που επιτρέπει τις νέες ταχύτητες απλά δεν το έχουν ενεργοποιήσει ακόμα και θα γίνει αυτό μέσα 2018... και του λέω μετά πάλι , ότι εγώ έχω ακούσει πως μόνο από καμπίνα ο ΟΤΕ θα δίνει fiber και μου είπε πάλι όχι και ότι θα μπορώ να παίρνω κανονικά...
    τώρα να είναι Τεχνικος μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ και να μου λέει ψέματα η να μην γνωρίζει τι να πω...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oχι το θέμα μου είναι πιο περίπλοκο , εγώ παίρνω από κέντρο. Και από vdsl 30 θέλω να πάω στα 50. Και χθες ρώτησα τον τεχνικό που ήταν στο κέντρο και μου είπε ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί μένω δίπλα στο κέντρο (απόσταση 20 μέτρα το πολύ) . Και ότι πάντα θα παίρνω από κέντρο γιατί δεν προβλέπεται να βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ δίπλα στο κέντρο το είμαι...
    Και του λέω δηλαδή εγώ fiber 100 και 200 δεν θα μπορώ να βάλω ποτέ? Και μου απάντησε ότι θα μπορώ κανονικά να βάλω και ας παίρνω από το κέντρο γιατί έχουν εγκαταστήσει στο κέντρο το νέο μηχάνημα που επιτρέπει τις νέες ταχύτητες απλά δεν το έχουν ενεργοποιήσει ακόμα και θα γίνει αυτό μέσα 2018... και του λέω μετά πάλι , ότι εγώ έχω ακούσει πως μόνο από καμπίνα ο ΟΤΕ θα δίνει fiber και μου είπε πάλι όχι και ότι θα μπορώ να παίρνω κανονικά...
    τώρα να είναι Τεχνικος μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ και να μου λέει ψέματα η να μην γνωρίζει τι να πω...
    Κοίτα μέχρι σήμερα, αυτό που ξέρουμε είναι οτι για να δώσουν 100αρές και 200 θα το κάνουν μέσω vectoring και nga δικτύων, αυτή την στιγμή ξέρουμε οτι καμπίνες στα 550 μέτρα απο το ΑΚ και το ΑΚ δεν θα δώσουν σήμερα vectoring, αυτά μεσω ΕΕΤΤ, μπορεί στο μέλλον, μάλλον μετά το 2018.

    Οπότε πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω, 50 αρα ναι μπορεί να δώσει απο το κέντρο και είναι απλά μια αλλαγή profil αν είσαι σε 30αρι

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Αυτό με την ΕΕΤ τι ακριβώς λέει? Γιατί δηλαδή να το απαγορεύει να δίνουν από κέντρο έστω και προσωρινά? Δηλαδή με ποιο σκεπτικό το απαγορεύουν?

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με την ΕΕΤ τι ακριβώς λέει? Γιατί δηλαδή να το απαγορεύει να δίνουν από κέντρο έστω και προσωρινά? Δηλαδή με ποιο σκεπτικό το απαγορεύουν?
    Παρεμβολές στους υπόλοιπους συνδρομητές.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Ενεργοποιηθηκε σημερα επιτελους η VDSL μου . Το παω σιγα σιγα και ξεκινησα απο τα 30.

    Τα στατιστικα της γραμμης ειναι τα παρακατω....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΟΤΕ Γουβια 30.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  72,5 KB 
ID: 190247

    Νομιζω ειναι καλα σχετικα. Οπως τα βλεπετε να κανω σιγα σιγα κινηση πρωτα για 50αρα και αργοτερα για 100?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε βάλανε σε καμπίνα, αν θες πας και στα 100 άμεσα

    Άκυρο, τώρα θυμήθηκα πως είσαι στα 20 μέτρα απο το ΑΚ, όχι δεν μπορείς να πάρεις 100αρά, για την ώρα εως 50

  11. #11
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    ok θα βαλω πρωτα 50 και βλεπω. Ο τεχνικος παλι που ηρθε που μου εκανε την συνδεση μου ειπε οτι μπορω να βαλω και τα 100
    γιατι ειμαι πολυ κοντα στο κεντρο ... ισως να κανει λαθος. θα δουμε

    - - - Updated - - -

    Κατι ακομα... το modem που μου εφερε ο τεχνικος ειναι το 2ι , και εχει λιγο χαλια wifi και 100αρι lan μονο και οχι 1000ari...

    αξιζει να ζητησω αλλαγη και να μου στειλουν το 724?

    ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο καινουριο και καλυτερο και να μην το αλλαξω...

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok θα βαλω πρωτα 50 και βλεπω. Ο τεχνικος παλι που ηρθε που μου εκανε την συνδεση μου ειπε οτι μπορω να βαλω και τα 100
    γιατι ειμαι πολυ κοντα στο κεντρο ... ισως να κανει λαθος. θα δουμε

    - - - Updated - - -

    Κατι ακομα... το modem που μου εφερε ο τεχνικος ειναι το 2ι , και εχει λιγο χαλια wifi και 100αρι lan μονο και οχι 1000ari...

    αξιζει να ζητησω αλλαγη και να μου στειλουν το 724?

    ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο καινουριο και καλυτερο και να μην το αλλαξω...
    Πιο καινούργιο ναι, καλύτερο δεν θα το έλεγα.
    Στο θέμα του ασυρμάτου είναι νομίζω στα ίδια για τα 2.4ghz, το 1000αρι θα το χρειαστείς μόνο αν έχεις και υπολογιστές με 1000αρι ώστε να κάνεις ενα lan

  13. #13
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο καινούργιο ναι, καλύτερο δεν θα το έλεγα.
    Στο θέμα του ασυρμάτου είναι νομίζω στα ίδια για τα 2.4ghz, το 1000αρι θα το χρειαστείς μόνο αν έχεις και υπολογιστές με 1000αρι ώστε να κάνεις ενα lan
    Εχω NAS και streemarw σε 4k TV , nvdia shield κλπ....

    Εχω και το router που ειχα αγορασει πριν που ειχα την ADSL το TP-LINK TD-W8970 , μηπως να κρατησω αυτο για 1000 LAN και WIFI?

    - - - Updated - - -

    Αν ζητησω το 724 τελικα αξιζει? δέχονται την αλλαγή?

  14. #14
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω NAS και streemarw σε 4k TV , nvdia shield κλπ....

    Εχω και το router που ειχα αγορασει πριν που ειχα την ADSL το TP-LINK TD-W8970 , μηπως να κρατησω αυτο για 1000 LAN και WIFI?

    - - - Updated - - -

    Αν ζητησω το 724 τελικα αξιζει? δέχονται την αλλαγή?
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το tp-link που έχεις έστω σαν ap/switch και να βάλεις πάνω τις συσκευές σου για να εκμεταλλευτείς το καλύτερο WiFi και το 1000αρι λαν. Για το w724v αν πας σε 100αρα λογικά θα στο δώσουν αυτοί αλλά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές με το entry 2i.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το tp-link που έχεις έστω σαν ap/switch και να βάλεις πάνω τις συσκευές σου για να εκμεταλλευτείς το καλύτερο WiFi και το 1000αρι λαν. Για το w724v αν πας σε 100αρα λογικά θα στο δώσουν αυτοί αλλά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές με το entry 2i.
    Γιατί να δώσουν το 724 αν πάω στην 100αρα? Εμένα μου είπαν ότι μου δίνουν αυτό επειδή είναι πιο καινούριο και υποστηρίζει και 100αρα...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 02:52
  3. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39
  4. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-17, 22:19
  5. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας