Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Πατατηρώ οτι στο Πατημα Βριλησσίων και πιο συγκεκριμένα στην Αθανασίου Διάκου συμβαίνει το εξής παράδοξο.

    Ενω στην Αθ.Διάκου υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL σε κάποιους άλλους αριθμους του ίδιου δρόμου δεν δίνει διαθεσιμότητα. Ενας απο αυτους του αριθμούς ειναι και ο δικός μου.

    Το δίπλα ακριβώς σπίτι και το απεναντι μου τα βγάζει διαθέσιμα για VDSL .. το δικό μου όμως οχι;
    Ειναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο ; Μπας και με έχουν βάλει μαυρη λίστα

    Η καμπίνα ειναι δίπλα στα 100 μέτρα ενω υπάρχει και άλλη καμπίνα στην Αναπαυσεως στα Καρφουρ στα 400-500 μέτρα.

    Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και τρίτη καμπίνα πιο ψηλά στο Πάτημα διπλα σε μια πλατειούλα η οποία δεν απέχει και αυτή πάνω απο 200-250 μέτρα το μέγιστο απο τον δρόμο μου.

    Εχω καλέσει 13888 δεν εχουν ίδεα και ουτε μπορουν να μου δώσουν απάντηση.Επι ενα χρόνο προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλα μάταια.

    Η HOL τα ίδια δεν εχει την παραμικρή ιδέα.

    Εστειλα ενα γραπτο μηνυμα στον ΟΤΕ πριν μια εβδομάδα δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση αν και περιμένω μπαρουφολογίες - αοριστίες.. Τα γνωστά όπως γνωρίζετε.

    Καταρχήν ειναι κανείς απο την περιοχη και αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο;

    Οι καπίνες ειναι ενεργές εν τέλει και αν ναι ποιες;

    Ειναι φυσιολογικό κάτι τετοιο ;

    Λαθος συστήματος λένε δεν είναι, το έχουμε δει πολλές φορές απο το δικο τους σύστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 05-09-16 στις 19:55.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να είναι συστημικό λάθος.
    Η περιοχή αν δεν κάνω λάθος ανήκει στο ΑΚ Μελισσίων και έχει αναβαθμιστεί αρκετό χρόνο πριν.

    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής. Πήγαινε στον κατανεμητή του σπιτιού αν είναι πολυκατοικία και δες απεξω ή μεσα έχει ενα τριψήφιο αριθμό της μορφής ΥΥ-ΧΧΧ ή ΧΧΧ-ΥΥ ή μόνο ΧΧΧ.
    σε ενδιαφέρει το ΧΧΧ, βγες βόλτα γύρω απο το σπίτι σου και θα βρεις το ΚΑΦΑΟ με αριθμό ΧΧΧ που ανήκεις. Βεβαιώσου οτι λειτουργεί(ακούγονται ανεμιστήρες) και οτι όντως είναι αναβαθμισμένο.

    Κάνε γράμμα ή mail στον ΟΤΕ με τα στοιχεία του ΚΑΦΑΟ και ζήτα σύνδεση VDSL.

    Παρεμπιπτόντως με τηλέφωνο δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι συστημικό λάθος.
    Η περιοχή αν δεν κάνω λάθος ανήκει στο ΑΚ Μελισσίων και έχει αναβαθμιστεί αρκετό χρόνο πριν.

    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής. Πήγαινε στον κατανεμητή του σπιτιού αν είναι πολυκατοικία και δες απεξω ή μεσα έχει ενα τριψήφιο αριθμό της μορφής ΥΥ-ΧΧΧ ή ΧΧΧ-ΥΥ ή μόνο ΧΧΧ.
    σε ενδιαφέρει το ΧΧΧ, βγες βόλτα γύρω απο το σπίτι σου και θα βρεις το ΚΑΦΑΟ με αριθμό ΧΧΧ που ανήκεις. Βεβαιώσου οτι λειτουργεί(ακούγονται ανεμιστήρες) και οτι όντως είναι αναβαθμισμένο.

    Κάνε γράμμα ή mail στον ΟΤΕ με τα στοιχεία του ΚΑΦΑΟ και ζήτα σύνδεση VDSL.

    Παρεμπιπτόντως με τηλέφωνο δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα;
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

    σωστά στο ΑΚ Μελισσίων ανήκει και όντως έχει αναβαθμιστεί εαν δεν κάνω λάθος 1 χρόνο μετα την Πεντέλη. Δηλαδή το 2014.
    Μάλιστα το 13 έκαναν βόλτες στην γειτονιά εξωτερικοί πωλητές της HOL χτύπαγαν κουδούνι για να ενημερώσουν για την διαθεσιμότητα του VDSL.

    Οχι δεν βγάζει ουτε με τηλέφωνο ουτε με διεύθυνση. Τα τηλέφωνα που έχω κάνει ειναι αρκετά απο πρόπερσι να φανταστείς και όπως αναφέρουν βλέπουν εσωτερικό σύστημα το οποίο τους βγάζει μη διαθεσιμότητα.

    Η Hol μια απο τα ίδια .. για εναν περίεργο λόγο μόνο το σύστημα της wind μου βγάζει διαθεσιμότητα. Αν ισχύει καλώς αλλά βολεύει η Hol ή ο ΟΤΕ για συμπληρωματικά πακέτα καλύτερα.

    Οταν τους παραθέτω τα γεγονότα δεν μου λένε τον λόγο ακριβώς απλά επικαλουνται το σύστημα.. Πιστεύω οτι δεν τους ενδιαφέρει και δεν το ψάχνουν κιόλας

    Ο κατανεμητής ειναι στην είσοδο της πολυκατοικίας . Θα κοιτάξω μήπως και γράφει κάποιον αριθμό όπως μου τον παρέθεσες . Το καφάο γράφει κάποιον αριθμό απ έξω;
    Θα ειναι ίδιος με αυτον του κατανεμητη ;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

    σωστά στο ΑΚ Μελισσίων ανήκει και όντως έχει αναβαθμιστεί εαν δεν κάνω λάθος 1 χρόνο μετα την Πεντέλη. Δηλαδή το 2014.
    Μάλιστα το 13 έκαναν βόλτες στην γειτονιά εξωτερικοί πωλητές της HOL χτύπαγαν κουδούνι για να ενημερώσουν για την διαθεσιμότητα του VDSL.

    Οχι δεν βγάζει ουτε με τηλέφωνο ουτε με διεύθυνση. Τα τηλέφωνα που έχω κάνει ειναι αρκετά απο πρόπερσι να φανταστείς και όπως αναφέρουν βλέπουν εσωτερικό σύστημα το οποίο τους βγάζει μη διαθεσιμότητα.

    Η Hol μια απο τα ίδια .. για εναν περίεργο λόγο μόνο το σύστημα της wind μου βγάζει διαθεσιμότητα. Αν ισχύει καλώς αλλά βολεύει η Hol ή ο ΟΤΕ για συμπληρωματικά πακέτα καλύτερα.

    Οταν τους παραθέτω τα γεγονότα δεν μου λένε τον λόγο ακριβώς απλά επικαλουνται το σύστημα.. Πιστεύω οτι δεν τους ενδιαφέρει και δεν το ψάχνουν κιόλας

    Ο κατανεμητής ειναι στην είσοδο της πολυκατοικίας . Θα κοιτάξω μήπως και γράφει κάποιον αριθμό όπως μου τον παρέθεσες . Το καφάο γράφει κάποιον αριθμό απ έξω;
    Θα ειναι ίδιος με αυτον του κατανεμητη ;
    Το ΚΑΦΑΟ γράφει έναν τριψήφιο αριθμό ίδιο με αυτόν του κατανεμητή, το ΧΧΧ που σου έγραψα πιο πάνω.

    Δες εδώ, http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%B1%CF%82

    τον τριψήφιο θα τον βρεις σε καμπίνα της γειτονιάς εαν κανεις ολα τα τετράγωνα μια γύρα...

    - - - Updated - - -

    Στη φώτο που έχει στο thread είναι το ΚΑΦΑΟ 123

    - - - Updated - - -

    Δες και εδώ το νούμερο του ΚΑΦΑΟ στη μέση περιπου της σελίδας, παλαιό και νέο ΚΑΦΑΟ μαζί. http://fttxgr.eu/faq.html

  5. #5
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολυ ωραία το κατάλαβα, βρήκα στο κατανεμητή εναν 3ψήφιο ΚΚ220 και ενα 02 δίπλα..

    Οποτε αυτο το 220 το ψάχνω σε όποια καμπίνα υπάρχει εδω δίπλα.

    Κάπου είχα παρει το μάτι μου πριν καιρό ενα PDF που είχε τις καμπίνες με τους αριθμούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 05-09-16 στις 19:56.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραία το κατάλαβα, βρήκα στο κατανεμητή εναν 3ψήφιο ΚΚ220 και ενα 02 δίπλα..

    Οποτε αυτο το 220το ψάχνω σε όποια καμπίνα υπάρχει εδω δίπλα.

    Κάπου είχα παρει το μάτι μου πριν καιρό ενα PDF που είχε τις καμπίνες με τους αριθμούς.
    Κοίτα απο μόνος σου καλύτερα και ασε τα χαρτιά....

  7. #7
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν εχω πάει να κοιτάξω ακόμη λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα λυθεί το μυστήριο.

    Ωστόσο με κάλεσαν απο το site της cosmote και αρχικά είπαν δεν ειναι αρμοδιότητα τους να με εξυπηρετήσουν αλλά εν τέλη θα το κοιτάξει ο κύριος που με πήρε.

    Επίσης άλλο ενα παράδοξο ειναι οτι κάλεσα σήμερα την CYTA και μου είπε οτι για την διεύθυνση μου ειναι διαθέσιμο το VDSL γιατι εχουν περάσει οπτικη ίνα και μου δίνει 35άρι + 50άρι.

    Ρώτησα αρκετές φορές μήπως και πρόκειτε για κάποιο λάθος και δίνουν απο το άστικο στα Μελίσσια (πίσω απο το Μουστάκα).

    Με διαβεβαίωσαν οτι δεν πρόκειτε για λάθος και απο το αστικό δεν δίνουν γιατι απέχει 1.6 χμ . Κάτι το οποιο ειναι σωστό , δεν μου ειπαν δηλαδή κάτι λάθος.

    Το θέμα ειναι οτι εγω καμπίνα CYTA (εαν λειτουργεί έτσι) δεν έχω δεί εδω οχι μόνο στα Βριλήσσια αλλά και γενικότερα σους γύρω δήμους.

    Απο που δίνει η CYTA VDSL ; απο τις καμπίνες του ΟΤΕ;

    Για την ιστορία 27 ευρώ το double play το 35άρι VDSL
    Και 30 ευρώ το 50άρι double play VDSL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 07-09-16 στις 19:29.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει λίγο καιρό τώρα που ξεκίνησε να δίνει από καμπίνες, όπως και η Forthnet, αλλά ακόμη δεν δίνουν παντού. Γι' αυτό στο site αναφέρει:
    Οι ταχύτητες VDSL εξαρτώνται από την τεχνική υλοποίηση και είναι:
    • έως 35/3 Mbps ή έως 30/2,5 Μbps
    • έως 50/10 Mbps ή έως 50/5 Mbps


    Τα υπογραμμισμένα είναι για σύνδεση από καμπίνα.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω πάει να κοιτάξω ακόμη λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα λυθεί το μυστήριο.

    Ωστόσο με κάλεσαν απο το site της cosmote και αρχικά είπαν δεν ειναι αρμοδιότητα τους να με εξυπηρετήσουν αλλά εν τέλη θα το κοιτάξει ο κύριος που με πήρε.

    Επίσης άλλο ενα παράδοξο ειναι οτι κάλεσα σήμερα την CYTA και μου είπε οτι για την διεύθυνση μου ειναι διαθέσιμο το VDSL γιατι εχουν περάσει οπτικη ίνα και μου δίνει 35άρι + 50άρι.

    Ρώτησα αρκετές φορές μήπως και πρόκειτε για κάποιο λάθος και δίνουν απο το άστικο στα Μελίσσια (πίσω απο το Μουστάκα).

    Με διαβεβαίωσαν οτι δεν πρόκειτε για λάθος και απο το αστικό δεν δίνουν γιατι απέχει 1.6 χμ . Κάτι το οποιο ειναι σωστό , δεν μου ειπαν δηλαδή κάτι λάθος.

    Το θέμα ειναι οτι εγω καμπίνα CYTA (εαν λειτουργεί έτσι) δεν έχω δεί εδω οχι μόνο στα Βριλήσσια αλλά και γενικότερα σους γύρω δήμους.

    Απο που δίνει η CYTA VDSL ; απο τις καμπίνες του ΟΤΕ;

    Για την ιστορία 27 ευρώ το double play το 35άρι VDSL
    Και 30 ευρώ το 50άρι double play VDSL.
    Μόνο απο καμπίνες ΟΤΕ. Μακάρι να βλέπαμε σοβαρές επενδύσεις σε NGA απο εναλλακτικούς αλλά ως τώρα μόνο Vodafone κάτι πάει να κάνει...

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα 2 καμπίνες σήμερα VDSL .
    Η αποσταση βάση google maps εχει ως εξής:
    Η μία στα 140 μέτρα η οποία ειναι στην Μεγάλου Αλεξάνδρου και Παλαιων Πατρών Γερμανού με αριθμό 230

    H δεύτερη λίγο πιο ψηλά στην Μεγάλου Αλεξάνδρου στα 280 μέτρα και με αριθμό 234
    Είναι ουσιαστικά δίπλα στο σπίτι μου 2 καμπίνες VDSL.

    Μετα η οπτική ίνα κατεβαίνει στην Αναπαύσεως με μια καμπίνα στα 450-500 μέτρα δίπλα στα Carefour η οποία ουσιαστικά κι αυτή μπορεί να μου δώσει. (Αριθμό δεν γνωρίζω)


    Οι καμπίνες λοιπόν πάνω απο την Αναπαύσεως που αφορουν τον λόφο του Πατήματος Βριλησσίων ειναι 2 η 230 και η 234 πιο ψηλά, οι οποίες καλύπτουν όλο το πάτημα άνετα. Οποτε δεν νομίζω να μπεί κάποια άλλη γιατι όλα τα σπίτια τους πατήματος απέχουν στην χειρότερη των περιπτώσεων 400 μέτρα .

    Ο κατανεμητής μου ωστόσο έχει αρίθμηση 220..

    Αν υπάρχει κάποια άλλη καμπίνα στο πάτημα Βριλησσίων ενημερώστε με.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 08-09-16 στις 20:32.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα υπάρχει σίγουρα και αποκλείεται η περιοχή να έχει μόνο 2-3 καμπίνες, αλλά αρκετές περισσότερες.
    Βγάλε βόλτα τον σκύλο, πάρε καφέ και βγες βόλτα στα τετράγωνα.

    - - - Updated - - -

    Στο Carrefour είναι η 226 και λίγο παραπάνω στη γωνία με Διός η 227.
    Ψάξε-ψάξε και θα την βρεις!

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γάτα έχω πιάνει ;
    Καλα σίγουρα τα ανω βριλήσσια δεν έχουν 2 καμπίνες.

    Εννοώ οτι το κομμάτι πάνω απο την Αναπαύσεως ( ο λόφος δηλαδή μόνο) πρέπει να έχει 2 καμπίνες .

    Αυτες που λές κάτω απο την Αναπαύσεως φτάνουν απόσταση τα 500 - 600 μέτρα . Οπότε γίνεται να μου δίνουν απο εκεί και όχι απο δίπλα μου;

    Σκέφτομαι οτι βάση αρίθμησης το 220 θα ειναι ακόμη πιο χαμηλά οπότε μήπως και αναφέρεται η αρίθμηση στο κέντρο που βρίσκεται στον Μουστάκα;

    Ωστόσο θα πάρω ποδήλατο γιατι το αμάξι δεν βολεύει για τέτοιες δουλειές και θα αρχίσω εξερεύνηση :P

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γάτα έχω πιάνει ;
    Καλα σίγουρα τα ανω βριλήσσια δεν έχουν 2 καμπίνες.

    Εννοώ οτι το κομμάτι πάνω απο την Αναπαύσεως ( ο λόφος δηλαδή μόνο) πρέπει να έχει 2 καμπίνες .

    Αυτες που λές κάτω απο την Αναπαύσεως φτάνουν απόσταση τα 500 - 600 μέτρα . Οπότε γίνεται να μου δίνουν απο εκεί και όχι απο δίπλα μου;

    Σκέφτομαι οτι βάση αρίθμησης το 220 θα ειναι ακόμη πιο χαμηλά οπότε μήπως και αναφέρεται η αρίθμηση στο κέντρο που βρίσκεται στον Μουστάκα;

    Ωστόσο θα πάρω ποδήλατο γιατι το αμάξι δεν βολεύει για τέτοιες δουλειές και θα αρχίσω εξερεύνηση :P
    Θα την βρεις σε ενα απο τα τετράγωνα γύρω απο το δικό σου τετράγωνο, είμαι σχεδόν βέβαιος, έως απόλυτα γιατί έμενα κοντά, οτι αποκλείεται να είναι πέρα απο ένα τετράγωνο περιμετρικά του δικού σου τετραγώνου.., Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί έχω πιει κ μερικά ποτάκια!

  14. #14
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν μπήκα σήμερα στο σύστημα διαθεσιμότητας . το είχα ελέγξει και προχθές.

    (Μετα απο δυο χρόνια διαθεσιμότητας στην περιοχή (εκτός απο την δική μου διεύθυνση) ένας άνθρωπος βρέθηκε να κάνει σωστά τη δουλειά του απο το cosmote.gr (οχι το 13888) και δείχνει κανονικά διαθεσιμότητα πλέον με διεύθυνση. Με τηλεφωνικό αριθμό ακόμη το έχει μη διαθέσιμο..) Με τα νέα δεδομένα υπο εξέταση και αυτό..

    Καλλιο αργά που λένε αν δεν επέμενα ίσως και στην επόμενη ανανέωση να μου έδιναν εκ νέου λανθασμένη εντύπωση οτι δεν υφίσταται η υπηρεσία.

    Τώρα οσο για τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ και του Κατανεμητή μάλλον δεν πρέπει να ειναι απόλυτο.

    Η οπτική ίνα δεν κάθεται πάνω απο ολα τα παλιά καφάο ADSL οπότε κάποια παλιά υποθέτω θα καταργηθούν. Εχουμε ηδη ενα παλιό που το σκαλίζει συνέχεια ο ΟΤΕ αλλά δεν περνάει απο εκει οπτική . Ισως αυτο να ειναι και το 220.

    Αν κάνω κάποιο λάθος σε αυτο παρακαλω να το συζητήσουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την βρεις σε ενα απο τα τετράγωνα γύρω απο το δικό σου τετράγωνο, είμαι σχεδόν βέβαιος, έως απόλυτα γιατί έμενα κοντά, οτι αποκλείεται να είναι πέρα απο ένα τετράγωνο περιμετρικά του δικού σου τετραγώνου.., Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί έχω πιει κ μερικά ποτάκια!
    χεχε σε κατάλαβα . Την γειτονιά την έχω περπατήσει και δεν έχω δει κάτι αλλά θα το κοιτάξω για το γαμώτο που λένε αν και όπως φαίνεται το διορθώσανε το θέμα.
    ?
    - - - Updated - - -

    και ο παραλογισμός συνεχίζεται..


    Αφου λοιπόν απο χθες μου δίνει διαθεσιμότητα το Site της Cosmote για VDSL τους ζήτησα να με καλεσουν κι εγώ όλο αισιοδοξία για να αναβαθμίσω την σύνδεση μου.

    Η Cosmote τώρα ισχυρίζεται οτι δεν υφίσταται διαθεσιμότητα αλλά και γενικότερα οι γειτονικοί αριθμοί που έψαξε δεν έχουν διαθεσιμότητα.

    Ενω έχουν εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον που τα κοιτάζω μέσω site.
    Ακόμη και αναζήτηση διαθεσιμότητας με τηλέφωνο κι αν κάνεις βγάζει διαθεσιμότητα για Αθ. Διάκου 14 που βρίσκεται το 2ο ΚΕΠ Βριλησσίων..


    Οταν τους ρώτησα γιατι δείχνει το site διαθεσιμότητα ισχυρίστηκαν οτι δείχνει γενικά για την περιοχή..

    Υπενθυμίζω οτι η καμπίνα ειναι στον δίπλα δρόμο Μεγάλου Αλεξάνδρου και σε λιγότερο απο 150 μέτρα απόσταση..

    Ζήτησα ξανά λοιπόν να το κοιτάξει κλιμάκιο της περιοχής και περιμένω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 10-09-16 στις 00:09.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψάχνοντας μήπως έχουν καταγραφεί πληροφορίες για την περιοχή μου στο φόρουμ έπεσα σε ενα θέμα που άνοιξα ο ίδιος τον Σεπτέμβρη του 15 αλλά το ειχα ξεχάσει και παρατήσει φυσικά.
    Ειναι ακριβώς το ίδιο θέμα που άνοιξα φέτος και επι της ουσίας έλαβα την ίδια αρνητική απάντηση που έχω έως και σήμερα. Τους είχα πει ακριβώς τα ίδια πράγματα και έλαβα σχεδόν τις ίδιες απαντήσεις με μερικές παραλαγές
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...47#post5768347

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στα Άνω Λιόσια
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-22, 20:45
  2. VDSL Βριλησσια
    Από Kouribo στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 08:34
  3. Βριλήσσια Πάτημα - Αποσυνδέσεις
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 21:54
  4. VDSL Άνω Κηφισιά
    Από specialK στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 17:15
  5. VDSL στα Άνω Λιόσια
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 20:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας