Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το που κλεισουν τη βλαβη ανοιγω telnet και κατεβαζω το SNR.
    λοιπον ακου τωρα τι εγινε στην δικη μου περιπτωση.πριν 3 ωρες εκανα το αιτημα και ελαβα στο κινητο μου το sms με τον αριθμο καταχώρησης.πριν λιγο κανω login στη σελιδα της cosmote,πατω επανω δεξια στη σελιδα και 'μπαινω' στη σελιδα cosmote.gr και από εκει στην ενοτητα υποστηριξη.διαλεγω την επιλογή internet και πληκτρολογω τον τηλεφωνικο αριθμο του σταθερου μου,δηλαδη της συνδεσης μου.με εκπληξη διαβαζω ότι δεν υπαρχει κανενα καταχωρημενο τεχνικο θεμα και αν θελω βοηθεια να επαναπληκτρολογησω τον τηλεφωνικο μου αριθμο στο τελος της σελίδας στην επιλογή που ανοιξε ετσι ώστε να με καλεσουν από την cosmote.το κανω και σχεδόν αμεσως με καλουν στο σταθερο από το 13888.με τα πολλα και για να μη μακρυγορω η ευγενεστατη κυρια μου ειπε πως το τεχνικο ζητημα ειχε κλεισει.της ειπα ότι δεν μου ηρθε sms που να το πιστοποιει και μου ανταπαντησε ότι είναι σφαλμα στο συστημα γιατι βλεπει στον Η/Υ της ότι η 'βλαβη' εκλεισε.της ειπα και αλλα δυο τρια πραγματα που αφορουν επανεκκινήσεις που μπορει να κανω εγω για να μην υπαρξει ζητημα και αφου κατηγορηματικα μου ειπε πως δεν θα υπαρξει κανενα θεμα,κλεισαμε τη συνομιλια.κανε κι'εσυ το ιδιο η καλεσε και ρωτησε για την εξελιξη και μην περιμενεις sms,είναι η 4η η η 5η φορα που μου τυχαινει η παραπανω περιπτωση.

  2. #32
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Πριν λιγο εκλεισε η βλαβη ολα οκ. Αυτα ειναι τα στατιστικα τωρα με 6dB στο SNR. Πολυ μεγαλη βελτιωση μπορω να πω σε σχεση με πριν Απλως ειναι λιγο περιεργο τωρα αυτο με το Attainable Data Rate και στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους τους φανηκε περιεργο και σε αυτους που δε πιανω παραπανω ( εστω 17 ). Θα κανω και μερικους ελεγχους απτη μερια μου μηπως φταιει τιποτα στη καλωδιωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  13,7 KB 
ID: 190088

  3. #33
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λιγο εκλεισε η βλαβη ολα οκ. Αυτα ειναι τα στατιστικα τωρα με 6dB στο SNR. Πολυ μεγαλη βελτιωση μπορω να πω σε σχεση με πριν Απλως ειναι λιγο περιεργο τωρα αυτο με το Attainable Data Rate και στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους τους φανηκε περιεργο και σε αυτους που δε πιανω παραπανω ( εστω 17 ). Θα κανω και μερικους ελεγχους απτη μερια μου μηπως φταιει τιποτα στη καλωδιωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  13,7 KB 
ID: 190088
    πρεπει να είναι θεμα γραμμης.κατεβασε κι'αλλο το snr και ανεβασε ολοκληρωμένα τα στατιστιστικα από το τπ λινκ.αν ησουν εδώ να δεις τι τεσταρισματα κανω με το τπ λινκ θα ειχες φριξει..δοκιμαζω τα παντα γι'αυτο μπαινοβγαίνω στο φορουμ.κανε αυτό που σου ειπα και τα ξαναλέμε σε λιγο.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Το εκανα ηδη. Το πηγα στα 3dB (δεν παει παρακατω ) αποτι βλεπω το attainable ανεβαινει οσο ριχνω το SNR οποτε λογικα 17mbps ειναι το maximum της γραμμης.... τελεια ειναι ! Θα το αφησω ετσι 24 ωρες και θα δω μετα αν εχει μαζεψει error. Ως τωρα παντως δεν εχει καθολου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  47,6 KB 
ID: 190089

  5. #35
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκανα ηδη. Το πηγα στα 3dB (δεν παει παρακατω ) αποτι βλεπω το attainable ανεβαινει οσο ριχνω το SNR οποτε λογικα 17mbps ειναι το maximum της γραμμης.... τελεια ειναι ! Θα το αφησω ετσι 24 ωρες και θα δω μετα αν εχει μαζεψει error. Ως τωρα παντως δεν εχει καθολου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  47,6 KB 
ID: 190089
    interleave path 20αρι.παλια ξινα σταφυλια,αλλα τελος παντων.τι εντολη εδωσες στο 8960 για το snr και ποιο το snr που σου εδωσε ο παροχος?

  6. #36
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι
    xdslctl start --up --snr <αριθμος> --mod p
    ο ΟΤΕ δινει minimum 8dB αλλα το αλλαζεις εσυ αν θες..αυτη η εντολη ειναι για το v7 να ξερεις. Αν θες SNR 6dB πρεπει να γραψεις στην εντολη 60 και για 4db 40 π.χ

  7. #37
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι
    το ξερω Νικο αλλα εγραψα για το προφιλ και όχι για το κλειδωμα. οταν σου ειπα ποια εντολη ενοουσα την τιμη πχ 65550 η 30 κτλ.? δεν το διατυπωσα σωστα πριν,λαθος μου.γραψε μου και το αρχικο snr για να ξερουμε τι λεμε..

    up: πηγα σε πιο πισω ποστ και ειδα το αρχικο σου που είναι 9db. αρα εσυ με την χ τιμη(περιμενω να μου πεις ποια) κατεβάζεις 6 db κατω το αρχικο και πας στα 3db.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι


    ο ΟΤΕ δινει minimum 8dB αλλα το αλλαζεις εσυ αν θες..αυτη η εντολη ειναι για το v7 να ξερεις. Αν θες SNR 6dB πρεπει να γραψεις στην εντολη 60 και για 4db 40 π.χ
    δες αυτά
    "οι εντολες που παιζουν στο v7 ειναι οι παρακατω αλλα εξαρτωνται απο το snr που δινει ο παροχος:

    xdslctl start --snr x η xx η η xxx η xxxxx(δηλαδή η 1 η 200 η 65χχχ)

    εδώ είναι μερικες τιμες

    75 για - 1,5
    100 για επαναφορα στο deafault του παροχου
    50 για -3
    25 για -4,5
    65550 για -6
    65525 για -7,5
    65500 για -9
    65475 για -10,5
    65450 για -12
    65425 για -13,5
    65400 για -15
    "
    στο νημα για τα tp link και στο θεμα νέο η παλιο ο φιλος ifaigios βρηκε τροπο για να είναι μονιμη η ρυθμιση ριξε μια ματια..και κατεβασε κι'αλλο με τιμη 65ΧΧΧ ..δοκιμασε .. δες εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...λιο/page40 ποστ #588# θεος ο φιλος!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 08-01-18 στις 19:45. Αιτία: up

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για snr tweak σε fritz!box
    Από socstamatiou στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-19, 12:37
  2. RAM-ΧMP-SPD Speed/Tested Speed
    Από sweet dreams στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 18:15
  3. VDSL 50 Upload speed
    Από Paolito1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 20:32
  4. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-17, 20:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας