Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Eχω adsl και επειδη βλεπω μεγαλη ασταθεια στην γραμμη , μια εχω 15Μbs και αλλη 3!! την ίδια μέρα , λεω να παω με 5€ παραπάνω σε Fiber50.
    Μου ειπαν ότι θα είναι σταθερο στα 50 και δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη γραμμη που εχω την adsl24 . Ελεξανε την περιοχη και είπαν οκ (Ν.Φιλαδελφεια).
    Ισχυουν αυτά ή είναι παραμύθια? Τελική τιμη είπαν 35€.
    Ξερει κανεις ποιο router θα δοσουν? Θελω να εχω usb θυρα για filesharring.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..... !!!!!!!!!!!!

    ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.!!!

    Απλο VDSL θα σου βαλουν. Απλα διαφημιζουν τις οπτικες μεχρι την καμπινα.

    Οποτε παρε προσφορες και απο αλλου μηπως σε συμφερει αλλου το VDSL.


    Και οσο για το USB καλυτερα να βαλεις ενα dedicated μηχανημα για να μην επιβαρυνεις το ηδη χαμηλων προδιαγραφων ρουτερ.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω adsl και επειδη βλεπω μεγαλη ασταθεια στην γραμμη , μια εχω 15Μbs και αλλη 3!! την ίδια μέρα , λεω να παω με 5€ παραπάνω σε Fiber50.
    Μου ειπαν ότι θα είναι σταθερο στα 50 και δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη γραμμη που εχω την adsl24 . Ελεξανε την περιοχη και είπαν οκ (Ν.Φιλαδελφεια).
    Ισχυουν αυτά ή είναι παραμύθια? Τελική τιμη είπαν 35€.
    Ξερει κανεις ποιο router θα δοσουν? Θελω να εχω usb θυρα για filesharring.
    η μεγαλη ασταθεια (15Μbs και αλλη 3) δεν ειναι κατι φυσιολογικο Αν εχεις προβλημα στη εγκατασταση σου θα εξακολουθεί να υπάρχει προβλημα οτι συνδεση και να βαλεις
    Απο ρουτερ αυτα που δινει ο ΟΤΕ το ενα δεν εχει usb και στο αλλο δενεχει αλλα δεν δουλευει για file sharing αν δε κανω λαθος

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω adsl και επειδη βλεπω μεγαλη ασταθεια στην γραμμη , μια εχω 15Μbs και αλλη 3!! την ίδια μέρα , λεω να παω με 5€ παραπάνω σε Fiber50.
    Μου ειπαν ότι θα είναι σταθερο στα 50 και δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη γραμμη που εχω την adsl24 . Ελεξανε την περιοχη και είπαν οκ (Ν.Φιλαδελφεια).
    Ισχυουν αυτά ή είναι παραμύθια? Τελική τιμη είπαν 35€.
    Ξερει κανεις ποιο router θα δοσουν? Θελω να εχω usb θυρα για filesharring.
    η μεγαλη ασταθεια δεν ειναι κατι φυσιολογικο Αν εχεις προβλημα στη εγκατασταση σου θα εξακολουθεί να υπάρχει προβλημα οτι συνδεση και να βαλεις οποτε καλυτερα δες πρωτα που ειναι το προβλημα
    Απο ρουτερ αυτα που δινει ο ΟΤΕ το ενα δεν εχει usb και στο αλλο δενεχει αλλα δεν δουλευει για file sharing αν δε κανω λαθος

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μεγαλη ασταθεια δεν ειναι κατι φυσιολογικο Αν εχεις προβλημα στη εγκατασταση σου θα εξακολουθεί να υπάρχει προβλημα οτι συνδεση και να βαλεις οποτε καλυτερα δες πρωτα που ειναι το προβλημα
    Απο ρουτερ αυτα που δινει ο ΟΤΕ το ενα δεν εχει usb και στο αλλο δενεχει αλλα δεν δουλευει για file sharing αν δε κανω λαθος

    Το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει μόνο αν εντοπίζεται μεταξύ της καμπίνας και του σπιτιού. Αν είναι από την καμπίνα και πέρα μέχρι το Α/Κ είναι δεδομένο ότι με τη μετάβαση σε vdsl θα εξαλειφθεί πλήρως καθώς πλέον η διασύνδεση σε αυτό το τμήμα θα είναι μέσω οπτικής ίνας.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει μόνο αν εντοπίζεται μεταξύ της καμπίνας και του σπιτιού. Αν είναι από την καμπίνα και πέρα μέχρι το Α/Κ είναι δεδομένο ότι με τη μετάβαση σε vdsl θα εξαλειφθεί πλήρως καθώς πλέον η διασύνδεση σε αυτό το τμήμα θα είναι μέσω οπτικής ίνας.
    Αν είναι από την καμπίνα και πέρα μέχρι το Α/Κ τοτε δηλώνεις βλαβη και το φτιαχνει ο ΟΤΕ οτι γραμμη και να εχεις
    Αφου εχει δυνατοτητα για Fiber50 το πιθανοτερο ειναι οτι μπορουν να του δωσουν και απ το καφαο adsl κλειδωμενο στα 24Μbs αν ταχυτες 3 που λεει
    Απόκλιση 15Μbs με 3 δεν ειναι φυσιολογικο

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι από την καμπίνα και πέρα μέχρι το Α/Κ τοτε δηλώνεις βλαβη και το φτιαχνει ο ΟΤΕ οτι γραμμη και να εχεις
    Αφου εχει δυνατοτητα για Fiber50 το πιθανοτερο ειναι οτι μπορουν να του δωσουν και απ το καφαο adsl κλειδωμενο στα 24Μbs αν ταχυτες 3 που λεει
    Απόκλιση 15Μbs με 3 δεν ειναι φυσιολογικο
    1) Είμαστε στο section της Wind και όχι του ΟΤΕ.
    2) Τα προβλήματα -γενικευμένα μάλιστα σε κάποιες περιοχές- στο τμήμα του δικτύου χαλκού μεταξύ Α/Κ και καμπίνας/KV είναι αρκετές φορές δυσεπίλυτα ή και μόνιμα άλυτα οπότε και ο ΟΤΕ να θέλει να τα διορθώσει πολλές φορές δεν γίνεται.
    3) Εξαιτίας του 1) δεν γίνεται ούτε αυτό που προτείνεις (adsl από την καμπίνα) καθώς τη δυνατότητα αυτή τη δίνει ο ΟΤΕ μόνο στους πελάτες του.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    well τουλαχιστον βασει τιμοκαταλογου οτε γινεται, αλλα δεν παιζει να να πληρωσει ο παροχος 12 ευρω χονδρικη το 24αρι που το πουλαει ενα 20αρικο τελικη με τηλεφωνια και φπα μεσα, για να τον βαλει σε καμπινα.
    θα μπαινει μεσα οποτε δεν υπαρχει σαν ενδεχομενο.

    οποιος εχει καμπινα ας βαλει ενα 30/50αρι που λογικα κοστιζει ελαχιστα παραπανω για να μπει στην καμπινα.

    αν οντως εισαι σε νεο καφαο ΟP τοτε αξιζει,

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    well τουλαχιστον βασει τιμοκαταλογου οτε γινεται, αλλα δεν παιζει να να πληρωσει ο παροχος 12 ευρω χονδρικη το 24αρι που το πουλαει ενα 20αρικο τελικη με τηλεφωνια και φπα μεσα, για να τον βαλει σε καμπινα.
    θα μπαινει μεσα οποτε δεν υπαρχει σαν ενδεχομενο.
    Ε το ίδιο λέμε. Θεωρητικά μπορεί να υπάρχει δυνατότητα αλλά τι συμβαίνει στην πράξη έχει σημασία. Και το έγραψα αυτό γιατί έχω πρόσφατη πληροφόρηση από φίλο ο οποίος παίζει με adsl ΟΤΕ με 5 Mbps και ατελείωτα προβλήματα και του πρότεινε ΟΤΕτζής τεχνικός να ζητήσει "ευρυζωνική τηλεφωνία" ώστε να αναγκαστούν να τον βάλουν σε οπτική ίνα στην καμπίνα για να τερματίζει 24/1, χωρίς να πληρώνει επιπλέον αλλά με το μόνο "πρόβλημα" ότι θα μείνει χωρίς τηλέφωνο 2 μέρες (το οποίο αν και μάλλον ασήμαντο δεν κατάλαβα γιατί θα συμβεί βέβαια).

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν ξερω πλεον τι παιζει και αν το κανουν πλεον ευκολα, μονο μην το γυρισουν voip και μεινει στο χαλκο.
    παντως και παλι σιγα τη διαφορα~ 3 ευρω ειναι τουλαχιστον οτε η διαφορα για το 30αρι.
    οσοι εχουν καμπινα δεν αξιζει να καθονται στο χαλκο για τοσο μικρο κοστος. και μονο το 3πλασιο upload σε σχεση με το 24/1 αξιζει το 3ευρω

  10. #10
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    Router
    Draytek Vigor
    εγώ που έχω VDSL wind 50αρί, αξίζει να βάλω το Fiber 50?
    Θα δω διαφορές σε PING ή upload ?

    (δεν εχω δει να περνάνε καλώδια ινών απο το σπίτι κοντά οπότε μάλλον FIBER μέχρι το καφάο/κουτί θα είναι και μετά κλασσικός χαλκός που έχω ήδη..)

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ξεχαστε ΟΛΟΙ οτι θα ερθει οπτικη μεχρι το σπιτι σας. Τουλαχιστον για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον.

    Η οπτικη που διαφημιζουν αφορα ΥΠΟΔΟΜΗ των παροχως. Απο το Α/Κ μεχρι τα καφαο.

    Οι μονες εξαιρεσεις ειναι 2. ειναι οι ελαχιστες περιοχες που λειτουργει δοκιμαστικα FTTH και οι περιοχες που δραστηριοποιειται η INALAN.

    Ολα τα υπολοιπα ειναι χαλκος απο το καφαο μεχρι το σπιτι σας.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    Router
    Draytek Vigor
    ωραία, οπότε τι όφελος έχουμε αν ειμαστε σε Fiber50 αντί VDSL50 (Πού όντως τόσο εχω στο router)

  13. #13
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία, οπότε τι όφελος έχουμε αν ειμαστε σε Fiber50 αντί VDSL50 (Πού όντως τόσο εχω στο router)
    Καμία αλλαγή ονόματος ήταν. Απλά επειδή σε κάποιες ελάχιστες περιοχές θα διατεθεί ftth για να μην έχουν 10 διαφορετικά πακέτα το ονόμασαν fiber που τα καλύπτει όλα .

  14. #14
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Ενας το ξεκίνησε και το είπε έτσι και μετα αναγκαστικα ακολουθησαν και οι αλλοι για να μην χασουνε.
    Οχι οτι τους χαλασε.. παρεχουν λιγοτερα και εισπράττουν περισσοτερα.
    Εγω πληρώνω στην wind 27,50 εχω vdsl 50 συν 5 ωρες προς κινητα συν απεριοριστα προς αστικα & υπεραστικα.
    Δωρεαν τα τελη ενεργοποιησης.
    Δωρεαν το παγιο του πρωτου μήνα.
    Δωρέαν το παγιο του vdsl τους 3 πρωτους μήνες.
    Και τώρα αν πας να παρεις fiber θα πληρωνεις 35 τον μήνα και δεν ξέρω αν δίνει σε τηλέφωνο τα ίδια.

    Στη ουσια δώσανε 100 και 200 στην ταχύτητα μεταονομασανε το 50 και ανεβάσανε τις τιμές.
    Εκμεταλεύονται ενα μεγαλο κομμάτι των συνδρομητων που δεν έχουν απλα την γνωση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 10:11
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-17, 12:30
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 15:41
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 02:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με Wind
    Από Anonym81 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας