Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλησπέρα!
    Εξετάζω την λύση μετατροπής του τηλ. κέντρου εταιρείας, σε voip (μιλάω με modulus για τις γραμμές).
    Από τις γραμμές ΟΤΕ που θα κρατήσω για Internet, 1 PSTN και 1 ISDN, την ISDN λέω να την βάλω κι αυτή επάνω στο κέντρο. Τις άλλες που έχω, θα τις μετατρέψω όλες σε voip (φορητότητα).
    Πώς προτείνετε να συνδεθεί η ISDN στο κέντρο;
    BTW, το κέντρο που προτείνει η modulus είναι αυτό:
    https://portal.sangoma.com/marketing...asheet-web.pdf
    το οποίο λέω να επιλέξω αφενός γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο hardware να έβαζα την free έκδοση, αφετέρου τα modules που δίνει μόνο μαζί κάνουν όσο δίνει το κέντρο, να τα πάρεις ξεχωριστά από την sangoma.
    Να προμηθευτώ κάποιο ISDN gateway? Κάποιο Fritzbox που να μετατρέπει την isdn σε voip? Από άποψη αξιοπιστίας με ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά και το οικονομικό να μην ξεφύγει.
    Κάτι άλλο να προσέξω; (θα έχω πακέτο 10 γραμμών ομιλίας, + την ISDN σύνολο 12 κανάλια φωνής καλώς εχόντων των πραγμάτων, με 2 adsl 24άρες γραμμές, η 1 μάλλον θα μπει αποκλειστικά για το τηλέφωνο και η άλλη θα παίξει για failover).
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αφού θα έχεις isdn από τον ΟΤΕ, έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα στο γυρίσει σε VoIP ζήτα του να το κάνει άμεσα και να σου δώσει τους κωδικούς και να πέσεις με sip trunk πάνω σε αυτόν ώστε να μην πληρώσεις τίποτα για εξοπλισμό.

    Για τόσα κανάλια φωνής θα έβαζα vdsl για να έχω εγγυημένο upload που είναι αυτό που σε καίει.

    Τέλος αν έχεις ένα παλιό Pc και του περάσεις freepbx είναι σαν να έχεις αγοράσει αυτό της sangoma.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα έχεις isdn από τον ΟΤΕ, έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα στο γυρίσει σε VoIP ζήτα του να το κάνει άμεσα και να σου δώσει τους κωδικούς και να πέσεις με sip trunk πάνω σε αυτόν ώστε να μην πληρώσεις τίποτα για εξοπλισμό.

    Για τόσα κανάλια φωνής θα έβαζα vdsl για να έχω εγγυημένο upload που είναι αυτό που σε καίει.

    Τέλος αν έχεις ένα παλιό Pc και του περάσεις freepbx είναι σαν να έχεις αγοράσει αυτό της sangoma.
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
    Μακάρι να υπήρχε VDSL, αλλά δεν έχει στην περιοχή μου (εκτός πόλης).

    Ενδιαφέρουσα η πρόταση για να μου το κάνει voip από τώρα, αλλά τώρα είναι πάνω σε κέντρο, μέχρι να έρθει το καινούριο στην ουσία θα έχω 2 γραμμές λιγότερες, θα είναι εκτός; Ή σου δίνει router που βγάζει έξοδο για το κέντρο (στυλ fxs δηλαδή
    Παλιό PC και καλό για 24/7 λειτουργία δεν έχω, άσε που θα έκαιγε αρκετή ενέργεια! Η sangoma δίνει μαζί με το κέντρο της και licence για κάποια modules που κανονικά είναι επί πληρωμή, αξίας περίπου 600$, μια κάποια χρησιμότητα, θα την έχουν! Freepbx έχω στήσει σε ένα VM για δοκιμή, θα μπορούσα να το κάνω.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H επίσημη Freepbx SNG7 distro είναι και αυτό που δίνει, απλά με επιπλέον δικό της Interface κι άδεια. Πράγμα που μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε δικό σου εξοπλισμό.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Εξετάζω την λύση μετατροπής του τηλ. κέντρου εταιρείας, σε voip (μιλάω με modulus για τις γραμμές).
    Από τις γραμμές ΟΤΕ που θα κρατήσω για Internet, 1 PSTN και 1 ISDN, την ISDN λέω να την βάλω κι αυτή επάνω στο κέντρο. Τις άλλες που έχω, θα τις μετατρέψω όλες σε voip (φορητότητα).
    Πώς προτείνετε να συνδεθεί η ISDN στο κέντρο;
    BTW, το κέντρο που προτείνει η modulus είναι αυτό:
    https://portal.sangoma.com/marketing...asheet-web.pdf
    το οποίο λέω να επιλέξω αφενός γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο hardware να έβαζα την free έκδοση, αφετέρου τα modules που δίνει μόνο μαζί κάνουν όσο δίνει το κέντρο, να τα πάρεις ξεχωριστά από την sangoma.
    Να προμηθευτώ κάποιο ISDN gateway? Κάποιο Fritzbox που να μετατρέπει την isdn σε voip? Από άποψη αξιοπιστίας με ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά και το οικονομικό να μην ξεφύγει.
    Κάτι άλλο να προσέξω; (θα έχω πακέτο 10 γραμμών ομιλίας, + την ISDN σύνολο 12 κανάλια φωνής καλώς εχόντων των πραγμάτων, με 2 adsl 24άρες γραμμές, η 1 μάλλον θα μπει αποκλειστικά για το τηλέφωνο και η άλλη θα παίξει για failover).
    Πόσο θα το αγοράσεις αν επιτρέπεται .. ? Είδα μια τιμή από το εξωτερικό αρκετά ακριβή .... Νομίζω ότι με λιγότερα λεφτά μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα... Για το κέντρο μιλάω πάντα..

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι μπορεί να σου βγάλει από το router το κατάλληλο interface για το κέντρο σου.
    Όταν πάρεις το καινούργιο κέντρο το γυρνάς σε sip trunk. Αν δεν έχεις vdsl τότε πόσο είναι το adsl που πιάνουν οι δύο συνδέσεις σου;

    Επίσης ότι είπε ο DVader, το ίδιο πράγμα συν το license που μπορείς να πάρεις αυτά που θες. Σκέψου το γιατί αν το στήσεις μόνος σου, αν έχεις πρόβλημα στο υλικό το επισκευάζεις πολύ πιο εύκολα.
    Αν τα παίξει το sangoma θα πρέπει να πάει πίσω για επισκευή.

    Για την κατανάλωση μπορείς πάρεις μητρική μαζί με κάποιον atom επεξεργαστή και είσαι καλυμμένος.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Για το κέντρο: Το δίνει γύρω στα 600+φπα. Θα το ψάξω για την διανομή, αλλά από ότι είδα στο documentation, δίνει μέσα ενεργοποιημένα τα modules:
    EndPoint Manager,Call Recording Reports, Class of Service, Conference Pro, Extension Routing, Fax Pro, Park Pro, Page Pro, SysAdmin Pro, Voicemail Notify, Voicemail Reports, XMPP Pro
    τα οποία στο FreePBX που έχω εγώ εγκατεστημένο δεν περιλαμβάνονται, και κάνοντας κλικ για αγορά σε ένα - ένα από αυτά, είδα ότι από μόνα τους είναι περίπου όσο η αξία του μηχανήματος.
    Πάντως θα το δω και για ένα custom build.

    Για το ADSL: Έγω 2 γραμμές, στην κάθε μια κατεβάζω περίπου με 1 - 1.2 MB και ανεβάζω με 80 - 100 KB.

    Για το ISDN απαντήθηκε, επικοινωνώ με ΟΤΕ και βλέπω τι θα μου πει.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Για το κέντρο: Το δίνει γύρω στα 600+φπα. Θα το ψάξω για την διανομή, αλλά από ότι είδα στο documentation, δίνει μέσα ενεργοποιημένα τα modules:
    EndPoint Manager,Call Recording Reports, Class of Service, Conference Pro, Extension Routing, Fax Pro, Park Pro, Page Pro, SysAdmin Pro, Voicemail Notify, Voicemail Reports, XMPP Pro
    τα οποία στο FreePBX που έχω εγώ εγκατεστημένο δεν περιλαμβάνονται, και κάνοντας κλικ για αγορά σε ένα - ένα από αυτά, είδα ότι από μόνα τους είναι περίπου όσο η αξία του μηχανήματος.
    Πάντως θα το δω και για ένα custom build.

    Για το ADSL: Έγω 2 γραμμές, στην κάθε μια κατεβάζω περίπου με 1 - 1.2 MB και ανεβάζω με 80 - 100 KB.

    Για το ISDN απαντήθηκε, επικοινωνώ με ΟΤΕ και βλέπω τι θα μου πει.
    Το FreePBX έχει κάποια πράγματα οκ δεν έχει κάποια από αυτά που αναφέρεις ... Σου προτείνω λοιπόν να δεις το Issabell-> https://www.issabel.org/ είναι το πρώην Elastix αλλά developed by the Community. Μέχρι τώρα δούλευα και συνεχίζω να δουλεύω Elastix εννοώντας ότι το έχω εγκατεστημένο και δεν το κάνω Reinstall. Λοιπόν πάνω σχεδόν ότι ανάφερες και αν είχα να διαθέσω 600 Ευρώ +Φ.Π.Α θα έδινα να πάρω μονάδα.....

    Κάνε μια δοκιμή πριν πάρεις απόφαση ... νομίζω ότι αξίζει τον κόπο !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορεί να σου βγάλει από το router το κατάλληλο interface για το κέντρο σου.
    Όταν πάρεις το καινούργιο κέντρο το γυρνάς σε sip trunk. Αν δεν έχεις vdsl τότε πόσο είναι το adsl που πιάνουν οι δύο συνδέσεις σου;

    Επίσης ότι είπε ο DVader, το ίδιο πράγμα συν το license που μπορείς να πάρεις αυτά που θες. Σκέψου το γιατί αν το στήσεις μόνος σου, αν έχεις πρόβλημα στο υλικό το επισκευάζεις πολύ πιο εύκολα.
    Αν τα παίξει το sangoma θα πρέπει να πάει πίσω για επισκευή.

    Για την κατανάλωση μπορείς πάρεις μητρική μαζί με κάποιον atom επεξεργαστή και είσαι καλυμμένος.


    Γενικά δεν συνιστώ έτοιμα μηχανάκια τύπου sagnoma γιατί κάποια στιγμή θα φτάσεις σε αδιέξοδο και εννοώ περισσότερη ελευθερία ...Π.χ Θέλω να βάλω ένα έξτρα hardware-κάρτα ή κάηκε κάτι και θέλω να το αλλάξω... κ.τ.λ.π.
    Ενώ αν το στήσεις μόνος σου όπως σου είπα και σου λέει και ο astbox θα δώσεις λιγότερα λεφτά και θα πάρεις περισσότερα πράγματα..

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Από τα modules που λες, αυτά που πραγματικά σου χρειάζονται είναι το endpoint (κι αυτό αν έχεις πολλά εσωτερικά), το fax pro και το sysadmin pro.
    Τα υπόλοιπα είναι απλά ευκολίες που μπορεί κάποτε να χρειαστείς.

    Από την άλλη δικά σου λεφτά είναι, τα βάζεις φωτιά και τα καις!

    Απλά πραγματικά σκέψου τι θα γίνει αν θα πρέπει να επισκευαστεί το κέντρο.
    Αν το παίρνεις από dealer στην Ελλάδα μάθε τι προσφέρουν σε μια τέτοια περίπτωση.
    Αν όχι δες ποιο θα είναι το κόστος να το επιστρέψεις πίσω και την εγγύηση δίνουν.

    Σε κάθε περίπτωση ετοίμασε και ένα vm με ένα τυπικό configuration γιατί αν πας στην λύση της sangoma το να πάρεις το backup και να το ρίξεις σε ένα απλό freepbx μπορεί να μην δουλέψει γιατί θα του λείπουν τα modules.
    Τα commercial modules δένονται με το id της εγκατάστασης του freepbx (αν θυμάμαι καλά) οπότε δεν θα μπορείς να τα περάσεις στην backup εγκατάσταση.
    Φυσικά επειδή μπορεί να λέω και αρλούμπες ας δημοσιεύσει κάποιος που ξέρει σίγουρα τι ισχύει σε αυτό το κομμάτι.

    Τέλος με τα χαρακτηριστικά που έχεις στο adsl είσαι οριακά για 10 κανάλια φωνής με g711.

    http://www.asteriskguru.com/tools/ba...calculator.php

    Incoming bandwidth: 796.25 Kbps
    0.78 Mbps
    99.53 KBps
    0.1 MBps

    Outgoing bandwidth: 796.25 Kibps
    0.78 Mbps
    99.53 KBps
    0.1 MBps

    Αν έβγαινες με δύο διαφορετικούς παρόχους θα μπορούσες με λίγο routing να το σώσεις χρησιμοποιώντας και τις δύο adsl αλλά αν τα ρίξεις όλα σε ένα μάλλον από κάποιες κλήσεις και πάνω θα χεις πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 05-01-18 στις 16:03.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Το κέντρο που ΄έχεις τώρα είναι isdn σωστά? και έχεις πάνω του την isdn του οτε?

    σε μένα το isdn Κέντρο που έχω του έβαλα ένα φριτζ 7170 στο οποίο έχω την isdn του οτέ... και κάποια άλλα νούμερα με voip.

    για καθαρά voip κέντρο... εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια το freepbx 12 αρχικά σε ένα μηχάνημα που είχα στίσει με μικρή κατανάλωση... κάπου στα 25-30 βαττ και απο πέρυσι πήρα έναν hp proliand gen8 server, με κόστος hardware κάνα 300άρι και χρόνο δικό σου... πιστεύω ότι θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

    στην περίπτωση μου... τρέχω το Proxmox και έχω 3 διανομές του freepbx ταυτόχρονα... ( έχω ήδη 2 γραμμές οτε με voip... ) και περιμένω και την 3η... ως γνωστών... το κάθε νούμερο πρέπει να βγαίνει απ την γραμμή του... για να δουλέψει... και έτσι τα έχω όλα σε ένα μηχάνημα... συν μερικά ακόμα που ήθελα.

    τώρα όσο για τα 10 κανάλια φωνής... ναι με 2 γραμμές... δεν θα κάνεις τίποτα...

    αν έχεις ας πούμε περισσότερες εξερχόμενες...

    θα μπορούσες τους αριθμούς σου... να τους μαζέψεις όλους στην isdn του οτε.... να δέχεσαι εισερχόμενες από εκεί....

    και για τις εξερχόμενες από κάθε αριθμό... να τις έχεις στην modulus... με το just call.... ( εγώ έχω τους αριθμούς απο τις 2 γραμμές του οτε... συν και 2 κινητά μου, και δουλεύει πολύ ωραία το όλο θέμα )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 05-01-18 στις 16:34.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημέρα! Την Παρασκευή είχα συζήτηση με τον τεχνικό της modulus, μου είπε ότι αυτό με τον ΟΤΕ παίζει και το έχουν κάνει, αλλά είναι αρκετά experimental και δεν θα μπορούν να το υποστηρίξουν σωστά.
    Από την άλλη το πιο σωστό είναι με το sangoma gateway που δίνουν. Συμφωνήσαμε να δοκιμάσουμε αν μας δώσει credentials ο ΟΤΕ να το στήσουμε έτσι, και αν έχουμε προβλήματα βλέπουμε τί θα κάνουμε.

    Για τα 10 κανάλια φωνής, puntomania, η modulus έχει πακέτο που σου δίνει 10 κανάλια μέσω voip, δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ ή την ISDN αυτό.
    Για την ταχύτητα πρόσβασης ο τεχνικός μου είπε ότι θα με βάλει σε G.729, θα έχει μια πτώση η ποιότητα αλλά ελάχιστοι θα το καταλαβαίνουν.

    Για το κέντρο μάλλον θα πάω με custom με ένα κλάσμα του κόστους, γιατί το sangoma υποστηρίζει μέχρι 25 extensions, έχω ήδη 21-22, είμαι οριακά, και το αμέσως επόμενο που υποστηρίζει 40 πάει +200€ πλέον ΦΠΑ. Με τέτοιο κόστος παίρνω όποιο hardware θέλω και προσθέτω και το starter pack με τα paid modules και είμαι κομπλέ, σε τελική!

    puntomania λύσε μου μια απορία, γιατί έχεις 3 διανομές ταυτόχρονα;
    Νομίζω επίσης ότι proliant server μόνο για freepbx, είναι λίγο Overkill, εκτός αν είναι τόσο μεγάλη η κίνηση! (βέβαια έχει τα θετικά του redundancy κλπ, server grade καταστάσεις!)
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!
    puntomania λύσε μου μια απορία, γιατί έχεις 3 διανομές ταυτόχρονα;
    Νομίζω επίσης ότι proliant server μόνο για freepbx, είναι λίγο Overkill, εκτός αν είναι τόσο μεγάλη η κίνηση! (βέβαια έχει τα θετικά του redundancy κλπ, server grade καταστάσεις!)
    ...στο hp τρέχω:

    samba server ip 192.168.0.12

    Dovecot email server ip 192.168.0.12

    1. freepbx 12 για τα τοπικά extension και την 1η γραμμή του οτε.... ( ip 192.168.0.249 = WAN 1)

    2. freepbx 12 για την 2η γραμμή του οτε.... ( ip 192.168.0.248 = WAN 3)

    3. freepbx 12 για τα remote extension ( ip 192.168.0.247 = WAN 3) στην οποία wan έχω το ddns μου, και βγαίνω απο άλλη πόρτα για τα remote... και οχι την 5060...

    4. freepbx 12 για την 3η γραμμή του οτε.... ( ip 192.168.0.246 = WAN 2) αυτό είναι σε αναμονή!

    και στο ρούτερ μου... tp-link tl 470+ δρομολογώ αντίστοιχα τις εσωτερικές ip στην γραμμή που πρέπει να βγούνε.


    όσο για το Overkill... με κόστος περίπου 230ε ( ή 280..γιατι πρόσθεσα αλλα 4gb ram) χωρίς σκληρούς... τι άλλο φτιάχνεις που να έχει προδιαγραφές server αν θες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 08-01-18 στις 12:58.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Ε, σίγουρα! Γιατί τρέχεις 1 freepbx για την κάθε γραμμή; Δεν μπορούσες με 1 μόνο για όλα;
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, σίγουρα! Γιατί τρέχεις 1 freepbx για την κάθε γραμμή; Δεν μπορούσες με 1 μόνο για όλα;
    ΟΧΙ !

    Επειδή το έχω αντιμετωπίσει παλιότερα... δεν μπορεί κάθε trunk να έχει το ip του ώστε να βγάνει σε συγκεκριμένη γραμμή ..

    - - - Updated - - -

    Η απορία μου είναι πως συνδέεις το κάθε freepbx με το κεντρικό για τις εισερχόμενες..?

  15. #15
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το έχω αντιμετωπίσει παλιότερα... δεν μπορεί κάθε trunk να έχει το ip του ώστε να βγάνει σε συγκεκριμένη γραμμή ..
    Τι εννοείς;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως να συνδεσω παλίο λάπτοπ VGA σε TV με HDMI
    Από GreekAce στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 14:18
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 01:21
  3. μεταβαση σε vdsl cosmote με isdn γραμμη...
    Από halkx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 20:34
  4. chan_capi σε freepbx με fritzbox ( Capi over tcp )
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 14:36
  5. πως να συνδεσω τα creative 5.1 στην tv μου
    Από jouriZN στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας