Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Tp-Link
    SNR / Attn
    11(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

    Η ιστορία έχει ως εξής:

    Πριν 2 περίπου βδομάδες μετακόμισα σε νέο σπίτι (Περιστέρι και τα δύο). Στο προηγούμενο σπίτι ήμουν με nova 3play vdsl και έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο νέο.
    Μετά από περίπου 3 - 4 μέρες με πήρε τηλέφωνο η νόβα και μου είπε ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες γραμμές. Λέω δεν μπορεί, τους κοροϊδεύει η COSMOTE, και έκανα αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή στην cosmote αλλά στο κατάστημα και προχωρώντας την αίτηση μου είπαν ακριβώς το ίδιο. (Αν το ήξερα νωρίτερα δε θα γινόταν η μετακόμιση!)

    Με τα πολλά, αφού μετακόμισα την 1η μέρα λέω κάτσε να βάλω το ρούτερ του ΟΤΕ να δω τι κάνει.. και βουαλά.. έχει ίντερνετ & τηλέφωνο ακόμη του προηγούμενου!

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μετακόμισε σε νησί. Επικοινώνησα μαζί του ώστε να κάνουμε αλλαγή ονόματος και να κάνω ό,τι θέλω τη γραμμή, αλλά θέλει να κρατήσει τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου.

    Οι ερωτήσεις μου είναι:

    1η. Γίνεται να κρατήσει ο προηγούμενος τον ίδιο "Αθηναϊκό" αριθμό στο νησί όπου και μετακόμισε;

    2η. Εγώ όπως είναι έτσι τα πράγματα μπορώ να κάνω κάτι ή έχω μπει σε λίστα αναμονής και όταν ελευθερωθεί κάποιο ζεύγος θα γίνει η μεταφορά;

    3η. Τα στατιστικά του ρούτερ αυτή τη στιγμή είναι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  57,1 KB 
ID: 190058

    Λέτε να υπάρχει θέμα με την καλωδίωση;

    Ευχαριστώ και κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14402/725
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Asus n17/Speedport entry
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον αριθμό γίνεται να τον κρατήσει αν μέσω φορητότητας μεταφέρει τον αριθμό στο νησί.Αφού υπάρχει γραμμή τότε θεωρώ ότι μπορεί να σου δώσουν αριθμό.Η εξασθένηση που έχει είναι μεγάλη και για αυτό εξηγείται η χαμηλή ταχύτητα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dareios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

    Η ιστορία έχει ως εξής:

    Πριν 2 περίπου βδομάδες μετακόμισα σε νέο σπίτι (Περιστέρι και τα δύο). Στο προηγούμενο σπίτι ήμουν με nova 3play vdsl και έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο νέο.
    Μετά από περίπου 3 - 4 μέρες με πήρε τηλέφωνο η νόβα και μου είπε ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες γραμμές. Λέω δεν μπορεί, τους κοροϊδεύει η COSMOTE, και έκανα αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή στην cosmote αλλά στο κατάστημα και προχωρώντας την αίτηση μου είπαν ακριβώς το ίδιο. (Αν το ήξερα νωρίτερα δε θα γινόταν η μετακόμιση!)

    Με τα πολλά, αφού μετακόμισα την 1η μέρα λέω κάτσε να βάλω το ρούτερ του ΟΤΕ να δω τι κάνει.. και βουαλά.. έχει ίντερνετ & τηλέφωνο ακόμη του προηγούμενου!

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μετακόμισε σε νησί. Επικοινώνησα μαζί του ώστε να κάνουμε αλλαγή ονόματος και να κάνω ό,τι θέλω τη γραμμή, αλλά θέλει να κρατήσει τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου.

    Οι ερωτήσεις μου είναι:

    1η. Γίνεται να κρατήσει ο προηγούμενος τον ίδιο "Αθηναϊκό" αριθμό στο νησί όπου και μετακόμισε;

    2η. Εγώ όπως είναι έτσι τα πράγματα μπορώ να κάνω κάτι ή έχω μπει σε λίστα αναμονής και όταν ελευθερωθεί κάποιο ζεύγος θα γίνει η μεταφορά;
    1. δεν μπορεί να πάρει αριθμό άλλης πόλης σε άλλη, πχ δεν μπορείς να πάρεις νούμερο που ξεκινά απο 23χχ και να το πας στην Αθήνα που έχει 21χχ.
    ο μόνος τρόπος είναι μεταφορά αυτό το νούμερο σε κάποιον πάροχο voip όπως πχ Modulus.
    2. όχι αν ακυρωθεί η γραμμή αυτή τότε θα πάρει γραμμή αυτός που περιμένει, αφού όπως λες υπάρχει λίστα αναμονής.

Παρόμοια Θέματα

  1. Skype: πρακτικές απορίες & προβληματισμοί
    Από cool11 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-20, 10:55
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 06:46
  3. Μετακόμιση / μεταφορά τηλεφώνου
    Από Silvester στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 18:20
  4. μετακομιση και τελος διακοπης
    Από ΑlexB στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 09:08
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 23:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας