Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Question
    καλημέρα,χρονια πολλα και καλη εβδομαδα σε ολους και ολες! ανοιγω αυτό το θεμα για να εκφρασω αποριες και ερωτήματα.ψαχνωντας στην αναζητηση σχετικα με τις τιμες στο output power dbm διαβασα ότι οσο πιο χαμηλη είναι η τιμη τοσο πιο λιγο ζεσταίνεται το modem/router αρα δεν δημιουργούνται διαφορα ζητήματα όπως π.χ αποσυνδεσεις κτλ. .με δυο λογια οσο πιο κατω το output power dbm τοσο πιο λιγο παιδευεται το modem/router για να κρατησει το συγχρονισμο,αρα η συνδεση είναι πιο σταθερη.κατανοητα όλα τα παραπανω αλλα στην πραξη παρατηρω πως σε χαμηλωτερο συγχρονισμο η τιμη να είναι στα 19.1 dbm ενώ σε πιο υψηλο συγχρονισμο η τιμη να πεφτει στα 18.1 dbm και πιο κατω. αυτό που συμβαινει στην πραξη ερχεται σε αντιθεση με τα οσα διαβασα,τελικα τι συμβαινει,ειναι πιο καλα η τιμη dbm να είναι υψηλη η χαμηλη ;


    up: μπερδευτηκα και δημιουργησα το θεμα εδώ ενώ το σωστο θα ηταν να το πραξω στην ενοτητα adsl.ζητω συγνωμη και αν είναι δυνατον καποιος mod η admin να το μεταφερει,και παλι συγνωμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 08-01-18 στις 12:10. Αιτία: up

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τωρα ειδα το topic, δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλαγες με το power γιατι πολυ μετρημενα modem αφηνουν να κανεις κατι τετοιο (το asus που εχεις το κανει, αλλα μονο σε vdsl) αλλα Δεν νομιζω να ζεσταινεται το modem λογω του power output
    Για τις λιγες λεπτομερειες δες εδω τι δουλεια κανει
    ~ Output power
    The amount of power transmitted from the exchange and your modem. Output power will likely increase depending on the length of your line (loop loss).
    In this context dBm represents the power ratio of decibels relative to milliwatts, and each 3dB increase is an approx doubling of the power output. The tool on the right converts dBm into milliwatts.
    With adsl2+ most lines will be running to their maximum capability, and a figure of around 18-19 dBm is the norm.
    Read more: http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats...#ixzz545XB2rfa
    Αν πεφτει το output power, δεν νομιζω να φταιει το modem αλλα κατι με την γραμμη
    Αφου κοιταξεις την εσωτερικη σου εγκατασταση και ειναι οκ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82
    Θα παρεις τηλεφωνο τον παροχο για βλαβη
    Εχε υποψην μερικα infineon dslam εχουν output power 0 και φαινεται να ειναι οκ, οχι καποιο προβλημα ... μαλλον bug του modem σε τετοιες γραμμες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να ειναι ετσι και τα infineon

  3. #3
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα ειδα το topic, δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλαγες με το power γιατι πολυ μετρημενα modem αφηνουν να κανεις κατι τετοιο (το asus που εχεις το κανει, αλλα μονο σε vdsl) αλλα Δεν νομιζω να ζεσταινεται το modem λογω του power output
    Για τις λιγες λεπτομερειες δες εδω τι δουλεια κανει

    Read more: http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats...#ixzz545XB2rfa
    Αν πεφτει το output power, δεν νομιζω να φταιει το modem αλλα κατι με την γραμμη
    Αφου κοιταξεις την εσωτερικη σου εγκατασταση και ειναι οκ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82
    Θα παρεις τηλεφωνο τον παροχο για βλαβη
    Εχε υποψην μερικα infineon dslam εχουν output power 0 και φαινεται να ειναι οκ, οχι καποιο προβλημα ... μαλλον bug του modem σε τετοιες γραμμες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να ειναι ετσι και τα infineon
    φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση.εκανα το ερωτημα γιατι διαβασα ότι το χαμηλο output power σημαινει λιγοτερη καταναλωση ρεύματος από το modem και αντιστοιχα το υψηλο μεγαλυτερη καταναλωση για να πετυχει συχρονισμο.αυτο που γραφεις για το asus το ξερω αλλα δεν εχω vdsl για να κανω τις δοκιμες.παρατηρω όμως τις διαφορες αναμεσα στo asus και στο tp link και αυτές ειναι της ταξης των 1 εως 1,5 dbm για να πετυχουν το μαξ στο συχρονισμο(εχουν διαφορετικα chip ισως γι'αυτο),αλλα και όταν χρησιμοποιώ 1 από τα δυο βλεπω πως όταν κλειδωνει χαμηλα(19mbps) να εχει πιο υψηλο output power ενώ όταν κλειδωνει πιο ψηλα(snr tweek) να εχει πιο χαμηλο output power.δεν εχω θεμα με την εσωτερικη μου εγκατασταση απλα διαβαζω μερικα πραγματα στη θεωρια και παρατηρω ότι δεν συμφωνουν στην πραξη και αναρωτιέμαι γιατι συμβαινει αυτό.αν ειχα τη δυνατοτητα να ρυθμισω το output power θα ειχα μια πιο πληρη εικονα για τη σχεση του με την ταχυτητα κλειδώματος του modem router.σ'ευχαριστω και παλι για την απαντηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο power bank
    Από chralexo στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-17, 07:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας