Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 93

Θέμα: Vdsl Ταύρος

  1. #76
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    133082/31769
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα

    Μολις μου ηρθε μηνυμα για ενεργοποιηση την παρασκευη, και οτι θα περασει τεχνικος κατοπιν συνενοησης....αντε να δουμε
    Το ρουτερ μετα απο τηλεφωνα στην κουριερ, εβρεθει, λογικα αυριο θα το παραλαβω

  2. #77
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά. Ενεργοποιήθηκε η vdsl γραμμή μου επιτέλους! Όλα καλά!!

    Με το καλό και οι υπόλοιποι!
    Ωραία πράγματα...Εύγε..
    Bytheway τι συγχρονισμός είναι αυτός; 55/5.5; (Δεν λέω το maximum..)
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #78
    Εγγραφή
    30-11-2007
    Περιοχή
    Ταυρος Αττικης
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    ZXHN H268
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 15.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και απο εμένα απτη γνωστη προβληματική περιοχή του Ταύρου.Υστερα απο νεα αιτηση φορητότητας στη Wind είχαμε την ενεργοποιήση της γραμμής ταχύτατα αλλα μονο διαδικαστικά.Πρακτικά ενώ φαίνεται βαση αριθμού οτι υποστηρίζεται 100αρα ,καταλήγουμε σε συγχρονισμό κοντά στα 50 mbps και με το καλημέρα δήλωση βλάβης απτο τεχνικό της Wind ύστερα απο την πρώτη επίσκεψη του στην κατοικία και κάποιες μετρήσεις που έκανε.Στο καφάο του σπιτιού έξω φτάνουν 63mbps ,στο σπίτι το ρούτερ κλειδώνει κοντά στα 50mbps και πραγματικά σε download απο ftp ntua 41mbps.Ο ιδιος ειπε οτι καπου υπάρχει ίσως βραχυκύκλωμα,ισως προβλημα σε ζεύγη και καρτες,στο απερχόμενο καλώδιο απτη νεα καμπίνα της Wind κοντα στα 250μετρα απτο σπιτι..Παραθέττω screenshot απο ρουτερ..Τα φώτα σας!Ευχαριστώ προκαταβολικά!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0638.PNG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  201,6 KB 
ID: 203156

  4. #79
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikelevenue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα απτη γνωστη προβληματική περιοχή του Ταύρου.Υστερα απο νεα αιτηση φορητότητας στη Wind είχαμε την ενεργοποιήση της γραμμής ταχύτατα αλλα μονο διαδικαστικά.Πρακτικά ενώ φαίνεται βαση αριθμού οτι υποστηρίζεται 100αρα ,καταλήγουμε σε συγχρονισμό κοντά στα 50 mbps και με το καλημέρα δήλωση βλάβης απτο τεχνικό της Wind ύστερα απο την πρώτη επίσκεψη του στην κατοικία και κάποιες μετρήσεις που έκανε.Στο καφάο του σπιτιού έξω φτάνουν 63mbps ,στο σπίτι το ρούτερ κλειδώνει κοντά στα 50mbps και πραγματικά σε download απο ftp ntua 41mbps.Ο ιδιος ειπε οτι καπου υπάρχει ίσως βραχυκύκλωμα,ισως προβλημα σε ζεύγη και καρτες,στο απερχόμενο καλώδιο απτη νεα καμπίνα της Wind κοντα στα 250μετρα απτο σπιτι..Παραθέττω screenshot απο ρουτερ..Τα φώτα σας!Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0638.PNG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  201,6 KB 
ID: 203156
    Από νέα καμπίνα vdsl παίρνεις σίγουρα;
    Βάσει του attenuation (15) είσαι γύρω στο χιλιόμετρο...

    Η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ; Την είδε ο τεχνικός;
    Crc error δεν βλέπω πάντως κ αυτό είναι καλό..

    Α...επίσης βλέπω ότι έχεις fastpath= interleaved delay 0/0...παίζεις παιχνίδια;
    Κάνε μου ένα speedtest...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-04-19 στις 02:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #80
    Εγγραφή
    30-11-2007
    Περιοχή
    Ταυρος Αττικης
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    ZXHN H268
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 15.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αποτι ειδε ο τεχνικός είπε λογικά απαυτη που φαινεται 2 στενα πιο κάτω..Δεν υπαρχει και άλλη πιο κοντά σε μένα..Παίζω αρκετά και online κ
    δεν ζήτησα κάτι προς το παρών για τα path να δω που θα πάει η βαλίτσα με την περίπτωση..Απτην καλωδίωση μεσα στο σπιτι απο κεντρική πριζα στο καφάο ακριβώς απεξω απτο σπίτι είπε πως βλέπει πτωση αλλα τον προβλημάτισε πιο πολύ η μεγάλη πτώση ταχύτητας απτην καμπίνα της Wind εως το εξωτερικό καφάο του σπιτιού μου.

  6. #81
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikelevenue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποτι ειδε ο τεχνικός είπε λογικά απαυτη που φαινεται 2 στενα πιο κάτω..Δεν υπαρχει και άλλη πιο κοντά σε μένα..Παίζω αρκετά και online κ
    δεν ζήτησα κάτι προς το παρών για τα path να δω που θα πάει η βαλίτσα με την περίπτωση..Απτην καλωδίωση μεσα στο σπιτι απο κεντρική πριζα στο καφάο ακριβώς απεξω απτο σπίτι είπε πως βλέπει πτωση αλλα τον προβλημάτισε πιο πολύ η μεγάλη πτώση ταχύτητας απτην καμπίνα της Wind εως το εξωτερικό καφάο του σπιτιού μου.
    Για βάλε κ το ρούτερ στη κεντρική πρίζα μόνο του...

    Το λογικά για την καμπίνα δε λέει κάτι...πρέπει να μάθεις αν παίρνεις από καμπίνα η όχι..
    Όπως είπα...με αυτό που βλέπω δεν είσαι κ πολύ κοντά στη καμπίνα πάντως..~1χλμ πρπ..για κατοστάρα λίγο ζόρικο..70-80;; Ισως..
    Τι αριθμό έχει το καφάο του οτε που παίρνεις;
    Στατιστικά από τυχόν προηγούμενο adsl έχεις;

    Μέχρι τότε..Ζητάς για αρχή...
    1)ρεσετ πόρτας
    2)Πες τους να κλειδώσουν το συγχρονισμό στο upload στα 10.. Όσο πρέπει να είναι της 100αρας..
    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος η όχι, αλλά μπορεί το up να μπουκώνει τη γραμμή κ να τρώει απ΄το down..κάτι μου λέει
    ότι το down μπορεί να ανέβει κάπως μετά...
    3)Μετά πάμε σε έλεγχο ζεύγους κλπ κλπ...
    4)Αν τα παραπάνω δεν έχουν αποδώσει...και αν δεν έχεις αποσυνδέσεις ζήτα σνρ6 δοκιμαστικά..(τελευταίο αυτό, σαν ύστατο μέτρο)..
    5)Αν παίρνεις από α.κ κ όχι καμπίνα υπάρχει κ κάτι άλλο σχετικά με το προφίλ του vdsl, αλλά αυτό ίσως αργότερα..

    Αλλά βρε wind..Τι συγχρονισμοί είναι αυτοί; 30up sync; Αρρύθμιστη πόρτα βλέπω πάλι..
    (Βέβαια κόβει μετά την ταχύτητα μέσω του κωδικού..)

    Anyway...
    Ένα speedtest θέλω..

    Σε υπερφόρτωσα νυχτιάτικα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-04-19 στις 02:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #82
    Εγγραφή
    21-01-2012
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5496
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Huawei Hybrid HA35
    SNR / Attn
    31.3(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία πράγματα...Εύγε..
    Bytheway τι συγχρονισμός είναι αυτός; 55/5.5; (Δεν λέω το maximum..)
    Thanks! Ναι ο συγχρονισμός είναι περίεργος αλλά εφόσον είναι πάνω απο 50 /5 δεν με πειράζει
    Πως μπορώ να μάθω αν η γραμμή μου είναι fastpath? Στο modem δε γράφει τίποτα.
    Στο battlefield πάντως έχει βελτιωθεί το Ping. Απο 85-90 έπεσε στο 60-65.
    https://www.speedtest.net/result/a/4865235288

  8. #83
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks! Ναι ο συγχρονισμός είναι περίεργος αλλά εφόσον είναι πάνω απο 50 /5 δεν με πειράζει
    Πως μπορώ να μάθω αν η γραμμή μου είναι fastpath? Στο modem δε γράφει τίποτα.
    Στο battlefield πάντως έχει βελτιωθεί το Ping. Απο 85-90 έπεσε στο 60-65.
    https://www.speedtest.net/result/a/4865235288
    Αχ αυτό το άτιμο το booster με μπέρδεψε προς στιγμής..με έκανε να αναρωτηθώ αν έχεις 50αρα η 100αρα..
    Αναφέρομαι στο speedtest..

    Για να έχεις 11ms ping πιθανότατα είναι fastpath..σε interleaved θα ήταν 17-20ms+
    Μιας κ το ha35 δε το γράφει..
    Μπορείς να κάνεις ping gr-ix.gr κ να δεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-04-19 στις 09:57.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #84
    Εγγραφή
    21-01-2012
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5496
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Huawei Hybrid HA35
    SNR / Attn
    31.3(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ αυτό το άτιμο το booster με μπέρδεψε προς στιγμής..με έκανε να αναρωτηθώ αν έχεις 50αρα η 100αρα..
    Αναφέρομαι στο speedtest..

    Για να έχεις 11ms ping πιθανότατα είναι fastpath..σε interleaved θα ήταν 17-20ms+
    Μιας κ το ha35 δε το γράφει..
    Μπορείς να κάνεις ping gr-ix.gr κ να δεις..
    PING Gr-ix.Gr : 64 data bytes

    --- Gr-ix.Gr ping statistics ---
    3 packets transmitted, 3 packets received, 0% packet loss,round-trip min/avg/max = 8/9/9 ms

  10. #85
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από νέα καμπίνα vdsl παίρνεις σίγουρα;
    Βάσει του attenuation (15) είσαι γύρω στο χιλιόμετρο...
    Τώρα φταίω εγώ;
    Αφού τα λέγαμε στο άλλο θέμα για την εξασθένιση του VDSL. Το 15 που έχει σε VDSL "μιλά" για 8-9dB σε ADSL, άρα απόσταση "καλωδιακή" 550-650 μέτρα.
    Τα 1000 μέτρα απόσταση, αναφέρονται σε εξασθένιση 15dB σε ADSL ή 21-22dB σε VDSL.

  11. #86
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    PING Gr-ix.Gr : 64 data bytes

    --- Gr-ix.Gr ping statistics ---
    3 packets transmitted, 3 packets received, 0% packet loss,round-trip min/avg/max = 8/9/9 ms
    Fastpath..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα φταίω εγώ;
    Αφού τα λέγαμε στο άλλο θέμα για την εξασθένιση του VDSL. Το 15 που έχει σε VDSL "μιλά" για 8-9dB σε ADSL, άρα απόσταση "καλωδιακή" 550-650 μέτρα.
    Τα 1000 μέτρα απόσταση, αναφέρονται σε εξασθένιση 15dB σε ADSL ή 21-22dB σε VDSL.
    Άνθρωποι είμαστε..το ξεχνάμε..thanks για την διόρθωση..
    Πάντως δεν μπορείς να πεις..ζήτησα και αριθμό καφάο και στατιστικά από adsl..θα το πιάναμε το θέμα της απόστασης..
    αλλά μας πρόλαβες.
    Περίμενα να ήταν πιο κοντά στη καμπίνα αλλά anyway....
    Ας δει τότε τα υπόλοιπα που του έγραψα κ ας μην εστιάσει τόσο στην απόσταση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-04-19 στις 04:31.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #87
    Εγγραφή
    30-11-2007
    Περιοχή
    Ταυρος Αττικης
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    ZXHN H268
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 15.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον..ύστερα απο επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ που ανατέθηκε η βλάβη απτην Wind,ήρθε στην κατοικία δν πήρε καν μετρήσεις απτο καφάο μέσα στο σπίτι τον πέτυχα εντελώς τυχαία απεξω χωρις να μεχουν καλέσει και εβγαζε απλα φωτο τα καφαο απτο βανακι (!!),του πα να μπει μεσα αρνηθηκε να μετρησει λεγοντας "Εγω εχω ερθει γιαυτη τη περιπτωση αλλα για άλλη δουλεια οχι μετρηση" (!),του λεω να αλλαξουμε απερχομενο και μου λεει "Α στη wind είσαι?Λεω ναι προχωρήστε σε αλλαγη ζευγους".Δεν εκανε εργασια μπηκε στο βαν και εφυγε κυριος,με παιρνουν μετα απτη Wind τερμα ευγενικα τα παιδια να ρθουν και αυτοι να ξαναελεγξουν τη γραμμή,ηρθαν πηραν παλι μετρησεις.Επισης με ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ τους εχει δηλώσει πως στην επισκεψη που εκανε (?)πως υπαρχει υγρασια στο καφαο (χωρις να μπουν στη κατοικια μου) και αρνηθηκαν να κανουν αλλαγη ζευγους καθως η πτωση ταχυτητας ειναι μεσα σε "οριακα επιτρεπτο" οριο οποτε δεν συντρεχει λογος για περαιτερω εργασιες στο καφαο και στο απερχομενο που ανήκει σε ΟΤΕ (καθως το κεντρικο ανήκει σε Wind)
    .Η Wind ζήτησε συνδυαστικο ραντεβου για επισκεψη 2 τεχνικών ενος Wind και ενος ΟΤΕ και αποτι με ενημερωσε η WIND, o ΟΤΕ τους εριξε ακυρο για τον παραπανω λόγο καλωδιώσης και "λογικη" πτωση ταχυτητας στα 63mbps. Το μπαλάκι μου το πέταξαν σε εμένα να κανώ εργασιές απτο καφαο του σπιτιου μου εως τη κεντρική πριζα με νεα καλωδιωση με εργασια ηλεκτρολογου.Το μονο ουσιαστικο που εμαθα ειναι πως παιρνω απο καμπινα Wind και οχι ΑΚ.Κατα ταλλα ιδιοκτητο νεο δικτυο WIND και παρακαλάμε ΠΑΛΙ τον ΟΤΕ.Παντως χαοτικα λεβελ ποιοτητας εξυπηρετησης και ευγενειας απο πλευρας WIND σε σχεση με το γνωστο υφακι Καλυβατση αμαν υπαλληλων-τεχνικων ΟΤΕ.
    Τουλάχιστον μες το σπιτι εχω σχεδον καθαρη 50αρα (χρυσοπληρωμενη δε)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikelevenue : 24-04-19 στις 23:58.

  13. #88
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikelevenue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον..
    Spoiler:
    ύστερα απο επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ που ανατέθηκε η βλάβη απτην Wind,ήρθε στην κατοικία δν πήρε καν μετρήσεις απτο καφάο μέσα στο σπίτι τον πέτυχα εντελώς τυχαία απεξω χωρις να μεχουν καλέσει και εβγαζε απλα φωτο τα καφαο απτο βανακι (!!),του πα να μπει μεσα αρνηθηκε να μετρησει λεγοντας "Εγω εχω ερθει γιαυτη τη περιπτωση αλλα για άλλη δουλεια οχι μετρηση" (!),του λεω να αλλαξουμε απερχομενο και μου λεει "Α στη wind είσαι?Λεω ναι προχωρήστε σε αλλαγη ζευγους".Δεν εκανε εργασια μπηκε στο βαν και εφυγε κυριος,με παιρνουν μετα απτη Wind τερμα ευγενικα τα παιδια να ρθουν και αυτοι να ξαναελεγξουν τη γραμμή,ηρθαν πηραν παλι μετρησεις.Επισης με ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ τους εχει δηλώσει πως στην επισκεψη που εκανε (?)πως υπαρχει υγρασια στο καφαο (χωρις να μπουν στη κατοικια μου) και αρνηθηκαν να κανουν αλλαγη ζευγους καθως η πτωση ταχυτητας ειναι μεσα σε "οριακα επιτρεπτο" οριο οποτε δεν συντρεχει λογος για περαιτερω εργασιες στο καφαο και στο απερχομενο που ανήκει σε ΟΤΕ (καθως το κεντρικο ανήκει σε Wind)
    .Η Wind ζήτησε συνδυαστικο ραντεβου για επισκεψη 2 τεχνικών ενος Wind και ενος ΟΤΕ και αποτι με ενημερωσε η WIND, o ΟΤΕ τους εριξε ακυρο για τον παραπανω λόγο καλωδιώσης και "λογικη" πτωση ταχυτητας στα 63mbps. Το μπαλάκι μου το πέταξαν σε εμένα να κανώ εργασιές απτο καφαο του σπιτιου μου εως τη κεντρική πριζα με νεα καλωδιωση με εργασια ηλεκτρολογου.Το μονο ουσιαστικο που εμαθα ειναι πως παιρνω απο καμπινα Wind και οχι ΑΚ.Κατα ταλλα ιδιοκτητο νεο δικτυο WIND και παρακαλάμε ΠΑΛΙ τον ΟΤΕ.Παντως χαοτικα λεβελ ποιοτητας εξυπηρετησης και ευγενειας απο πλευρας WIND σε σχεση με το γνωστο υφακι Καλυβατση αμαν υπαλληλων-τεχνικων ΟΤΕ.
    Τουλάχιστον μες το σπιτι εχω σχεδον καθαρη 50αρα (χρυσοπληρωμενη δε)
    Τουλάχιστον υπάρχει ένα σχετικό επίπεδο ενημέρωσης στην όλη ιστορία από τους τεχνικούς..
    Ρεσέτ πόρτας ζήτησες;; Μπας και..

    Κοίτα..στο καφάο του οτε..πήρε μετρήσεις ο οτετζής να δει τι έρχεται από τη καμπίνα της wind;
    Εννοώ αυτά που είναι στο δρόμο..του οτε..(εκεί έφταναν τα 100; )
    Μετά από το πάνω μετράνε στο κουτί του σπιτιού..κατανεμητής εξωτερικός η εσωτερικός..

    Δυστυχώς..εξαρτόμαστε ακόμα από τον οτε..γιατί μπορεί μεν να υπάρχει καμπίνα με οπτική έως το α.κ...
    αλλά το κομμάτι καμπίνα->σπίτι είναι ακόμη χαλκός..
    Δεν έχουμε ακόμη σε όλους ftth= οπτική μέχρι το σπίτι..

    Πάντως από τα 100 στα 63 δεν το λες κ επιτρεπτό όριο..κανονικά πρέπει να κάνουν κάτι..δοκίμασε ξανά να ζητήσεις αλλαγή ζεύγους..
    Θέλει υπομονή το πράγμα...
    Αρχικά...Πρέπει από μεριάς σου ανεξάρτητα με όλα τα άλλα να δεις τι γίνεται με την εσωτερική καλωδίωση και γιατί δεν φτάνουν τα 63 μέσα στο σπίτι..για να μην έχουν να σου λένε..
    Αν δεν ξέρεις φωνάζεις ηλεκτρολόγο να τσεκάρει κ ίσως να περάσει utp..

    Μέχρι να γίνουν όλα αυτά...υπάρχουν μερικά πράγματα που θα σου δώσουν λίγο συγχρονισμό παραπάνω..αλλά αυτά είναι ημίμετρα
    και δεν θα λύσουν το ουσιαστικό πρόβλημα, απλά θα το μετριάσουν..αν θες τα δοκιμάζεις..
    -Μπορείς ζητήσεις δοκιμαστικά σνρ6 κ να δεις αν θα είναι σταθερή η γραμμή..αν δεν είναι ζητάς πάλι σνρ9. Η wind δίνει κ 6 συνήθως..
    -Μετά θα μπορούσες να ζητήσεις ένα ελαφρύ interleaved προφίλ..ώστε να μη σου προσθέτει πολύ καθυστέρηση στο ping και να κερδίσεις κ κάτι στο συγχρονισμό σε σχέση με το fastpath..
    Αν υποθέσουμε ότι φτιάξεις την εσωτερική καλωδίωση, βάλεις σνρ6 & ένα ελαφρύ interleaved...άντε να πας στα ~70 περίπου...
    με το ζόρι..

    Μετά η μπάλα είναι στο δικό τους γήπεδο...για τα 100...

    Η...αν δεν θες το upload της 100αρας, τους τραβάς μία υποβάθμιση στα 50..δε θα τους αρέσει κ πολύ..

    Τα στατιστικά ακόμα ίδια είναι;

    Υπομονή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-04-19 στις 09:51.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #89
    Εγγραφή
    12-08-2011
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikelevenue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα απτη γνωστη προβληματική περιοχή του Ταύρου.Υστερα απο νεα αιτηση φορητότητας στη Wind είχαμε την ενεργοποιήση της γραμμής ταχύτατα αλλα μονο διαδικαστικά.Πρακτικά ενώ φαίνεται βαση αριθμού οτι υποστηρίζεται 100αρα ,καταλήγουμε σε συγχρονισμό κοντά στα 50 mbps και με το καλημέρα δήλωση βλάβης απτο τεχνικό της Wind ύστερα απο την πρώτη επίσκεψη του στην κατοικία και κάποιες μετρήσεις που έκανε.Στο καφάο του σπιτιού έξω φτάνουν 63mbps ,στο σπίτι το ρούτερ κλειδώνει κοντά στα 50mbps και πραγματικά σε download απο ftp ntua 41mbps.Ο ιδιος ειπε οτι καπου υπάρχει ίσως βραχυκύκλωμα,ισως προβλημα σε ζεύγη και καρτες,στο απερχόμενο καλώδιο απτη νεα καμπίνα της Wind κοντα στα 250μετρα απτο σπιτι..Παραθέττω screenshot απο ρουτερ..Τα φώτα σας!Ευχαριστώ προκαταβολικά!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0638.PNG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  201,6 KB 
ID: 203156
    Καλημερα. Σε ποια περιοχη στον Ταυρο εισαι και ενεργοποιηθηκε η γραμμη σου. Εγω ειμαι στην Λ. Ειρηνης και ακομα δεν βλεπω διαθεσιμοτητα

  15. #90
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marsian720 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. Σε ποια περιοχη στον Ταυρο εισαι και ενεργοποιηθηκε η γραμμη σου. Εγω ειμαι στην Λ. Ειρηνης και ακομα δεν βλεπω διαθεσιμοτητα
    Ξέρεις από πιο καφάο (νούμερο) παίρνεις; Αν ναι μπορείς να δεις αν έχεις καμπίνα κοντά σου στις λίστες με τις αναθέσεις καμπινών..
    Τις διαθεσιμότητες μην τις εμπιστεύεσαι πολύ..καλύτερα με τηλέφωνο στους παρόχους..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Ταύρος
    Από Vassilis_X στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-18, 15:39
  2. ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ THN COSMOTE ΓΙΑ VDSL
    Από ippeas2 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 08:50
  3. VDSL Κερκυρα - Υψος
    Από FirefoxAurora στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 20:44
  4. Αξίζει να βάλω VDSL OTE για να έχω χαμηλό latency?
    Από Panos_21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 23:16
  5. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας