Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Καλησπέρα

    Μενω σε χωριο και ετσι ο μονος παροχος ιντερνετ ειναι η cosmote . Exω 24αρα συνδεση στα χαρτια και πραγματικα Ping 18 , Download 11.21, Upload 0.55.

    Πριν 2 χρονια εκοψαν το καλωδιο που ερχοταν σε ενα κουτι εξω απο το σπιτι μου και εδινε σε 8 αλλα σπιτια (και στο δικο μου), γιατι ειχε παρει υγρασια , κατι τετοιο ειπαν και 2 γειτονες διαμαρτυροντουσαν για το ιντερνετ , και προσθεσαν μια τσοντα και το τσιμενταρισαν . Απο τοτε απεκτησα εγω προβλημα ομως με διακοπες , το οποιο οταν παιρνω τις βλαβες μου λενε ναι το βλεπουμε στο μοντεμ ρουτερ σας αλλα οταν ερχονται στο σπιτι ολα τα βρισκουν μια χαρα.
    Θελω να ρωτησω , αν μπορω να μπω στο ρουτερ και να δω ποσες διακοπες εχει κανει; φαινεται κατι τετοιο; ωστε να τους πω οτι σημερα πχ απο οταν το ανοιξα εχει κανει 20 διακοπες
    γινεται;
    μοντεμ ρουτερ ειναι αυτο που δινει η cosmote to zte . Αυριο μου ειπαν θα ξαναρθουν αλλα δεν πιστευω να λυθει το προβλημα.

    Υπαρχει καποιο αποδεκτο οριο διακοπων;

    ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστυχως οι αποσυγχρονισμοί σου φαίνονται μόνο στα δικά τους προγράμματα που κρατάνε τα logs της γραμμης σου. Δηλαδη κάθε πότε επικοινωνεί το ρουτερ σου με τον BRAS του ΟΤΕ και ζηταει ταυτοποιηση για να παρει ΙΡ και να συνδεθεις στο ιντερνετ. Μπορείς όμως να ζητήσεις αντίγραφο απο το ιστορικό βλαβών που έχεις δηλώσει και με αυτό να τους εξαναγκάσεις κατα κάποιο τρόπο να αλλάξουν όλο το απερχόμενο......
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    ευχαριστω Rookie

    Ηρθαν και αποφανθηκαν οτι φταιει το καλωδιο που ερχεται απο το κουτι τους στο σπιτι . Ευτυχως το κουτι του οτε το εχουν πανω στον τοιχο του σπιτιου μου και η αποσταση ειναι 12 μ . Εχω παραγγειλει το PET 2x2Χ0,6mm² Μαύρο A02YS(ST)2Y και θα το αλλαξω μονος μου .
    Οποτε βλεπουμε μετα , Θα ζητησω αν συνεχισει τις διακοπες αλλαγη του μοντεμ ρουτερ , μου ειπαν οτι αυτο που εχουν τωρα ειναι καλυτερο του zte αλλα δεν μου το εδιναν αλλαξε λεει πρωτα καλωδιο και βλεπουμε.
    Δηλαδη βλεπουν οτι κανει διακοπες και ποσες αρα ξερουν οτι δεν λεω μπουρδες ; καμμια φορα με τις βλαβες (γενικα οχι μονο στον οτε ) πανε να σε βγαλουν τρελλο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάρε τηλέφωνο στο 13888 πες τους ότι δεν δουλεύει το wifi του ρούτερ σου, φρόντισε όταν τους πάρεις να το έχεις κλείσει το wifi , και ζήτα να σου βγάλουν εντολή να πάρεις άλλο ρουτερ απο καταστημα Γερμανος η Cosmote
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε τηλέφωνο στο 13888 πες τους ότι δεν δουλεύει το wifi του ρούτερ σου, φρόντισε όταν τους πάρεις να το έχεις κλείσει το wifi , και ζήτα να σου βγάλουν εντολή να πάρεις άλλο ρουτερ απο καταστημα Γερμανος η Cosmote
    Ξέρεις πιστεύω οτι έχουν πρόσβαση να το κοιτάξουν οτι το έχεις απενεργοποιήσει;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πιστεύω οτι έχουν πρόσβαση να το κοιτάξουν οτι το έχεις απενεργοποιήσει;
    Αν είναι δικό τους ρούτερ, έχεις δίκιο, το βλέπουν απο Axiro, οπότε ας φροντίσει να το έχει αποσυνδέσει εντελώς πριν τους καλέσει ή να συνδέσει κάποιου άλλου παρόχου το ρούτερ για λίγο
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι δικό τους ρούτερ, έχεις δίκιο, το βλέπουν απο Axiro, οπότε ας φροντίσει να το έχει αποσυνδέσει εντελώς πριν τους καλέσει ή να συνδέσει κάποιου άλλου παρόχου το ρούτερ για λίγο
    Σορρυ αλλά αυτά είναι πρακτικές με όλιγον απο λαμόγιο

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2015
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα φίλε μου, πας απλά σε ένα κατάστημα και ζητάς αλλαγή του ρούτερ ,μετατροπή της γραμμης σου σε ευζωνική Vobb.
    Αν θες έρχεται και τεχνικός και σε στήνει τον εξοπλισμό.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 23:18
  2. διακοπές σε wifi tp-link archer D2
    Από whiskey στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 17:55
  3. Διακοπές στην Ζάκυνθο!!!
    Από Dark_Nightfall στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 23:26
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 11:57
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 00:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας