Σελ. 373 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.581-5.595 από 5663
  1. #5581
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Επειδή είμαστε των άκρων σε αυτήν την χώρα δλδ η αντιδρούμε η όχι, άσε καλύτερα να αντιδρούμε για να μην ξεχνιούνται οι βόρειοι γείτονες

  2. #5582
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μη σκίσεις κανένα καλσόν.
    ... εσύ πήγαινε πάρε το γερμανικό διαβατήριο και άσε τα περί Ελλάδος σε αυτούς που (θέλουν να) ασχολούνται

  3. #5583
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μη σκίσεις κανένα καλσόν.
    Εδώ και 2 χρόνια όλοι οι μη Έλληνες γνωστοί μου αναφέρονται στη χώρα αυτή ως Βόρεια Μακεδονία. Μέχρι τότε την έλεγαν Μακεδονία (το οποίο δε με ενοχλούσε απλά το αναφέρω - άλλωστε και εγώ Μακεδονία την έλεγα όταν μιλούσα με μη Έλληνες για να συνεννοούμαι σαν άνθρωπος).
    Ασ'τους να φοράνε ο,τι κασκόλ θέλουν. Ο κόσμος όλος αυτή τη στιγμή τους λέει (ή μαθαίνει να τους λέει) Βόρεια Μακεδονία.

    Θυμίζω ότι η Τσεχία (που εμείς την λέμε Τσεχία από το 1993 αλλά ο κόσμος όλος τους έλεγε Τσεχική Δημοκρατία) άλλαξε επίσημα το σύντομο όνομά της σε Τσεχία το 2016 (Czechia στα Αγγλικά) και πήρε κάποια χρόνια για να ενημερωθούν χάρτες κλπ, αλλά πλέον βλέπω όλο και πιο συχνά το Czechia σε άρθρα, αναφορές στη δουλειά κλπ.

    Επομένως μην αντιδράτε σαν 15χρονα σε κάθε φωτογραφία που δε σημαίνει απολύτως τίποτα.
    Βασικά μόνο ανθελληνες θα μπορούσαν να χαίρονται με τον στρουθοκαμηλισμο να τους λέει ο πλανήτης όλος Μακεδονία και εμείς να κρατάμε μούτρα. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αλλάξει αυτό. Βασικά παίζει να είναι μειοψηφία αυτοί που γνωρίζουν ότι υπάρχει περιοχή στην Ελλάδα με αυτό το όνομα και δεν είναι η χώρα βόρεια μας.

    Για τέτοια κατάσταση μιλάμε.

    - - - Updated - - -

    Από τα λίγα σωστά του αποτυχημένου ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά ας μην αγχώνονται οι μακεδονομάχοι. Θα τη σώσει την κατάσταση η νέα δημοκρατία. Θα τους τα σκίσει τα κασκόλ
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #5584
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά μόνο ανθελληνες θα μπορούσαν να χαίρονται με τον στρουθοκαμηλισμο να τους λέει ο πλανήτης όλος Μακεδονία και εμείς να κρατάμε μούτρα. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αλλάξει αυτό. Βασικά παίζει να είναι μειοψηφία αυτοί που γνωρίζουν ότι υπάρχει περιοχή στην Ελλάδα με αυτό το όνομα και δεν είναι η χώρα βόρεια μας.

    Για τέτοια κατάσταση μιλάμε.

    - - - Updated - - -

    Από τα λίγα σωστά του αποτυχημένου ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά ας μην αγχώνονται οι μακεδονομάχοι. Θα τη σώσει την κατάσταση η νέα δημοκρατία. Θα τους τα σκίσει τα κασκόλ
    Συμφωνώ. Πριν 3 χρόνια που υπεγράφη η συμφωνία, έσπαγα πλάκα με όσους φώναζαν, λες και θα καταφέρουν κάτι. Εδώ και πολλά χρόνια, όλος ο πλανήτης τους ξέρει ως "Μακεδονία". Ελάχιστοι θα ξέρουν ότι υπάρχει και ελληνικό έδαφος με το ίδιο όνομα.

    Προφανώς και θα υπάρχουν Ακροδεξιοί και στη γειτονική χώρα, που δεν αποδέχονται το "Βόρεια" και θα συνεχίσουν για χρόνια το σκέτο Μακεδονία.

    Όσο για τη ΝΔ, αναμενόμενη η κωλοτουμπα. Κέρδισε ψήφους (δήθεν) σκουζοντας για την συμφωνία των Πρεσπων, που έλεγε ότι θα ακυρώσει αν εκλεγεί. 2 χρόνια κυβέρνηση και δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμα. Βασικά, πιστεύω πως χάρηκαν που την πέρασε ο Σύριζας και ανέλαβαν εκείνοι το πολιτικό κόστος, που θα ήταν και πιο μικρό.

  5. #5585
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Στα "συνοδευτικα" και τα υπολοιπα παρελκομενα της επιδειξης καλης γειτονιας και προπαντων καλης πιστης και οχι περηφανιας της γυφτιας, εο Αρειος Παγος συμφωνα με απαιτηση του Ευρωπαικου Δικαστηριου εξεταζει την αιτηση ιδρυσης της πρωτης (???) "τουρκικης ενωσης" στην Ξανθη. Σημειωνεται οτι ολες οι βαθμιδες της ελληνικης Δικαιοσυνης εχουν απορριψει το αιτημα, αλλα τωρα καλειται ο Αρειος Παγος να αποφασισει τελικα εαν προκειται για ενα ανθρωπινο και συνταγματικο δικαιωμα καποιων ή για ζητημα ελληνικης εθνικης ασφαλειας.

    Μπροσταρης και σε αυτον τον εντιμο αγωνα, μιας και η κουβεντα παραπανω ανεφερε και κατι για ανθελληνες, ο γνωστος και μη εξαιρετεος κυριος Π. Δημητρας. Ο οποιος φυσικα και δεν σκαμπαζει απο Πομακους, συμφωνιιες σε λιμνες και οροπεδια ή αλλα ομορφα. Φυσικα, τυχον θετικη αποφαση του Αρειου Παγου θα δωσει δικαιωμα αιτησης και σε καμποσες αλλες "τουρκικες" ενωσεις οπως επισης αλλωστε και "μακεδονικες". Σκετες και χωρις τα γεωγραφικα. Μετα θα ερθει και το αιτημα της καθιερωσης επισημα της διγλωσσιας και ......

    Αλλα ο ΣΥΡΙΖΑ η ΝΔ και ο μικροκοσμος μας να ειναι καλα και δεν τρεχει καστανο.

    ΥΓ
    Ο δε υπερηφανος για την καταπληκτικη συνταξη της συμφωνιας των Πρεσπων, Κοτζιας, ακουγεται σφοδρα ενοχλημενος απο τα κασκολ και τις εικονες των γηπεδων. Τοσο πολυ που κανει σαν .....15χρονο !!!

  6. #5586
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά μόνο ανθελληνες θα μπορούσαν να χαίρονται με τον στρουθοκαμηλισμο να τους λέει ο πλανήτης όλος Μακεδονία και εμείς να κρατάμε μούτρα. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αλλάξει αυτό.
    Καμία σχέση.
    Αλλάζει ταχύτατα. Μην αφήνεις τους ακροδεξιούς να σε πείσουν για το αντίθετο.
    Σου λέω ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ο κόσμος μαθαίνει να τους λέει Βόρεια Μακεδονία. Kαι αν στο Euro πήγαν ως Μακεδονία, στο επόμενο θα πάνε ως Βόρεια Μακεδονία αν η ελληνική κυβέρνηση κάνει τις απαραίτητες κινήσεις. Αλλά αυτοί μπορεί να μην κάνουν τίποτα απλά για να λένε ότι φταίει ο Κοτζιάς.
    Που και τίποτα να μην κάνει η ελληνική κυβέρνηση, μέχρι το επόμενο Euro θα έχει εμπεδωθεί τόσο πολύ το «Βόρεια Μακεδονία» που (αν περάσουν) ο υπόλοιπος κόσμος θα αναρωτιέται ποια ομάδα είναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά παίζει να είναι μειοψηφία αυτοί που γνωρίζουν ότι υπάρχει περιοχή στην Ελλάδα με αυτό το όνομα και δεν είναι η χώρα βόρεια μας.
    Ε ναι, λογικό δεν είναι αυτό;
    Εσύ ξέρεις όλες τις περιοχές (τυχαία) της Πορτογαλίας; Αν δεν ξέρεις τις περιοχές της Πορτογαλίας, πως απαιτείς από τον Πορτογάλο να ξέρει μια δευτεροτρίτη περιοχή της Ελλάδας;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τέτοια κατάσταση μιλάμε.
    Μια χαρά είναι η κατάσταση και βελτιώνεται. Μόνο αν κάποιος θέλει να έχει πρόβλημα έχει πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εσύ πήγαινε πάρε το γερμανικό διαβατήριο και άσε τα περί Ελλάδος σε αυτούς που (θέλουν να) ασχολούνται
    Πως με πετσόκοψες έτσι.
    Και γερμανικό διαβατήριο θα έχω, και ελληνικό διαβατήριο δε θα έχω, και θα ασχολούμαι με τα της Ελλάδας επειδή έτσι θέλω.

    Αν δε σου αρέσουν αυτά που γράφω έχει και ignore.
    Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς το έχω αφήσει αυτό το thread οπότε θα γράφω πιο συχνά.

    - - - Updated - - -

    Εδώ γράφω στο Google "euro results macedonia" και μου βγάζει Βόρεια Μακεδονία.
    Κατά τα άλλη η συμφωνία των Πρεσπών απέτυχε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  macedonia.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  90,7 KB 
ID: 228236

  7. #5587
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Συμπερασματικα παντως, αναγκασμενος ητο ο ΣΥΡΙΖΑ ενω αντιθετα δεδομενη σε οτι θελει και φανταζεται ο καθενας η ΝΔ.

    Αναρωτιεμαι ομως, εαν σημερα ο εξισου "αναγκασμενος" Ζαεφ και η κυβερνωσα παραταξη του που ειναι υπερ της Συμφωνιας, εστω σε γενικες ή ειδικες κατ αυτους γραμμες και ερμηνειες, δινει λοιπον τετοιου ειδους απαντησεις περι των "ιδιωτικων εθνικων ομοσπονδιων που φερουν φυσικα και το εθνοσημο" ( ουδεμια παραδοξοτητα εδω και αντε θα τα παρασυρει ολα ο αδεκαστος κι αλυπητος Χρονος, περιπου αυτοματα ) τι ειδους απαντησεις θα μπορουσε να περιμενει κανεις απο την αλλη την παραταξη, εκεινη του VMRO οταν μοιραια καποια στιγμη θα παρει την κυβερνηση στα Σκοπια; Η εκεινη "δεδομενη" για τα δικα τους πραματα, παραταξη; Εχουν αραγες και εκεινοι εναν αντιστοιχο απογονο και κληρονομο μιας Αγιας οικογενειας ωσαν τον Κουλη;

    Και καλα το παραπανω ερωτημα αφορα το αγνωστο μελλον.που ειναι αρμοδιοτητα ....χαρτοριχτρας. Ο αξιοτιμος κυριος Κοτζιας που επαιρεται ακομα και σημερα για την Συμφωνια που συνταξε - για τον Τσιπρα δεν ρωταω και δεν ασχολουμαι - αυτου του ειδους τις νομιμες ή εστω νομιμοφανεις ενεργειες της κυβερνησης Ζαεφ που οπως και δηποτε ομως, πως να το κανουμε, ξεφευγουν απο την καλη πιστη και γειτονια ( ειμαι εμμονικος σε αυτα τα πραματα και γενικα στη μπεσα που λεμε, εγω φταιω ) δεν τις σκεφτηκε, φροντισε και τελικα περιμενε; Προς τι η σημερινη του εκπληξη και ολιγον αγανακτηση;

    Κι ενα ακομα ερωτημα. Η ελληνικη βουλη, ΔΕΝ εχει περασει, αποδεχτει και υπογραψει τα προβλεπομενα της Συμφωνιας. Οι επιτροπες βεβαια υποτιθεται πως δουλευουν αλλα καθως φαινεται τα κενα ειναι τεραστια κι η προοδος που σημειωνουν ειναι ελαχιστη, αλλα τελικα εχει κανεναν λογο η Ελλαδα να σπευσει να προχωρησει σε μια κατοχυρωση αυτης της Συμφωνιας; Αν ναι γιατι, τι κερδιζει; Εαν παλι οχι, τελικα η Συμφωνια αυτη παραγει κατι περισσοτερο απο μια εξαιρετικα θετικη απο ολες τις πλευρες, κατοχυρωση των υφισταμενων συνορων ( οχι μονο της Ελλαδας και της ΒΜ αλλα και της Αλβανιας, της Βουλγαριας κι ευρυτερα ) αλλα τιποτα περισσοτερο;

  8. #5588
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως με πετσόκοψες έτσι.
    Και γερμανικό διαβατήριο θα έχω, και ελληνικό διαβατήριο δε θα έχω, και θα ασχολούμαι με τα της Ελλάδας επειδή έτσι θέλω.

    Αν δε σου αρέσουν αυτά που γράφω έχει και ignore.
    Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς το έχω αφήσει αυτό το thread οπότε θα γράφω πιο συχνά.

    - - - Updated - - -

    Εδώ γράφω στο Google "euro results macedonia" και μου βγάζει Βόρεια Μακεδονία.
    Κατά τα άλλη η συμφωνία των Πρεσπών απέτυχε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  macedonia.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  90,7 KB 
ID: 228236
    Δεν έχω πρόβλημα με την άποψη σου αλλά με τους τρόπους σου - όσο θα γράφεις ατάκες για καλσόν οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.
    Αν ήθελα να σε πετσοκόψω απλά θα έκανα quote τις ατάκες που είχες γράψεις για την συμφωνία (η μεγαλύτερη επιτυχία της κυβέρνησης Συριζανέλ, επιτυχία κτλ )
    Η συμφωνία είναι αποτυχημένη εκ των πραγμάτων αφου το αντισυμβαλλόμενο μέρος δεν την εφαρμόζει και ενω εσύ ήδη του έχεις χαρίσει την ένταξη στο ΝΑΤΟ - αν εσύ θες να εθελοτυφλείς be my guest, δεν είσαι ο μόνος εξάλλου!

  9. #5589
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα με την άποψη σου αλλά με τους τρόπους σου - όσο θα γράφεις ατάκες για καλσόν οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.
    Αν ήθελα να σε πετσοκόψω απλά θα έκανα quote τις ατάκες που είχες γράψεις για την συμφωνία (η μεγαλύτερη επιτυχία της κυβέρνησης Συριζανέλ, επιτυχία κτλ )
    Η συμφωνία είναι αποτυχημένη εκ των πραγμάτων αφου το αντισυμβαλλόμενο μέρος δεν την εφαρμόζει και ενω εσύ ήδη του έχεις χαρίσει την ένταξη στο ΝΑΤΟ - αν εσύ θες να εθελοτυφλείς be my guest, δεν είσαι ο μόνος εξάλλου!
    Δεν την εφαρμόζει;

    Εγώ κάτι διάβασα για την ελληνική κυβέρνηση που έχει παραπέμψει στις καλένδες όλες τις σχετικές εφαρμοστικές πράξεις / συμφωνίες.

    Όσον αφορά το ποδοσφαιρικό ματς, ουάου, μεγάλη ήττα φάγαμε, δλδ αν δεν είχαμε υπογράψει συμφωνία ούτε ένα κασκώλ δεν θα έπαιζε και όλοι οι Βορειομακεδόνες θα αυτοπροσδιορίζονταν ως Φυρομίτες μην τυχόν και έμπαιναν τα ελληνικά ΟΥΚ στα Σκόπια

    Αν και είμαι βέβαιος ότι για αρκετούς εδώ η μόνη σωστή "λύση" που στην τελική έβλεπαν θα ήταν αυτή

    Από εκεί και πέρα, η συμφωνία προφανώς είναι θετικότατη, προφανώς και εδώ και 2 χρόνια κοντά κάθε διεθνής αναφορά είναι ως Β. Μακεδονία (θυμίζω τα γελοία που ελληνικά κανάλια έκρυβαν το Μακεδονία από αναφορές σε σκορ στο παρελθόν, μιας και μιλάμε για σπορ ) και σίγουρα το θέμα έχει κλείσει εκεί.

    Αλλά, ξαναλέω, στην τελική το μόνο βέβαιο είναι πως για αρκετούς το κλείσιμο του θέματος ήταν μάλλον η εξαφάνιση των Βορειομακεδόνων από τον χάρτη, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #5590
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Τι τους λέει όλος ο κόσμος λέτε? Βόρεια Μακεδονία?

    Καλά κρασιά. Μακεδονία σκέτο τους λένε όλοι εδώ και χρόνια, πριν από τη συμφωνία. Το μόνο που καταφέραμε με τη συμφωνία είναι να κοτσάρουμε ένα "Βόρεια" στο επίσημο όνομα. Όσο δεν υπάρχει χώρα Νότια Μακεδονία, το Βόρεια είναι περιττό και δεν το χρησιμοποιεί κανένας.
    Το πρόβλημα δεν είναι τα κασκόλ λοιπόν, αλλά ότι όλη η αποστολή έχει πάει στο euro ως σκέτο Μακεδονία και δεν τρέχει κάστανο. Γιατί όλοι έτσι τους ξέρουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konc : 15-06-21 στις 16:25.

  11. #5591
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι τους λέει όλος ο κόσμος λέτε? Βόρεια Μακεδονία?

    Καλά κρασιά. Μακεδονία σκέτο τους λένε όλοι εδώ και χρόνια, πριν από τη συμφωνία. Το μόνο που καταφέραμε με τη συμφωνία είναι να κοτσάρουμε ένα "Βόρεια" στο επίσημο όνομα. Όσο δεν υπάρχει χώρα Νότια Μακεδονία, το Βόρεια είναι περιττό και δεν το χρησιμοποιεί κανένας.
    Το πρόβλημα δεν είναι τα κασκόλ λοιπόν, αλλά ότι όλη η αποστολή έχει πάει στο euro ως σκέτο Μακεδονία και δεν τρέχει κάστανο. Γιατί όλοι έτσι τους ξέρουν.
    To ότι ο κόσμος όλος τους λέει Μακεδονία το λες έχοντας συζητήσει με πόσους μη Έλληνες τους τελευταίους μήνες;
    Ρωτάω επειδή σε πρόσφατο meeting στη δουλειά συζητήσαμε τις αγορές των Βαλκανίων και αναφέραμε Βόρεια Μακεδονία, επίσης πριν λίγους μήνες Γερμανός συνάδελφος μου περιέγραφε το road trip που έκανε στην Ελλάδα μέσω Βαλκανίων και μου είπε ότι διέσχισε τη Βόρεια Μακεδονία που τότε λεγόταν ακόμα Μακεδονία.

    Και το screenshot που έβαλα πιο πάνω ίσως δεν το πρόσεξες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  macedonia.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  90,7 KB 
ID: 228241

    Προτείνω να κάνετε λίγη πρωτογενή έρευνα και να μην αναπαράγετε ο,τι σας λένε τα ακροδεξιά μέσα.

  12. #5592
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ότι ο κόσμος όλος τους λέει Μακεδονία το λες έχοντας συζητήσει με πόσους μη Έλληνες τους τελευταίους μήνες;
    Ρωτάω επειδή σε πρόσφατο meeting στη δουλειά συζητήσαμε τις αγορές των Βαλκανίων και αναφέραμε Βόρεια Μακεδονία, επίσης πριν λίγους μήνες Γερμανός συνάδελφος μου περιέγραφε το road trip που έκανε στην Ελλάδα μέσω Βαλκανίων και μου είπε ότι διέσχισε τη Βόρεια Μακεδονία που τότε λεγόταν ακόμα Μακεδονία.

    Και το screenshot που έβαλα πιο πάνω ίσως δεν το πρόσεξες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  macedonia.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  90,7 KB 
ID: 228241

    Προτείνω να κάνετε λίγη πρωτογενή έρευνα και να μην αναπαράγετε ο,τι σας λένε τα ακροδεξιά μέσα.
    Άντε πάλι με τα ακροδεξιά. Ή συμφωνούμε δηλαδή ή ακροδεξιοί/ακροδεξιές επιρροές? χμ κάτσε να δεις τι μου θυμίζει και πως το λένε αυτό.
    Φυσικά και δεν αναπαράγω τίποτα, είναι η δική μου εικόνα από αρκετούς ανθρώπους με καταγωγή από διάφορα μέρη του κόσμου, όχι δηλαδή 20 Βούλγαρους. Δέχομαι πως γύρω-γύρω στην περιοχή μας τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και γνωρίζουμε λίγο καλύτερα τι συμβαίνει στη γειτονιά μας, τα Βαλκάνια όμως δεν είναι ο κόσμος.

    Τέλος το screenshot δείχνει το αντίθετο απ' αυτό που υποστηρίζεις: Τα αποτελέσματα για τον όρο Μακεδονία αφορούν τη Β.Μακεδονία, αφού Μακεδονία=Β.Μακεδονία. Και πες άσε το euro αφού συμμετέχει και γίνεται η συσχέτιση, και σκέτο macedonia να γράψεις τα μισά αν όχι τα περισσότερα αποτελέσματα πάλι αφορούν τη Β.Μακεδονία.

  13. #5593
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι με τα ακροδεξιά. Ή συμφωνούμε δηλαδή ή ακροδεξιοί/ακροδεξιές επιρροές? χμ κάτσε να δεις τι μου θυμίζει και πως το λένε αυτό.
    Φυσικά και δεν αναπαράγω τίποτα, είναι η δική μου εικόνα από αρκετούς ανθρώπους με καταγωγή από διάφορα μέρη του κόσμου, όχι δηλαδή 20 Βούλγαρους. Δέχομαι πως γύρω-γύρω στην περιοχή μας τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και γνωρίζουμε λίγο καλύτερα τι συμβαίνει στη γειτονιά μας, τα Βαλκάνια όμως δεν είναι ο κόσμος.

    Τέλος το screenshot δείχνει το αντίθετο απ' αυτό που υποστηρίζεις: Τα αποτελέσματα για τον όρο Μακεδονία αφορούν τη Β.Μακεδονία, αφού Μακεδονία=Β.Μακεδονία. Και πες άσε το euro αφού συμμετέχει και γίνεται η συσχέτιση, και σκέτο macedonia να γράψεις τα μισά αν όχι τα περισσότερα αποτελέσματα πάλι αφορούν τη Β.Μακεδονία.
    To screenshot το έκανα επειδή κάποιοι νομίσατε ότι επειδή τα κασκόλ γράφουν Macedonia ήρθε το τέλος του κόσμου.
    Αυτό που δείχνω με το screenshot είναι ότι ακόμα και ένας «άσχετος» που θα δει τα κασκόλ και θα πάει να γκουγκλάρει τι είναι αυτή η Macedonia, το google θα του επιστρέψει North Macedonia.
    Έτσι εμπεδώνεται στη μνήμη του κόσμου μια νέα χώρα.

  14. #5594
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι τους λέει όλος ο κόσμος λέτε? Βόρεια Μακεδονία?

    Καλά κρασιά. Μακεδονία σκέτο τους λένε όλοι εδώ και χρόνια, πριν από τη συμφωνία. Το μόνο που καταφέραμε με τη συμφωνία είναι να κοτσάρουμε ένα "Βόρεια" στο επίσημο όνομα. Όσο δεν υπάρχει χώρα Νότια Μακεδονία, το Βόρεια είναι περιττό και δεν το χρησιμοποιεί κανένας.
    Το πρόβλημα δεν είναι τα κασκόλ λοιπόν, αλλά ότι όλη η αποστολή έχει πάει στο euro ως σκέτο Μακεδονία και δεν τρέχει κάστανο. Γιατί όλοι έτσι τους ξέρουν.
    Sorry αλλά με όσους μιλάω εκτός Ελλάδας και μιλάω με πολλούς, Αμερικανούς, Καναδους, Γερμανούς, Ιταλούς, ένα περίεργο πράγμα North Macedonia τους λένε, τελευταία αναφορά ήταν με αφορά το euro από φίλη στο Chicago. O Lewton μια χαρα τα λέει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #5595
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά με όσους μιλάω εκτός Ελλάδας και μιλάω με πολλούς, Αμερικανούς, Καναδους, Γερμανούς, Ιταλούς, ένα περίεργο πράγμα North Macedonia τους λένε, τελευταία αναφορά ήταν με αφορά το euro από φίλη στο Chicago. O Lewton μια χαρα τα λέει.
    Sorry εγώ μιλάω με άλλους. Ούτε που ξέρουν γιατί η μακεντόνια έγινε νορθ.
    Αλλά κοντός ψαλμός φυσικά, θα δείξει πώς θα τη λέει ο κόσμος στο μέλλον.

Σελ. 373 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε;
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 6095
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-23, 20:35
  2. Αλλαγή ονομασίας σε torrrent.
    Από Theodore41 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας