Σελ. 332 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.966-4.980 από 5663
  1. #4966
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μην παίζεις με τις λέξεις...Ο τζιτζικωστιδης πάντα νδκρατης ήταν...........................
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  2. #4967
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παίζεις με τις λέξεις...Ο τζιτζικωστιδης πάντα νδκρατης ήταν...........................
    ε δες τα αποτελέσματα των εθνικών του 2015 τότε.... ΣΥΡΙΖΑρα παντού!
    35 Συριζα -25 ΝΔ A' Θεσσαλονίκης
    33 Συριζα -30 ΝΔ Β' Θεσσαλονίκης

  3. #4968
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε δες τα αποτελέσματα των εθνικών του 2015 τότε.... ΣΥΡΙΖΑρα παντού!
    35 Συριζα -25 ΝΔ A' Θεσσαλονίκης
    33 Συριζα -30 ΝΔ Β' Θεσσαλονίκης
    Ααα, φιλαράκι τότε θα περιμένουμε και τις επόμενες εθνικές για να βγάλουμε συμπέρασμα BTW αυτά που δίνεις είναι αποτελέσματα εθνικών ολόκληρης της περιφέρειας;
    Κι εγώ πιστεύω ότι το Μακεδονικό στέρησε ψήφους απλά όχι τόσο όσο λέγεται.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #4969
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ πιστεύω ότι το Μακεδονικό στέρησε ψήφους απλά όχι τόσο όσο λέγεται.
    Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.

    ‘Πρέσπες’ και εκλογικό αποτέλεσμα – Η ευγενής μας τύφλωσις

  5. #4970
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι...Στις ευρωεκλογές ΔΕΝ έφταιξαν οι φρούδες προσδοκίες ή το πρόγραμμα λιτότητας που συνέχισε...
    Παρόλα αυτά, ξαναδες τους χάρτες των 2 ευρωεκλογών και θα διαπιστώσεις οτι οι Πρέσπες δεν είναι ούτε στη Λάρισσα, ούτε στα Γιάννινα. Η Μακεδονία ήταν μπλε και το 2014.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  6. #4971
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα και το link αλλά και την παραπομπή στη σχετική έρευνα.
    Δεν μπορώ να πω ότι πείθομαι αν δεν δω και τα αντίστοιχα ποσοστά διαρροής αναφορικά με άλλα ζητήματα που μπορεί να επηρέασαν την ψήφο (οικονομία, μετανάστευση κλπ). Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ από τα νούμερα είναι πως από όσους επέλεξαν να μην ξαναψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, ένα μεγάλο ποσοστό δεν υποστηρίζει τη συμφωνία.
    Αν δούμε ένα γράφημα που κάνει ξεκάθαρα την ερώτηση (π.χ. για ποιο λόγο δεν ψηφίσατε πάλι ΣΥΡΙΖΑ; i) Μακεδονικό, ii) οικονομία, iii) μετανάστευση, iv) ανομία κλπ) εκεί θα φανεί πραγματικά πόσο επηρέασε η συμφωνία.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #4972
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα, φιλαράκι τότε θα περιμένουμε και τις επόμενες εθνικές για να βγάλουμε συμπέρασμα BTW αυτά που δίνεις είναι αποτελέσματα εθνικών ολόκληρης της περιφέρειας;
    Κι εγώ πιστεύω ότι το Μακεδονικό στέρησε ψήφους απλά όχι τόσο όσο λέγεται.
    μαζί σου, θα περιμένουμε και τις εθνικές σε ένα μήνα για να αντιπαραβάλουμε με το 2015
    Τα πρώτα νούμερα του 2014 ειναι τα αποτέλεσματα των περιφερειακών, τα δε δεύτερα νούμερα είναι των εθνικών στα 2 εκλ διαμερίσματα Α' & Β' Θεσσαλονίκης το 2015. Παρέθεσα τα αποτελέσματα του 2015 απλά για να δείξω οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είχε ισχυρά ερείσμστα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι...Στις ευρωεκλογές ΔΕΝ έφταιξαν οι φρούδες προσδοκίες ή το πρόγραμμα λιτότητας που συνέχισε...
    Παρόλα αυτά, ξαναδες τους χάρτες των 2 ευρωεκλογών και θα διαπιστώσεις οτι οι Πρέσπες δεν είναι ούτε στη Λάρισσα, ούτε στα Γιάννινα. Η Μακεδονία ήταν μπλε και το 2014.
    ναι και το 2015 ήταν ΣΥΡΙΖΟροζ

  8. #4973
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι που ο Έλληνας ψηφίζει με μόνο κριτήριο το καλό της τσέπης του (όπως μας λένε τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια).

    Κατά τα άλλα, οι Θεσσαλονικείς έδωσαν ένα πολύ καλό μάθημα στην ΝΔ και τον Ταχιάο που απαξιούσε να πάει στα συλλαλητήρια την Μακεδονία.
    Λοιπόν τριγυρίζοντας στο νετ, έπεσα πάνω σε ένα ωραίο, αν και ακραίο ποιηματάκι ... που όμως μέσα του κρύβει πολλές αλήθειες.

    Να λοιπόν γιατί βάφτηκε μπλε όλη η Ελλάδα.... Αν βέβαια απέναντι δεν ήταν η οικογενειοκρατία της ΝΔ, θα έψαχνε μέχρι και τον ψήφο του ο Τσίπρας ....

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, να γδέρνω, να μαδάω.
    Να τρέφομαι απ το καθεστώς, αυτό που πολεμάω!

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να παίρνω χορηγίες,
    επιδοτήσεις, αρπαχτές, κονδύλια, αργομισθίες.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ και στη δεξιά μου τσέπη,
    να βάζω όσα ο λαός σε μια ζωή δεν βλέπει.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, χρυσά να χω κουτάλια
    κι όταν μαζί μου διαφωνούν να σπάω και κεφάλια.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να έχω ασυλία.
    Θολές παρόλες να πετώ, να γράφω και βιβλία.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Ένα με τους παρίες,
    κοστούμι Αρμάνι να φορώ, δίπλα τους στις πορείες.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, ξερόλας τελοσπάντων,
    κήνσωρ, Ιεροεξεταστής και τιμητής των πάντων.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Μονά-ζυγά δικά μου.
    Ο πιο στυγνός δικτάτορας να ωχριά μπροστά μου.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, να μένω στην Εκάλη.
    Φασίστες, ρατσιστόμουτρα να είναι όλοι οι άλλοι.

    Θέλω να γίνω αριστερός, την ανεργία να σκίσω.
    Δούλους πολλούς, εισαγωγής, τον τόπο να γεμίσω.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, τις εκκλησιές να κλείσω,
    μπούργκες να βλέπω ολόγυρα, πολλά τζαμιά να χτίσω.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να είμαι χιπι, τρέντι.
    Άνεργοι, εργάτες και φτωχοί να μ έχουν για αφέντη.

    Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να είμαι οικολόγος καραμπουζουκλής,
    να κανω αυτοψίες στις πετρελαιοκηλίδες οπως ο Κουρουμπλής.

    Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Στο Αμερικα να πάω
    και τους φονιάδες των λαών, δούλος, να προσκυνάω.

    Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Βλήματα να πουλάω,
    παιδάκια να σκοτώνονται κι εγω να κονομαω.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Την χωρα να πουλήσω,
    του Σόρος τα δολάρια, ΕΓΩ να τα κερδίσω.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, χασίσι να φουμάρω
    και όταν με κάνουν σύμβουλο όλους να σας τρολάρω.

    Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, σε γιοτ να διακοπάρω
    και σε όλους τους άλλους Έλληνες, τα σώβρακα να πάρω.
    Όποιος κάθισε και το έγραψε πρέπει να είχε μεγάλο νταλκά ....

    Και ένα ακόμα νέο, συνέχεια στην Ιστορία.

    Η κυβέρνηση προστατεύει όσους ενεπλάκησαν στην Συμφωνία των Πρεσπών και διαγράφει σημαντικά Άρθρα

    Δύο σημαντικά άρθρα που διαχρονικά διασφάλιζαν τα συμφέροντα του ελληνικού κράτους αφαιρεί από τον νέο Ποινικό Κώδικα που κατέθεσε στη Βουλή η κυβέρνηση. Πρόκειται για τα άρθρα 150 και 151 του Ποινικού Κώδικα που αφορούν το μεν πρώτο τη «Νόθευση αποδεικτικών» και το μεν δεύτερο την «Κατάχρηση πληρεξουσιότητας».

    Το άρθρο 150 προβλέπει τα εξής: «Όποιος με πρόθεση νοθεύει, καταστρέφει ή κρύβει έγγραφα ή άλλα αντικείμενα που μπορούν να χρησιμεύσουν για την απόδειξη δικαιωμάτων ή την υποστήριξη συμφερόντων του ελληνικού κράτους ή συμμάχου του απέναντι σε άλλο κράτος, τιμωρείται με κάθειρξη».

    Το άρθρο 151 προβλέπει ότι:

    «Όποιος ως πληρεξούσιος του ελληνικού κράτους ή συμμάχου του, διεξάγει με κάποια άλλη κυβέρνηση υποθέσεις του εντολέα του με πρόθεση κατά τέτοιο τρόπο που να μπορεί να προκύψει βλάβη για τον εντολέα, τιμωρείται με κάθειρξη».

    Νομικοί κύκλοι προχωρούν σε δύο διαφορετικές ερμηνείες της κίνησης αυτής. Σύμφωνα με ορισμένους, η πλήρης απάλειψη των συγκεκριμένων άρθρων από τον νέο Ποινικό Κώδικα αποσκοπεί στο να προστατευτούν άτομα που ενεπλάκησαν στις διαπραγματεύσεις για τη «Συμφωνία των Πρεσπών» και τα οποία δεν προστατεύονται από τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.

    Μια άλλη προσέγγιση είναι πως ενδέχεται η διαγραφή των άρθρων αυτών να αποσκοπεί και στο να καλυφθούν ευθύνες σχετικές με τη διαπραγμάτευση του τρίτου Μνημονίου.

    Σε κάθε περίπτωση ο υπουργός Δικαιοσύνης Μιχάλης Καλογήρου θα εξηγήσει τους λόγους απάλειψης από το νέο Ποινικό Κώδικα δύο κομβικών άρθρων, που τα τελευταία 70 χρόνια είχαν λειτουργήσει υποστηρικτικά στη διασφάλιση του δημοσίου συμφέροντος.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  9. #4974
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    ΜΕγαλος διαπραγματευτης αυτος ο Κοτζιας. Τρισμεγιστος. Και οσο θυμαμαι, εγω και αλλοι να αναρωτιομαστε "και τι τελος παντων πηρε, τι κερδισε η Ελλαδα με την συμφωνια;" για να εισπρατουμε την απαντηση οτι "κλεινει ενα ταλανιστικο θεμα 30 ετων". Εεε με την Αλβανια προφανως ο Κοτζιας κι ο Τσιπρας θελησαν να κλεισουν ενα αλλο θεμα που "ταλανιζει" την Ελλαδα εδω και 100 χρονια και προφανως με τις αλλες μυστικες διαβουλευσεις με τον Ερντογαν θα ελυναν και το αλλο ταλανιστικο ζητημα των τελευταιων 500 ετων. Και που ξερει κανεις, με λιγο χρονο στη διαθεση τους θα ελυναν και τον ....Πελοποννησιακο Πολεμο !!!

    Για τον Τρωικο, δεν βαζω το χερι στη φωτια ομως. Εκει το προβλημα ηταν γκομενικο αρα και εξ ορισμου δυσεπιλυτο.

    Ο ρόλος του Ράμα για να “περάσει” η Συμφωνία των Πρεσπών: Αποκάλυψη από τα Τίρανα
    June 5, 2019
    Του ΝΙΚΟΥ ΜΕΛΕΤΗ, LIBERAL

    Την μεσολάβηση των Τιράνων για να συμβάλει ο «αλβανικός παράγοντας» στην στήριξη του Ζόραν Ζαεφ για την υπογραφή της Συμφωνίας των Πρεσπών χωρίς βεβαίως να αναφέρεται έναντι ποιου ανταλλάγματος έγιναν αυτές οι παρεμβάσεις, αποκάλυψε σε συνέντευξη του ο πρώην ΥΠΕΞ της Αλβανίας, Ντιμίτρι Μπουσάτι. Η παρέμβαση αυτή έγινε την στιγμή που ήταν σε παράλληλη εξέλιξη ιδιαίτερα ευαίσθητες συνομιλίες μεταξύ Αθήνας και Τιράνων όπου η αλβανική πλευρά επιχειρούσε να υποβαθμίσει τα ζητήματα της μειονότητας, να επιβάλει την δική της ατζέντα στο μείζον θέμα της οριοθέτησης των Θαλασσίων συνόρων και να επιβάλει έστω και με πλάγιο τρόπο θέμα Τσάμηδων στην ατζέντα. Η στήριξη που προσέφερε ο Αλβανικός παράγοντας στην κυβέρνηση Ζαεφ αρχικά για να αποκτήσει κυβερνητική πλειοψηφία και κατόπιν για να περάσει ταυτόχρονα η Συμφωνία των Πρεσπών αλλά και η αναγνώριση της Αλβανικής γλώσσας ως δεύτερης επίσημης σε όλη την χώρα, ήταν μια σημαντική επιτυχία του αλβανικού μεγαλοϊδεατισμού, που στην «Βόρεια Μακεδονία» αναδεικνύεται σε ισότιμη συνιστώσα οντότητα του κράτους, με την σλαβική, την στιγμή που στο Κόσοβο δίνεται η άλλη μάχη που προβλέπει ακόμη και την ανταλλαγή εδαφών με την Σερβία…

    Ο Ντμίτρι Μπουσάτι, ρωτήθηκε σε συνέντευξη του (albaniandailynews.com) εάν η φιλία μεταξύ Ελλάδας-Βόρειας Μακεδονίας μπορεί να αποτελέσει μοντέλο για την επίλυση των εκκρεμών προβλημάτων που έχει η Αλβανία με την Ελλάδα.. Ο κ. Μπουσάτι απάντησε ότι είναι ένα «παρόμοιο παράδοξο και αποκάλυψε ότι ο ίδιος και ο Ε. Ράμα είχαν εμπλακεί για να συμβάλλουν με τον «Αλβανικό παράγοντα» ώστε ο “Μακεδόνας” πρωθυπουργός Ζόραν Ζάεφ να επιτύχει μια συμφωνία με την Ελλάδα, και τώρα μας υποβάλουν την ερώτηση για το εάν η Συμφωνία των Πρεσπών είναι μοντέλο για μια συμφωνία μεταξύ της Αλβανίας και της Ελλάδας. Αυτά τα δυο θέματα όπως είπε δεν συγκρίνονται αλλά είναι σίγουρος ότι μπήκαν σταθερά θεμέλια για μια Συμφωνία και τα συγκεντρώσαμε όλα σε ένα πακέτο λύσης.

    Ο πρώην Αλβανός ΥΠΕΞ, ρωτήθηκε τι δεν έχει συμφωνηθεί ακόμη και εάν εκτιμά ότι θα υπάρξει σύντομα λύση. Ο κ.Μπουσατι δηλώνει ότι δεν έχει επιλυθεί ακόμη το θέμα του Εμπολέμου και των θαλασσίων συνόρων, ενώ θεωρεί ότι μπορεί να υπάρξει σύντομα λύση, αλλά προς το παρόν το εμπόδιο είναι οι εκλογές στην Ελλάδα. Η Αθήνα έχοντας ήδη προσφέρει χειροπιαστά ανταλλάγματα στον κ. Ραμα όπως είναι το Apostille (για αναγνώριση των αλβανικών επίσημων εγγράφων και πιστοποιητικών) και η αναγνώριση των αλβανικών διπλωμάτων οδήγησης το μόνο που «εισέπραξε» είναι η πρώτη ανασκαφή και έρυνα για οστά Ελλήνων στρατιωτών πεσόντων του αλβανικού μετώπου, διαδικασία μάλιστα που μετά τις πρώτες έρευνες, τελικά έχει απονεκρωθεί.

    Κάνοντας ένα μεγάλο λάθος τακτικής η Αθήνα δέχθηκε να προσφέρει στην αλβανική πλευρά την διαπραγμάτευση όλων των θεμάτων που εγείρουν οι δυο πλευρές υπό μορφή πακέτου και έτσι ζητήματα όπως τα δικαιώματα και το περιουσιακό της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας, μπαίνουν στο ιδιο καλάθι με τις αλβανικές περιουσίες στην Ελλάδα (αυτές που είναι υπό καθεστώς μεσεγγύησης) και με τα δικαιώματα των …Αλβανών μεταναστών στην Ελλάδα. Οι Αλβανοί επιχειρούν και μέσω της απαίτησης για άρση του Εμπολέμου με απόφαση της Ελληνικής Βουλής να φέρουν στο τραπέζι και θέμα «Τσάμηδων», το οποίο έχουν ήδη προβάλει ως θέμα συζήτησης υπό την …ανθρωπιστική μορφή του και υπό το «πρίσμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων»…

    Βεβαίως δεν είναι γνωστό εάν και σε ποια μορφή του τέθηκε το θέμα των Τσάμηδων από την αλβανική πλευρά στην διάρκεια των κατ’ ιδίαν επανειλημμένων συναντήσεων των κ.Κοτζιά και Μπουσάτι, χωρίς την παρουσία ούτε πρακτικογράφου. Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι το Αλβανικό ΥΠΕΞ στην ανακοίνωση με την οποία απάντησε στο Ελληνικό ΥΠΕΞ που καταδίκασε τις προσπάθειες αποκλεισμού από τις Δημοτικές Εκλογές στην Χιμάρα του Φ.Μπελερη, έσπευσε να εξομοιώσει την Ελληνική Εθνική Μειονότητα με τους Αλβανούς μετανάστες στην Ελλάδα. Επίσης η Αθήνα δέχθηκε να μπει στο πακέτο αυτό η συζήτηση της Συμφωνίας οριοθέτησης των Θαλασσίων ζωνών, η οποία ενώ είχε υπογραφεί από την αλβανική κυβέρνηση, ακυρώθηκε μετά από προσφυγή της τότε αντιπολίτευσης και του κ. Ράμα στο Συνταγματικό Δικαστήριο. Η ελληνική πλευρά σε μια ακόμη παραχώρηση προς την αλβανική πλευρά είχε αποδεχθεί να συζητήσει το θέμα αυτό, όταν οι Αλβανοί έθεταν ως προϋπόθεση την αποδοχή ως βάση συζήτησης την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου τους, η οποία είχε συνταχθεί καθ’ υπόδειξη της Άγκυρας και υιοθετούσε όλη την τουρκική επιχειρηματολογία που προβάλλεται και στο Αιγαίο και στην Αν. Μεσόγειο.

    «…Οι σχέσεις με την Ελλάδα παραμένουν γενικά θετικές αλλά υπήρξε αντιπαράθεση για ένα επεισόδιο στο εθνικά ελληνικό χωριό Βουλιαράτες. Η πρόοδος στα εκκρεμή διμερή θέματα συνεχίζεται με την εφαρμογή της συμφωνίας για εύρεση και ταφή των οστών των Ελλήνων στρατιωτών που έπεσαν στην Αλβανία στην διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, η άρση της ένστασης της Ελλάδας για την είσοδο της Αλβανίας στην Σύμβαση Apostille, η Συμφωνία για την διαδικασία αναθεώρησης των σχολικών βιβλίων και η υπογραφή της συμφωνίας για την αναγνώριση των διπλωμάτων οδήγησης. Ο τρίτος γύρος των διαπραγματεύσεων για την θαλάσσια οριοθέτηση έγινε τον Ιούνιο του 2018.Οι δυο πρωθυπουργοί συναντήθηκαν τον Ιούλιο 2018 και συμφώνησαν περαιτέρω συνέχιση του διαλόγου με στόχο την επίτευξη μιας στρατηγικής εταιρικής συμφωνίας». Η εικόνα αυτή φυσικά κάθε άλλο παρά ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και απλώς δυσκολεύει την προσπάθεια της ελληνικής διπλωματίας να πείσει για το πραγματικό πρόβλημα που συνιστά για την περιοχή η κυβέρνηση Ράμα και ο Αλβανικός εθνικισμός που εκδηλώνεται και εναντίον της Ελλάδας και κυρίως εναντίον της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας.
    https://hellasjournal.com/2019/06/o-...apo-ta-tirana/

  10. #4975
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Απο οτι διαβαζω, η ΝΔ διαμαρτυρεται για την παρακατω επισημη ιστοσελιδα της γειτονας χωρας. Ο Μητσοτακης εχει δηλωσει βεβαια οτι θα θεσει βετο στην εισοδο των Σκοπιων στην ΕΕ, αν και η ιδια η Μερκελ απεκλεισε τετοιο ενδεχομενο και για τα Σκοπια οπως και για την Αλβανια προφανως εξαιτιας του Ραμα οπου ανοιχτα πλεον αναφερονται οι ναρκο-δοσοληψιες του.

    Αραγε λοιπον, γνωριζε ο Μητσοτακης την γερμανικη θεση ηδη απο τον Φλεβαρη και πως τελικα θα αντιδρασει και πολιτευτει ως προς την εν λογω συμφωνια αυτη καθαυτη, την τηρηση ή την διατηρηση της; Το καταργηση φυσικα δεν παιζει καθως ανεκαθεν το σοι υπακουε στους Γερμανους.

    https://macedonia-timeless.com/eng/a...ion-macedonia/

  11. #4976
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Για να μην έχετε κενά όσον αφορά το τι θα κάνει η ΝΔούλα

    https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.n...cf&oe=5D8D368E

    Το απίστευτο είναι ότι αυτόν τον τύπο τον καλούσαν ως ανεξάρτητο επιστήμονα ενώ είναι πολιτευτής της ΝΔ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 15-06-19 στις 22:37.

  12. #4977
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved

  13. #4978
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσα σε ολο αυτο το κακο να και ενα καλο τουλαχιστον ειναι μια αρχη

  14. #4979
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι παντως ενα σπουδαιο βημα το συγκεκριμενο καθως ηδη αυτο ειχε προβλεφθει απο την ενδιαμεση συμφωνια της δεκαετιας του '90, την οποια και αθετησε η Σκοπιανη πλευρα. Προφανως κρινεται ως κινηση καλης πιστης και θελησης, οπως και η μετανομασια του στρατου του κρατιδιου απο σκετο "μακεδονικου" σε "βορειο-μακεδονικου" αλλα εξακολουθουν να παραμενουν τα μεγαλυτερα αγκαθια και τα πιο επικυνδινα. Δηλαδη, το ζητημα των σχολικων βιβλιων οπως και των εμπορικων ονομασιων οπως και της διπλωματικης εξωτερικης εικονας που προβαλλεται απο τα Σκοπια. Αυτα μενουν να τα δουμε και με καλη πιστη απο την δικη μας πλευρα, την ελληνικη δηλαδη, παρατηρω οτι εξαντλουμε καθε οριο υπομονης.

  15. #4980
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι παντως ενα σπουδαιο βημα
    Έστω και αυτό το βήμα, ακόμη και αν δεν είναι
    σπουδαίο, είναι ενα βήμα.

Σελ. 332 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε;
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 6095
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-23, 20:35
  2. Αλλαγή ονομασίας σε torrrent.
    Από Theodore41 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας