Σελ. 22 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 5663
  1. #316
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερο μας νοιάζει να γίνει αλλαγή και σε άλλα πραγματα, π.χ. ακομα και στο TLD (π.χ. Nova Macedonia ή Nova Makedonija -> .nm), γιατί περαν του ιστορικού, μας νοιάζει και το μαρκετινγκ γύρω από το όνομα και το εμπορικό του κομμάτι.

    Επισης, ειχα διαβασει να είναι μονοκόμματο το όνομα (Novomakedonija?) ώστε να θεωρείται "ενα" το Nova με το Makedonija και να μην σπάσει πάλι σε απλό Makedonija/Macedonia.
    Πολύ σωστά όλα.

  2. #317
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    δε μπορεί να δεχτουμε τον ότι νέοΜακεδονες γιατί εμείς ως νεοέλληνες δηλώνουμε άμεση συνέχεια εκ των αρχαίων

    ούτε το βόρειοΜακεδονες μπορούμε να δεχτουμε όπως ανέλυσε πριν ο anon

    γενικά δε μπορούμε να δεχτουμε τίποτα από όλα αυτά πέραν του Wardarska, που δε θα δεχτούν αυτοί
    εκτός κι αν οι Αλβανοί των Σκοπίων κάνουν το θαύμα τους
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #318
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για οποιον ενδιαφερεται, μια προσφατη αποτιμηση, βασει καθημερινης αποτυπωσης γεγονοτων, των σχεσεων των Σκοπιων με την Βουλγαρια, στον παρακατω συνδεσμο.

    https://history.state.gov/historical...us1945v08/d258

    Θα παρατηρησετε οτι και με τους Βουλγαρους εχουν τα ιδια ή πολυ παρομοια προβληματα. Το ονομα, το συνταγμα, η γλωσσα, ο εκφρασμενος ξεκαθαρα αλυτρωτισμος, ο επιδιωκομενος αυτοπροσδιορισμος τους που επιθυμουν να επιβαλλουν σε ολους τους αλλους, η οργανωμενη εκκλησια τους και μια γενικοτερη "οτιναι" συμπεριφορα τελικα με οσους τους κρατουν κυριολεκτικα στην ζωη.

  4. #319
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Ρε anon δεν μπορείς να τους απαγορεύσεις να αισθάνονται Μακεδόνες και να έχουν αγάλματα του Αλεξάνδρου και δρόμους, πλατείες, αεροδρόμια κλπ με όνομα Μακεδονία ή Φίλιππος ή Αλέξανδρος
    Θα ήταν σαν να απαγόρευες από τους Αρβανίτες της Ελλάδας ή τον Αντετοκούμπο που αναφέρεις να αισθάνονται το ίδιο έλληνες με τους αυτόχθονες και το ίδιο υπερήφανοι.
    Τουναντίον πρέπει να δεσμευτούν ότι στην αφήγηση της ιστορίας τους θα ξεκαθαρίζουν τα πράγματα και θα κάνουν σαφές ότι είναι μεταγενέστεροι κάτοικοι της Μακεδονίας και σαν τέτοιοι η σχέση που έχουν μαζί της είναι εκείνη του υιοθετημένου παιδιού σε αντίθεση με το εξ αίματος

  5. #320
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μια που το χάζευα σήμερα...

    Κάποια γεγονότα
    http://www.efsyn.gr/arthro/h-exelixi...991-eos-simera

    Επιπλέον...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1000px-Macedonia_naming_dispute.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 190620
    Λίστα χωρών:
    [πράσινο] που χρησιμοποιούν την ονομασία "Δημοκρατία της Μακεδονίας" στις διμερείς διπλωματικές σχέσεις.
    [κόκκινο] που χρησιμοποιούν την ονομασία "πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας".
    [ μπλε ] των οποίων η θέση είναι άγνωστη ή αδιευκρίνιστη.
    [ άσπρο ] που δεν έχουν διπλωματικές σχέσεις με την πΓΔΜ.

    https://el.wikipedia.org/wiki/Πρώην_...εδονίας

    Εντύπωση μου κάνει η Ευρώπη. Είναι οι μόνοι που τους λένε ακόμα ("επίσημα") πΓΔΜ αλλά κανείς σε αυτές τις χώρες δεν τους ξέρει έτσι. Μόνο ως Μακεδονία τους ξέρουν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 20-01-18 στις 18:39. Αιτία: typos
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #321
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε μπορεί να δεχτουμε τον ότι νέοΜακεδονες γιατί εμείς ως νεοέλληνες δηλώνουμε άμεση συνέχεια εκ των αρχαίων

    ούτε το βόρειοΜακεδονες μπορούμε να δεχτουμε όπως ανέλυσε πριν ο anon

    γενικά δε μπορούμε να δεχτουμε τίποτα από όλα αυτά πέραν του Wardarska, που δε θα δεχτούν αυτοί
    εκτός κι αν οι Αλβανοί των Σκοπίων κάνουν το θαύμα τους
    Το "νεοελληνες" είναι αφηρημενη έννοια που στο λόγο εννοουμε τους Έλληνες του Ελληνικού κράτους όπως δημιουργήθηκε το 1830. Δεν αναφερόμασταν ούτε αναφερόμαστε ως νεοέλληνες, άλλα ως "Έλληνες" και "Greeks".

    Το θεμα ειναι εδώ ειναι ότι με το "novamacedonia" δημιουργεις μια μη-αφηρημένη έννοια, δηλαδή ονομάζεται de facto και de jure "νεομακεδόνας" κι όχι "μακεδόνας".

    (αυτό με τις αναγκαστικές επιλογες που έχεις, συμφωνώ με το Vardarska, σκέτο, μόνο του, αλλα δεν πρόκειται)
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #322
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η Ινδια μπορει και να αλλαξει το "πρασινο" χρωμα της στην wiki, κατοπιν των πολυ προσφατων εξελιξεων παντως.


    Πρόεδρος Σκοπίων: H λέξη «Μακεδονία» προέρχεται από την Ινδία
    20/12/2017

    Τι αποκάλυψε ο πρέσβης της Ινδίας για την συνομιλία τους

    Σε μια προκλητική δήλωση φαίνεται πως προέβη ο Πρόεδρος των Σκοπίων, Γκιόργκι Ιβάνοφ, σύμφωνα με όσα υποστηρίζει ο πρέσβης της Ινδίας στην Βραζιλία.

    Οι δυο τους συναντήθηκαν στα εγκαίνια της πρεσβείας της πΓΔΜ στην Μπραζίλια πριν από λίγες ημέρες.

    Ο Πρέσβης της Ινδίας ανέβασε στο Twitter μια φωτογραφία τους την οποία και συνόδευσε με το εξής σχόλιο:

    «Είχα την ευκαιρία να συναντήσω τον Δρ Γκιόργκι Ιβάνοφ, Πρόεδρο της "Μακεδονίας" στην τελετή έναρξης της "μακεδονικής" Πρεσβείας στη Μπραζίλια. Ένα ενδιαφέρον πράγμα που μου είπε, είναι πως η λέξη "Μακεδονία" προέρχεται από την Ινδία. Ονομαζόταν ‘Maa Ki Duniya’, το οποίο στη συνέχεια οι Ρωμαίοι άρχισαν να αποκαλούν "Μακεδονία"».

    https://www.news.gr/kosmos/article/8...tin-india.html
    Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση της Σερβιας,"πρασινης" κι αυτης

    Σερβία: Κάναμε λάθος όταν αναγνωρίσαμε τα Σκόπια με το όνομα «Μακεδονία»
    03|01|2017 14:33

    Η Σερβία «έκανε λάθος όταν αναγνώρισε τη χώρα αυτή με το συνταγματικό της όνομα (Δημοκρατία της Μακεδονίας), δεδομένου ότι τα Σκόπια αναγνώρισαν αργότερα το Κόσσοβο ως ανεξάρτητο», δήλωσε ο υπουργός Εξωτερικών της Σερβίας, Ίβιτσα Ντάτσιτς.

    Σε εφ’ όλης της ύλης συνέντευξή του στο σερβικό πρακτορείο ειδήσεων Beta, ο κ. Ντάντιτς έκανε λόγο για «μεγάλο λάθος» από την πλευρά της Σερβίας και εξήγησε:

    «Όλη η Ευρώπη και ο κόσμος χρησιμοποιούν το όνομα πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (FYROM), ενώ εμείς δώσαμε ένα χαστούκι στους αδελφούς μας, τους Έλληνες και τώρα περιμένουμε να μην αναγνωρίσουν το Κόσσοβο- ενώ εμείς αναγνωρίσαμε τη Μακεδονία προσβάλλοντας τους Έλληνες και αυτοί (ενν.τα Σκόπια) ψηφίζουν πάντα υπέρ του Κοσσόβου. Θα πρέπει να πω ότι υπήρξαμε ανόητοι. Για να χρησιμοποιήσω έναν μη διπλωματικό όρο».

    Ο κ. Ντάτσιτς είπε ακόμη στην ίδια συνέντευξη, ότι το Βελιγράδι θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί το συνταγματικό όνομα της ΠΓΔΜ στις διμερείς σχέσεις με τα Σκόπια, αλλά πολυμερώς το όνομα που χρησιμοποιεί η ΕΕ, τα Ηνωμένα Έθνη κ.ά. για τη χώρα αυτή, δηλαδή FYROM.

    Πηγή: iefimerida.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 20-01-18 στις 18:34.

  8. #323
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Επειδή το ανθρώπινο βίωμα συχνά επισκιάζει τα πάντα, θα ήθελα να αναρτήσω ένα προσωπικό μήνυμα που έλαβα σήμερα από ένα φίλο στο fb (που δεν είχα ιδέα για την καταγωγή του), και το οποίο πραγματικά με συγκλόνισε:

    Το παρακάτω κείμενο το ανέβασα στο φβ λίγο μετά το θάνατο της μητέρας μου. Έχασα τους μισούς φίλους και τους μισούς πελάτες μου! Βλέπεις εμείς οι "λεπροί" δεν δικαιούμαστε δια να ομιλούμε ακόμη κι όταν βγάζουμε τα εσώψυχα μας...Β.Ελλάδα 2/6/2011

    Δε γεννήθηκα ούτε με φύσημα, ούτε με υπερπλασία, ούτε με κάποια γενετική ανωμαλία. Ήμουν ένα υγιέστατο αγοράκι, πρωτότοκος ών, που σκόρπισα πλημμυρίδα χαράς και ικανοποίησης στους αγροτο-κτηνοτρόφους γονείς μου.
    Νύχτα, σκοτάδι! Μόνο νύχτα, μόνο μέσα στο σκοτάδι μπορώ να βάλω στο κάδρο των πρώτων μου αναμνήσεων, τους γονείς μου. Δε τους θυμάμαι με το φως του ήλιου, δε τους είδα ποτές! Γιατί άραγε; Πάντα με βασάνιζε αυτή η σκέψη κι απόκριση δεν είχα.
    Και κύλαγαν τα χρόνια και από βρέφος γίνηκα νήπιο και από τότε αυτή η διαπεραστική μυρουδιά της γκαζόλαμπας, ακόμη μου στοιχειώνει την όσφρηση…
    - Α! μεγκάλο, α! μαλέτσκο [μτφρ: μικρούτσικο], έλεγε η μπάμπω μου!
    - Νε ραζμπίραμ μπάμπω [μτφρ: δεν καταβάινω γιαγιά], της αποκρινόμουν!
    - Τα καταλάβεις τσέντο [μτφρ: παιδί μου], όπως κι εγώ κι η μαμά κι ο παππούς!
    - Τακά τρέμπα! [μτφρ: έτσι πρέπει!] ανταπαντούσε, πάντα μειλίχια και υπομονετικά, αυτή που έμεινε ζωντοχήρα από κάποιες απάνθρωπες αποφάσεις κάποιων δοσίλογων, σημερινών προγόνων υπερήφανων μνημονιακών υπερδοσίλογων και κυβερνώντων συνάμα!
    Κι ύστερα κι έπειτα και μετά ήρθε η τραγωδία του “θ”’ και του “δ”. Ακόμη έχω τα σημάδια στα γόνατα από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλα, δεκάχρονο παιδί, να αναρριχηθώ στις στέγες των αχυρώνων, περήφανο παλικαράκι, και να φωνάζω με τις ώρες:
    - Tάλασσα, τάλασσα, τάλασσα και κάποτε επιτέλους θάλασσα!
    Και ακόμη:
    - Nτάσκαλος, ντάσκαλος, ντάσκαλος, ώσπου επήλθε η λύτρωση: δάσκαλος!
    Έκτοτε μου είναι αποκρουστική η θάλασσα και δεν μπορώ τους δασκάλους!
    Προϊόντος του χρόνου, πόσο μου τσαλακώσανε την παιδική ψυχή μου, όταν τους συμμαθητές μου -προσφυγόπουλα στην καταγωγή- εγώ τους υπεδείκνυα και γραμματική και αριθμητική και πατριδογνωσία, αυτοί να με θεωρούν, ομού μετά των ντασκάλων μας, κάτι το υποδεέστερο, το παρακατιανό.
    Και έπειτα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και άρχισε, δειλά δειλά, να ξεπροβάλει και από καμιά τρίχα στο προσωπάκι μου! Και τότε κατάλαβα!
    Πάντα τα άκουγα αυτά, αλλά δεν τα καταλάβαινα!
    • Γιατί «νίε σμε Μακεντόντσι;» [μτφρ: Γιατί «εμείς είμαστε Μακεδόνες;»]
    • Γιατί «νίε σμε ντόπτσοι;» [μτφρ: Γιατί «εμείς είμαστε Ντόπιοι;»]
    • Γιατί «νίε ντα νε λάφημε;» [μτφρ: Γιατί «εμείς να μη μιλάμε;»]
    • Γιατί η μάνα μου βλέπει μια φωτογραφία και κλαίει ολημερίς;
    • Γιατί στέλνει καθημερνώς γράμματα στην Πολωνία;
    • Γιατί εγώ δεν γνώρισα παππού και μου στέλνει χαιρετίσματα μέσα από άσπρα φάκελα; Γιατί δεν έρχεται να με πάει μια βόλτα; Δε μ΄ αγαπάει;
    Γιατί; Γιατί; Αμέτρητα!
    Και τότε κατάλαβα! Για να με θεωρούν κάτι διαφορετικό, είμαι κάτι διαφορετικό! Και θύμωσα! Θύμωσα πάρα πολύ! Και μπήκα και στο κόμμα, δεκαεφτά χρονώ παιδί, και μπήκα και στα γιουνιβέρσιατα και έμαθα απταίστως τα Ελληνικά και είχα για ψωμοτύρι και το «θ» και το «δ» και πήρα και το λόουέρ (lower) τους!
    Και ήμουν έτοιμος -έτοιμος δεν ξέρω γιατί- πάντως εγώ ήμουν έτοιμος!
    Ήμουν έτοιμος για πολλά χρόνια, ώσπου έγινα γονιός και ήρθε ένα παιδικό μουτράκι να μου δείξει, πως όλοι οι άνθρωποι είμαστε παντελώς όμοιοι!
    Σε όποια γλώσσα και να του μιλούσα, είτε στα δικά μας, είτε στα άλλα, αυτό μόνο χαμογελούσε! Δε γνώριζε ούτε από ρετσινόλαδα, ούτε από μεγκάλα και μαλέτσκα, ούτε από σιδηρά παραπετάσματα! Μόνο γάλα γύρευε!
    Έτσι είναι και οι άνθρωποι! Μόνο την ειρηνική συμβίωση και την πολιτισμική άμιλλα μεταξύ των λαών, δια μέσου της διαφορετικότητας, επιζητούν, όπου και να ανήκουν, όπου και να κατατάσσονται, μακριά από τυχοδιώκτες και επαγγελματίες ιμπεριαλιστές πολιτικούς και πολιτικές!
    Πρόσφατα με ρώτησε φίλος μου, τι ψέλλισα στο άψυχο κορμί της μάνας μου, αποχαιρετώντας την, πάνω από τον τάφο της. Του απάντησα ειλικρινά, πως δε θυμάμαι.
    - «Όντι σε μάικο»! [μτφρ: «Πήγαινε μάνα!»] της είπες φίλε, μου επισήμανε.
    Σε τέτοιες δύσκολες στιγμές, η γλώσσα που πρωτομίλησες σου ΄ρχεται ασυναίσθητα και εφ΄ όσον πρόκειται για την μητέρα σου, στη μητρική σου γλώσσα υποκλίνεσαι, του απάντησα!
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  9. #324
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Είναι συγκλονιστικό το δράμα του fbφίλου σου που έζησε καταπιεσμένος τα παιδικά του χρόνια στην κόλαση που λέγεται Ελλάδα που έφτιαξαν οι δοσίλογοι νικητές του εμφυλίου και όχι στον κομμουνιστικό παράδεισο της Δημοκρατίας της Μακεδονίας.

  10. #325
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην είσαι και τόσο απόλυτος...

    Τη δεκαετία του 80 και λίγο πιο μετά ακόμα, μπάρες κατέβαιναν μετά τη δύση του ήλιου, σε διάφορα μέρη στην επικράτεια, και απαγορευόταν η κυκλοφορία Ελλήνων πολιτών, μόνο και μόνο με βάση κάποια καταγωγή, κάποια συγγένεια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #326
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην είσαι και τόσο απόλυτος...

    Τη δεκαετία του 80 και λίγο πιο μετά ακόμα, μπάρες κατέβαιναν μετά τη δύση του ήλιου, σε διάφορα μέρη στην επικράτεια, και απαγορευόταν η κυκλοφορία Ελλήνων πολιτών, μόνο και μόνο με βάση κάποια καταγωγή, κάποια συγγένεια.
    Άστον στην άγνοια του... Δεν έχει νόημα.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  12. #327
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αυτό με τις αναγκαστικές επιλογες που έχεις, συμφωνώ με το Vardarska, σκέτο, μόνο του, αλλα δεν πρόκειται)

    Βαρδάρης ή Αξιός: ποταμός που διασχίζει την κοιλάδα της fyrom, μπαίνει στο Ελληνικό έδαφος, διασχίζει τη Μακεδονία και εκβάλλει στο Θερμαϊκό κόλπο... Από τη στιγμή που δεν δεχόμαστε τις αλυτρωτικές τάσεις των Σκοπίων, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το ιδανικό όνομα.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  13. #328
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και εγώ θυμάμαι την Γιαγια μου και τον Παππου μου να μιλάνε σε μια λίγο περίεργη γλώσσα, δεν είχαν όμως θέμα με το Θ και το Δ. δεν χρειάστηκε να ανέβουν σε κάποια σκεπή να το φωνάζουν. κανενός λόουέρ δεν πήρανε, αλήθεια εγώ ήξερα πως το lower ήταν Αγγλικό.
    Και αυτοι κυνηγημένοι στην ζωή τους.

    Προϊόντος του χρόνου, πόσο μου τσαλακώσανε την παιδική ψυχή μου, όταν τους συμμαθητές μου -προσφυγόπουλα στην καταγωγή- εγώ τους υπεδείκνυα και γραμματική και αριθμητική και πατριδογνωσία, αυτοί να με θεωρούν, ομού μετά των ντασκάλων μας, κάτι το υποδεέστερο, το παρακατιανό.
    Εντάξει, είπαμε να το κάνουμε μελό, αλλά οκ.
    Σήμερα το λένε μπούλινγκ στο σχολείο, υπήρχε, υπάρχει και δυστυχώς θα υπάρχει.


    Πάντως μου αρέσει που είναι

    Έτσι είναι και οι άνθρωποι! Μόνο την ειρηνική συμβίωση και την πολιτισμική άμιλλα μεταξύ των λαών, δια μέσου της διαφορετικότητας, επιζητούν, όπου και να ανήκουν, όπου και να κατατάσσονται, μακριά από τυχοδιώκτες και επαγγελματίες ιμπεριαλιστές πολιτικούς και πολιτικές!
    Αλλά δεν ξεχνάει να χτυπήσει το ότι αυτοί που του κάνανε το Μπουλινγκ ήταν παιδιά προσφύγων, δεν ξεχνάει να πεί, την γλώσσα σας.

    και μπήκα και στα γιουνιβέρσιατα και έμαθα απταίστως τα Ελληνικά και είχα για ψωμοτύρι και το «θ» και το «δ» και πήρα και το λόουέρ (lower) τους!

    Οκ μαζί σου

    http://novazora.gr/arhivi/5961
    http://abecedar.blogspot.gr/2012/07/

    Πως είπαμε τον λένε τον φίλο σου που δεν ήξερες την καταγωγή του;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 21-01-18 στις 16:55.

  14. #329
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Βγαλμένο αυτούσιο από τον Ριζοσπάστη μοιάζει το μήνυμα του "φίλου σου".

    Αν δεν ήταν, δεν θα μιλούσε για "ιμπεριαλιστές".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #330
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το ανθρώπινο βίωμα συχνά επισκιάζει τα πάντα, θα ήθελα να αναρτήσω ένα προσωπικό μήνυμα που έλαβα σήμερα από ένα φίλο στο fb (που δεν είχα ιδέα για την καταγωγή του), και το οποίο πραγματικά με συγκλόνισε:
    Kαι εγώ δεν κατάλαβα γιατί σε συγκλόνισε πάντως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είπαμε τον λένε τον φίλο σου που δεν ήξερες την καταγωγή του;
    Αυτός ο φίλος από το ΦΒ τείνει να γίνει μάστιγα
    Αν βρει η κοπέλα μου παρατημένο κανένα ξένο γυναικείο εσώρουχο στο σπίτι μου άραγε θα με πιστέψει αν της πω ότι είναι ενός φίλου από το ΦΒ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 21-01-18 στις 19:02. Αιτία: typos
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 22 από 378 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε;
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 6095
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-23, 20:35
  2. Αλλαγή ονομασίας σε torrrent.
    Από Theodore41 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας