Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Exclamation
    Από τα μέσα Οκτωβρίου ένα σπίτι που έχω στο κέντρο της Μυτιλήνης ζει μια γελοία "περιπέτεια" και γω μαζί του.
    Είχα κάνει τότε τον Οκτώβριο αίτηση στην forthnet για νέα τηλεφωνική γραμμή+ίντερνετς! Λίγο πριν λήξει το 2μηνο αναμονής, με πήρανε τηλέφωνο και μου είπανε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος (στο καφάο) για να συνδεθώ.
    Είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν τους παραχωρεί χώρο,και σκέφτηκα οκ με ξένα κόλλυβα θέλουν να κάνουν κηδεία όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι..Οπότε τί μένει; Αίτηση στον κεντρικό πάροχο.

    Όπως και έκανα σήμερα το πρωί..
    Πριν λίγο με πήρανε από την εξυπηρέτηση πελατών για να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία και το συμβόλαιο..Και αφού μιλήσαμε και κανονίσαμε να με ξανατηλεφωνήσουν μόλις ολοκληρώσουν την καταχώρηση στοιχείων,όπως και έγινε μετά από λίγο.

    Ο άνθρωπος που μίλησα μου είπε ακριβώς ότι είχα ακούσει και τον Οκτώβριο.."Ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος για να γίνει νέα σύνδεση."
    και τους λέω μα καλά τα νέα καφάο-dslam που μπήκαν τί γίνεται; Σα κεντρικός πάροχος θα έπρεπε να μπορείτε να το λύσετε το θέμα άμεσα. Μου λέει δεν υπάρχει χώρος και θα περιμένετε σε λίστα αναμονής. Αν περάσει το 2μηνο και δεν έχετε συνδεθεί,τότε κάνετε εκ νέου την αίτηση. Και ότι δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο για επέκταση εκεί για την ώρα.



    (το σπίτι αυτό μέχρι και πριν 4 χρόνια είχε τηλεφωνική γραμμή,μέχρι που μας άφησε η γιαγιά και την τερματίσαμε μιας δεν έμενε κανείς,τώρα πλέον όμως ξαναμένει κόσμος)



    Οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας να μου πείτε τί μπορώ να κάνω; Δηλαδή πόσους αιώνες θα μείνει το σπίτι αυτό μη συνδεδεμένο??
    Είναι δυνατόν να μη μπορεί να συνδεθεί το σπίτι στο κέντρο της πόλης; Αυτά είναι τραγέλαφος.
    Δεν είναι σε κάποιο τελευταίο βουνό, 500μ από το κτίριο του ΟΤΕ είναι.


    (μην μου προτείνεται 4g,δεν με ενδιαφέρει)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, περιμένεις μέχρι να διακόψει κάποιος ώστε να μπορέσεις να βάλεις εσυ.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, περιμένεις μέχρι να διακόψει κάποιος ώστε να μπορέσεις να βάλεις εσυ.
    τόσο καλά..

    Εξέλιξη όχι αστεία!

    Δηλαδή και αν ποτέ κανείς δε φύγει λέμε τώρα,δηλαδή ΠΟΤΕ δε θα έχει τηλέφωνο και ίντερνετ το σπίτι;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τόσο καλά..

    Εξέλιξη όχι αστεία!

    Δηλαδή και αν ποτέ κανείς δε φύγει λέμε τώρα,δηλαδή ΠΟΤΕ δε θα έχει τηλέφωνο και ίντερνετ το σπίτι;
    Καθολική υπηρεσία είναι η τηλεφωνία, αυτό το πράγμα μπορείς να το κυνηγήσεις ώστε να σου βάλουν, πάροχος καθολικής υπηρεσίας είναι η Forthnet, αυτή παρέχει τις υπηρεσίες αυτές μέσω δορυφόρου.
    Το Internet, xdsl κλπ δεν είναι καθολική υπηρεσία ακόμα, όποτε ναι αν δεν φύγει κανείς ή αν δεν κάνουν κάποια επέκταση, δεν θα έχεις Internet

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολική υπηρεσία είναι η τηλεφωνία, αυτό το πράγμα μπορείς να το κυνηγήσεις ώστε να σου βάλουν, πάροχος καθολικής υπηρεσίας είναι η Forthnet, αυτή παρέχει τις υπηρεσίες αυτές μέσω δορυφόρου.
    Το Internet, xdsl κλπ δεν είναι καθολική υπηρεσία ακόμα, όποτε ναι αν δεν φύγει κανείς ή αν δεν κάνουν κάποια επέκταση, δεν θα έχεις Internet
    Το τραγικό είναι πως αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα αυτές τις μέρες για κατοικία που βρίσκεται στην Αθήνα, κοντά στο Ολυμπιακό στάδιο. Είναι κατι που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω το 2018 ειδικά για περιοχή που δεν βρίσκεται σε κάποιο απομονωμένο σημείο. Πραγματικά τραγικός σχεσιασμός εγκατάστασης εξοπλισμού.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    το ιδιο συμβαινει και σε εμενα που μενω χαιδαρι.. με καινουργια καφαο!!

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Τιποτα
    Καλησπέρα κ από εμένα..
    Μετακόμιση από Νότια Προάστια που είχα VDSL 50dsl ΟΤε στο Περιστέρι κ έκανα αίτηση για μια απλή μεταφορά γραμμής.Με ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει δυνατότητα Vdsl στο Περιστέρι κ θα πρέπει να κανω καινούργια γραμμή για adsl.
    Για να μην σας κουράζω 9 μήνες μετά κ Ακόμα δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο κ είμαι για να πηδάω απ'το παράθυρο.
    Εννοείται έχω κάνει αιτήσεις σε άλλες δύο εταιρείες μπας κ αλλά τιποτα.
    Το κερασάκι στη τούρτα ήταν ένα πρόστιμο που μου επιβληθεί από τον ΟΤΕ λόγω διακοπής συμβολαίου. Κατι μου με έκανε να μιλάω αραμαικα απ'τα νεύρα μου κ τους απέστειλα ένα email να τους εξηγήσω σε τι ταλαιπωρία με έχουν βάλει.Ευτυχως (για εκεινους)απέσυραν το πρόστιμο.
    Αν υπάρχει κάποιος με ίδια εμπειρία που έκανε κάποια κίνηση ματ κ απλά έβαλε ίντερνετ ας ενημερώσει.
    Θα το ποστάρω κ στο τοπίκ του Vdsl Περιστερίου!

  8. #8
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EQUI1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κ από εμένα..
    Μετακόμιση από Νότια Προάστια που είχα VDSL 50dsl ΟΤε στο Περιστέρι κ έκανα αίτηση για μια απλή μεταφορά γραμμής.Με ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει δυνατότητα Vdsl στο Περιστέρι κ θα πρέπει να κανω καινούργια γραμμή για adsl.
    Για να μην σας κουράζω 9 μήνες μετά κ Ακόμα δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο κ είμαι για να πηδάω απ'το παράθυρο.
    Εννοείται έχω κάνει αιτήσεις σε άλλες δύο εταιρείες μπας κ αλλά τιποτα.
    Το κερασάκι στη τούρτα ήταν ένα πρόστιμο που μου επιβληθεί από τον ΟΤΕ λόγω διακοπής συμβολαίου. Κατι μου με έκανε να μιλάω αραμαικα απ'τα νεύρα μου κ τους απέστειλα ένα email να τους εξηγήσω σε τι ταλαιπωρία με έχουν βάλει.Ευτυχως (για εκεινους)απέσυραν το πρόστιμο.
    Αν υπάρχει κάποιος με ίδια εμπειρία που έκανε κάποια κίνηση ματ κ απλά έβαλε ίντερνετ ας ενημερώσει.
    Θα το ποστάρω κ στο τοπίκ του Vdsl Περιστερίου!
    Ακριβώς τα ίδια είχα περάσει και εγώ όταν μετακομισα πριν 1,5 χρόνο περίπου από Περιστέρι σε Πετρούπολη...Αίτηση μεταφοράς γραμμής στον ΟΤΕ και γιοκ...έλλειψη δικτύου...Ευτυχώς για καλή μου τύχη βρέθηκε μια γραμμή στη σύτα μετά από κανα 3μηνο..Αλλιώς ακόμα στο περίμενε θα ήμουν. Μου φαίνεται αδιανόητο το γεονός ότι ξέρουν το πρόβλημα με έλλειψη γραμμών και ενώ προχωρούν σε εγκατάσταση οπτικών ινών δεν κάνουν ταυτόχρονα και επαύξηση δικτύου.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Τελικα μετα απο ακυρωση του αιτηματος που γινεται αυτοματα μολις περασουν 2 μηνες, εκανα καινουργιο αιτημα και την επομενη μερα με ενημερωσαν οτι προχωραει η αιτηση και η κατασκευη γραμμης. Οποτε πλεον συνδεθηκα και χαιρομαι που εληξε αυτη η ταλαιπωρια σχετικα γρηγορα.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια γνώμη για νέα σύνδεση VDSL 50
    Από Τασος21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 21:08
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 22:48
  3. Νεα συνδεση Τηλεφωνο/ Νετ
    Από Ammotopos στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 16:29
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 18:59
  5. Πρόβλημα VDSL 50 (Εντελώς νέα σύνδεση)
    Από Aurumnus στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 01:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας