Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,

    Θελω να κανω συνδεση wifi μεταξυ 2 σπιτιων με αποσταση ενα οικοδομικο τετραγωνο.

    Οπτικη επαφη υπαρχη ταρατσα με ταρατσα.
    Σε ευθεια γραμμη υπαρχει μια πολοικατοικια στο ενδιαμεσο και χαμηλα κτιρια που δεν μπλοκαρουν.

    Ποια ειναι η πιο ευκολη λυση? Αν δοκιμασω ενα απλο wifi extender θα δουλεψει?
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Νομίζω πως ένα απλό wifi extender δεν θα σε καλύψει. Αναφέρεις ένα οικοδομικό τετράγωνο απόσταση οπότε πάνω-κάτω μιλάμε για απόσταση 30-50 μέτρα, σωστά? Αφού υπάρχει οπτική επαφή πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι η τοποθέτηση στις δύο ταράτσες από ένα outdoor Access Point για την δημιουργία ασύρματης ζεύξης. Εξαρτάται βέβαια ποιες θέλεις να είναι οι δυνατότητες αυτού του δικτύου και βέβαια τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σωστα καμια 50ρια μετρα ειναι.

    Ιδανικα θα ηθελα να αποφυγω τις ταρατσες για να μην κατεβαζω καλωδια (αν και το ενα σπιτι ειναι 5ο οποτε δεν χρειαζεται εχει ηδη οπτικη επαφη με την αλλη ταρατσα).

    Ο βασικος σκοπος ειναι μοιρασμα internet

  4. #4
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα καμια 50ρια μετρα ειναι.

    Ιδανικα θα ηθελα να αποφυγω τις ταρατσες για να μην κατεβαζω καλωδια (αν και το ενα σπιτι ειναι 5ο οποτε δεν χρειαζεται εχει ηδη οπτικη επαφη με την αλλη ταρατσα).

    Ο βασικος σκοπος ειναι μοιρασμα internet
    Δεν νομίζω να γίνει δουλειά με wifi extender σ΄αυτήν την απόσταση. Φαντάζομαι το ρούτερ που θα θέλεις να συνδεθείς είναι σε εσωτερικό χώρο οπότε παρεμβάλλονται τοίχοι και ίσως κι άλλα εμπόδια. Βέβαια, για να μην είμαι απόλυτος, μια δοκιμή πρώτα με κάποιο extender ίσως λύσει όλες σου τις απορίες.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα καμια 50ρια μετρα ειναι.

    Ιδανικα θα ηθελα να αποφυγω τις ταρατσες για να μην κατεβαζω καλωδια (αν και το ενα σπιτι ειναι 5ο οποτε δεν χρειαζεται εχει ηδη οπτικη επαφη με την αλλη ταρατσα).
    Καλώδιο αναγκαστικά θα κατεβάσεις..
    Το καλό είναι ότι έχεις οπτική επαφή. Με 2 Nanostation M2 σε κάθε πλευρά και είσαι έτοιμος..
    Συν ότι έχει εύκολο σεταρισμα και θα βρεις/σου πούμε, αναλυτικές οδηγίες..
    SY2BYG
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ρουτερ ειναι σε εσωτερικο χωρο αλλα το καλο ειναι οτι και τα 2 σπιτια ειναι στην πλευρα του δρομου (για λιγο δεν υπαρχει οπτικη επαφη αμεσα καθως υπαρχει η πολυκατοικια στην μεση)


    Εαν βαλω ενα access point στην μια ταρατσα που να εχει οπτικη επαφη με το router θα ειμαι οκ?


    Εναλλακτικα wifi extender και μια εξωτερικη κεραια στο μπαλκονι παιζει σαν επιλογη?

    Ευχαριστω

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουτερ ειναι σε εσωτερικο χωρο αλλα το καλο ειναι οτι και τα 2 σπιτια ειναι στην πλευρα του δρομου (για λιγο δεν υπαρχει οπτικη επαφη αμεσα καθως υπαρχει η πολυκατοικια στην μεση)


    Εαν βαλω ενα access point στην μια ταρατσα που να εχει οπτικη επαφη με το router θα ειμαι οκ?


    Εναλλακτικα wifi extender και μια εξωτερικη κεραια στο μπαλκονι παιζει σαν επιλογη?

    Ευχαριστω
    Έχω υλοποιήσει κάτι ανάλογο στο εξοχικό μου. Με ένα εξωτερικό access point συνδέομαι στο εσωτερικό ρούτερ του πεθερού μου, όπου έχω καθαρή οπτική επαφή, στα 70 μέτρα απόσταση. Έχω πετύχει σταθερή ταχύτητα σύνδεσης 15-17 mbps. Έχε υπόψιν σου όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ενα μικρο update, η αποσταση μπαλκονι με μπαλκονι είναι 110 μετρα και τελικα ισως να εχω οριακα οπτικη επαφη (με ενα δεντρο στην μεση)
    Ποια access points να παρω?
    Η πρωτη δοκιμη θα ειναι ενα access point στον 5ο και ενα στον δευτερο. (εαν δεν τα καταφερω θα μεταφερθει το δευτερο στην ταρατσα)

  9. #9
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρο update, η αποσταση μπαλκονι με μπαλκονι είναι 110 μετρα και τελικα ισως να εχω οριακα οπτικη επαφη (με ενα δεντρο στην μεση)
    Ποια access points να παρω?
    Η πρωτη δοκιμη θα ειναι ενα access point στον 5ο και ενα στον δευτερο. (εαν δεν τα καταφερω θα μεταφερθει το δευτερο στην ταρατσα)
    Καλές εντυπώσεις έχω διαβάσει για τα Ubiquiti NanoStation Loco M2 και TP-LINK CPE210. Με οποιοδήποτε πιστεύω θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για τις απαντησεις!

    Θα παρω τα tplink μεσα στην εβδομαδα.

    Θα υπαρχει προβλημα αν συνδεθουν με plc απο εξωτερικη πριζα?

  11. #11
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,

    Επανερχομαι με μια ερωτηση. Ολες οι συσκευες χρειαζοβται ethernet για την συνδεση με το router? Για αποφυγη καλωδιων (το τρυπημα στους τοιχους) μπορει να γινει ασυρματη συνδεση? (Παροχη ρευματος υπαρχει εξωτερικα)

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Επανερχομαι με μια ερωτηση. Ολες οι συσκευες χρειαζοβται ethernet για την συνδεση με το router? Για αποφυγη καλωδιων (το τρυπημα στους τοιχους) μπορει να γινει ασυρματη συνδεση? (Παροχη ρευματος υπαρχει εξωτερικα)
    Για απροβλημάτιστη σύνδεση των συσκευών το ethernet είναι απαραίτητο. Κι εγώ επίσης ήθελα να αποφύγω το τρύπημα σε τοίχους, γι αυτό κατέβασα το καλώδιο από την κεραία μέχρι την βεράντα που υπάρχει πρίζα κι από κει μ΄ένα ζευγάρι powerline ''περνάω'' το σήμα σ΄ένα εσωτερικό access point και έτσι καλύπτω και με wifi όλο το σπίτι.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Επανερχομαι με μια ερωτηση. Ολες οι συσκευες χρειαζοβται ethernet για την συνδεση με το router? Για αποφυγη καλωδιων (το τρυπημα στους τοιχους) μπορει να γινει ασυρματη συνδεση? (Παροχη ρευματος υπαρχει εξωτερικα)
    Για να μην εχεις θεματα .... ΝΑΙ μονο με καλωδιο.

    Πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι τα wireless εχουν καθυστερηση (ms) και οσο προσθετεις συσκευες θα ανεβαζεις το lag και θα φτασεις σε σημειο να ειναι απελπιστικα αργο.

    Καντο σωστα... και θα δουλευει χωρις προβληματα και πολυ πιο φτηνα . μια τρυπα ειναι ευκολο να γινει. (αν εχεις aircondition δεν χρειαζεται να γινει καν η τρυπα.)

  14. #14
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,

    Επανερχομαι αφου εκανα σημερα την πρωτη δοκιμη.

    Σεταρα πιστευω σωστα το access point και client συμφωνα με τις οδηγιες.
    Σε κοντινη αποσταση δουλεψαν κανονικα με καλωδιο, ειχα και internet, ολα κομπλε

    Τα τοποθετησα λιγο προχειρα παρολα αυτα μπαλκονι με μπαλκονι αλλα δεν καταφερα κατι.
    Βρηκα το access point απο τον client , το σημα ειναι πολυ χαμηλο?
    Περιμενα να εχω εστω αργη συνδεση, παρολα αυτα δεννεχω καθολουβιντερνετ ( αλλαζω και την ip του υπολογιστη σε αυτοματη)
    Καμια ιδεα? Με αυτο το σημα εχω ελπιδες η να παω κατευθειαν ταρατσα?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20180216_012738.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  268,9 KB 
ID: 191439
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180216_011435.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imr : 16-02-18 στις 02:54.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    H τιμή 12 που έχεις στο SNR είναι πολύ χαμηλή. Όσο μεγαλύτερο το SNR τόσο καλύτερη είναι η σύνδεση. Υποθέτω ότι δεν υπάρχει καλή οπτική επαφή ανάμεσα στις δύο κεραίες. Βέβαια από την δεύτερη φωτό που έχεις ανεβάσει βλέπω ότι στα πεδία ΤΧ Rate-RX Rate, αλλά και στα υπόλοιπα, σου γράφει Ν/Α που σημαίνει ότι οι δύο συσκευές δεν έχουν συνδεθεί μεταξύ τους.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM
    Από maddoctor στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-20, 20:48
  2. Επέκταση δικτύου και 2 γραμμες τηλεφώνου.
    Από Wh1teWolf_5 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-17, 10:05
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-17, 13:56
  4. Επέκταση δίσκου σε σκληρό δίσκο μηχανήματος RouterOS x86
    Από dimangelid στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 21:26
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 15:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας