Μετα απο 10 χρονια σχεδον πελατης της hol και μετεπειτα της vodafone και με ταχυτητες αστρονομικες της ταξης 4Mbps κλειδωμα router 2-3Mbps στα τεστ οταν μου προτειναν πριν 1 1/2 μηνα περιπου να βαλω vdsl με εγγυημενη ταχυτα 45-50mbps μονο που δεν πεταξα απο την χαρα μου αμ δε πισαω ειχε η αχλαδα την ουρα. Ας ξεκινησω ομως απο την αρχη.
Μου προτειναν vdsl απο την vodafone σε μια τιμη πραγματικα εξαιρετικη περιπου 28-29 ευρω, χωρις να το ψαξω λεω ναι το κανουμε και απο εδω ξεκινανε τα προβληματα
Εντος 2-3 ημερων λαμβανω το router με courier ενα της zte που οπως μου ειπε αργοτερα τεχνικος που μιλαγαμε στο τηλεφωνο ηταν και παλιο μοντελο αλλα δεν ειχαν στο στοκ να μου στειλουν το πιο καινουργιο μου το χρεωσαν φυσικα και 17 ευρω δεν πειραζει σκεφτηκα κομματια να γινει.

Το συνδεω λοιπον οταν μου ειπαν βγαζοντας την παλια καραβανα το FritzBox αθανατο και βλεπω ταχυτητα 17Mbps down /1Mbps up. Χαρα σαν μωρο παιδι μπαινω στις ρυθμισεις του router κοιταω συνδεση με ADSl_2 α μια χαρα λεω που να ερθει και το vdsl(κουνια που με κουναγε)

Παιρνω τηλεφωνο vodafone μου λεει πρεπει να δημιουργησετε κωδικο γιατι περναει απο την καμπινα του οτε οκ τους λεω να δημιουργησουμε φτιαχνουμε και τον κωδικο και το username τα περναω στο router ολα οκ κανει κατι τεστ ο τεχνικος σε 2 ημερες περιπου μου λεει θα γυρισει σε vdsl αμ δε.....

Μετα απο 2ημερες περιπου που θεωρητικα η γραμμη ειχε γυρισει σε Vdsl το ρουτερ δεν συγχρονιζε με τπτ οποτε δε συγχρονιζε το εκανε μεσω Αdsl και ταχυτητες απο 0,5Μbps μεχρι και το καλυτερο 2Mbps.

Τηλεφωνο vodafone απαντηση φταιει ο ΟΤΕ που εκανε καποια αναβαθμιση στα συστηματα του και δεν εχουμε συμβατοτητα τελος παντων μετα απο 2-3 ημερες με σχεδον ανυπαρκτο η και καθολου ιντερνετ ερχεται τεχνικος του ΟΤΕ μετραει στον κατανεμητη της πολυκατοικιας μετραει και μεσα ολα καλα μου λεει σηκωνει 50Mbps χαρα εγω μα δε μια απο τα ιδια. Μετα απο κανα 2 μερες ερχεται ο τεχνικος της vodafone, Φερνει το δικο του ρουτερ που ηταν το επομενο μοντελο σαν αυτο που επρεπε να μου στειλουν σιγα μην συγχρονιζε αρχιζει μπινελικιαζει τον ΟΤΕ κλπ και φευγει.
Ηδη εχει βγει αλλος λογαριασμος εχουν χρεωσει και την γραμμη σαν vdsl με εκπτωση παγιου περι τα 3 ευρω λογο μη εγγυημενης ταχυτητας λες και συνδεθηκε ποτε σαν vdsl.

Αφου εχω μεινει και 3-4 μερες χωρις καθολου ιντερνετ οποτε ηθελε ερχοταν κι εφευγε παντα μεχρι 2MBps το πολυ μου λενε οι τεχνικοι βαλτε το παλιο ρουτερ πανω, Βαζω το fritzbox κλειδωνε παλι 4-5 αλλα τουλαχιστον σταθερα. Τι γινεται παιδια με το Vdsl απαντηση εχουμε κανει αιτημα και θα φτιαχτει απο τον οτε.
Παιδια να παω κατευθειαν στον ΟΤΕ που φταιει να μου το φτιαξει μην το κουραζουμε νευρα τσουρεκια!!!!!!!!!!! Απαντηση οχι οχι σε 2 ημερες θα ειναι ετοιμο.

Τελικα το 2 ημερες απο 29/11/2017 εγινε 6/1/2018 και απαντηση καμια.

Βεβαια ακουσα και αλλα οπως οτι εισαστε μακρυα πολυ απο κεντρο Ασπρα Χωματα Εσπεριδων κι εκει αντιμετωπιζουμε ενα θεματακι κι αλλοι συνδρομητες μας παραπονιουνται, ναι αλλα δεν το ειπατε απο την αρχη το λετε τωρααααααααα

Περναει και η DeadLine ημερομηνια που τους εδωσα 5/1/2018 και παω Γερμανο κανω Vdsl 30Mbps περνω επιτοπου το ρουτερ δωρεαν (η επομενη εκδοση αυτου που μου ειχε δωσει η vodafone το συνδεω σπιτι ουτε κωδικοι ουτε τπτ αμεσως επιασε κλειδωσε σταθερα στα 17Mbps την αλλη μερα το βραδυ ειχε γυρισει σε Vdsl 50Mbps dow/ 5Mbps up και παει σφαιρα δεν ξερω αν θα το ριξουν τωρα στα 30 αλλα κλειδωσε προς το παρον στα 50.

Με εχουν πρηξει στα τηλεφωνα απο τη vodafone με απειλησαν οτι θα πληρωσω παγια 2 χρονων καποια κυρια μου εστειλαν μηνυμα οτι με εχουν χρεωσει 160 ευρω για σπασιμο συμβολαιου και καπακι με πηραν να μου κανουν και μια προσφορα αφου μου ειπαν γιατι φευγεται αφου εχετε κλειδωμενο ιντερνετ στα 50Mbps.

Αντι να τους ζηταω εγω αποζημειωσεις για ολη αυτη την ταλαιπωρια ζητανε και τα ρεστα. Φυσικα δεν παιρνουν μια μονο το ρουτερ θα τους επιστρεψω ενω καποια στιγμη ενας κυριος που μας πηρε μου ειπε οτι η γραμμη ποτε δεν γυρισε σε Vdsl.

Οποιες συμβουλες για περαιτερω κινησεις ευπροσδεκτες.!!!!!!!!