Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Σε γνωστό μου με εταιρία συνεχίζονται να έρχονται λογαριασμοί με χρεώσεις παγίων υπηρεσιών για πακέτα απεριόριστων κλήσεων και παράλληλα 20€ χρέωση για μη επιστροφή ADSL εξοπλισμού σε κάθε έκδοση (νομίζω κάθε μήνα). Ενημέρωσε ότι από 6/2017 έχει γίνει η αλλαγή παρόχου (φορητότητα όλων των αριθμών της εταιρίας) και ζήτησε εκκαθαριστικό λογαριασμό, αλλά συνεχίζουν να χρεώνουν με αποτέλεσμα να έχει βγει ένας λογαριασμός άνω των 1000€ που συνεχίζει. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πήγε σε κάποιο κατάστημα οτε να δει τι γίνεται ή απλά συνεχίζει να αγνοει τους λογαριασμούς πιστεύοντας οτι κάποια στιγμή θα σταματήσουν να στέλνουν;

    Η χρέωση για μη επιστροφή εξοπλισμου είναι σωστή, θα πρέπει να επιστρέψει σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ το παλιο modem που του δώσανε

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Είναι υποχρεωμένος; δεν είχε αλλάξει ποτέ πάροχο και θεωρητικά έχει τη πρώτη συμβαση πριν πολλά πολλά χρόνια (πάνω από δεκαετία), ήταν και τότε χρονομίσθωση; και από την άλλη είναι υποχρεωμένη η εταιρία να πάει πίσω το modem ή ο πάροχος με τεχνικό του να το παραλάβει. Του είπα να πάει σε κατάστημα, θα μάθω σύντομα τα αποτελέσματα της μάχης.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι δεν είναι υποχρεωμένος να το πάει ο ίδιος, ούτε έχει υποχρέωση να στείλει ο πάροχος κάποιον για να το παραλάβει, απλά πληρώνει το πόσο που αναφέρεται στον λογαριασμό.
    Αν δεν θέλει να το πληρώσει τότε επιστρέφει τον εξοπλισμό σε κάποιο κατάστημα.
    Αν δεν πάει σε κατάστημα δεν θα βρεί και άκρη για τα υπόλοιπα, αν το δεί σαν μάχη τότε τι να πω

  5. #5
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Νομίζω όμως ότι συνεχίζει να χρεώνεται το 20€ σε κάθε λογαριασμό σαν ένα είδος πέναλτι, για τις άλλες χρεώσεις που μπαίνουν συνέχεια; χωρίς να παρέχεται υπηρεσία δεν γίνονται αυτόματα οι ενημερώσεις φορητότητας, αυτά θυμάμαι συνέβαιναν πριν 10 χρόνια...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορώ να ξέρω τι τον χρεώνουν στον λογαριασμό ή πως και με τι λογική, δεν έχεις ανεβάσει κάποιον λογαριασμό να δούμε
    Αυτό που ξέρω όμως είναι πως αν δεν πάει σε κατάστημα λύση δεν θα βρεί, ούτε εδώ στο φόρουμ, ούτε σε facebook, ούτε σε κάποια αρένα .

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    καταγγελια στην ΕΕΤΤ και τελειωσες..
    ετσι μου εκαναν τα κολοπαιδα του ΟΤΕ.

Παρόμοια Θέματα

  1. άσχημη εμπειρία μετά από 6 χρόνια vodafone
    Από hara75gr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-19, 16:06
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 03:52
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 13:03
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 02:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας