Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα και χρονια πολλα

    Το θεμα μου εχει να κανει με την ενεργοποιηση γραμμης double play της vodafone

    Μετακομισα σε αλλο σπιτι που εκει ειχα (εχω) το δικτυο της nova/forthnet
    Εκανα αιτηση στην vodafone ωστε να γινει η ενεργοποιηση κ η μεταφορα
    Στις 14/12 παρελαβαν την αιτηση κ με ενημερωσαν με sms
    Τηλεφωνικα με ειχαν διαβεβαιωσει οτι σε 15 εργασιμες θα ειχα τηλεφωνο κ ιντερνετ στο νεο μου σπιτι

    Σε επικοινωνια μαζι τους μεσω μηνυματων ωστε να μαθω την εξελιξη της αιτησης η απαντηση τους ηταν

    "Για την ενεργοποίηση της σύνδεσης σας απαιτούνται δυο επισκέψεις τεχνικών στο χώρο. Η πρώτη επίσκεψη αφορά την παράδοση της γραμμής. Στην δεύτερη επίσκεψη, γίνεται η εγκατάσταση της παραδομένης γραμμής, για να λειτουργήσει η υπηρεσία. Στο σημείο που βρισκόμαστε αναμένουμε ενημέρωση από το συνεργείο ΟΤΕ για την πρώτη επίσκεψη, ώστε να προχωρήσουμε στην ενεργοποίηση."

    Επειδη δεν γνωριζω την διαδικασια στο που εμπλεκεται ο οτε κτλ θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω/απευθυνθω/επισπευσω με καποιο τροπο το ποτε θα ασχοληθει ο οτε με την γραμμη μου ;

    Πληρωνω τον προηγουμενο παροχο και δεν μπορω να ξερω εως ποτε

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Maria77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν γνωριζω την διαδικασια στο που εμπλεκεται ο οτε κτλ θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω/απευθυνθω/επισπευσω με καποιο τροπο το ποτε θα ασχοληθει ο οτε με την γραμμη μου ;

    Πληρωνω τον προηγουμενο παροχο και δεν μπορω να ξερω εως ποτε

    Ευχαριστω
    Παντού εμπλέκεται ο ΟΤΕ. Είναι ο διαχειριστής του δικτύου οπότε οι τεχνικοί του είναι αρμόδιοι για όλες τις μεταφορές, νέες συνδέσεις κλπ. Οι καμπίνες επίσης στις συντριπτική τους πλειοψηφία ως τώρα τουλάχιστον είναι δικές του άρα και σε μια απλή αλλαγή από adsl σε vdsl σε "εναλλακτικό" πάροχο πάλι ο ΟΤΕ κάνει όλη τη δουλειά και στο δίκτυο του ΟΤΕ συνδέεται τελικά ο πελάτης τους εναλλακτικού.
    Υπομονή. Είναι μάλλον περίπλοκο αυτό που ζητάς να γίνει (μεταφορά+φορητότητα ταυτόχρονα) και δεδομένου ότι ο πάροχος-δότης είναι η Forthnet (μάλλον ο πιο προβληματικός) καλή τύχη. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ζητάμε πρώτα τη μεταφορά στη νέα διεύθυνση (με τον ίδιο πάροχο) και σε 2η φάση τη φορητότητα σε όποιον άλλον πάροχο. Εσύ επέλεξες πιο δύσκολο δρόμο...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν το γνωριζα φυσικα και δε θα εμπαινα σε τετοια διαδικασια
    Τα τελη μεταφορας απο τη nova που μου χρεωναν......και απο την αλλη η vodafone που μου τα εκανε δωρο....ηταν ενα απο τα συν που επελεξα να το κανω ετσι

    Αρα αναμονη κ υπομονη αφου δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι αλλο εγω απο πλευρας μου

    Ευχαριστω για την απαντηση

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 11:57
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 05:46
  3. Απαράδεκτη καθυστέρηση
    Από LEONTAS21 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 12:39
  4. Δωρεαν τέλη ενεργοποιησης νεας γραμμης
    Από nikosnikolakis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-17, 23:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας