Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 162
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Φίλος ζήτησε τη γνώμη μου για αγορά powerline.

    Προορίζονται για 2 όροφο σπίτι με ισόγειο και τριφασικό ρεύμα. Τα δύο δωμάτια που θα τοποθετηθούν τα powerline βρίσκονται το ένα στο ισόγειο(μικρό δωμάτιο τύπου γκαρσονιέρα) και το δεύτερο στον 2ο όροφο. Το ρούτερ βρίσκεται στο 2ο όροφο.

    Επειδή στο δωμάτιο του ισογείου θα χρειαστούμε και ασύρματο δίκτυο προσανατολίζομαι στο να του προτείνω powerline kit με wifi. Επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιου τύπου powerline στο παρελθόν θα ήθελα να ξέρω αν είναι αξιόπιστο το ενσωματωμένο ap. Η χρήση που θα γίνεται είναι αυτή που κάνει ένας μέσος χρήστης.

    Επομένως ψάχνουμε ένα αξιόπιστο kit που να επιβεβαιωμένα να δουλεύει σε τριφασικό ρεύμα, να διαθέτει wifi και να είναι σταθερό. Το budget είναι στα 100-120€.

    Κοιτούσα αυτά τα 2 μοντέλα devolo.

    λινκ1 λινκ2

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έχω τα TP-Link TL-WPA8630 και δουλεύουν ρολόι, σε αντίθεση με κάποια Dlink που έκαναν τα δικά τους 2-3 φορές τη μερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η μάρκα είναι καλή, όπως και τα TP-LINK, αλλά, υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" στην όλη υπόθεση, θα πρέπει να δοκιμαστούν στην δική σου ηλεκτρική εγκατάσταση για να είσαι σίγουρος ότι καλύπτουν τις απαιτήσεις που έχεις.
    Για το ενσωματωμένο WI-FI δεν συμφωνώ, επειδή οι πρίζες που θα μπουν τα powerline είναι χαμηλά και πολλές φορές κρυμμένες πίσω από έπιπλα, καταδικάζεις και την εμβέλεια που θα έχει, θα πρότεινα την αγορά ξεχωριστού AP ώστε να έχεις την ευχέρεια να το τοποθετήσεις σε καλύτερη θέση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος ζήτησε τη γνώμη μου για αγορά powerline.

    Προορίζονται για 2 όροφο σπίτι με ισόγειο και τριφασικό ρεύμα. Τα δύο δωμάτια που θα τοποθετηθούν τα powerline βρίσκονται το ένα στο ισόγειο(μικρό δωμάτιο τύπου γκαρσονιέρα) και το δεύτερο στον 2ο όροφο. Το ρούτερ βρίσκεται στο 2ο όροφο.

    Επειδή στο δωμάτιο του ισογείου θα χρειαστούμε και ασύρματο δίκτυο προσανατολίζομαι στο να του προτείνω powerline kit με wifi. Επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιου τύπου powerline στο παρελθόν θα ήθελα να ξέρω αν είναι αξιόπιστο το ενσωματωμένο ap. Η χρήση που θα γίνεται είναι αυτή που κάνει ένας μέσος χρήστης.

    Επομένως ψάχνουμε ένα αξιόπιστο kit που να επιβεβαιωμένα να δουλεύει σε τριφασικό ρεύμα, να διαθέτει wifi και να είναι σταθερό. Το budget είναι στα 100-120€.

    Κοιτούσα αυτά τα 2 μοντέλα devolo.

    λινκ1 λινκ2

    Ευχαριστώ



    Εχω δοκιμάσει σε σπίτι με 2 ορόφους αυτό αλλά και σε σημείο με 3φασικό που η μια πρίζα με την άλλη είχε απόσταση 100 μέτρα (μάντρα/συνεργείο αυτοκινήτων) και δεν είχα κάποιο πρόβλημα

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μάρκα είναι καλή, όπως και τα TP-LINK, αλλά, υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" στην όλη υπόθεση, θα πρέπει να δοκιμαστούν στην δική σου ηλεκτρική εγκατάσταση για να είσαι σίγουρος ότι καλύπτουν τις απαιτήσεις που έχεις.
    Για το ενσωματωμένο WI-FI δεν συμφωνώ, επειδή οι πρίζες που θα μπουν τα powerline είναι χαμηλά και πολλές φορές κρυμμένες πίσω από έπιπλα, καταδικάζεις και την εμβέλεια που θα έχει, θα πρότεινα την αγορά ξεχωριστού AP ώστε να έχεις την ευχέρεια να το τοποθετήσεις σε καλύτερη θέση.
    Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστούν επί τόπου αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αν το powerline με το ΑΡ τοποθετηθεί σε "καλή" θέση πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα με την απόδοση του ασύρματου δικτύου; Αν ναι ποιό ΑΡ προτείνεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστούν επί τόπου αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αν το powerline με το ΑΡ τοποθετηθεί σε "καλή" θέση πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα με την απόδοση του ασύρματου δικτύου; Αν ναι ποιό ΑΡ προτείνεις;
    Στα ασύρματα δίκτυα είναι όλα ρευστά, οπότε μόνο με δοκιμές μπορείς να ξέρεις για την "καλή θέση".

    Υπάρχουν πολλές επιλογές για AP, το θέμα είναι τι ταχύτητες χρειάζονται, αν θα έχει και 5 GHz, κ.λ.π.

    - - - Updated - - -

    Προσοχή στα powerline να έχουν οπωσδήποτε ενσωματωμένη πρίζα, γιατί δεν μπαίνουν σε πολύπριζα και αν δεν έχουν θα αχρηστεύσεις μία πιθανόν απαραίτητη πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Γιατί δεν μπαίνουν σε πολύπριζα;

    Τα δικά μου είναι σε 2 πολύπριζα ασφαλείας, σε απόσταση από άκρη σε άκρη σε σπίτι 60m^2 αρχών του '70, και το steam link με 100mbps θύρα τερματίζει με χαμηλό ping επίσης (2-5ms).

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν μπαίνουν σε πολύπριζα;

    Τα δικά μου είναι σε 2 πολύπριζα ασφαλείας, σε απόσταση από άκρη σε άκρη σε σπίτι 60m^2 αρχών του '70, και το steam link με 100mbps θύρα τερματίζει με χαμηλό ping επίσης (2-5ms).
    Κανονικα δεν μπαινουν σε πολυμπριζα σκεψου απο ποσες επαφες διακλαδωσεις συνδεσεις με ακατάλληλο καλωδιο (ρευματος) περναει το σημα.
    Τα καλα powerline στην ενσωματομενη πριζα εχουν και φιλτρα για παρεμβολες απο οποια συσκευή συνδεθεί. Παρεμβολες μπορει να κανει φορτιστης κινητου, μετασχηματιστες, φωτα, αποροφητηρας.... πολλα. Το ηλεκρικο δικτιο δεν ειναι σχεδιασμενο για ιντερνετ.
    Αν εχεις προγραμμα που διχνει την ταχυτητα του δικτιου στα powerline κανε μια δοκιμες και θα δεις. Οπως αναφερθηκε και πριν τα powerline ειαναι απροβλεπτα δεν μπορεις να ξερεις τι θα κανει σε καθε σπιτι ή ακομα και αλλη πριζα

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οι εταιρίες για αν είναι οκ με αυτό που πουλάνε σου λένε πως δεν κάνει να μπαίνουν σε πολυπριζο, γιατί ακριβώς δεν μπορεί να ξέρει τι υπάρχει πάνω σε αυτό.
    Προσωπικά τα έχω δουλέψει και σε πολυπριζο απλό και σε ασφαλείας και δούλεψαν οκ, αλλά είχα και θέματα με κάποια πολυπριζα ασφαλείας, όποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος ζήτησε τη γνώμη μου για αγορά powerline.

    Προορίζονται για 2 όροφο σπίτι με ισόγειο και τριφασικό ρεύμα. Τα δύο δωμάτια που θα τοποθετηθούν τα powerline βρίσκονται το ένα στο ισόγειο(μικρό δωμάτιο τύπου γκαρσονιέρα) και το δεύτερο στον 2ο όροφο. Το ρούτερ βρίσκεται στο 2ο όροφο.

    Επειδή στο δωμάτιο του ισογείου θα χρειαστούμε και ασύρματο δίκτυο προσανατολίζομαι στο να του προτείνω powerline kit με wifi. Επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιου τύπου powerline στο παρελθόν θα ήθελα να ξέρω αν είναι αξιόπιστο το ενσωματωμένο ap. Η χρήση που θα γίνεται είναι αυτή που κάνει ένας μέσος χρήστης.

    Επομένως ψάχνουμε ένα αξιόπιστο kit που να επιβεβαιωμένα να δουλεύει σε τριφασικό ρεύμα, να διαθέτει wifi και να είναι σταθερό. Το budget είναι στα 100-120€.

    Κοιτούσα αυτά τα 2 μοντέλα devolo.

    λινκ1 λινκ2

    Ευχαριστώ
    εχω το devolo 550 (χωρις wifi) Οπως ειπαν και πριν η τεχνολογια ειναι απροβλεπτη σε καθε εγκατασταση. Εμενα πχ σε τριφασικο η ταχυτητα πεφτε 50% οταν αναψει αποροφητηρας η το αεροθερμο στο φουρνο, 25% οταν αναψει μια λαμπα φθοριου στο μπανιο κτλ

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν μπαίνουν σε πολύπριζα;

    Τα δικά μου είναι σε 2 πολύπριζα ασφαλείας, σε απόσταση από άκρη σε άκρη σε σπίτι 60m^2 αρχών του '70, και το steam link με 100mbps θύρα τερματίζει με χαμηλό ping επίσης (2-5ms).
    To θέμα είναι τι λένε οι ίδιες οι εταιρίες που τα κατασκευάζουν και όχι τι λέμε εμείς, τα έχουμε πει και παλιότερα, υπάρχουν μέσα στις οδηγίες και στα Site των εταιριών.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...69#post6049969

    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6049447

    Παρεμπιπτόντως, όταν είχα κάνει την δοκιμή είχα δει σημαντική διαφορά όταν σύνδεσα το powerline πάνω σε πολύπριζο ασφαλείας της APC, αλλά και να μην έβλεπα θα ακολουθούσα τις οδηγίες του κατασκευαστή ώστε να μην έχω μελλοντικά προβλήματα με θορύβους, κ.λ.π.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Powerline σε πολύπριζο ΑPC.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  285,6 KB 
ID: 190445 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  devolo Cockpit 1 σε πολυπριζο.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  113,1 KB 
ID: 190446 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  devolo Cockpit 1 σε πρίζα.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 190447
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    CharlesbAr
    ISP
    CharlesbAr
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΩ ΑΧΑΪΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα, για να μην ανοιγω νεο θεμα ποσταρω εδω.

    Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι plc για να φέρω ίντερνετ από πάνω κάτω.

    Τα plc για να δουλεψουν αρκεί οι δύο πριζες να είναι στον ίδιo πίνακα; η στην ίδια ασφάλεια; γιατί άλλη ασφάλεια θα έχει το δωμάτιο επάνω κι άλλη το σαλόνι. Εχω μπερδευτει....

    Επίσης θέλω να είναι και ethernet και WiFi.

    Κάτι οικονομικό αλλά παράλληλα και αξιόπιστο.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, για να μην ανοιγω νεο θεμα ποσταρω εδω.

    Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι plc για να φέρω ίντερνετ από πάνω κάτω.

    Τα plc για να δουλεψουν αρκεί οι δύο πριζες να είναι στον ίδιo πίνακα; η στην ίδια ασφάλεια; γιατί άλλη ασφάλεια θα έχει το δωμάτιο επάνω κι άλλη το σαλόνι. Εχω μπερδευτει....

    Επίσης θέλω να είναι και ethernet και WiFi.

    Κάτι οικονομικό αλλά παράλληλα και αξιόπιστο.
    Δουλεύουν σε διαφορετική ασφάλεια, διαφορετικό πίνακα, διαφορετικό μετρητή, ρίξε όμως μια ματιά στο post 3 και στην δοκιμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    CharlesbAr
    ISP
    CharlesbAr
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΩ ΑΧΑΪΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύουν σε διαφορετική ασφάλεια, διαφορετικό πίνακα, διαφορετικό μετρητή, ρίξε όμως μια ματιά στο post 3 και στην δοκιμή.
    Ναι το διαβασα. Τελεια.

    Έχεις να μου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο κιτ;

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το διαβασα. Τελεια.

    Έχεις να μου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο κιτ;
    Αφού έχεις δεχτεί ότι θα τα πάρεις χωρίς να τα έχεις δοκιμάσεις στην δική σου ηλεκτρική εγκατάσταση(θα μου πεις βέβαια που να βρεις ζευγάρι για δοκιμή, αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μειονέκτημα των powerlines), πάμε στο θέμα τι ταχύτητα θέλεις να έχουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Powerline conflict
    Από ganza στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-19, 21:19
  2. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30
  3. Tp link powerline
    Από vasilakis13 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 01:33
  4. [Asus] Asus AC68U / Speedport 2i / Powerline tp-link: βοήθεια στη σύνδεση
    Από DJTaurus στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 05:23
  5. Powerlines
    Από trelarxos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 09:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας