Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 162
  1. #46
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τα powerline. Δουλεύω και τα devolo αλλά και τα TP-Link χωρίς προβλήματα.
    Σε περίπτωση που κάτι κολλήσει πατάς το κουμπί μια φορά στο κεντρικό powerline που έχει από κάτω και στη συνέχεια πατάς το κουμπί σε αυτό που θα έχεις θέμα και δεν θα ανάβει το φωτάκι του δικτύου και αναγνωρίζεται αμέσως.
    Ή το βγάζεις από την πρίζα και το ξαναβάζεις.
    Αλλά όπως είπα δεν θα έχεις προβλήματα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #47
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gousias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την πρόταση σου και την ερώτηση σου σχετικά με το αν κοίταξα το θέμα. Πίστευα ότι θα ήταν κατανοητός ο σκοπός της ερώτησης μου, κυρίως γιατί μέσα στην πληθώρα μοντέλων, υπάρχει ενδεχομένως κάποια γνώμη που προκύπτει από την εμπειρία κάποιων μελών μέσα από συνεχή ενασχόληση με κάποια έξ αυτών, οπότε αν δεν έπρεπε να ρωτήσω, παρακαλώ ας διαγραφεί.

    - - - Updated - - -

    Ο τρόπος αντιμετώπισης οποιουδήποτε powerline σε περίπτωση κολλήματος; Υπάρχει κάποια σειρά προτάσεων για τη βέλτιστη και σταθερότερη λειτουργία τους; Γιατί από ότι κατάλαβα είναι μάλλον plug&play.
    Έχω βάλει Devolo(διάφορα μοντέλα) που έχουν παίξει άψογα σε διαφορετικούς ορόφους και μερικές φορές στον ίδιο χώρο προσπαθούσαμε να αντιμετωπίσουμε προβλήματα, είναι καθαρά θέμα ηλεκτρικής εγκατάστασης και δυστυχώς όχι μόνο του δικού σου χώρου αλλά και όλης της οικοδομής, είχα φτιάξει παλιότερα ένα σχέδιο με την ηλεκτρική εγκατάσταση μιας οικοδομής μέσω της οποίας επικοινωνούν τα powerlines.
    Όποιος ηλεκτρικός θόρυβος υπάρχει στο ηλεκτρικό κύκλωμα όλης της οικοδομής, μεταφέρεται αυτόματα σε όλο το κύκλωμα και αρκετά πιο μακριά, απλά εξασθενεί ανάλογα με την απόσταση που διανύει και από εκεί και πέρα είναι θέμα κυκλώματος καταστολής θορύβου της συσκευής και πόσο μακριά είναι αυτός ο θόρυβος για να μπορέσει να τον καταστείλει αποτελεσματικά.
    Εκτός από τον θόρυβο παίζει μεγάλο ρόλο, όπως είναι φυσικό και η ποιότητα εγκατάστασης και υλικών που έχουν χρησιμοποιηθεί, δηλαδή είναι όλα πακέτο ώστε να έχουμε ένα σωστό αποτέλεσμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #48
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω πάρει αυτά από τον οκτώβρη, μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα, καμία αποσύνδεση. Συνδέονται περίπου στα 450 από τα 1300 που είναι η μέγιστη θεωρητική τους ταχύτητα. Το ένα το έχω συνδέσει στο adsl router στο σαλόνι, το δεύτερο σε 1000άρι switch στο δωμάτιο, μέσω του οποίου συνδέεται το pc και ο εκτυπωτής.

  4. #49
    Εγγραφή
    27-11-2013
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!
    Θέλω να πιστεύω δυο ακόμη ερωτήσεις.
    Αν υποθέσουμε ότι κολλάει κάποια στιγμή, αφήνοντας το χωρίς να πατήσεις κάποιο κουμπί ή να το βγάλεις από τη πρίζα, θα μπορέσει να επανέλθει μόνο του μετά από κάποια λεπτά/ώρα; Ή είναι απαραίτητο το reset;
    Για να είναι κάποιο αξιόλογο και σταθερότερο, θα πρέπει να υπερβώ τα 50€ από ότι πιθανολογώ;

  5. #50
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gousias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!
    Θέλω να πιστεύω δυο ακόμη ερωτήσεις.
    Αν υποθέσουμε ότι κολλάει κάποια στιγμή, αφήνοντας το χωρίς να πατήσεις κάποιο κουμπί ή να το βγάλεις από τη πρίζα, θα μπορέσει να επανέλθει μόνο του μετά από κάποια λεπτά/ώρα; Ή είναι απαραίτητο το reset;
    Για να είναι κάποιο αξιόλογο και σταθερότερο, θα πρέπει να υπερβώ τα 50€ από ότι πιθανολογώ;
    Αυτό που ανέφερα στο προηγούμενό μου Post δεν είναι διαδικασία reset είναι ένα απλό syncronization μεταξύ τους και τίποτε άλλο.
    Ένα πράγμα θα σου πω τα devolo που έχω παίζουν σε συνδυασμό με τα tp-link χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
    Οι διαφορές στις τιμές τους είναι οι ταχύτητες που έχουν και αφορούν το εσωτερικό δίκτυο μεταξύ τους.
    Προχώρα λοιπόν σε ένα kit και μην ανησυχείς για τίποτα. Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #51
    Εγγραφή
    27-11-2013
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν κατάλαβα σωστά ακόμη και τα gigabit powerline δεν θα ωφελούσαν ιδιαίτερα στην γραμμή internet, περισσότερο όπως είπες κι εσυ είναι για εσωτερικό δίκτυο;

  7. #52
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άλλο η ταχύτητα μεταξύ τους, άλλο η ταχύτητα στο εσωτερικό δίκτυο και άλλο η ταχύτητα internet.
    Παράδειγμα:
    Tο κιτ dLAN® 550 duo+ έχει θεωρητική ταχύτητα μεταξύ των powerlines 500 Mbps, αλλά οι θύρες τους είναι στα 100 mbps, οπότε αυτό που θα έχεις στο εσωτερικό σου δίκτυο θα είναι αυτό που δίνουν οι θύρες τους, δηλαδή 100 mbps, αν θέλεις παραπάνω ταχύτητα θα πρέπει να πας σε powerlines με gigabit θύρες.
    Γιατί να θέλεις gigabit στο εσωτερικό δίκτυο;; για να επικοινωνούν πιο γρήγορα οι συσκευές(PC, κ.λ.π.) μεταξύ τους, απαραίτητη προυπόθεση να έχει gigabit θύρες το ρούτερ που συνδέονται ή αν δεν έχει να έχεις συνδέσει τις συσκευές σου πάνω σε gigabit switch.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #53
    Εγγραφή
    27-11-2013
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η μόνη έννοια μου είναι κατά πόσο θα είναι μειωμένη η ήδη μειωμένη από λοιπούς παράγοντες ταχύτητα internet στους υπολογιστές-ps4 (γιατί από την ονομαστική 24adsl καταλήγει και λιγότερο από 8). Και φυσικά να συνυπολογιστεί ότι μπορεί να προκύψει και θέμα με τα ηλεκτρικά στις επιδόσεις αν λάβω υπόψη όσα έχετε διατυπώσει κι εσείς από την εμπειρία σας.
    Θα μου πεις, δοκιμάζεις και βλέπεις! Σωστά! Αλλά είναι και το κόστος που πρέπει να υπολογίζεται!
    Οπότε να πάω σε fast Ethernet για οικονομικότερο; Επίσης αν μελλοντικά χρειαστεί ένα πρόσθετο powerline για να μπει στο υπόγειο, μπορεί να ταιριάξει οποιασδήποτε μάρκας ή όχι;

  9. #54
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αγορά των powerlines, λόγω του τρόπου λειτουργίας τους, ενέχει και ένα σχετικό ρίσκο από την στιγμή που δεν μπορούν να δοκιμαστούν στην δική μας εγκατάσταση, μπορεί να δουλέψουν άψογα και μπορεί να έχεις προβλήματα, το έχουμε ξαναπεί και θα το λέμε συνέχεια.

    Αν δεν χρειάζεσαι gigabit εσωτερικό δίκτυο δεν υπάρχει και λόγος να αγοράσεις gigabit.

    Mπορεί να ταιριάξει, μπορεί και όχι, αλλά γιατί να ρισκάρεις αφού μπορείς να πάρεις από την ίδια εταιρία;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #55
    Εγγραφή
    27-11-2013
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω φάει κόλλημα και δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα kit να τελειώνω! Κυρίως σκέφτομαι αν πρέπει να πάρω gigabit για πιο future proof, αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει σημασία μεγάλη αφού το κύριο ζητούμενο είναι η μεταφορά internet σε pc, laptop, ps4.
    Οπότε για να μη το κουράζω το θέμα, να καταλήξω σε ένα εκ των
    Devolo dLAN550 duo+ 9303
    TP-Link PA4020P AV600 v2
    ή ακόμη σκέφτηκα και ένα που έχει και ασύρματο αλλά δεν είναι passthrough νομίζω, δυστυχώς, ωστόσο δεν ξέρω αν είναι εύκολο να ενεργοποιείται/απενεργοποιείται το ασύρματο μέσω κάποιου κουμπιού πάνω στο powerline, αυτό είναι το TP-Link WPA4226KIT.
    Αν θελήσω να προσθέσω μελλοντικά ένα τρίτο καλύτερα να είναι της ίδιας μάρκας με το kit που θα πάρω;

  11. #56
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Yπάρχει και WI-FI με ΑC Pass Through, π.χ. το Devolo dLAN 550+ WiFi Starter Kit.

    Για μένα καλύτερα να βάλεις ένα access point και όχι να πάρεις powerline με WI-FI, εκτός του ότι είναι πολύ ακριβότερο, έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στην τοποθέτηση και δεν είναι καρφωμένο σε κάποια πρίζα που από εκείνο το σημείο μπορεί να μην έχει σωστή κάλυψη και φυσικά έχεις και δυνατότητα να αναβαθμίσεις όποια στιγμή θέλεις το access point.
    Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από το WI-FI μπορείς να κάνεις και ένα modem/router παρόχου να λειτουργεί σαν access point με αυτές τις ρυθμίσεις.

    Το είπαμε πιο πάνω ότι είναι καλύτερο ο έξτρα αντάπτορας να είναι της ίδιας εταιρίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #57
    Εγγραφή
    27-11-2013
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν ένα powerline πάθει βλάβη από κεραυνό ή αυξομείωση στο δίκτυο ΔΕΗ, καλύπτεται από εγγύηση; Γιατί αν όχι, νομίζω αυτά τα φαινόμενα είναι συχνά, τουλάχιστον στην επαρχία και προβλέπω θέμα!

    - - - Updated - - -

    Και αν ο υπολογιστής υποστηρίζει θύρα gigabit, χρησιμοποιηθεί καλώδιο cat6, θα ήταν ωφέλιμο ένα gigabit powerline, καθαρά για πρόσβαση στο internet; Θα απαιτηθεί κάποιο gigabit switch στο modem και από εκεί να πάρει το powerline; Συγνώμη για την επαναφορά σε αυτή την ερώτηση, ίσως δεν κατάλαβα κάτι καλά ή δεν διατύπωσα σε προηγούμενη μου σωστά.

  13. #58
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγγύηση για τέτοιες βλάβες δεν δίνουν οι εταιρίες των συσκευών, τέτοια εγγύηση δίνει η APC στα προιόντα της* που περιέχουν προστασία από κρουστικές υπερτάσεις(κεραυνούς, κ.λ.π.), ρίξε μια ματιά στο "Equipment Protection Policy".

    Μπορείς να βάλεις ένα μονό αντικεραυνικό και πάνω σ' αυτό να συνδέσεις το powerline αλλά θα έχεις και μείωση στην ταχύτητα μετάδοσης, το πόση μείωση θα έχεις είναι θέμα δοκιμής.

    Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για το Internet και όχι για την επικοινωνία μεταξύ των συσκευών δεν χρειάζoνται οι gigabit θύρες, εκτός αν πας σε 200αρα γραμμή.

    *Και για ότι συσκευή συνδέεται πάνω σ' αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 19-01-19 στις 13:50. Αιτία: Προσθήκη *
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #59
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Κλασσικό πρόβλημα, τηλεόραση στο σαλόνι, το router μακρυά, δύσκολο να τραβηχτεί καλώδιο Ethernet.

    Η γραμμή μου είναι 24Mbps (κλειδώνω χαμηλότερα συνήθως).

    Πρώτη απορία: Να βάλω ένα Access Point δίπλα στην τηλεόραση και να συνδέσω την τηλεόραση με το Access point με ethernet?
    Ή να πάρω powerline?

    Αν επιλέξω powerline, ποιά είναι μια αξιόπιστη λύση μέχρι 60-70€? (διάβασα που λέτε εξαρτάται από την εγκατάσταση, αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό. Βασικά θα τραβηχτεί νέα πρίζα κοντά στην τηλεόραση).
    Με ενδιαφέρει το κουτί της συνδρομητικής τηλεόρασης για το οποίο θέλω το ethernet να παίζει απροβλημάτιστα με την σύνδεση internet που έχω.

    Ευχαριστώ!

  15. #60
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιλέξω powerline, ποιά είναι μια αξιόπιστη λύση μέχρι 60-70€? (διάβασα που λέτε εξαρτάται από την εγκατάσταση, αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό. Βασικά θα τραβηχτεί νέα πρίζα κοντά στην τηλεόραση).
    Αν δουλέψουν σωστά τα powerlines είναι πιο σωστή λύση από το Access point.

    Για τους περιορισμούς, το ρίσκο, τις θύρες, κ.λ.π. τα έχουμε πει αναλυτικά στα προηγούμενα posts.

    Δική μου πρόταση Devolo dLAN 550 Duo+ Kit.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Powerline conflict
    Από ganza στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-19, 21:19
  2. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30
  3. Tp link powerline
    Από vasilakis13 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 01:33
  4. [Asus] Asus AC68U / Speedport 2i / Powerline tp-link: βοήθεια στη σύνδεση
    Από DJTaurus στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 05:23
  5. Powerlines
    Από trelarxos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 09:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας