Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλημερα σε ολους ...στις 29/12 και επειτα απο πολλα χρονια επιτελους ενεργοποιηθηκε καμπινα στα 700μ απο το σπιτι μου...αλλα δυστυχως ακομα και σε κατι τοσο απλο υπαρχει προβλημα!!!

    και σας παραθετω το προβλημα να μου πειτε την γνμη σας..

    στο σπιτι που μενω εχω 2 τηλ συνδεσεις....κανω ταυτοχρονα αιτηση και για τις 2 για vdsl μετα απο 4 περιπου μερες ενεργοποιειτε η μια απο τις 2...

    η δευτερη γραμμη ακομα και τωρα δεν ειναι ενεργοποιημενη γιατι ακουσων ακουσων δειχνει να ειναι συνδεδεμενη σε αλλο κουτι του ΟΤΕ που βρισκεται οχι στα 700μ αλλα στα 2χλμ μακρια απο το σπιτι μου...μιλησα με τον ΟΤΕ και τους φανηκε περιεργο και σε αυτους αφου στον ιδιο χωρο υπαρχει ηδη γραμμη και παιρνει απο το κουτι που ειναι στα 700μ

    σε αυτη την περιπτωση μου ειπαν οτι μπορουν να μου αλλαξουν το κουτι απο το οποιο παιρνω την γραμμη...

    ειναι εφικτο αυτο η θα πρεπει να δηλωνω βλαβες συνεχεια μεχρι να αλλαχθει?

    την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας παιδια..

    - - - Updated - - -

    Ρε παιδιά κάποιος μια ιδέα...

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από syllas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα σε ολους ...στις 29/12 και επειτα απο πολλα χρονια επιτελους ενεργοποιηθηκε καμπινα στα 700μ απο το σπιτι μου...αλλα δυστυχως ακομα και σε κατι τοσο απλο υπαρχει προβλημα!!!

    και σας παραθετω το προβλημα να μου πειτε την γνμη σας..

    στο σπιτι που μενω εχω 2 τηλ συνδεσεις....κανω ταυτοχρονα αιτηση και για τις 2 για vdsl μετα απο 4 περιπου μερες ενεργοποιειτε η μια απο τις 2...

    η δευτερη γραμμη ακομα και τωρα δεν ειναι ενεργοποιημενη γιατι ακουσων ακουσων δειχνει να ειναι συνδεδεμενη σε αλλο κουτι του ΟΤΕ που βρισκεται οχι στα 700μ αλλα στα 2χλμ μακρια απο το σπιτι μου...μιλησα με τον ΟΤΕ και τους φανηκε περιεργο και σε αυτους αφου στον ιδιο χωρο υπαρχει ηδη γραμμη και παιρνει απο το κουτι που ειναι στα 700μ

    σε αυτη την περιπτωση μου ειπαν οτι μπορουν να μου αλλαξουν το κουτι απο το οποιο παιρνω την γραμμη...

    ειναι εφικτο αυτο η θα πρεπει να δηλωνω βλαβες συνεχεια μεχρι να αλλαχθει?

    την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας παιδια..

    - - - Updated - - -

    Ρε παιδιά κάποιος μια ιδέα...
    Φυση αδυνατο να γινεται αυτο. Μου φαινεται απιστευτο

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    η πρωτη γραμμη 40 χρονων οταν υπηρχε μονο το παλιο καφαο στα 2km, η δευτερη 10 χρονων και τον συνδεσαν στο κοντινο

  4. #4
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    η απορια μου ειναι η εξης...εαν οντως ισχυει και στην μια γραμμη ειμαι κουμπωμενος στα 2χλμ υπαρχει η δυνατοτητα να με μεταφερουν στην κοντινοτερη που ειναι η αλλη συνδεση?

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από syllas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η απορια μου ειναι η εξης...εαν οντως ισχυει και στην μια γραμμη ειμαι κουμπωμενος στα 2χλμ υπαρχει η δυνατοτητα να με μεταφερουν στην κοντινοτερη που ειναι η αλλη συνδεση?
    Εφόσον έρχεται ήδη καλώδιο από το κοντινό καφάο στο σπίτι σου, προφανώς γίνεται. Θα καταργήσουν το καλώδιο από το μακρυνό και θα φέρουν το 2ο νούμερο από το κοντινό. Επίσης καταλαβαίνω ότι είναι εναέριο το δίκτυο στην περιοχή σου και όχι υπόγειο.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι εναεριο ειναι σωστα.πρεπει να ζητησω κατι απο τον ΟΤΕ η θα το κανουν απο μονοι τους?
    η μια τηλ συνδεση ναι ειναι στο κοντινο καφαο ενω η αλλη στο επομενο στα 2χλμ
    και μιλαμε παντα για το ιδιο σπιτι!
    το οτι ειναι εναεριο παιζει καποιο ρολο??

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από syllas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι ειναι εναεριο παιζει καποιο ρολο??
    Απλά εξηγεί το πως παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Προφανώς μένεις εκτός (κέντρου και προαστίων τουλάχιστον) της Αθήνας. Γιατί στην Αθήνα έχουμε υπόγειο δίκτυο εδώ και 40 χρόνια. Ένα υπόγειο καλώδιο λοιπόν πηγαίνει από ένα κτίριο σε ένα και μόνο καφάο. Δεν υπάρχει επίσης η δυνατότητα να ξηλωθεί η άσφαλτος και να μετακινηθεί το καλώδιο για να αλλάξει η σύνδεση και να πάει σε άλλο καφάο. Στο εναέριο δίκτυο όμως αυτό γίνεται και υπάρχουν οι περιπτώσεις που επεσήμανε ο puffy. Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να ζητήσεις εσύ κάτι. ο ΟΤΕ προκειμένου να σου δώσει vdsl και στην προβληματική γραμμή μάλλον θα κάνει τις κινήσεις που χρειάζεται. Ρώτα τους. Σε ποιό μέρος της Ελλάδας είσαι;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στον άγιο Γεώργιο Θορικού κερατεας...μα είναι δυνατόν να έχω υπογράψει και συμβόλαια όλα καλά και να μην ξέρουν και οι ίδιοι πως γίνεται αυτό.??εκει αγανακτώ!!

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ε μερικα πραγματα συμβαινουν σπανια που δεν μπορουν να τα υπολογισουν.
    στην επαρχια συμβαινει.

    πριν 30 χρονια οταν ηταν 7 τα σπιτια και 2 τα τηλεφωνα το καφαο ηταν στα 2 χιλιομετρα και εκει σας εβαλλαν το σπιτι οταν ζητησατε τηλεφωνο.
    αργοτερα οταν πυκνωσαν τα σπιτια και τα τηλεφωνα τοτε εφτιαξαν και κοντινα καφαο.

    εφοσον ειναι εναεριο μαλλον μπορουν να σε φτιαξουν. ρωτα και καλυτερα στον οτε σου, αν σε βγαζει ο δρομος.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δυστυχως δεν βγαζω ακρη...μου ειπαν να κανω ακρη και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!!τι υπομονη να περιμενω παλι 10 χρονια ενω υπαρχει καφαο με 48 διαθεσιμες πορτες??!!!!και στην περιοχη υπαρχουν μονο 4 σπιτια με τηλ??!!
    εαν ζητησω νεαν συνδεση πως μπορω να ζητησω να παρω απο το κοντινο κουτι?

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    λογικα ναι αν ζητησεις νεα στο κοντινο θα σε βαλουν, και αφου σε ενεργοποιησουν ακυρωνεις το μακρινο.
    αλλα να χεις τον νου σου να τους το πεις, και δεν ξερω τι τελη και εξοδα παιζει. θα μπεις μεσα κανα 100αρι στο νερο.

    αλλα τους ρωτησες οντως στον τοπικο οτε και σε παρκαραν? φανταζομαι σε τετοια θεματα θα εχουν καποια κατανοηση

  12. #12
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    μιλησα τηλεφωνικα στην εξυπηρετηση πελατων και μου το ειπαν...αλλα μου δινουν την εντυπωση οτι δεν εχουν ιδεα επι του θεματος!γι αυτο και ειμαι πελαγωμενος και δεν ξερω τι να κανω...
    καποια προταση υπαρχει?

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι γιαυτο σου ειπα παρε τηλεφωνο η καλυτερα πανε ρωτα στον αρμοδιο οτε της περιοχης. δεν τα λυνεις αυτα απο τηλεφωνο ουτε γερμανο

    αλλα στην πραγματικοτητα αν ειναι 2 οι συνδεσεις καθαρα για να εχεις καλυτερο internet και δε χρειαζεσαι 2 τηλεφωνα, τοτε μπορει πια να σε υπερκαλυπτει και η μια γραμμη τωρα πια.
    καθως αυτο που παιρνεις τωρα ειναι καμια 10αρια φορες πιο γρηγορο

  14. #14
    Εγγραφή
    13-01-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    η γραμμη αυτη ειναι για τον αδελφο μου στον 1ο οροφο,μενουμε σε μονοκατοικια πανω αυτος κατω εγω,γι αυτο και οι δυο γραμμες

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι λιγο πολυ το περιμενα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ VDSL 30/3 σε 100/10 Πειραιάς
    Από rempes στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 14:56
  2. Προβλήματα VDSL στη Nova/Forthnet
    Από Lnds500 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 20:48
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 06:39
  4. Tα ADSL/VDSL προβλήματά μου!
    Από PetrosK στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 22:44
  5. Πρόβλημα ΟΤΕ VDSL Μικρό δασος ,Κιλκις
    Από Kosm στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 19:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας