Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Πονεμενη ιστορια. Το "εξοχικο" μας στην Χαλκιδικη στο οποιο μενουμε 6 μηνες τον χρονο λογω δουλειας βρισκεται σε οικισμο 4.5χλμ μακρια απο το τηλεφωνικο κεντρο.
    Οταν χτιστηκε ο οικισμος (2004?), ο "εργολαβος" υποτιθεται οτι ειχε πληρωσει 30.000 ευρω οπτικη ινα η οποια βρισκοταν αφυλακτη εξω απο τον οικισμο και υποτιθεται οτι καποιος την εκλεψε πριν την εγκαταστησουν. Εννοειται πως δεν πληρωσε ποτε για την αντικατασταση της κλεμμενης.
    Απο τοτε δεν ειχαμε τηλεφωνα και ιντερνετ μεχρι πριν 3 χρονια οπου ο ΟΤΕ μας συνεδεσε μαλλον με ενα χωριο γυρω στο 0.5-1 χιλιομετρο απο την αλλη κατευθυνση σε σχεση με το τηλεφωνικο κεντρο.
    Τωρα εχουμε την φανταστικη ταχυτητα των 4Mbit με καμια προοπτικη να αναβαθμιστει.

    Εφοσον εχουμε καταστημα στα 5 μετρα απο το τηλεφωνικο κεντρο, σκεφτηκα να βαλω ενα wireless bridge και να συνδεσω σπιτι με καταστημα με 50αρι VDSL.
    Ο ενας τυπος που τηλεφωνησα μου ζητουσε 600 ευρω και μου ειπε οτι μπορει να υπαρχουν εμποδια αναμεσα στα δυο (ουτε καν ηρθε να δει) οποτε σε αυτη την περιπτωση θα προσθεταμε και ενα τριτο point καπου στο ενδιαμεσο. Το αν θα επρεπε να αγορασω και κανενα χωραφι πανω σε κανενα λοφο για να μπει το τριτο point δε μου το ξεκαθαρισε.
    Ο αλλος τυπος ειπε θα με καλεσει και δε με καλεσε ποτε.

    Τωρα πετυχα ενα post δεκαετιας στο forum: https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%B1%CF%82

    και αρχισα να αναρωτιεμαι για το εαν κατι τετοιο ειναι εφικτο. Εχει κανεις καμια ιδεα?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Φυσικά μπορείς να τον πληρώσεις, θα έχει όμως 3ψηφιο πόσο πάγιο τον μήνα, μπορεί και 4ψηφίο και η εγκατάσταση θα είναι 4ψηφιο.

    Δεν μιλάμε φυσικά για Home συνδέσεις, αλλά για άλλη κατηγορία.
    Για να σου βάλει home όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    pfsense
    1) Μπορεις να το κυνηγισεις μεσω δημου. Ο δημος σου μπορει να "πιεσει" μεχρι και να "εξαναγκασει" εταιρια τηλεφωνιας να σκαψει και να βαλει ινες μεχρι τον οικισμο σου.
    Στο λεω αυτο γιατι εχει γινει σε γνωστο μου ο οποιος σε απομακρυσμενο οικισμο αττικης εβαλε ινα μεσα σε ενα χρονο επειδη ειχε τις καταλληλες διασυνδεσεις. Ολος ο οικισμος vdsl καμπινες.
    Ολοι μα Ολοι οι δημοι (τουλαχιστον τις αττικης που ξερω) εχουν καποια υσχυουσα συμφωνια πανω (ή και κάτω) απο το τραπεζι με εταιριες τηλεφωνιας
    2)Τωρα οσο το να συκωσεις ζευξη με πιατα να παιρνεις απο αλλου. Η ubiquity εχει κατι ωραια πιατακια που βαζαμε σε διαφορα εργα με την αιτερια μου στα 5ghz που βαρανε μεχρι τα 5-10 χιλιομετρα αναλογα το μεγεθος.
    Αλλα ας πουμε οτι εχεις και οπτικη επαφη και σουπερ σημα και ολα. Απο που θα παρεις το σημα σου; Γιατι απο παροχο δεν παιζει. Θα πρεπει να βρεις ανθρωπο να εχει σπιτι σε τοποθεσια με καλο Internet οσο πιο κοντα σε σενα γινεται και με καλη ταρατσα.

    Υ.Γ. Σε καποιες απομακρυσμενες περιοχες (πχ αγιο ορος) ο ΟΤΕ εχει κανει δικτυο WIMAX για να τροφοδοτησει την περιοχη με internet. Δεν γινεται αυτο στην περιπτωση σου απλα το γραφω γιατι υπαρχει σαν τεχνολογια.
    Υ.Γ.2. Αν σε ενδιαφερει η 2η λυση κοστος πανω απο 1000 ευρω με εγκατασταση και εξοπλισμο ειναι κλεψια.

    Εγω θα προσπαθουσα να ευαισθητοποιησω κοινοτητα να πατε μαζι στο δημο να τους πριξεται λιγο τα @@ και μετα απο κανα χρονο ισως να γινει κατι. best bet κατα την γνωμη μου.
    Φιλικα Αλεξανδρος

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Είχα ρωτήσει στον ΟΤΕ το 2010 για εγκατάσταση χαλκού (ούτε καν οπτική ίνα) και μου είχαν αναφέρει την τιμή με 5ψήφιο αριθμό. Κρατήθηκα να μην γελάσω, τους ευχαρίστησα και το έκλεισα!

    Αυτό που θα σου προτείνω όμως να κάνεις είναι το εξής: Να απευθυνθείς σε ΟΤΕ, INALAN, HCN και Nictech για εγκατάσταση.

    Οι 3 πρώτες εταιρείες, περνούν Οπτική Ίνα. Αρχικά τους παίρνεις τηλέφωνο να πληροφορηθείς αν είναι εφικτό, τι κόστος έχει κλπ. Καλό θα ήταν στις 2 μικρότερες (Inalan & HCN) να συζητήσεις και για σύνδεση όλου του οικισμού. Η 4η εταιρία (Nictech) ασχολείται με ασύρματη δικτύωση (Ubiquiti συγκεκριμένα - όπως αναφέρθηκε και παραπάνω). Ίσως μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν εκείνοι.

    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα κάνοντας μια ερώτηση σε όλους τους παραπάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Ενημερωτικά όταν λες οικισμός σε πόσες οικογένειες αναφέρεσαι ? Αν είστε καμιά 10αριά σπίτια δεν βλέπω να ενδιαφέρεται καμία εταιρεία , το κόστος μισθωμένης οπτικής + (κόστος εγκατάστασης) είναι απαγορευτικό για οικιακές συνδέσεις .

    Την INALAN ξέχασε την όπως και τον ΟΤΕ . H HCN δεν ξέρω πως δουλεύει .
    Πρώτα από όλα δες εσύ με αυτό το εργαλείο ή αυτό απόσταση και αν υπάρχει αρχική οπτική επαφή με το σημεία που θες
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Την οπτική ινα όταν την περνάνε, πρώτα βάζουν τον οδηγό (σωλήνα HDPE που παίρνει πολλές μικροσωλήνες όπου μέσα μπαίνουν οι ίνες) και μετά φυσάνε μέσα του όσες ίνες θέλουν. Σας έχουν περάσει τίποτα ?

    Εάν υπάρχει, τότε το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο.

    Τώρα αν δεν υπάρχει, η λύση σου είναι το ασύρματο.

    600€ που σου ζητήσανε δεν είναι πολλά, ειδικά αν τα μοιράζεσαι με άλλους, θα πληρώσεις τον κόπο και την γνώση αυτού που θα έρθει. Δεν παίρνεις αλμπανό ηλεκτρολόγο.....

    Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να το κάνεις μόνος σου, δεν θα σου κοστίσει πάνω από 200€, αρκεί να καταλαβαίνεις από δίκτυα και να ψάξεις λίγο στο Internet οδηγείες. Προτίμησε προϊόντα της Mikrotik, σετάρονται ποιο δύσκολα από άλλων εταιρειών, αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστα.

    Και ναι χρειάζεσαι απόλυτη οπτική επαφή, εάν δεν έχεις θα χρειαστείς διπλάσιο εξοπλισμό για να βάλεις τρίτο σημείο.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Καλησπερα παιδια. Χιλια συγγνωμη, δεν μου ηρθαν ειδοποιησεις και δεν ειδα καθολου το θεμα απο τις 14 μεχρι τωρα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexmouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μπορεις να το κυνηγισεις μεσω δημου. Ο δημος σου μπορει να "πιεσει" μεχρι και να "εξαναγκασει" εταιρια τηλεφωνιας να σκαψει και να βαλει ινες μεχρι τον οικισμο σου.
    Ο Δημος μας ουτε τα σκουπιδια δεν μαζευει οποτε αμφιβαλλω εαν θα μπορεσει ή διατιθεται να κανει κατι. Θα το ψαξω ομως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalathakia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ρωτήσει στον ΟΤΕ το 2010 για εγκατάσταση χαλκού (ούτε καν οπτική ίνα) και μου είχαν αναφέρει την τιμή με 5ψήφιο αριθμό. Κρατήθηκα να μην γελάσω, τους ευχαρίστησα και το έκλεισα!

    Αυτό που θα σου προτείνω όμως να κάνεις είναι το εξής: Να απευθυνθείς σε ΟΤΕ, INALAN, HCN και Nictech για εγκατάσταση.

    Οι 3 πρώτες εταιρείες, περνούν Οπτική Ίνα. Αρχικά τους παίρνεις τηλέφωνο να πληροφορηθείς αν είναι εφικτό, τι κόστος έχει κλπ. Καλό θα ήταν στις 2 μικρότερες (Inalan & HCN) να συζητήσεις και για σύνδεση όλου του οικισμού. Η 4η εταιρία (Nictech) ασχολείται με ασύρματη δικτύωση (Ubiquiti συγκεκριμένα - όπως αναφέρθηκε και παραπάνω). Ίσως μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν εκείνοι.

    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα κάνοντας μια ερώτηση σε όλους τους παραπάνω.
    Θα τους κανω μια ερωτηση αλλα επειδη εχω εμπειρια με την HCN καθως εχω στη Θεσσαλονικη, εαν ηταν να κανουν κατι θα περνουσε καμια 5ετια. Δεν ξερω εαν οι καθυστερησεις τους οφειλονται στους ιδιους ή στο Δημο και τις αδειες αλλα δεν εχω και πολλες ελπιδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά όταν λες οικισμός σε πόσες οικογένειες αναφέρεσαι ? Αν είστε καμιά 10αριά σπίτια δεν βλέπω να ενδιαφέρεται καμία εταιρεία , το κόστος μισθωμένης οπτικής + (κόστος εγκατάστασης) είναι απαγορευτικό για οικιακές συνδέσεις .

    Την INALAN ξέχασε την όπως και τον ΟΤΕ . H HCN δεν ξέρω πως δουλεύει .
    Πρώτα από όλα δες εσύ με αυτό το εργαλείο ή αυτό απόσταση και αν υπάρχει αρχική οπτική επαφή με το σημεία που θες
    Ειναι γυρω στα 60 σπιτια, δεν κατοικουνται ολα ενω πολλα εχουν γινει AirBNB. Ειδικα τα τελευταια πρεπει να εχουν πολλα παραπονα για το ιντερνετ οποτε ισως πειστουν οι ιδιοκτητες να το κυνηγησουν μαζι μου. Το εχω τσεκαρει το airlink πολλες φορες, το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν δεντρα ενδιαμεσα τα οποια δε ξερω κατα ποσο εμποδιζουν. Γραφω περισσοτερα παρακατω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την οπτική ινα όταν την περνάνε, πρώτα βάζουν τον οδηγό (σωλήνα HDPE που παίρνει πολλές μικροσωλήνες όπου μέσα μπαίνουν οι ίνες) και μετά φυσάνε μέσα του όσες ίνες θέλουν. Σας έχουν περάσει τίποτα ?

    Εάν υπάρχει, τότε το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο.

    Τώρα αν δεν υπάρχει, η λύση σου είναι το ασύρματο.

    600€ που σου ζητήσανε δεν είναι πολλά, ειδικά αν τα μοιράζεσαι με άλλους, θα πληρώσεις τον κόπο και την γνώση αυτού που θα έρθει. Δεν παίρνεις αλμπανό ηλεκτρολόγο.....

    Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να το κάνεις μόνος σου, δεν θα σου κοστίσει πάνω από 200€, αρκεί να καταλαβαίνεις από δίκτυα και να ψάξεις λίγο στο Internet οδηγείες. Προτίμησε προϊόντα της Mikrotik, σετάρονται ποιο δύσκολα από άλλων εταιρειών, αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστα.

    Και ναι χρειάζεσαι απόλυτη οπτική επαφή, εάν δεν έχεις θα χρειαστείς διπλάσιο εξοπλισμό για να βάλεις τρίτο σημείο.
    Δεν εχω καμια ιδεα εαν υπαρχει οδηγος.. Μεχρι τον οικισμο δεν υπαρχει σιγουρα γιατι ερχεται το ιντερνετ με εναεριο καλωδιο που εντοπισα προσφατα. Εγω δεν εχω θεμα να πληρωσω τον ανθρωπο για το λινκ, η οικογενεια ομως δεν ψηνεται καθολου. Και να φανταστεις οτι εχω βαλει QoS οποτε εαν θελω να δω κανενα βιντεο 360p δεν εχει κανενας αλλος ιντερνετ στο σπιτι και παλι τιποτα. Τα 4.5 χλμ λινκ δε θα μπορουσα να τα κανω μονος πιστευω αλλα τα παρακατω θα μπορουσα.

    Για λινκ λοιπον, εχω επισης στα 500 μετρα ξενοδοχειο ξαδερφου μου και μεσα στο διπλα χωριο εχουμε σπιτι που το νοικιαζουμε και πρεπει να εχει οπτικη επαφη. Το ξενοδοχειο εχει σιγουρα, απλα δεν ξερω εαν μπορει να βαλει δευτερη γραμμη και εαν θελει να συνεργαστει μαζι μου, δε του το εχω συζητησει ακομη.

    Τελικα ιντερνετ παιρνουμε απο το τηλεφωνικο κεντρο σχεδον 5 χλμ μακρια, ενω το διπλα χωριο ειναι στο 1.5 χλμ και εχει Fiber 50Mbit. Ανοιξα δευτερο θεμα πριν δω εδω τις απαντησεις σας: https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post6324045
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris.bos : 26-01-18 στις 05:09.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    παιδια ερωτηση , για να βαλη καποιος οπτικη σε διαμερισμα πολυκατοικίας, με καινουργια καμπινα στα 10 μετρα από εισοδο, πρεπει να σκαψουν? δηλαδή θα ερθει τεχνικη εταιρια να σκαψη και μετα θα ερθει τεχνικος οτε να περασει οπτικη εως το fiber modem? αν καποιος ξερει παρακαλω message

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kilop Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ερωτηση , για να βαλη καποιος οπτικη σε διαμερισμα πολυκατοικίας, με καινουργια καμπινα στα 10 μετρα από εισοδο, πρεπει να σκαψουν? δηλαδή θα ερθει τεχνικη εταιρια να σκαψη και μετα θα ερθει τεχνικος οτε να περασει οπτικη εως το fiber modem? αν καποιος ξερει παρακαλω message
    Τίποτα γιατί ο ΟΤΕ δεν παρέχει FTTH, ούτε απο καμπίνα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-19, 12:49
  2. Ασύρματη πρόσβαση σε οπτική ίνα (Νορβηγία)
    Από Kitharodos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 05:01
  3. οπτικη ινα καλωδιο
    Από rexdimos στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 23:32
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 11:20
  5. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 23:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας