Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Γεια σας,

    Εδω και πολλα χρονια γραφω μονο σε αγγλικα Forum και Message Boards οποτε ειμαι καπος καινουργιος σαι αφτο.

    Ειμαι ενας Gamer και παντα θεορουσα το ελληνικο ιντερνετ το ποιο αθλιο πραγμα που εχω δει, ακομα και στην ουκρανια εχουνε 100mbps και εμεις ακομα κολλημενοι μαι τα vdsl και adsl στα περρισοτερα σπιτια ακομα και στην αθηνα, ελεος.

    Εγω ειχα ADSL μεχρι και προσφατα και κατεβαζα με 1.2mb/s, με τα οποια εκαναν εναν αιωνα και μισο για να κατεβει ενα παιχνιδι και μου την εδηνε, ομος ηρθε η Vodafone και μου ειπε οτι ειχε 30/3 και ειπα, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατι τις προκοπης, ενω εκαναν στην TV advertise το fiber που ηθελα, στην περιοχη που ζω, μονο 30/3, ειμαι μεταξη βυρωνα και παγρατι, ποιανω και της δυο περιοχες, εχω και δυο νουμερα, οχι ενα.

    Αλλα οταν πηρα τηλεφωνο την Cosmote μου ειπε οτι δεν εχει 30/3, μονο μεχρι 24 και μου φανηκε περιεργο, πως η Vodafone λεει οτι εχει VDSL ενω η Cosmote τιποτα.

    Μου περνανε το 30/3 αλλα φυσικα δεν εχω το Maximum οπος μου ειπανε ολοι οι πωλητες, μου ειπαν ετσι οπος ειναι οι γραμμες οτι θα κατεβαζω και ανεβαζω τερμα.

    Οχι μονο αφτο, αλλα εχω διακοπες ολλο το προι, οταν ανεβωκατεβενει το ασανσερ μου κωβεται και πρεπει να κανω επαννακινηση το ρουτερ, τους περνω και ερχωνται και αλλα νταλον μου λενε, οποτε εφερα εναν δικω μου και μου ειπε οτι ειναι επηδη ακριβως πισω απο το Phone Box ειναι το μηχανοστασιο του ασανσερ και επηδη το VDSL ειναι fragile, οτι για αφτο διακοπτεται, παιρνω και τους το λεω αλλα αφτοι μου λενε οτι τιποτα δεν μπορουν να κανουνε, αλλα οτι την ταχητητα θα προσπαθησουνε να την φτιαξουνε μαζι με τον OTE, ειπανε οτι ειναι χαμηλοτερη αποτι πρεπει, αλλα μου φανηκε περιεργο επειδη η Cosmote μου ειπε οτι δεν εχει VDSL.

    Κοιταξα κοιολας στο site της Cosmote για ολους στην οδο μου για VDSL και σεν κανενα δεν λεει οτι εχει, αλλα οταν βαζω το δευτερο νουμερο του σπιτιου μου εκει στο availability check και παντου μου λεει οτι πρεπει να παρω για διευκρινηση η κατι τετοιο.

    Το βραδι ομως μια χαρα ειναι, αλλα ενα αλλο περιεργο ειναι οτι παντα γιρως στης 06:30 το προι μου κωβεται το ιντερνετ ειτε ανεβωκατεβενει καποιος η οχι.

    Πηγα κοιολας στον διαχιρηστη και μου ειπε οτι ετσι ειναι και αμα μου αρεσει, δλδ τπτ δεν θα κανει.

    Κατεβασα κοιολας καλοδιο απο εδω κατω στο Phone Box για να ειμαι σιγουρος.

    Λοιπων τι γινεται εδω? Δεν εχω ιδεα, ο τεχνικως που εφερα οτι θα παρει εναν φιλο του που ξερει για να μου δωσει ιδεες για να φτιαξω τα disconnects, οσα ξερω για καρτες γραφικων και επεξεργαστες, τωσα δεν ξερω για θεματα ιντερνετ, μονο οτι δεν μου αρεσουν οι χαμηλες ταχητητες που εχω και οτι θα ηθελα fiber.

    Κατω εδω ειναι το information απο το ρουτερ μου τωρα το βραδι.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 1579/20194 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 1653/24412 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 11.3/10.9 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 6/21.6 dB
    Output Power(Up/Down) 5.1/17 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 7/107
    Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
    INP(Up/Down) 1/0.6 symbols
    Profile 8b
    Showtime Start 4 h 8 min 54 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/69
    FEC Errors(Up/Down) 0/27713

    Σηγνωμη για να λαθη, δεν εχω γραψει σχεδων ποτε ελληνικα στο ιντερνετ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nhadala : 15-01-18 στις 05:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα.. Σου έδωσαν vdsl για να έχεις ταχύτητες adsl. Μεγάλες στιγμές..

    Το καλώδιο που κατέβασες μέχρι το phone box είναι σοβαρό; Shielded δηλαδή ώστε να γλυτώσεις όσο γίνεται από το ασανσέρ

    Κανονικά πρέπει να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ και να μετρήσει τη γραμμή στο Phone Box. Ο τεχνικός θα συγχρονίσει τη γραμμή στο phone box. Αν η γραμμή πέφτει και εκεί από το ασανσέρ, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

    ΥΓ: το router είναι στην κεντρική πρίζα και το πρόβλημα υπάρχει και χωρίς κανένα τηλέφωνο συνδεδεμένο, σωστά; Αν όχι, ξεκινάς από εκεί
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Ο τεχνικος που εφερα εγω, μου ειπε να κατεβω για να δω και ο ιδιος και αφτο που ειπες εκανε, εβαλε διαφορετικο ρουτερ και μοντεμ (δεν ειτανε consumer-grade combo), και καθε φορα που ανεβενε το ασανσερ κοβωτανε με 100% success rate.

    Εφεραν 3ς τεχνικους και κανενας δεν ειχε το μυαλο να κανει αφτο που εκανε ο δικος μου, κανενας δεν το τεσταρε ετσι, και βλακειες μου ελεγαν, μου ελεγαν οτι το μηχανοστασιο αλλου ειτανε αποπου ειτανε πραγματικα, και τετοια, αλλα αφτος που εφερα εγω (τεχνικος τηλεποικινονιων ειτανε και δουλεβε για Wind + Cosmote), το τεσταρε μπροστα στα ματια μου και μου εξηγησε αφτο, οτι το phone box της ποληκατικιας μου ειναι ακριβως μπροστα απο το μηχανοστασιο και οτι για αφτο εχει disconnects.

    Εφεραν και δυο του OTE, αλλα ουτε αφτοι εκαναν τιποτα.

    Με πηρε σημερα αφτος ο τεχνικος που εφερα εγω και μου προτινει να παω στην Cosmote για να ειναι δικο τους το προβλιμα και οταν κανω αιτηση για οτιδιποτε ειναι, να τους το πω οτι εχω αφτο το προβλιμα, θα παω σημερα να δω τι ηπαρχει, γιατι ο τεχνικος μου ειπε οτι το site τους δεν ειναι καλα ενημερομενο, μου ειπε κοιολας οτι ειναι καλητερο να παω στο μαγαζι παρα να παιρνω τηλεφωνο.

    Αφτα απο updates, καλα ακουγωνται αφτα? Για το καλοδιο δεν μου ειπε τιποτα τετοιο οταν το εβαλε, αλλα καλος φενεται στην δουλεια του οποτε μαλλον ειναι shielded.

    Edit: Λιπων, πηγα σε καταστημα Cosmote και μου εσπασαν τα νευρα, μας λεγανε για ADSL μεχρι 24 αλλα δεν μας ειπαν τι ταχιτητα θα ειχαμε, και οταν τους ρωτισα για το Home Speed Booster μου ειπανε οτι ειτανε ασηρματο ιντερνετ μονο και παραληψαν να μας πουν για το data limit.

    Εγω αφτο που νομιζα οτι ειτανε αφτο το home speed booster ειναι οτι θα ειτανε δλδ, οτι ειχα το adsl σαν βαση, και οτι αφτο θα ειτανε κατι που θα εκανα activate/deactivate οποτε ηθελα και θα ειχα καλητερη ταχητητα πανω απο το adsl, οχι ξεχωριστο ιντερνετ μονο του ασυρματο, και οτι απλα θα πηγενα στο ADSL αμα μου τελειωνε το data, και οτι αμα ηθελα θα αγοραζα περισοτερο απο καπου, και οτι το ρουτερ που θα εδηναν για αφτο το προγραμμα θα ειτανε ενα απο αφτα που εχουνε ενσηρματη + ασυρματη χρηση.

    Δεν αντεχω αλλο.....δεν θελω να παω πισω στο Adsl με 10 mbps.... που ειχα στην wind μεχρι και εναμιση μηνα πρην....αφτοι μου ειπανε οτι θα ειναι καλητερο απο 10 αλλα αφτην την στιγμη δεν τους πιστευω και ειμαι πολη νευριασμενος, δεν μπορω αλλο αφτο το ιντερνετ που παει σαν χαιλωνα, τα 20 μια χαρα ειτανε(δεν ειναι καλο αλλα ειτανε καλητερα απο 10) αλλα οι διακοπες ειτανε αφοριτες........

    Ελεος....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nhadala : 16-01-18 στις 22:45.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν το πρόβλημα είναι ίδιο και στο Phone Box, μόνη λύση που βλέπω να μετακινηθεί το Phone Box.
    δε μου φαίνεται ιδιαίτερα εφικτό, αλλά το γράφω μπας και είσαι τυχερός και υπάρχει τέτοια περίπτωση.
    (πχ αν τα καλώδια είναι εξωτερικά και είναι μικρή πολυκατοικία κλπ κλπ)

    Edit: [ φυσικά σε αυτήν την περίπτωση το κόστος είναι δικό σου, ή και κοινόχρηστο αν πείσεις τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία ]
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το πρόβλημα είναι ίδιο και στο Phone Box, μόνη λύση που βλέπω να μετακινηθεί το Phone Box.
    δε μου φαίνεται ιδιαίτερα εφικτό, αλλά το γράφω μπας και είσαι τυχερός και υπάρχει τέτοια περίπτωση.
    (πχ αν τα καλώδια είναι εξωτερικά και είναι μικρή πολυκατοικία κλπ κλπ)

    Edit: [ φυσικά σε αυτήν την περίπτωση το κόστος είναι δικό σου, ή και κοινόχρηστο αν πείσεις τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία ]

    Ενταξει, τι ιδους ατομο να φαιρω? Πως λεγεται?

    Π.Χ: Ηλεκτρολογος.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το να έχει κάποιος θέμα στην ορθογραφία είναι λογικό, και εγώ έχω, αλλά τουλάχιστον κάνω εναν κόπο να βάλω εναν spell checker στον browser.
    θα σε παρακαλέσω να κάνεις και εσύ εναν κόπο

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    κι εγω το προσπαθησα αλλα δεν βγαινει οντως και πολυ λιγοτερα λογια XD

    anyway αν το ανσανσερ σου ριχνει τη συνδεση ηλεκτρολογο ναι, και μια προσευχη.

    απο κει και περα το 20 φαινεται οκ για τα στατιστικα σου αρκει να ναι σταθερη η συνδεση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-20, 18:55
  2. Η γραμμή μου
    Από nikosgal στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-18, 12:27
  3. Θα ήθελα την γνώμη σας
    Από fretwork στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 12:46
  4. Θα ήθελα να βρω έναν τρόπο για να επεξεργάζομαι swf αρχεία....
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 10:59
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 21:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας