Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητοι φίλοι,
    Θελω τα φωτα σας !!!
    Θέλω να μεταφέρω συνεχή εικονα απο εξωτερική ασυρματη κάμερα (WiFi), τοποθετημένη σε εργοτάξιο, σε αποσταση 4 χλμ περίπου (με απόλυτη οπτικη επαφη μεταξυ των δυο σημείων) οπου βρισκεται το γραφειο του εργοταξιου. Τάση 230 VAC υπαρχει και στα δυο σημεία.
    Σας παρακαλώ να μου πείτε ποια συγκεκριμένα υλικά πρεπει να προμηθευτώ ωστε να βλεπω την εικονα απο την καμερα σε 1 monitor απο υπολογιστή ή αν εχετε να μου προτεινεται καποια αλλη λυση. Δεν με ενδιαφερει να γινεται καταγραφή, απλα να βλεπω απο το γραφειο μου στο εργοτάξιο την εικόνα της κάμερας απο το σημείο Β στα 4χλμ. Επισης δεν υπαρχει Internet και router στο εργοταξιο και με ενδιαφερει μονο τοπικα να υπαρχει προβολη.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Icehal : 15-01-18 στις 14:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για την ασύρματη ζεύξη θα χρειαστείς 2 εξωτερικά Access Point (π.χ. LiteBeam AC Gen2). Δεν χρειάζεται καν σύνδεση στο διαδίκτυο για να δουλέψουν. Απλά συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα και θα είναι σαν να είχες περάσει καλώδιο.

    Αν η κάμερα έχει δυνατότητα μόνο για ασύρματη σύνδεση, αναγκαστικά θα χρειαστείς εκεί μια επιπλέον συσκευή (Αccess Point) που θα συνδέεται ενσύρματα με την 1η κεραία και ασύρματα με την κάμερα.
    Στην άλλη κεραία, αυτή θα πρέπει να συνδεθεί με κάποιον τρόπο στο monitor. Που συνδέεται τώρα αυτό;

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Icehal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοι φίλοι,
    Θελω τα φωτα σας !!!
    Θέλω να μεταφέρω συνεχή εικονα απο εξωτερική ασυρματη κάμερα (WiFi), τοποθετημένη σε εργοτάξιο, σε αποσταση 4 χλμ περίπου (με απόλυτη οπτικη επαφη μεταξυ των δυο σημείων) οπου βρισκεται το γραφειο του εργοταξιου. Τάση 230 VAC υπαρχει και στα δυο σημεία.
    Σας παρακαλώ να μου πείτε ποια συγκεκριμένα υλικά πρεπει να προμηθευτώ ωστε να βλεπω την εικονα απο την καμερα σε 1 monitor απο υπολογιστή ή αν εχετε να μου προτεινεται καποια αλλη λυση. Δεν με ενδιαφερει να γινεται καταγραφή, απλα να βλεπω απο το γραφειο μου στο εργοτάξιο την εικόνα της κάμερας απο το σημείο Β στα 4χλμ. Επισης δεν υπαρχει Internet και router στο εργοταξιο και με ενδιαφερει μονο τοπικα να υπαρχει προβολη.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων.
    Σε αυτό που λέει ο Jkoukos, να προσθέσω πως θα πρέπει να βεβαιωθείς πως η κάμερα έχει δυνατότητα χρήσης χωρίς internet γιατί μερικές φθηνές δίνουν δυνατότητα μόνο μέσω cloud και εφαρμογής για τηλέφωνο

  4. #4
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση.
    Αυτη την στιγμη δεν εχω προμηθευτεί τιποτα.
    Αν καταλαβα καλα, μου λες να αγορασω 1 Wifi camera εξωτερικου χώρου και 2 συσκευες access point.
    Η μια συσκευή access point θα συνδεθεί ενσυρματα με την καμερα και η αλλη συσκευή access point θα συνδεθει και παλι ενσυρματα απ ευθειας στον υπολογιστη????

    Οσον αφορα το συγκεκριμενο access point που μου προτεινεις, μπορεί να καλυψει την αποσταση των 4 χλμ??
    Το εχεις δοκιμάσει σε αυτη την απόσταση??
    Απο την πλευρα του υπολογιστή, το καλωδιο απο το access point θα συνδεθεί απευθείας στην καρτα δικτυου του υπολογιστη??
    Σε ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

    - - - Updated - - -

    Μηπως εχεις να μου προτεινεις καποια καλής ποιότητας καμερα για την συνδεσω στο access point?

    - - - Updated - - -

    Μηπως εχεις να μου προτεινεις καποια καλής ποιότητας καμερα για την συνδεσω στο access point?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα εξωτερικά ΑΡ που ανέφερα, δουλεύουν μια χαρά και αξιόπιστα χωρίς πρόβλημα, σε ακόμη μεγαλύτερη απόσταση από τα 4 χλμ.

    Δεν σου λέω να αγοράσεις WiFi κάμερα, αλλά ότι αν πάρεις τέτοια, τότε αναγκαστικά θα χρειαστείς και άλλη συσκευή, μέσω της οποίας θα συνδέεται το εξωτερικό ΑΡ με την κάμερα (και αυτό διότι το εξωτερικό ΑΡ παίρνει την εικόνα ενσύρματα για να την στείλει ασύρματα στην άλλη θέση).

    Για κάμερες κλπ, δεν έχω εμπειρία, οπότε περίμενε κάποιο άλλο μέλος.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Icehal Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μηπως εχεις να μου προτεινεις καποια καλής ποιότητας καμερα για την συνδεσω στο access point?
    Δυστυχώς όχι, έχω να σου πω τι να μην πάρεις, δοκίμασα πρόσφατα μια φθηνή sircam και μια dlink dcs8000, καθώς και κάτι κινέζικες με την εφαρμογή vrcam και yosee (το αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους), οι όποιες δεν είναι προσβάσιμες μέσω browser

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για το λινκ ειναι μια χαρα τα συγκεκριμενα. θα σε καλυψουν μια χαρα. ΑΡΚΕΙ να εχεις οντως οπτικη επαφη.

    Για την καμερα να προσεξεις τα χαρακτηριστικα φακος 2.8 ή 3.6 , για ποσα μετρα ειναι , αδιαβροχη ή οχι , αναλυση και τελος με ποσα LUX δουλευει το βραδυ.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες.
    Υποθέτω οτι μιας καλης ποιότητας ενσυρματη ΙΡ εξωτερικου χώρου κάμερα (με υποδοχή Εthernet) θα με καλύψει.
    Ας περιμένω ομως τις αποψεις των ειδικών.

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες.
    Εχεις να μου υποδειξεις μια καλης ποιότητας ενσύρματη ΙΡ κάμερα εξωτερικου χώρου??

    - - - Updated - - -

    Καταλαβα!!!....Σε ευχαριστω
    Μιλάω παντα για καμερα εξωτερικου χώρου

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σοβαρές εταιρίες που τις χρησιμοποιούμε και σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις είναι η Dahua και η Hikvision. Από κει και πέρα πας στο πόση ανάλυση θέλεις, πόση εμβέλεια θα έχει ο υπέρυθρος φωτισμός, αν θα έχει ευρυγώνιο φακό, αν θα έχει εικόνα έγχρωμη και σε πολύ χαμηλό φωτισμό, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν παει σε Hikvision θα ανεβει το κοστος αφου η πιο φτηνη ΙΡ που μπορει να ειναι στα 65 € και μια με καλυτερα χαρακτηριστικα μπορει να φτασει τα 150€


    @sweetdreams Το λινκ στο σκρουτζ για τις Hikvision οδηγει σε ΙΡ καμερες ΑΛΛΑ ειναι λαθος το φιλτρο του site και βγαζει και τις φτηνες που δεν ειναι ΙΡ.

    Καλυτερα να κανει μια περιγραφη του χωρου ο φιλος ή ακομα να ανεβασει και φωτο για να καταλαβουμε τι θελει να κανει και μετα να προτεινουμε αναλογα.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παει σε Hikvision θα ανεβει το κοστος αφου η πιο φτηνη ΙΡ που μπορει να ειναι στα 65 € και μια με καλυτερα χαρακτηριστικα μπορει να φτασει τα 150€


    @sweetdreams Το λινκ στο σκρουτζ για τις Hikvision οδηγει σε ΙΡ καμερες ΑΛΛΑ ειναι λαθος το φιλτρο του site και βγαζει και τις φτηνες που δεν ειναι ΙΡ.

    Καλυτερα να κανει μια περιγραφη του χωρου ο φιλος ή ακομα να ανεβασει και φωτο για να καταλαβουμε τι θελει να κανει και μετα να προτεινουμε αναλογα.
    Το Link το ανέβασα ενδεικτικά.

    Προσωπικά δεν θα προτείνω κάτι συγκεκριμένο από περιγραφή ή φωτογραφία, μόνο αν πάω ο ίδιος στον χώρο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Βγηκε λαθος συμπερασμα.

    Η 2η γραμμη του ποστ ηταν για σενα. Δεν εννοουσα οτι του προτεινες κατι.

    Εννοειται πως ειναι ενδεικτικα απλα ισως μπερδευοταν ο φιλος και πηγαινε να αγορασει μια που δεν θα ηταν ΙΡ.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθειά σας.
    Τελικα αποφάσισα να αγοράσω 2 τεμ. LiteBeam AC Gen2 οπως μου υποδειξε ο φιλος jkoukos.
    και 1 καμερα Hikvision DS-2CD2055FWD-I Bullet IP κάμερα Η.265+ 5Mpixels Poe WDR 4mm, που μου υποδειξε αλλος φιλος, εκτος forum.

    Ετσι μονο που με απασχολει τώρα, ειναι το πως θα ευθυγραμμισω απο μια αποσταση 3χλμ περιπου, τα 2 access point.!!!
    Δεν εχω ξανακανει αυτη την ευθυγραμμιση!!!

    Καμμια ιδεα για το τελευταιο μου προβλημα??

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H ευθυγράμμιση των κεραιών είναι εύκολη, αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.
    Γυρίζεις την καθεμιά να κοιτά κατευθείαν προς την άλλη θέση. Λογικά γνωρίζεις που είναι στον ορίζοντα η άλλη πλευρά, ώστε να την περιστρέψεις προς εκείνο το σημείο.
    Καλό είναι όλες οι ρυθμίσεις (κεραιών και κάμερας) να γίνουν μαζί και εφόσον δουλεύουν όλα όπως πρέπει, κατόπιν τα τοποθετείς στην τελική τους θέση. Έτσι θα είναι έτοιμες και θα έχεις να κάνεις μόνο μικρορυθμίσεις

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απλα αν τις ρυθμισεις μαζι...... προσοχη μην ειναι πολυ κοντα και τερμα η ισχυς. μπορει να καψεις το wireless λογο μεγαλης ισχυς.
    καλο θα ειναι να μην κοιταει η μια την αλλη η να βαλεις κατι αναμεσα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ευθυγράμμιση των κεραιών είναι εύκολη, αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.
    Γυρίζεις την καθεμιά να κοιτά κατευθείαν προς την άλλη θέση. Λογικά γνωρίζεις που είναι στον ορίζοντα η άλλη πλευρά, ώστε να την περιστρέψεις προς εκείνο το σημείο.
    Καλό είναι όλες οι ρυθμίσεις (κεραιών και κάμερας) να γίνουν μαζί και εφόσον δουλεύουν όλα όπως πρέπει, κατόπιν τα τοποθετείς στην τελική τους θέση. Έτσι θα είναι έτοιμες και θα έχεις να κάνεις μόνο μικρορυθμίσεις


    Απλα αν τις ρυθμισεις μαζι...... προσοχη μην ειναι πολυ κοντα και τερμα η ισχυς. μπορει να καψεις το wireless λογο μεγαλης ισχυς.
    καλο θα ειναι να μην κοιταει η μια την αλλη η να βαλεις κατι αναμεσα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 21:53
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 11:46
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 10:17
  4. VDSL ενεργό ναι αλλα χωρίς internet
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 18:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας