Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω κανει πριν χρονια επιτυχημενη επεμβαση laser στα ματια, για αφαιρεση μυωπιας-αστυγματισμου.
    Ομως τα χρονια περνουν, και δεν θα αργησει ο καιρος που δυστυχως θα κανει την επεμβαση της η πρεσβυωπια.

    Σημερα διαβασα αυτο το αρθρο

    Διόρθωση της πρεσβυωπίας με εξελιγμένες χειρουργικές τεχνικές
    http://health.in.gr/news/scienceprog...aid=1500191512

    Φαινεται να ειναι καλα νέα!
    Δεν ξερω αν αφορα laser ή νυστερι. Και αυτο που παντα ελεγαν οι γιατροι ειναι οτι η πρεσβυωπια ειναι συνεχως μεταβαλλομενη.
    Αρα μια τετοια επεμβαση, θα εχει μονιμα αποτελεσματα, τουλαχιστον για καποια-αρκετα χρόνια;
    Βεβαια, και αλλες ερωτησεις μπορουν να τεθουν, οπως ποσοστα επιτυχιας, και τι γινεται οταν δεν υπαρχει επιτυχια κλπ

    Το ψαχνω, γιατι οντας μυωπας απο παιδι, και φορωντας γυαλια και φακους επι δεκαετιες,
    εφτασα επειτα απο χρονιο ψαξιμο για να παρω την αποφαση να κανω την επεμβαση laser,
    να πω οτι μετανιωνω που δεν την εχω κανει νωριτερα (να την χαρω και περισσοτερο),
    και οτι ειναι το καλυτερο δωρο που εχω κανει ποτε στον εαυτο μου!!!

    Ετσι, παροτι ακομη δεν εχω πρεσβυωπια, σκεφτομαι οτι θα ερθει αυτη η ωρα,
    και ενω ψαχνω και περι πολυεστιακων φακων,
    μια επεμβαση αλα laser οπως αυτη που εκανα, θα ηταν οτι καλυτερο.

    Πιθανως, αναφορικα με το αρθρο που ποσταρα και υπηρξε αφορμη γι'αυτο το νημα,
    κανεις να μην ξερει κατι. Πιθανολογω ομως οτι ενδιαφερει πολλους, και συλλογικα οτι πληροφορια μαζεψουμε ή εμπειριες ανταλλαξουμε, θα ειναι χρησιμες.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι, παροτι ακομη δεν εχω πρεσβυωπια, σκεφτομαι οτι θα ερθει αυτη η ωρα,
    και ενω ψαχνω και περι πολυεστιακων φακων,
    μια επεμβαση αλα laser οπως αυτη που εκανα, θα ηταν οτι καλυτερο..
    Αφού τώρα δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να το ψάχνεις ιδιαίτερα.
    Όταν και εάν σου εμφανιστεί μετά από χρόνια η επιστήμη (λογικά) θα έχει εξελιχθεί .......ή μπορεί κάποιος καινούριος Καματερός να έχει βρεί το σωστό νερό

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού τώρα δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να το ψάχνεις ιδιαίτερα.
    Όταν και εάν σου εμφανιστεί μετά από χρόνια η επιστήμη (λογικά) θα έχει εξελιχθεί .......ή μπορεί κάποιος καινούριος Καματερός να έχει βρεί το σωστό νερό
    Ξεκινησε η εμφανιση της πρεσβυωπιας μου....

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Προσωπικά (και έχοντας επίσημα και μετρημένα πλέον πρεσβυωπία) δεν θα έκανα οποιαδήποτε είδους επέμβαση στα μάτια, αν δεν υπήρχε πρόβλημα, είτε είναι ιατρικής φύσης, είτε ήταν απαραίτητο να φοράω γυαλιά-τηλεσκόπια.

    Μεγαλώνουμε και μικραίνουν τα χέρια μας, τί να κάνουμε...
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα lasik για τη μυωπία στα 39 μου, και δεν μετάνιωσα ποτέ, αλλά δεν είναι το ίδιο, γιατί ζούσα με τα γυαλιά.
    Η πρεσβυωπία που έχει φτάσει στο 1.75 στα 54 μου, ακόμη μου επιτρέπει να δουλεύω στιον υπολογιστή χωρίς γυαλιά, και να τα φοράω μόνο σε ειδικές περιπτώαεις, λιγότερο από 1 ώρα την ημέρα (και μάλιστα φοράω μικρότερα, 1 βαθμό, για να μην τεμπελιάζει το μάτι). Επομένως δεν βλέπω το λόγο να υποβληθώ πάλι σε εγχείρηση στα μάτια. Μια και καλή όταν έρθει η ώρα του καταρράκτη.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι έτσι είναι, όταν δεν μπορείς να κάνεις πίσω (λόγω καταρράκτη) τότε η επέμβαση επιβάλεται.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω αρχίσει κι εγώ να το ψάχνω μιας και εμένα άρχισε να μου χτυπάει την πόρτα η πρεσβυωπία στα 43 μου.Και ενώ δεν της ανοίγω , αυτή εκεί επιμένει και χτυπάει τα κουδούνια!
    Είμαι χρήστης φακών επαφής λόγω υψηλής μυωπίας και λίγο αστιγματισμό από τα 20 μου αλλά δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ να κάνω διορθωτική επέμβαση.Νοιώθω πολύ άνετα με τους φακούς και δεν θέλω να παίξω κορώνα-γράμματα τα ματάκια μου.
    Τα πράγματα αρχίζουν να ζορίζουν μιας και αρχίζω να δυσκολεύομαι να διαβάζω στο κινητό μου και πρέπει να το απομακρύνω για να καθαρίσει λίγο η εικόνα.
    Έχω πάρει ένα ζευγάρι πρεσβυωπικά γυαλιά με μικρό βαθμό αλλά δεν θέλω να μάθει το μάτι και να "τεμπελιάσει" με τους βαθμούς γιατί μετά θα θέλω όλο και περισσότερο αν και απότι βλέπω είναι κάτι το αναπόφευκτο.
    Το λοιπόν , ψάχνωντας από δω κι από εκεί στο νετ τι καινούριο έχει εφεύρει η επιστήμη στο συγκεκριμένο θέμα , διάβασα ένα άρθρο που λέει οτι πρόσφατα Ισραηλινοί επιστήμονες βρήκαν έναν τρόπο να διορθώσουν την πρεσβυωπία με νανοσταγόνες οι οποίες αλλάζουν ουσιαστικά τον τρόπο με τον οποίο διαθλάται το φώς πάνω στον κερατοειδή.Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει πάρει το approval από τον FDA ακόμα.
    Τα διορθωτικά αποτελέσματα των νανοσταγόνων μιας και δεν είναι μόνιμα αλλά διαρκούν μερικές ώρες και πιστεύουν μέχρι το τέλος του 2020 να το βγάλουν και εμπορικά.
    Δείτε εδώ ένα video για τη συγκεκριμένη μέθοδο : https://www.youtube.com/watch?v=IjhqNlMx2pY

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αρχίσει κι εγώ να το ψάχνω μιας και εμένα άρχισε να μου χτυπάει την πόρτα η πρεσβυωπία στα 43 μου.Και ενώ δεν της ανοίγω , αυτή εκεί επιμένει και χτυπάει τα κουδούνια!
    Είμαι χρήστης φακών επαφής λόγω υψηλής μυωπίας και λίγο αστιγματισμό από τα 20 μου αλλά δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ να κάνω διορθωτική επέμβαση.Νοιώθω πολύ άνετα με τους φακούς και δεν θέλω να παίξω κορώνα-γράμματα τα ματάκια μου.
    Τα πράγματα αρχίζουν να ζορίζουν μιας και αρχίζω να δυσκολεύομαι να διαβάζω στο κινητό μου και πρέπει να το απομακρύνω για να καθαρίσει λίγο η εικόνα.
    Έχω πάρει ένα ζευγάρι πρεσβυωπικά γυαλιά με μικρό βαθμό αλλά δεν θέλω να μάθει το μάτι και να "τεμπελιάσει" με τους βαθμούς γιατί μετά θα θέλω όλο και περισσότερο αν και απότι βλέπω είναι κάτι το αναπόφευκτο.
    Το λοιπόν , ψάχνωντας από δω κι από εκεί στο νετ τι καινούριο έχει εφεύρει η επιστήμη στο συγκεκριμένο θέμα , διάβασα ένα άρθρο που λέει οτι πρόσφατα Ισραηλινοί επιστήμονες βρήκαν έναν τρόπο να διορθώσουν την πρεσβυωπία με νανοσταγόνες οι οποίες αλλάζουν ουσιαστικά τον τρόπο με τον οποίο διαθλάται το φώς πάνω στον κερατοειδή.Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει πάρει το approval από τον FDA ακόμα.
    Τα διορθωτικά αποτελέσματα των νανοσταγόνων μιας και δεν είναι μόνιμα αλλά διαρκούν μερικές ώρες και πιστεύουν μέχρι το τέλος του 2020 να το βγάλουν και εμπορικά.
    Δείτε εδώ ένα video για τη συγκεκριμένη μέθοδο : https://www.youtube.com/watch?v=IjhqNlMx2pY
    Κοιτα, αν δεν διαρκει ενα 24ωρο η χρηση των σταγονων, δεν εχει νοημα.
    Αν ειναι να τις βαζω το πρωι οταν ξυπναω, και να με βγαζουν ολη μερα, ok.
    Αν ειναι ομως να ειμαι καθε λιγο με τα κολλυρια στα χερια....ε οχι, δε λεει...

    Παντως, πανω σε αυτη την ατραπο, μου ελεγε φιλος που κι αυτος αρχισε η πρεσβυωπια του, κι ειναι γιατρος,
    οτι μαλλον θα προλαβουμε ωραιες ανακαλυψεις για το 'προβλημα' μας...
    αλλα για να δουμε....

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, αν δεν διαρκει ενα 24ωρο η χρηση των σταγονων, δεν εχει νοημα.
    Αν ειναι να τις βαζω το πρωι οταν ξυπναω, και να με βγαζουν ολη μερα, ok.
    Αν ειναι ομως να ειμαι καθε λιγο με τα κολλυρια στα χερια....ε οχι, δε λεει...

    Παντως, πανω σε αυτη την ατραπο, μου ελεγε φιλος που κι αυτος αρχισε η πρεσβυωπια του, κι ειναι γιατρος,
    οτι μαλλον θα προλαβουμε ωραιες ανακαλυψεις για το 'προβλημα' μας...
    αλλα για να δουμε....
    Στο 1:38 λέει οτι οι νανοσταγόνες κρατάνε για αρκετές ώρες.Πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα εαν χρειάζεται να βάζω πχ έστω και 3 φορές τη μέρα.
    Μακάρι να το βγάλουν σύντομα στην αγορά.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 1:38 λέει οτι οι νανοσταγόνες κρατάνε για αρκετές ώρες.Πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα εαν χρειάζεται να βάζω πχ έστω και 3 φορές τη μέρα.
    Μακάρι να το βγάλουν σύντομα στην αγορά.
    Τι να πω, ειναι μια επιλογη, και οσο περισσοτερες επιλογες εχουμε, τοσο το καλυτερο.
    Κρατα μας ενημερους!

    Παντως, αυτη η τεχνολογια, μαλλον δεν αφορα απλως την πρεσβυπια, αλλα διαφορες διαθλαστικες ανωμαλιες των ματιων.
    πχ εδω ενα αρθρο
    https://doryforos.gr/%CF%83%CF%84%CE...B%CE%B9%CE%AC/

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι έχεις δίκιο δεν αφορά μόνο πρεσβυωπία.Από τον ενθουσιασμό μου μου ξέφυγε.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Απορία δική μου, πού τα ξετρυπώνετε αυτά τα άσχετα site κάθε φορά; Χωρίς αναφορά των πηγών, ούτε καν του ονόματος των συντακτών ή του σε ποιον ανήκει... Για τόσο σοβαρά θέματα θα έλεγα ζητήστε τη γνώμη τουλάχιστον ενός γιατρού.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι γνωμη γιατρου να ζητησουμε? Ας παρει πρωτα fda approval, να ενημερωθει και ο γιατρος, και μετα να ρωτησουμε να μας πει.

    Δεν προτεινε κανενας κανενος ειδους γιατροσοφι.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία δική μου, πού τα ξετρυπώνετε αυτά τα άσχετα site κάθε φορά; Χωρίς αναφορά των πηγών, ούτε καν του ονόματος των συντακτών ή του σε ποιον ανήκει... Για τόσο σοβαρά θέματα θα έλεγα ζητήστε τη γνώμη τουλάχιστον ενός γιατρού.
    Οχι, το site που ειναι οντως ξεκαρφωτο, ειναι επειδη αφιερωσα δευτερολεπτα για να το ποσταρω εδω.
    Εχω διαβασει και σε αλλα πιο εγκυρα sites περι των σταγονων, απλα τωρα δεν εχω χρονο να το ψαξω περισσοτερο.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία δική μου, πού τα ξετρυπώνετε αυτά τα άσχετα site κάθε φορά; Χωρίς αναφορά των πηγών, ούτε καν του ονόματος των συντακτών ή του σε ποιον ανήκει... Για τόσο σοβαρά θέματα θα έλεγα ζητήστε τη γνώμη τουλάχιστον ενός γιατρού.
    Καλά δεν θα πάνε και στον webmaster για την επέμβαση, απλά μια πρώτη κουβέντα γίνεται

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?
    Από cmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5579
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-20, 11:26
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 23:50
  3. Μηνύματα: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 11:58
  4. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 22:59
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας