Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 124
  1. #76
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Η διαφορα της CYTA με ολες τις υπολοιπες εταιρειες ειναι οτι εχει διαδεχθει σε λειτουργεια πελατες της NETONE, οπως εγω. Πολλοι απο εμας εχουμε δωρεαν 2 αριθμους (τοσους εδινε η Νετονε) και απο οσο ξερω κανενας αλλος παροχος δεν σου δινει δωρεαν δυο αριθμους με ενα παγιο. Αν μπορει καποιος να μας πει τι θα γινει μετα την μεταβαση σε vodafone καθοσον δεν βλεπω το λογο γιατι να πληρωνω για κατι επιπλεον απο αυτο που εχω ηδη συμφωνησει........Και φυσικα δεν ειναι προς το συμφερον μου να αλλαξω παροχο ή να διακοψω γιατι με ενδιαφερει να μου παρεχουν την υπηρεσια ως εχει σημερα.

  2. #77
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορα της CYTA με ολες τις υπολοιπες εταιρειες ειναι οτι εχει διαδεχθει σε λειτουργεια πελατες της NETONE, οπως εγω. Πολλοι απο εμας εχουμε δωρεαν 2 αριθμους (τοσους εδινε η Νετονε) και απο οσο ξερω κανενας αλλος παροχος δεν σου δινει δωρεαν δυο αριθμους με ενα παγιο. Αν μπορει καποιος να μας πει τι θα γινει μετα την μεταβαση σε vodafone καθοσον δεν βλεπω το λογο γιατι να πληρωνω για κατι επιπλεον απο αυτο που εχω ηδη συμφωνησει........Και φυσικα δεν ειναι προς το συμφερον μου να αλλαξω παροχο ή να διακοψω γιατι με ενδιαφερει να μου παρεχουν την υπηρεσια ως εχει σημερα.
    Το εμπορικό πακέτο θα μείνει ενεργό ως έχει (πόσα και πόσα μη εμπορικά διαθέσιμα είναι ακόμα ενεργά), από κει και πέρα αν μελλοντικά αυξηθεί το πάγιο ή καταστεί ασύμφορο, βλέπεις τι θα κάνεις. Στη χειρότερη, ο δεύτερος αριθμός μπορεί κάλλιστα να γίνει φορητότητα σε VOIP πάροχο όπως η Modulus, η Yuboto, κτλ.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #78
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως η cyta δεν καταργηθεί και συνεχίσει να λειτουργεί ''αυτόνομα''.
    Δεν νομιζω οτι θα γινει έτσι.. Η Vodafone οταν εξαγοράζει εταιρείες κρατάει το δικό της brand για προφανεις λόγους.

  4. #79
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μ' αρέσει που διάφοροι πιπιλούν τα γνωστά περί "κρίμα" και "ολιγοπώλιο".

    Και ερωτώ εγώ, το προφανές που δεν αναρωτήθηκαν ποτέ τους:

    Με μια εγχώρια αγορά 3-4 εκ. συνδέσεων (κάπου τόσα πρέπει να είναι σαν τάξη μεγέθους τα νοικοκυριά - άντε 5 εκ.), πόσες υγιείς εταιρίες-παρόχους -> να ΜΗΝ πουλάνε κάτω του κόστους, αλλά με λογική και προς τις 2 κατευθύνσεις κερδοφορία σηκώνει αυτή η αγορά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 21-01-18 στις 18:16.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #80
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που διάφοροι πιπιλούν τα γνωστά περί "κρίμα" και "ολιγοπώλιο".

    Και ερωτώ εγώ, το προφανές που δεν αναρωτήθηκαν ποτέ τους:

    Με μια εγχώρια αγορά 3-4 εκ. συνδέσεων (κάπου τόσα πρέπει να είναι σαν τάξη μεγέθους τα νοικοκυριά - άντε 5 εκ.), πόσες υγιείς -> να ΜΗΝ πουλάνε κάτω του κόστους, αλλά με λογική και προς τις 2 κατευθύνσεις κερδοφορία σηκώνει αυτή η αγορά;
    Ενδιαφέρουσα η λογική αυτή. Aπό την άλλη πόσους φούρνους κλπ για παράδειγμα έχει η ίδια αγορά; Το γράφω αυτό για να δώσω εσκεμένα μια άλλη προοπτική, που ίσως δείχνει τι συμβαίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mirmidon : 21-01-18 στις 17:56.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  6. #81
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που διάφοροι πιπιλούν τα γνωστά περί "κρίμα" και "ολιγοπώλιο".

    Και ερωτώ εγώ, το προφανές που δεν αναρωτήθηκαν ποτέ τους:

    Με μια εγχώρια αγορά 3-4 εκ. συνδέσεων (κάπου τόσα πρέπει να είναι σαν τάξη μεγέθους τα νοικοκυριά - άντε 5 εκ.), πόσες υγιείς -> να ΜΗΝ πουλάνε κάτω του κόστους, αλλά με λογική και προς τις 2 κατευθύνσεις κερδοφορία σηκώνει αυτή η αγορά;
    Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που υποστήριζε την πώληση κάτω του κόστους, ακόμα και εντός κρίσης όταν δεν είναι καθόλου σώφρον να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως το ότι τυγχάνει να πληρώνει π.χ. 19,90 Ε για ένα πακέτο που έχει τα πάντα μέσα, θα γυρίσει να τον δαγκώσει. Όσο για το "πόσους παρόχους σηκώνει η αγορά": Η απάντηση δεν είναι μονοδιάστατη. Κατ' εμέ, σηκώνει 2-3 πιο μεγάλους παίκτες αλλά και σίγουρα 2-3 μικρομεσαίους. Και όχι, η π.χ. Inalan δεν είναι στους μικρομεσαίους, είναι στους πολύ μικρούς.

    Οι μικρομεσαίοι θα μπορούσαν να ήταν MVNO κινητής (στην Ελλάδα όμως δεν είχαμε ποτέ ανεξάρτητους MVNO, στρέβλωση εγχώρια αυτή, σε άλλες χώρες είχαν αρκετούς - τα 'πακέτα' τύπου frog ή κάτι τέτοιο που κάποτε επιχειρούσαν κάτι το διαφορετικό σε target group ήταν των ίδιων των παρόχων) και σαφέστατα, να μην προσφέρουν πανελλαδική κάλυψη, διότι το κόστος εκτοξεύεται μ' αυτά και μ' αυτά. Το κακό με το να υπάρχει συγκέντρωση κινητής και σταθερής σε 2,5 όπως είπε ο φίλτατος nm96027 παρόχους είναι ότι η καρτελοποίηση είναι πολύ, πολύ εύκολη. Δεν ξέρω αν θυμάστε τι έκανε η Q telecom όταν αναπτυσσόταν αυτόνομη - είχε, τότε, πολύ πρωτοποριακή προσέγγιση και χρεώσεις/προσφορές.

    Μεγάλη κουβέντα που δεν θέλω να αναπτύξω όμως - το ότι οδεύουμε σε ασφυκτική συγκέντρωση χωρίς να κάνουν εξαγορές ή κινήσεις νέοι παίκτες με αξιώσεις (όμιλοι εξωτερικού, κτλ) οφείλεται σε ένα μείγμα παραγόντων - από κακό management, έως ρυθμιστικές και νομικές στρεβλώσεις και από την γενικότερη 'κρίση' και μείωση αγοραστικής δύναμης έως την νοοτροπία του καταναλωτή, που από τη μία προτιμάει το μεγάλο και σίγουρο και από την άλλη αν του αυξηθεί το πάγιο τρέχει να αλλάξει πάροχο για 2 Ε διαφορά το μήνα - μακριά από τον πωπό του και όπου θέλει ας μπει.

    Anyway. Να τους χαιρόμαστε τους μπορντοροδοκόκκινους νέους ιδιοκτήτες της Cheetos, τα ριάλια ριάλια ριάλια
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  7. #82
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που υποστήριζε την πώληση κάτω του κόστους, ακόμα και εντός κρίσης όταν δεν είναι καθόλου σώφρον να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως το ότι τυγχάνει να πληρώνει π.χ. 19,90 Ε για ένα πακέτο που έχει τα πάντα μέσα, θα γυρίσει να τον δαγκώσει. Όσο για το "πόσους παρόχους σηκώνει η αγορά": Η απάντηση δεν είναι μονοδιάστατη. Κατ' εμέ, σηκώνει 2-3 πιο μεγάλους παίκτες αλλά και σίγουρα 2-3 μικρομεσαίους. Και όχι, η π.χ. Inalan δεν είναι στους μικρομεσαίους, είναι στους πολύ μικρούς.

    Οι μικρομεσαίοι θα μπορούσαν να ήταν MVNO κινητής (στην Ελλάδα όμως δεν είχαμε ποτέ ανεξάρτητους MVNO, στρέβλωση εγχώρια αυτή, σε άλλες χώρες είχαν αρκετούς - τα 'πακέτα' τύπου frog ή κάτι τέτοιο που κάποτε επιχειρούσαν κάτι το διαφορετικό σε target group ήταν των ίδιων των παρόχων) και σαφέστατα, να μην προσφέρουν πανελλαδική κάλυψη, διότι το κόστος εκτοξεύεται μ' αυτά και μ' αυτά. Το κακό με το να υπάρχει συγκέντρωση κινητής και σταθερής σε 2,5 όπως είπε ο φίλτατος nm96027 παρόχους είναι ότι η καρτελοποίηση είναι πολύ, πολύ εύκολη. Δεν ξέρω αν θυμάστε τι έκανε η Q telecom όταν αναπτυσσόταν αυτόνομη - είχε, τότε, πολύ πρωτοποριακή προσέγγιση και χρεώσεις/προσφορές.

    Μεγάλη κουβέντα που δεν θέλω να αναπτύξω όμως - το ότι οδεύουμε σε ασφυκτική συγκέντρωση χωρίς να κάνουν εξαγορές ή κινήσεις νέοι παίκτες με αξιώσεις (όμιλοι εξωτερικού, κτλ) οφείλεται σε ένα μείγμα παραγόντων - από κακό management, έως ρυθμιστικές και νομικές στρεβλώσεις και από την γενικότερη 'κρίση' και μείωση αγοραστικής δύναμης έως την νοοτροπία του καταναλωτή, που από τη μία προτιμάει το μεγάλο και σίγουρο και από την άλλη αν του αυξηθεί το πάγιο τρέχει να αλλάξει πάροχο για 2 Ε διαφορά το μήνα - μακριά από τον πωπό του και όπου θέλει ας μπει.

    Anyway. Να τους χαιρόμαστε τους μπορντοροδοκόκκινους νέους ιδιοκτήτες της Cheetos, τα ριάλια ριάλια ριάλια
    Εχω ασχοληθεί χρόνια με τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.
    Ολα είναι φυσιολογικά

    1. Στην πράξη δεν τηρούνται οι νόμοι
    2. Οι νόμοι είναι ελλειματικοί

    Κανένας σώφρων ξένος δεν θα βάλει λεφτά εκτός αν θέλει να ξεπλύνει.

    Ολιγοπώλιο χρειάζεται, για άλλοθι
    Κάπως όπως μπήκε η Ελλάδα στο ευρώ, για άλλοθι

    Κακό management ? Σίγουρα μπήκαν απατεώνες (γνωρίζω μερικούς), αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορούσε να επιβιώσει ούτε καν η google (αν της δίνανε άδεια)

    Να υπενθυμίσω ότι όταν δόθηκαν από το Ελληνικό Κράτος οι άδειες κινητής τηλεφωνίας, Αμερικάνοι και Καναδοί κρίθηκαν "τεχνικά ακατάλληλοι"
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #83
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που υποστήριζε την πώληση κάτω του κόστους, ακόμα και εντός κρίσης όταν δεν είναι καθόλου σώφρον να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως το ότι τυγχάνει να πληρώνει π.χ. 19,90 Ε για ένα πακέτο που έχει τα πάντα μέσα, θα γυρίσει να τον δαγκώσει. Όσο για το "πόσους παρόχους σηκώνει η αγορά": Η απάντηση δεν είναι μονοδιάστατη. Κατ' εμέ, σηκώνει 2-3 πιο μεγάλους παίκτες αλλά και σίγουρα 2-3 μικρομεσαίους. Και όχι, η π.χ. Inalan δεν είναι στους μικρομεσαίους, είναι στους πολύ μικρούς.

    Οι μικρομεσαίοι θα μπορούσαν να ήταν MVNO κινητής (στην Ελλάδα όμως δεν είχαμε ποτέ ανεξάρτητους MVNO, στρέβλωση εγχώρια αυτή, σε άλλες χώρες είχαν αρκετούς - τα 'πακέτα' τύπου frog ή κάτι τέτοιο που κάποτε επιχειρούσαν κάτι το διαφορετικό σε target group ήταν των ίδιων των παρόχων) και σαφέστατα, να μην προσφέρουν πανελλαδική κάλυψη, διότι το κόστος εκτοξεύεται μ' αυτά και μ' αυτά. Το κακό με το να υπάρχει συγκέντρωση κινητής και σταθερής σε 2,5 όπως είπε ο φίλτατος nm96027 παρόχους είναι ότι η καρτελοποίηση είναι πολύ, πολύ εύκολη. Δεν ξέρω αν θυμάστε τι έκανε η Q telecom όταν αναπτυσσόταν αυτόνομη - είχε, τότε, πολύ πρωτοποριακή προσέγγιση και χρεώσεις/προσφορές.

    Μεγάλη κουβέντα που δεν θέλω να αναπτύξω όμως - το ότι οδεύουμε σε ασφυκτική συγκέντρωση χωρίς να κάνουν εξαγορές ή κινήσεις νέοι παίκτες με αξιώσεις (όμιλοι εξωτερικού, κτλ) οφείλεται σε ένα μείγμα παραγόντων - από κακό management, έως ρυθμιστικές και νομικές στρεβλώσεις και από την γενικότερη 'κρίση' και μείωση αγοραστικής δύναμης έως την νοοτροπία του καταναλωτή, που από τη μία προτιμάει το μεγάλο και σίγουρο και από την άλλη αν του αυξηθεί το πάγιο τρέχει να αλλάξει πάροχο για 2 Ε διαφορά το μήνα - μακριά από τον πωπό του και όπου θέλει ας μπει.

    Anyway. Να τους χαιρόμαστε τους μπορντοροδοκόκκινους νέους ιδιοκτήτες της Cheetos, τα ριάλια ριάλια ριάλια
    Πολύ ωραία τα είπες. Ίσως μελλοντικά δούμε κάτι τέτοιο, δεν αποκλείεται.
    Ελεύθερος.

  9. #84
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορα της CYTA με ολες τις υπολοιπες εταιρειες ειναι οτι εχει διαδεχθει σε λειτουργεια πελατες της NETONE, οπως εγω. Πολλοι απο εμας εχουμε δωρεαν 2 αριθμους (τοσους εδινε η Νετονε) και απο οσο ξερω κανενας αλλος παροχος δεν σου δινει δωρεαν δυο αριθμους με ενα παγιο. Αν μπορει καποιος να μας πει τι θα γινει μετα την μεταβαση σε vodafone καθοσον δεν βλεπω το λογο γιατι να πληρωνω για κατι επιπλεον απο αυτο που εχω ηδη συμφωνησει........Και φυσικα δεν ειναι προς το συμφερον μου να αλλαξω παροχο ή να διακοψω γιατι με ενδιαφερει να μου παρεχουν την υπηρεσια ως εχει σημερα.
    Πρακτικά ούτε η Cyta στους δίνει δωρεάν. Και γω τους κραταγα τοσα χρονια αλλα με μικρη χρηση και στους δυο.
    Στην τελευταία ανανέωση το 2016 η Cyta μου έδινε 28 ευρώ πάγιο για το πακέτο που είχα μέχρι τότε (της NetOne πρακτικά) όσο δλδ ειχα γκρόσο μοτο μέχρι τότε (δεν μου έκανε δλδ καμια μείωση ούτε αύξηση) ενώ αν κράταγα μόνο τη μία γραμμή το πάγιο έπεφτε στα 21 ευρω (η Voda τοτε μου εδινε 19 για το ιδιο προγραμμα και δωρο tickets αλλά δεν ήθελα να μπλεξω με τη Voda καθώς ήμουν ευχαριστημενος με τη Cyta).
    Πρακτικά η Cyta από τότε που μας απορρόφησε το 2011 ως συνδρομητες NetOne αρχικά τον δευτερο αριθμό τον κράτησε δωρεάν, μετά τον τιμολογούσε 4,35 ευρώ προ ΦΠΑ (προσφορά old NetOne πελατολογίου και καλά) σύμφωνα με τους παλαιότερους λογαριασμούς μου και εν τέλει μου έκοψε 7-8 ευρώ από το πάγιο όταν το κατήργησα.

  10. #85
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχω δει κατά καιρούς αρκετούς στο φόρουμ να λένε για τιμές κόστους κτλ. Πως διαμορφώνονται αυτές; Υπάρχουν ας πούμε στάνταρ τιμές για τις γραμμές και όλοι ας πούμε κράζουν για τις προσφορές που βγάζουν κάποιες εταιρίες; Διότι και εγώ δε μπορώ να καταλάβω άλλα πράγματα, όπως το γεγονός ότι πήγα στον ΟΤΕ για να βάλω στη γιαγιά μου ένα πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά + 30' λεπτα κινητά, και στοίχιζε αν έχεις το θεό σου 24,17, και +2,50 ευρώ τον μήνα η αναγνώριση κλήσεων, όπου με τα ίδια περίπου λεπτά σου δίνει το ίδιο πρόγραμμα με internet. Δηλαδή τι να πιστέψω ότι κοστίζει πιο ακριβά, η τηλεφωνική γραμμή ή μια γραμμή για ίντερνετ;

    Επίσης το δίκτυο υπάρχει ήδη. Εγώ προσωπικά το βλέπω ως παροχή υπηρεσιών. Δηλαδή η συντήρηση του δικτύου σε μια περιοχή δεν κοστίζει το ίδιο είτε έχουν 1.000 είτε 10.000 συνδέσεις; Σε ολοκαίνουρια δίκτυα της Ρουμανίας όπου πριν από 20 χρόνια ούτε που είχε όλος ο κόσμος τηλέφωνο έχει σου προσφέρουν τρελές ταχύτητες σε χαμηλότερες τιμές. Δηλαδή πως γίνεται να στήνει μια χώρα ολοκαίνουρια δίκτυα και να προσφέρει χαμηλότερες τιμές στους συνδρομητές από τη στιγμή που είχαν τρελά κόστη υλοποίησης και σε εμάς που υπάρχει εδώ και δεκαετίες ο χαλκός μας συνεχίζουμε να τον χρυσοπληρώνουμε;

    Επίσης όλοι μιλάνε και για τις παροχές των κινητών και πως τα καρτοκινητά το ξεχείλωσαν κτλ. Σε χώρες του εξωτερικού υπάρχουν πακέτα με απεριόριστα ίντερνετ και ομιλίες στη μισή τιμή. Και μιλάμε για αγορές όπως η Σουηδία, η Ισπανία, η Αμερική και πάει λέγοντας. Και δεν υπάρχει άλλο η καραμέλα του έχουμε ιδιαίτερη εδαφική ιδιομορφία. Αυτά τα λέγαμε πριν από 20 χρόνια. Έχω μιλάμε φίλο στη Σουηδία και δίνει τα μισά λεφτά απ'όσο είναι τα μέσα συμβόλαια στην Ελλάδα και παίρνει τις διπλάσιες παροχές. Που; Στη Σουηδία. Μια χώρα με τους μεγαλύτερους μισθούς τις Ευρώπης.

    Είμαστε πολύ πίσω, και τρώμε πολύ παπά. Μας κάνουν ότι θέλουν, ανεβάζουν τις τιμές όσο θέλουν, έχουμε μια ΕΕΤΤ που κοιμάται και πετάει αετό, και καθόμαστε και λέμε πως οι Χ εταιρίες πουλάνε κάτω απ'το κόστος. Πουλάνε κάτω απ'το κόστος τι; Μια υπηρεσία.

  11. #86
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ; Σε ολοκαίνουρια δίκτυα της Ρουμανίας όπου πριν από 20 χρόνια ούτε που είχε όλος ο κόσμος τηλέφωνο έχει σου προσφέρουν τρελές ταχύτητες σε χαμηλότερες τιμές. Δηλαδή πως γίνεται να στήνει μια χώρα ολοκαίνουρια δίκτυα και να προσφέρει χαμηλότερες τιμές στους συνδρομητές από τη στιγμή που είχαν τρελά κόστη υλοποίησης και σε εμάς που υπάρχει εδώ και δεκαετίες ο χαλκός μας συνεχίζουμε να τον χρυσοπληρώνουμε;
    Έχει η Ρουμανία ίδιους φόρους/εισφορές/μισθούς/γραφειοκρατία/κτλπ με την Ελλάδα?

  12. #87
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει κατά καιρούς αρκετούς στο φόρουμ να λένε για τιμές κόστους κτλ. Πως διαμορφώνονται αυτές; Υπάρχουν ας πούμε στάνταρ τιμές για τις γραμμές και όλοι ας πούμε κράζουν για τις προσφορές που βγάζουν κάποιες εταιρίες; Διότι και εγώ δε μπορώ να καταλάβω άλλα πράγματα, όπως το γεγονός ότι πήγα στον ΟΤΕ για να βάλω στη γιαγιά μου ένα πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά + 30' λεπτα κινητά, και στοίχιζε αν έχεις το θεό σου 24,17, και +2,50 ευρώ τον μήνα η αναγνώριση κλήσεων, όπου με τα ίδια περίπου λεπτά σου δίνει το ίδιο πρόγραμμα με internet. Δηλαδή τι να πιστέψω ότι κοστίζει πιο ακριβά, η τηλεφωνική γραμμή ή μια γραμμή για ίντερνετ;

    Επίσης το δίκτυο υπάρχει ήδη. Εγώ προσωπικά το βλέπω ως παροχή υπηρεσιών. Δηλαδή η συντήρηση του δικτύου σε μια περιοχή δεν κοστίζει το ίδιο είτε έχουν 1.000 είτε 10.000 συνδέσεις; Σε ολοκαίνουρια δίκτυα της Ρουμανίας όπου πριν από 20 χρόνια ούτε που είχε όλος ο κόσμος τηλέφωνο έχει σου προσφέρουν τρελές ταχύτητες σε χαμηλότερες τιμές. Δηλαδή πως γίνεται να στήνει μια χώρα ολοκαίνουρια δίκτυα και να προσφέρει χαμηλότερες τιμές στους συνδρομητές από τη στιγμή που είχαν τρελά κόστη υλοποίησης και σε εμάς που υπάρχει εδώ και δεκαετίες ο χαλκός μας συνεχίζουμε να τον χρυσοπληρώνουμε;

    Επίσης όλοι μιλάνε και για τις παροχές των κινητών και πως τα καρτοκινητά το ξεχείλωσαν κτλ. Σε χώρες του εξωτερικού υπάρχουν πακέτα με απεριόριστα ίντερνετ και ομιλίες στη μισή τιμή. Και μιλάμε για αγορές όπως η Σουηδία, η Ισπανία, η Αμερική και πάει λέγοντας. Και δεν υπάρχει άλλο η καραμέλα του έχουμε ιδιαίτερη εδαφική ιδιομορφία. Αυτά τα λέγαμε πριν από 20 χρόνια. Έχω μιλάμε φίλο στη Σουηδία και δίνει τα μισά λεφτά απ'όσο είναι τα μέσα συμβόλαια στην Ελλάδα και παίρνει τις διπλάσιες παροχές. Που; Στη Σουηδία. Μια χώρα με τους μεγαλύτερους μισθούς τις Ευρώπης.

    Είμαστε πολύ πίσω, και τρώμε πολύ παπά. Μας κάνουν ότι θέλουν, ανεβάζουν τις τιμές όσο θέλουν, έχουμε μια ΕΕΤΤ που κοιμάται και πετάει αετό, και καθόμαστε και λέμε πως οι Χ εταιρίες πουλάνε κάτω απ'το κόστος. Πουλάνε κάτω απ'το κόστος τι; Μια υπηρεσία.
    Ο λόγος για τον οποίο, στην σταθερή μιλάω πάντα, ακόμα και το πιο φτηνό πακέτο που υπήρχε είχε δυνατότητα pay as you go τηλεφωνίας, είναι γιατί δεν συμφέρει τον εκάστοτε πάροχο να δώσει το πακέτο <τάδε> για ας πούμε 19,90 ή 22,90 ή όσο σκέφτεσαι κάτω από τα 30 Ε, όταν μόνο και μόνο το μηνιαίο μίσθωμα της γραμμής χαλκού με ΦΠΑ είναι 9,2 Ε σήμερα. Η τηλεφωνία, στη χονδρική, χρεώνεται ανά λεπτό και δεν έχει απεριόριστα και φλωριές - τα απεριόριστα είναι μια εκτίμηση του κάθε παρόχου -σωστή εκτίμηση- πως για κάθε συνδρομητή που τους βάζει χοντρά μέσα κάνοντας π.χ. 1.500 λεπτά / μήνα θα υπάρχουν άλλοι, ας πούμε 5, που θα κάνουν 10'.

    Επίσης, με τον τρόπο που λειτουργούν τα δίκτυα τη σήμερον ημέρα, το αν μια γραμμή έχει, ή όχι, ενεργή πρόσβαση στο internet έχει μικρή σημασία - στο ίδιο μηχάνημα καταλήγει και το ίδιο διαχειριστικό κόστος έχει. Σε όλους τους παρόχους τα πακέτα σκέτης τηλεφωνίας έχουν μικρή διαφορά ή μπορεί να είναι και ακριβότερα από ανάλογο πακέτο με internet και προσφορά.

    Το ρεζουμε είναι πως, ακόμα και πρόσφατα, υπήρχαν 'προσφορές' που είχαν φτάσει να δίνουν αναλογικά τον ουρανό με τ' άστρα για π.χ. 17 Ε / μήνα με ΦΠΑ. Το καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ και μίσθωμα βρόχου είναι 6 Ε σε εκείνη την περίπτωση. Τι πιστεύεις ότι γινόταν; Αποσβαινόταν το (συχνά δωρεάν, αν και κόπηκε και το δωρεάν σε πακέτα που είναι πάρα πολύ φθηνά για αυτό το λόγο) router? Πληρωνόταν το bandwidth? Τα κόστη εξοπλισμού? Το προσωπικό? Ας μην αστειευόμαστε, δεν πληρωνόταν τίποτα με 6 Ε / μήνα.

    Στη Ρουμανία, το κράτος έδωσε άδεια να επεκτείνουν τα πάντα με όποιο τρόπο θέλουν (εναέρια, υπόγεια, με επιδοτούμενο τρόπο) αλλά όσο περίεργο και αν σου ακούγεται, αν τους επιδότησαν την κατασκευή του δικτύου, τους ήρθε (στους ISP) τσάμπα. Εν έτει 2018 ας πούμε, το να περαστεί κάπου νέα επέκταση σε δίκτυο χαλκού σε σχέση με το να μπουν οπτικές έχει χαοτική διαφορά στο κόστος.

    Για τις λοιπές χώρες του εξωτερικού, ναι, πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Στη Σουηδία η Telia/Sonera τότε, είχε περάσει οπτικές ίνες με επιδότηση από την κυβέρνηση διότι είχαν ολόκληρα πολλά χιλιόμετρα από πάντα που γεμίζουν χιόνι και χρειάζονταν υποδομές, από το 2000 αν δεν απατώμαι, που στην Ελλάδα είχαμε ISDN. Στις ΗΠΑ, σε κάποιες περιοχές/πολιτείες είναι πολύ μπροστά, σε άλλες περιοχές (ημιαστικές και καθόλου μικρές) πολύ πίσω από την Ευρώπη και την Ελλάδα ακόμα, με 1 πάροχο και χάλια υπηρεσίες. Στην Ισπανία (και Γαλλία και Βρετανία και αλλού) έχουν τιμές οι οποίες είναι ανάλογες του πληθυσμού και της αγοράς.

    Τρώμε πολύ παπά, όπως λες, στην κινητή. Στην κινητή το άρμεγμα έχει ξεκινήσει χρόνια τώρα και κανείς δε νοιάζεται γι' αυτό. Στη σταθερή πουλούσαν κάτω του κόστους κατά κόρον, μέχρι που πλέον, τώρα, το 2018, ο ανταγωνισμός εξαϋλώθηκε. Δεν θα το κάνουν πια. Case in point: Η 100 Mbps σύνδεση που έβαλα, είχε τιμή διάθεσης 45,50 Ε στην Cosmote και σε Vodafone/Wind είχε κάπου 43,00 Ε. Η ποιότητα δικτύου είναι σημαντικά καλύτερη για να πληρώσω 2,5 Ε / μήνα περισσότερα, αλλά πριν μερικά χρόνια θα ήταν αδιανόητο κάτι τέτοιο - θα είχαν τιμή προσφοράς τουλάχιστον 10 Ε κάτω. Ε, πλέον το κάτω του κόστους τελείωσε, και επειδή στις 100ρες κτλ το μίσθωμα βρόχου που είπα βγαίνει αρκετά πάνω από 9 Ε, κάπου στα 14-15 αν θυμάμαι καλά, το περιθώριο που βάζουν δεν είναι 6 Ε αλλά 20βάλε +ΦΠΑ.

    Προφανώς θα ήθελα και γω σα Γιάννης να είχα την vdsl 100 mbps με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και νομίζω 4 ώρες προς κινητά στα 25 Ε. Αλλά δε μένω στη Σουηδία (όπου θα είχα και 1 Gbps κιόλας ας πούμε, εύκολα) και το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ ιδιαίτερα από το 2000 έως το 2018 για την ευρυζωνικότητα, μόνο τα απολύτως απαραίτητα (rural, ΚτΠ, κτλ) έκανε για κάποιες επαρχιακές περιοχές. Βάζω στοίχημα ότι το, για παράδειγμα, Ισπανικό αρμόδιο υπουργείο δεν πέταγε χαρταετό 18 χρόνια...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #88
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γενικα σωτηρια αυτη η υπηρεσια αδερφε. Αμφιβαλλω αν θα συνεχισει στην μετα-cyta εποχη. Ειδωμεν..
    Γιατί εχω την εντυπωση ότι είχε και η vodafone κατι παρόμοιο αλλα μόνο για εταιρικά; Σαν να θυμαμαι μια διαφήμιση.

    Το cyta4u πάντως είναι θεϊκό. Ήμουν εξωτερικό ταξίδι και καλούσα σαν αν είμαι ελλαδα. Μακάρι να μείνει.

  14. #89
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει η Ρουμανία ίδιους φόρους/εισφορές/μισθούς/γραφειοκρατία/κτλπ με την Ελλάδα?
    Προφανώς και όχι. Αλλά ούτε η Γερμανία, ούτε η Σουηδία, ούτε άλλες πιο αναπτυγμένες χώρες δεν έχουν τους ίδιους φόρους-μισθούς με την Ελλάδα και υπάρχουν σημαντικά φθηνότερα πακέτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος για τον οποίο, στην σταθερή μιλάω πάντα, ακόμα και το πιο φτηνό πακέτο που υπήρχε είχε δυνατότητα pay as you go τηλεφωνίας, είναι γιατί δεν συμφέρει τον εκάστοτε πάροχο να δώσει το πακέτο <τάδε> για ας πούμε 19,90 ή 22,90 ή όσο σκέφτεσαι κάτω από τα 30 Ε, όταν μόνο και μόνο το μηνιαίο μίσθωμα της γραμμής χαλκού με ΦΠΑ είναι 9,2 Ε σήμερα. Η τηλεφωνία, στη χονδρική, χρεώνεται ανά λεπτό και δεν έχει απεριόριστα και φλωριές - τα απεριόριστα είναι μια εκτίμηση του κάθε παρόχου -σωστή εκτίμηση- πως για κάθε συνδρομητή που τους βάζει χοντρά μέσα κάνοντας π.χ. 1.500 λεπτά / μήνα θα υπάρχουν άλλοι, ας πούμε 5, που θα κάνουν 10'.

    Επίσης, με τον τρόπο που λειτουργούν τα δίκτυα τη σήμερον ημέρα, το αν μια γραμμή έχει, ή όχι, ενεργή πρόσβαση στο internet έχει μικρή σημασία - στο ίδιο μηχάνημα καταλήγει και το ίδιο διαχειριστικό κόστος έχει. Σε όλους τους παρόχους τα πακέτα σκέτης τηλεφωνίας έχουν μικρή διαφορά ή μπορεί να είναι και ακριβότερα από ανάλογο πακέτο με internet και προσφορά.
    Δε γνώριζα πως είτε έτσι είτε αλλιώς χρεώνεται η γραμμή. Αλλά και πάλι από τα 9,20 με ΦΠΑ, στα 22,90 ας πούμε, δεν είναι και μικρό το κέρδος. Μιλάμε για κάνα 10ευρω κέρδος στην κάθε γραμμή. Δε μπορώ να θεωρήσω πως είναι λίγο. Αν μια επιχείρηση θελήσει να αλλάξει τιμολογιακή πολιτική προς τα κάτω, προφανώς θα πρέπει να το κάνει για να προσελκύσει και να ανεβάσει τους συνδρομητές της για να έχει μεγαλύτερο κέρδος, από το να έχει τις τιμές στα 30 ευρώ, και να προσπαθεί να προσελκύσει κόσμο και να διατηρήσει τους υπάρχον συνδρομητές της. Επίσης όταν δεν λέγεσαι ΟΤΕ (θεωρούμε δεδομένο πως έχει καλύτερο δίκτυο, και πως σε περιπτώσεις βλάβης έχεις να κάνεις ας πούμε μόνο με αυτόν) και είσαι ένας εναλλακτικός πάροχος, πρέπει με κάποιο τρόπο να προσελκύσεις πελατολόγιο. Αν οι τιμές του εναλλακτικού είναι 1-2 ευρώ φθηνότερες, για ποιο λόγο να τον προτιμήσω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεζουμε είναι πως, ακόμα και πρόσφατα, υπήρχαν 'προσφορές' που είχαν φτάσει να δίνουν αναλογικά τον ουρανό με τ' άστρα για π.χ. 17 Ε / μήνα με ΦΠΑ. Το καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ και μίσθωμα βρόχου είναι 6 Ε σε εκείνη την περίπτωση. Τι πιστεύεις ότι γινόταν; Αποσβαινόταν το (συχνά δωρεάν, αν και κόπηκε και το δωρεάν σε πακέτα που είναι πάρα πολύ φθηνά για αυτό το λόγο) router? Πληρωνόταν το bandwidth? Τα κόστη εξοπλισμού? Το προσωπικό? Ας μην αστειευόμαστε, δεν πληρωνόταν τίποτα με 6 Ε / μήνα.

    Στη Ρουμανία, το κράτος έδωσε άδεια να επεκτείνουν τα πάντα με όποιο τρόπο θέλουν (εναέρια, υπόγεια, με επιδοτούμενο τρόπο) αλλά όσο περίεργο και αν σου ακούγεται, αν τους επιδότησαν την κατασκευή του δικτύου, τους ήρθε (στους ISP) τσάμπα. Εν έτει 2018 ας πούμε, το να περαστεί κάπου νέα επέκταση σε δίκτυο χαλκού σε σχέση με το να μπουν οπτικές έχει χαοτική διαφορά στο κόστος.

    Για τις λοιπές χώρες του εξωτερικού, ναι, πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Στη Σουηδία η Telia/Sonera τότε, είχε περάσει οπτικές ίνες με επιδότηση από την κυβέρνηση διότι είχαν ολόκληρα πολλά χιλιόμετρα από πάντα που γεμίζουν χιόνι και χρειάζονταν υποδομές, από το 2000 αν δεν απατώμαι, που στην Ελλάδα είχαμε ISDN. Στις ΗΠΑ, σε κάποιες περιοχές/πολιτείες είναι πολύ μπροστά, σε άλλες περιοχές (ημιαστικές και καθόλου μικρές) πολύ πίσω από την Ευρώπη και την Ελλάδα ακόμα, με 1 πάροχο και χάλια υπηρεσίες. Στην Ισπανία (και Γαλλία και Βρετανία και αλλού) έχουν τιμές οι οποίες είναι ανάλογες του πληθυσμού και της αγοράς.

    Τρώμε πολύ παπά, όπως λες, στην κινητή. Στην κινητή το άρμεγμα έχει ξεκινήσει χρόνια τώρα και κανείς δε νοιάζεται γι' αυτό. Στη σταθερή πουλούσαν κάτω του κόστους κατά κόρον, μέχρι που πλέον, τώρα, το 2018, ο ανταγωνισμός εξαϋλώθηκε. Δεν θα το κάνουν πια. Case in point: Η 100 Mbps σύνδεση που έβαλα, είχε τιμή διάθεσης 45,50 Ε στην Cosmote και σε Vodafone/Wind είχε κάπου 43,00 Ε. Η ποιότητα δικτύου είναι σημαντικά καλύτερη για να πληρώσω 2,5 Ε / μήνα περισσότερα, αλλά πριν μερικά χρόνια θα ήταν αδιανόητο κάτι τέτοιο - θα είχαν τιμή προσφοράς τουλάχιστον 10 Ε κάτω. Ε, πλέον το κάτω του κόστους τελείωσε, και επειδή στις 100ρες κτλ το μίσθωμα βρόχου που είπα βγαίνει αρκετά πάνω από 9 Ε, κάπου στα 14-15 αν θυμάμαι καλά, το περιθώριο που βάζουν δεν είναι 6 Ε αλλά 20βάλε +ΦΠΑ.

    Προφανώς θα ήθελα και γω σα Γιάννης να είχα την vdsl 100 mbps με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και νομίζω 4 ώρες προς κινητά στα 25 Ε. Αλλά δε μένω στη Σουηδία (όπου θα είχα και 1 Gbps κιόλας ας πούμε, εύκολα) και το κράτος δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ ιδιαίτερα από το 2000 έως το 2018 για την ευρυζωνικότητα, μόνο τα απολύτως απαραίτητα (rural, ΚτΠ, κτλ) έκανε για κάποιες επαρχιακές περιοχές. Βάζω στοίχημα ότι το, για παράδειγμα, Ισπανικό αρμόδιο υπουργείο δεν πέταγε χαρταετό 18 χρόνια...
    Εγώ απλά διαφώνησα πως οι τιμές ήταν κάτω του κόστους. Αποκλείεται τόσα χρόνια να δίναν οι εταιρίες τιμές όπου θα έμπαιναν μέσα. Προφανώς μείωσαν το κέρδος τους. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτά ήταν ακόμα και η κοροϊδία του λεγόμενου μέχρι 24mbps, όπου ο κάθε πάροχος πατώντας πάνω σε αυτό σου μείωνε την ταχύτητα. Σε μένα εντελώς "τυχαία" τα τελευταία χρόνια έπεσε ο συγχρονισμός μου κατά 4mbps. Σε γνωστό μου πήγε ο τεχνικός του ΟΤΕ, και επειδή του μίλησε όμορφα, πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός και ζήτησε να "ελευθερώσει η γραμμή" και από τα 11 που συγχρόνιζε πήγε στα 19.
    Οι μόνες σοβαρές επενδύσεις που κάνανε ήταν οι καμπίνες, και συμφωνώ μαζί σου για τις τιμές που πρέπει να δίνουν οι πάροχοι, όχι από τα 100mbps, αλλά ακόμα και από τα 50mbps και πάνω. Αλλά για την κοροϊδία του "μέχρι" 24, καλά έκανε ο κόσμος και τους άρμεγε με τις "φορητότητες". Προφανώς δική μου άποψη πάντα.

    Το δικό μου ρεζουμέ είναι πως όσο έχουμε ΕΕΤΤ η οποία τις περισσότερες φορές είτε αδιαφορεί, είτε αργεί να διεκπεραιώσει αιτήσεις / απαιτήσεις παρόχων, είτε κάνει την αδιάφορη σε τρανταχτά παραδείγματα καρτέλ ειδικά στην κινητή, πάντα θα βρισκόμαστε 10 βήματα πίσω. Και όσο δουλεύουν έτσι, τόσο δεν δε έρχονται επενδύσεις από το εξωτερικό, και ας ψάχνουν οι της Forthnet επενδυτές.

  15. #90
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    @yazidis αυτό που λες 10 ευρώ κέρδος που το στηρίζεις;
    9.6 κάνει η γραμμή του χαλκου χωρίς τίποτα πάνω (άσχετα αν συγχρονίσει 10bps ή 50mbps), θέλεις εξοπλισμό, ρεύμα, υπάλληλους, κόστος διεθνές internet feed, απόσβεση επενδύσεων - εξοπλισμού.

    Στην Γερμανία και στην Αγγλία οι της κινητής για παράδειγμα έχουν παραπάνω συνδρομητές, πχ σου λεεί πρέπει να έχω 20 εκ απο 10 ευρώ εδώ θα πούνε πρέπει να έχω 2εκ από 30 ευρώ ώστε να μπορεί να πει πως βγάζει κέρδος.

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 12:57
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 10:07
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 12:55
  4. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 13:13
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 22:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας