Σελ. 9 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 988

Θέμα: WIND FTTH

  1. #121
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λέει επί λέξη η ανακοίνωση:
    Για τους οικιακούς πελάτες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας:
    • Μέσω τηλεφωνικής κλήσης προς τον αριθμό 13899* από τη γραμμή με τον αριθμό για τον οποίο έχει υποβληθεί αίτηση φορητότητας προς τη WIND.
    • Έντυπα σε οποιοδήποτε κατάστημα της WIND, με την προσκόμιση ταυτότητας και την επισύναψη στην αίτηση φωτοτυπίας ταυτότητας.


    Με απλά λόγια, κατάργησαν το φαξ αλλά υποχρεούνται να δεχθούν το έντυπο που θα υπογράψεις και με φωτοτυπία της ταυτότητας.
    Θα ζητήσεις να παραλάβουν το έντυπο και να σου δώσουν ενυπόγραφη απόδειξη παραλαβής. Το τι θα το κάνουν μετά, είναι δικό τους θέμα.

    Προφανώς ο εξωτερικός συνεργάτης που ήρθε στο σπίτι σου, ακόμη δεν έχει καταχωρήσει την αίτηση και μάλλον γι' αυτό δεν φαίνεται στο σύστημα.
    Πιθανόν να την καταθέσει μετά από 14 μέρες που έχει περιθώριο βάσει του κανονισμού, οπότε χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης.

    - - - Updated - - -

    Η επίσημη ανακοίνωση της Wind, είναι εδώ. Την εκτυπώνεις και την δείχνεις στο κατάστημα για να παραλάβουν το έντυπο.

  2. #122
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προχώρα το έτσι να δούμε!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #123
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι αν πάω πάλι αύριο στο κατάστημα με την αίτηση υπαναχώρησης θα την δεχτούν από τη στιγμή που δεν θα βλέπουν στο σύστημα τους αίτημα φορητότητας? Δεν θα μου πουν τα ίδια δλδ που μου είπαν και από το 13800?

  4. #124
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός αναφέρει ότι το αίτημα φορητότητας του πελάτη, παραμένει στο συρτάρι για 14 μέρες και κατατίθεται στο πληροφοριακό σύστημα την 15η μέρα.
    Αυτό, για να έχει το χρόνο ο πελάτης να δηλώσει υπαναχώρηση και από την 15η μέρα δεν μπορεί πλέον να αρνηθεί την σύνδεση.

    Είναι υποχρεωμένοι να πάρουν την δηλωσή σου, αφού αυτό ορίζει ο κανονισμός και είναι η σωστή διαδικασία. Από την 15η μέρα και μετά, πέταξε το πουλάκι και καλά ξεμπερδέματα.

  5. #125
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κανονισμός αναφέρει ότι το αίτημα φορητότητας του πελάτη, παραμένει στο συρτάρι για 14 μέρες και κατατίθεται στο πληροφοριακό σύστημα την 15η μέρα.
    Αυτό, για να έχει το χρόνο ο πελάτης να δηλώσει υπαναχώρηση και από την 15η μέρα δεν μπορεί πλέον να αρνηθεί την σύνδεση.

    Είναι υποχρεωμένοι να πάρουν την δηλωσή σου, αφού αυτό ορίζει ο κανονισμός και είναι η σωστή διαδικασία. Από την 15η μέρα και μετά, πέταξε το πουλάκι και καλά ξεμπερδέματα.
    Λοιπόν σήμερα με πήρανε τηλέφωνο από το 2109426326 (όπως έψαξα ανήκει στην APPCO GROUP HELLAS - COBRA ATHENS ΑΕ) και με ρώτησαν να επιβεβαιώσω το αίτημα για την φορητότητα. Τους είπα δεν συνεχίζω και πως θα κάνω και αίτημα υπαναχώρησης στο κατάστημα της WIND. Μου είπαν πως δεν χρειάζεται και πως αυτοί είναι απλά μια προωθητική εταιρία που συνεργάζεται με την WIND και πως αφού δεν επιθυμώ να συνεχίσει η αίτηση φορητότητας, αυτοί δεν θα την προωθήσουν καν στη WIND και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο.

    Εγώ επειδή δεν τους πιστεύω, λέω να κάνω αύριο πάλι μια επίσκεψη στο κατάστημα τους. Είχα πάει και χτες και μου είπαν πως δεν δέχονται πλέον αίτηση υπαναχώρησης με φαξ και με διώξανε. Τώρα όμως έχω εκτυπώσει τον Οδηγό Καταναλωτή από την ΕΕΤΤ και θα τους το τρίψω στη μούρη σε περίπτωση που δεν δεχτούν την αίτησή μου.

    Συνεχίζω κανονικά με την υπάναχώρηση λοιπόν παρόλο που με καθησύχασε η άλλη πως δεν θα το προοθήσουν καν στη WIND?

  6. #126
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσιολογικά δεν θα προχωρήσει η σύνδεση, διότι χρειάζεται επιβεβαίωση με ηχογραφημένη συνομιλία ή σε ηλεκτρονική σελίδα, κάτι που δεν έκανες.
    Ωστόσο προσωπικά θα πήγαινα στο κατάστημα, διότι δεν έχω εμπιστοσύνη σε συνεργαζόμενες εταιρείες, ειδικά από την στιγμή που δεν έχω κάτι επίσημο στα χέρια μου (τουλάχιστον ένα email ή sms) για την ακύρωση της αίτησης.
    Δεν χρειάζεται ο Οδηγός του Καταναλωτή της ΕΕΤΤ, που εξάλλου έχει να ενημερωθεί από το 2016 ενώ ο κανονισμός έχει αλλάξει από το 2018. Αρκεί να εκτυπώσεις την ανακοίνωση της ίδιας της Wind που ρητά αναφέρει ότι μπορείς να καταθέτεις το σχετικό αίτημα σε οποιοδήποτε κατάστημα της εταιρείας.

  7. #127
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογικά δεν θα προχωρήσει η σύνδεση, διότι χρειάζεται επιβεβαίωση με ηχογραφημένη συνομιλία ή σε ηλεκτρονική σελίδα, κάτι που δεν έκανες.

    Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος jkoukos. Μεταπήδησα από τη Cosmote στη Wind, πριν ενάμισι μήνα. Είχα καταθέσει την αίτηση ηλεκτρονικά, και το τελικό βήμα για να ενεργοποιηθεί η σύνδεση, ήταν να απαντήσω στο email που περιείχε το συμβόλαιο με τη λέξη "Συμφωνώ".

  8. #128
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πήγα λοιπόν σήμερα στο κατάστημα της WIND και τους έδωσα την αίτηση υπαναχώρησης μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητάς μου. Δεν μου έφεραν αντίρρηση αυτή τη φορά, ωστόσο μου είπαν πως θα την στείλουν στα κεντρικά με ταχυδρομείο την άλλη εβδομάδα και πως θα αργήσει να φτάσει στα κεντρικά. Ωστόσο ζήτησα στον υπάλληλο να μου δώσει απόδειξη παραλαβής με σφραγίδα και υπογραφή και με την σημερινή ημερομηνία να αναγράφεται. Νομίζω πλέον είμαι καλυμμένος. Ακόμα και αν κάτι ποτέ γίνει, έχω το αποδεικτικό ότι υπέβαλλα εντός της προθεσμίας το αίτημα για υπαναχώρηση.

  9. #129
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα καθώς έχεις αποδεικτικό με ημερομηνία παραλαβής του αιτήματος. Πότε θα το στείλουν αυτοί στα κεντρικά, είναι αδιάφορο και είναι δικό τους θέμα.

  10. #130
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Εκανα αιτηση 28 Ιουλιου. Στον ιδιο οροφο εχει παρει ο ενας γειτονας και ο αλλος οχι. Μιλαμε ολοι καναμε αιτηση wind αυτοι πριν απο μενα. Αυτος που πηρε εκανε Απριλιο ο αλλος Ιουνιο. Ουτε και εγω. Ξερουμε ποσο καιρο πρεπει ακομα να περιμενω και τι ενεργειες πρεπει να κανω? Τους πηρα πριν απο μηνα και μου ειπαν να κανω υπομονη. Δεν καιγομαι γιατι εχω και το vdsl σε κοσμοτε που θα κρατησω. Την οπτικη την εβαλα μιας και πηγε πακετο με καλυτερο προγραμμα στο κινητο,
    Τελικα καλα κανω εγω που κραζω τους εναλακτικους. Κοσμοτε και ξερω ψωμι.

  11. #131
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Την Δευτέρα μου στείλαν μήνυμα για τον εξοπλισμό. Παραδόθηκε την Τρίτη και αμέσως με πήραν για ραντεβού. Κλείσαμε για σήμερα στις 11. ¨Ηρθαν 11.10 ευγενέστατοι της εταιρειας PSP υπεργολάβοι. Πολύ καλή δουλειά με το πρώτο μάτι, με ηρεμία χρειάστηκαν 2,30 ώρες δουλειάς. Με το που έφυγαν μετα απο 20 λεπτά έγινε ο σεισμός. Τυχεροί, μιας και άμα ήταν στην σκάλα θα είχαμε ένα θεματάκι.
    Η ποιότητα στην φωνη προς το παρόν καλή. Μου είπαν οτι στην οτπική ίνα δεν έχουμε ταχύτητα στο ρούτερ (zyxel) σε ένα πρώτο τεστ με OKLA μεταξυ wind-cosmote έδειξε 95 dowloand και 10 upload. Ping στα 8. Προς το παρόν κρατάω και τον χαλκό μου σε cosmote και βλέπουμε. Αν με κρατήσει η cosmote σε χαλκο θα μείνω αλλιώς nova που ειναι η μόνη που δίνει ακόμα χαλκό.

  12. #132
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλορίζικη ,αν θες μπορείς να πάρεις ένα Gigabit Load Balance Router να παίζουν κι οι 2 μαζί
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  13. #133
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη. Πρέπει να βρεθεί φθηνότερη λύση.... Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι εάν κάνω και τον χαλκό οπτική ίνα θέλει δεύτερο καλώδιο οπτικής λέει....Τι λε ρε φίλε

  14. #134
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλορίζικη εγώ θα έβαζα ΟΤΕ (στα28.90 με e-bill)για ftth κι wind γιά adsl...
    Μπορείς να βάλεις ένα load_balance...
    Κατά τα άλλα καλορίζικη

  15. #135
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Δάφνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210mbps/21mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Mi router ac2350
    Καλημέρα σας.. Μετά από 2,5 μήνες είμαι κι εγώ 200αρης.. Το θέμα μου τώρα.. Ενώ στο wifi είμαι στα 210mbps στο fast.com στο καλώδιο (μέσω powerline1000) είμαι στα 110..τι προτείνουμε?
    Πληρώνω για χάσω τον καιρό μου.....

Σελ. 9 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιλοτικό FTTH από WIND;
    Από elessargr στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 07:29
  2. FTTC to FTTH γίνεται?
    Από maxt0r στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:56
  3. WiND Fiber 100/200 ( Vectoring&Bonding or real FTTH)
    Από xsystemgr στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:26
  4. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:42
  5. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας