Σελ. 38 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 988

Θέμα: WIND FTTH

  1. #556
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά και χρυσά με τη 200άρα FTTH γραμμή, σταθερή σαν βράχος στο τετράμηνο που είμαι συνδεδεμένος.

    Τα μοναδικά θέματα που έχω αντιμετωπίσει, έχουν όλα σχέση με τη VOIP τηλεφωνία. Στην αρχή ήταν αυτό το θέμα με τον τόνο κλήσης, το οποίο φαίνεται ότι λύθηκε οριστικά. Τώρα φαίνεται ότι έχω άλλο θέμα, πάλι με το VOIP. Όταν καλώ σε γραμμή με τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο πρέπει να ακολουθήσω τις ηχογραφημένες οδηγίες, π.χ. πατήστε το πλήκτρο 1, 2 κτλ., ότι και αν πατήσω μου βγαίνει το μήνυμα: "το πλήκτρο που πατήσατε δεν αναγνωρίζεται!".

    Μου συνέβη ήδη αρκετές φορές με το 13888 της Cosmote, αλλά και σε άλλον αριθμό με τηλεφωνικό κέντρο. Αυτή τη στιγμή έχω συνδεδεμένα τα δύο ασύρματα της Panasonic στην phone 1 και μία ενσύρματη συσκευή της Panasonic στην phone 2. Όλες τις φορές που αντιμετώπισα το πρόβλημα ήταν με τις ασύρματες συσκευές, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με την ενσύρματη. Και πάλι αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε όσο ήμουν στην VDSL 100άρα γραμμή της Wind.

    Όλα τα κουφά με την VOIP τηλεφωνία συμβαίνουν σε μένα; Έχει αντιμετωπίσει άλλος τέτοιο πρόβλημα;
    Είναι θέμα του DTMF που έχει το router στις ρυθμίσεις VoIP.
    Αν έχεις πρόσβαση εκεί, στείλε μας τι είναι επιλεγμένο αλλά και τις επιλογές που δίνει.

    Το σωστό πάντως είναι το RFC2833 που είναι το κοινό...

    Ουσιαστικά τα τηλεφωνικά κέντρα που έχεις το θέμα δεν αναγνωρίζουν τον "ήχο" που κάνει το 1, 2, 3 που πατάς...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  2. #557
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε dosman.

    Δεν είναι και πολύ σημαντικό θέμα, απλά μου κάνουν εντύπωση όλες αυτές οι ξαφνικές "ασυμβατότητες" της VOIP τηλεφωνίας που ξεφύτρωσαν ξαφνικά με την μετάβαση στην FTTH γραμμή. Γιατί δεν υπήρχε κανένα τέτοιο θέμα όσο ήμουν σε ADSL ή VDSL γραμμή, είτε στην Cosmote είτε στην Wind;

    Και είναι και άλλα μικρά "ενοχλητικά" θεματάκια. Π.χ. με την ip του mining rig. Μπαίνω στο whatismyip από το rig, βλέπω την ip και την δηλώνω στο mining pool για να αλλάξω κάποια ρύθμιση, και μου λέει ότι δεν είναι σωστή η ip που δηλώνω!

    Ούτε σε αυτό το θέμα είχα ποτέ πρόβλημα με την VDSL γραμμή, και αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε με την μετάβαση στη FTTH γραμμή...

  3. #558
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε dosman.

    Δεν είναι και πολύ σημαντικό θέμα, απλά μου κάνουν εντύπωση όλες αυτές οι ξαφνικές "ασυμβατότητες" της VOIP τηλεφωνίας που ξεφύτρωσαν ξαφνικά με την μετάβαση στην FTTH γραμμή. Γιατί δεν υπήρχε κανένα τέτοιο θέμα όσο ήμουν σε ADSL ή VDSL γραμμή, είτε στην Cosmote είτε στην Wind;

    Και είναι και άλλα μικρά "ενοχλητικά" θεματάκια. Π.χ. με την ip του mining rig. Μπαίνω στο whatismyip από το rig, βλέπω την ip και την δηλώνω στο mining pool για να αλλάξω κάποια ρύθμιση, και μου λέει ότι δεν είναι σωστή η ip που δηλώνω!

    Ούτε σε αυτό το θέμα είχα ποτέ πρόβλημα με την VDSL γραμμή, και αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε με την μετάβαση στη FTTH γραμμή...
    Ακόμα δεν έχω την εμπειρία του FTTH (ελπίζω πριν τον 15γουστο να είμαι στο παιχνίδι).

    Για VoIP ό,τι θέλεις μπορούμε να πούμε πάντως..

    Γενικά από τη στιγμή που πριν δεν είχες πρόβλημα και τώρα έχεις, το πρώτο που θα κοίταγα είναι οι ρυθμίσεις του Router.

    Αυτό με το whatismyip με μπερδεύει λίγο και υποψιάζομαι (αλλά μάλλον κάνω λάθος) ότι ίσως να παίζει κάτι με την Public IP ή παίζεις μέσω ΝΑΤ ή να έχει να κάνει με bridge; (λέω διάφορα μήπως και σε κάνω να υποψιαστείς και σου έρθει καμιά ιδέα)

    Η IP του εσωτερικού σου δικτύου είναι η ίδια μετά την μετάβαση από avDSL σε FTTH;
    Οι πόρτες είναι ανοιχτές και σε αυτό το router;
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  4. #559
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα δεν έχω την εμπειρία του FTTH (ελπίζω πριν τον 15γουστο να είμαι στο παιχνίδι).

    Για VoIP ό,τι θέλεις μπορούμε να πούμε πάντως..

    Γενικά από τη στιγμή που πριν δεν είχες πρόβλημα και τώρα έχεις, το πρώτο που θα κοίταγα είναι οι ρυθμίσεις του Router.

    Αυτό με το whatismyip με μπερδεύει λίγο και υποψιάζομαι (αλλά μάλλον κάνω λάθος) ότι ίσως να παίζει κάτι με την Public IP ή παίζεις μέσω ΝΑΤ ή να έχει να κάνει με bridge; (λέω διάφορα μήπως και σε κάνω να υποψιαστείς και σου έρθει καμιά ιδέα)

    Η IP του εσωτερικού σου δικτύου είναι η ίδια μετά την μετάβαση από avDSL σε FTTH;
    Οι πόρτες είναι ανοιχτές και σε αυτό το router;

    Θα καλέσω κάποια στιγμή την εξυπηρέτηση πελατών της Wind, για να δουν το θέμα γιατί δεν αναγνωρίζονται τα πλήκτρα που πατάω, όταν καλώ σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο.

    Για το θέμα του rig, καταλαβαίνεις ότι αν ρωτήσω κάτι τέτοιο στην εξυπηρέτηση πελατών, θα νομίζουν ότι είμαι UFO!

    Επίσης είμαι εντελώς άσχετος από δίκτυα, οπότε όροι όπως NAT, bridge, ip εσωτερικού δικτύου, μου ακούγονται απλά κινέζικα!

    Στο reddit πάντως, όσοι αντιμετώπισαν ανάλογο θέμα με μένα, λύθηκε μόνο με request στην υποστήριξη του mining pool, και το διόρθωσαν αυτοί.

  5. #560
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά και χρυσά με τη 200άρα FTTH γραμμή, σταθερή σαν βράχος στο τετράμηνο που είμαι συνδεδεμένος.

    Τα μοναδικά θέματα που έχω αντιμετωπίσει, έχουν όλα σχέση με τη VOIP τηλεφωνία. Στην αρχή ήταν αυτό το θέμα με τον τόνο κλήσης, το οποίο φαίνεται ότι λύθηκε οριστικά. Τώρα φαίνεται ότι έχω άλλο θέμα, πάλι με το VOIP. Όταν καλώ σε γραμμή με τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο πρέπει να ακολουθήσω τις ηχογραφημένες οδηγίες, π.χ. πατήστε το πλήκτρο 1, 2 κτλ., ότι και αν πατήσω μου βγαίνει το μήνυμα: "το πλήκτρο που πατήσατε δεν αναγνωρίζεται!".

    Μου συνέβη ήδη αρκετές φορές με το 13888 της Cosmote, αλλά και σε άλλον αριθμό με τηλεφωνικό κέντρο. Αυτή τη στιγμή έχω συνδεδεμένα τα δύο ασύρματα της Panasonic στην phone 1 και μία ενσύρματη συσκευή της Panasonic στην phone 2. Όλες τις φορές που αντιμετώπισα το πρόβλημα ήταν με τις ασύρματες συσκευές, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με την ενσύρματη. Και πάλι αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε όσο ήμουν στην VDSL 100άρα γραμμή της Wind.

    Όλα τα κουφά με την VOIP τηλεφωνία συμβαίνουν σε μένα; Έχει αντιμετωπίσει άλλος τέτοιο πρόβλημα;
    Πες τους να σου αλλάξουν ρούτερ και να σου δώσουν το ΖΤΕ να τελειώνεις.

  6. #561
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο από κάποιον να μου δείξει μία φωτό με τον εξοπλισμό που τοποθετεί η wind σε μία FTTH γραμμή.
    Και εάν δεν κάνω λάθος δίνουν 2 διαφορετικά ρούτερ (ZTE H288A και ZyXel VMG8623-T50B); Είναι καλύτερο το ZTE; Με ποιο κριτήριο διαλέγουν; Τυχαία;

    Επίσης από ότι έχω καταλάβει συνδέεται με ethernet το ρούτερ με το μαραφέτι που δε ξέρω πως λέγεται που έρχεται η οπτική ίνα, σωστά;

  7. #562
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αν κι έχω το Zyxel, δεν το έχω λειτουργήσει σαν router, οπότε δεν μπορώ να βάλω και το χέρι μου στην φωτιά, από πλευράς μάρκας πάντως η Zyxel νομίζω ότι είναι μεγαλύτερο όνομα από τη ΖΤΕ.

  8. #563
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο από κάποιον να μου δείξει μία φωτό με τον εξοπλισμό που τοποθετεί η wind σε μία FTTH γραμμή.
    Και εάν δεν κάνω λάθος δίνουν 2 διαφορετικά ρούτερ (ZTE H288A και ZyXel VMG8623-T50B); Είναι καλύτερο το ZTE; Με ποιο κριτήριο διαλέγουν; Τυχαία;

    Επίσης από ότι έχω καταλάβει συνδέεται με ethernet το ρούτερ με το μαραφέτι που δε ξέρω πως λέγεται που έρχεται η οπτική ίνα, σωστά;


    Εγώ συνδέθηκα την 1η Απριλίου στη 200άρα FTTH γραμμή και τότε έδιναν το VMG8623 της Zyxel, δεν γνωρίζω κάτι για το ΖΤΕ, ούτε μπορώ να συγκρίνω τα δύο ρούτερ. Στον εξοπλισμό που δίνει η Wind περιλαμβάνεται το ΟΝΤ της Nokia και ένα οπτικό πριζάκι, αλλά δεν ξέρω αν σήμερα η Wind δίνει το ίδιο ΟΝΤ ή κάποιο άλλο.

    Αν εξαιρέσεις κάποια θεματάκια που αντιμετώπισα με την VOIP τηλεφωνία, όλα τα υπόλοιπα άψογα. Και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν τα θέματα αυτά είχαν σχέση με το Zyxel ή είναι θέματα ρυθμίσεων της Wind στην VOIP τηλεφωνία. Το σημαντικότερο θέμα που είχα ήταν με τον τόνο κλήσης, καλούσα κάποιον σε σταθερό ή κινητό και δεν άκουγα κανέναν τόνο κλήσης μέχρι την στιγμή που απαντούσε αυτός που καλούσα. Αν όμως η γραμμή του ήταν κατειλημμένη, τότε έβγαζε κανονικά τον τόνο κλήσης. Αυτό το πρόβλημα κράτησε περίπου δύο μήνες και διορθώθηκε από μόνο του, χωρίς να κάνω εγώ απολύτως τίποτα, οπότε πιθανολογώ ότι μάλλον ήταν θέμα της Wind, και όχι του ρούτερ.

    Το άλλο θέμα που έχω τώρα είναι αυτό που περιέγραψα πιο πάνω, όταν καλέσω σε γραμμή με τηλεφωνικό κέντρο και πρέπει να ακολουθήσω ηχογραφημένες οδηγίες, όπως πάτησε πλήκτρο 1, 2 κτλ., τα πλήκτρα που πατάω δεν αναγνωρίζονται από το τηλεφωνικό κέντρο. Και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό είναι θέμα του Zyxel ή όχι.

    Κατά τα άλλα πάντως, προσωπικά με ικανοποιεί το Zyxel. Διαχειρίζεται σε μένα πολλές συσκευές ασύρματα και ενσύρματα με ευκολία, ενώ είναι συνδεδεμένο και με ένα switch και τρία access points που υπάρχουν στο σπίτι. Έχει τέσσερις gigabit θύρες δικτύου και wifi 5Ghz. Μέσα στο δωμάτιο που το έχω τοποθετημένο και μέχρι 4-5 μέτρα απόσταση που το έχω δοκιμάσει, τερματίζει τα 200Mbps στο κινητό μου της Samsung.

    Στις φωτό μπορείς να δεις το Zyxel και την εγκατάσταση στον τοίχο της οπτικής πρίζας και του ΟΝΤ που έκαναν οι τεχνικοί της Wind.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind Zyxel.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  1,00 MB 
ID: 239690

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind ONT_2.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  975,3 KB 
ID: 239691

  9. #564
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ειδικά ο Zarko κατατοπιστικότατος. Νόμιζα πως υπήρχε μόνο το ONT και το ρούτερ. (Θεωρητικά θα μπορούσε νομίζω, αλλά τότε θα έπρεπε η οπτική να κουμπώνει κατευθείαν στο ΟΝΤ, σωστά; ) Ρωτάω γιατί θα κάνω αίτηση και εγώ και θέλω να ξέρω πως και που θα βολέψω χωροταξικά τον εξοπλισμό και πως θα φτιάξω το δίκτυο μου μέσα στο σπίτι. Θα τολμήσω να ζητήσω κάτι ακόμη γιατί το γεγονός ότι υπάρχουν 2 ακόμα "κουτάκια" αντί για 1 που νόμιζα, μου χαλάει κάπως τα σχέδια που είχα στο μυαλό μου. Τις διαστάσεις του κουτιού της wind. Σε ευχαριστώ και πάλι!

  10. #565
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ειδικά ο Zarko κατατοπιστικότατος. Νόμιζα πως υπήρχε μόνο το ONT και το ρούτερ. (Θεωρητικά θα μπορούσε νομίζω, αλλά τότε θα έπρεπε η οπτική να κουμπώνει κατευθείαν στο ΟΝΤ, σωστά; ) Ρωτάω γιατί θα κάνω αίτηση και εγώ και θέλω να ξέρω πως και που θα βολέψω χωροταξικά τον εξοπλισμό και πως θα φτιάξω το δίκτυο μου μέσα στο σπίτι. Θα τολμήσω να ζητήσω κάτι ακόμη γιατί το γεγονός ότι υπάρχουν 2 ακόμα "κουτάκια" αντί για 1 που νόμιζα, μου χαλάει κάπως τα σχέδια που είχα στο μυαλό μου. Τις διαστάσεις του κουτιού της wind. Σε ευχαριστώ και πάλι!


    Η εγκατάσταση που έχουν επιλέξει να κάνουν οι 3+1 μεγάλοι πάροχοι, Cosmote, Vodafone και Wind/Nova στις FTTH γραμμές περιλαμβάνουν και την οπτική πρίζα, οπότε θεωρώ ότι δεν μπορείς να αποφύγεις τα δύο κουτιά στον τοίχο σου ή άλλο σημείο του σπιτιού που θα επιλέξεις. Να ξέρεις πάντως ότι οι τεχνικοί της Wind θα σου φέρουν την ίνα στο σημείο του σπιτιού που θα επιλέξεις εσύ και θα προσπαθήσουν να σε ικανοποιήσουν.

    Σε μένα έκαναν πολλά παραπάνω από μία τυπική οριζόντια εγκατάσταση. Τράβηξαν τριάντα πέντε μέτρα οπτική ίνα (!) από το σημείο εισόδου στο διαμέρισμα έως την άλλη άκρη κυριολεκτικά του σπιτιού, στο δωμάτιο που ήθελα εγώ να τερματίζει η οπτική ίνα. Άνοιξαν για 28-30 περίπου μέτρα δικό μου ήδη εγκατεστημένο κανάλι με άλλα καλώδια και τοποθέτησαν εκεί μέσα την οπτική ίνα, επειδή δεν ήθελα να μπει και άλλο κανάλι πέρα από το ήδη υπάρχον. Γκρίνιαξαν μεν λίγο στην αρχή αλλά τελικά έκαναν αυτό που ήθελα εγώ, για να με ικανοποιήσουν.

    Η οπτική ίνα τώρα τερματίζει στο οπτικό πριζάκι (λευκό κουτί), μετριέται ότι είναι εντός προδιαγραφών και στερεώνεται με μικρά ούπα στον τοίχο ή οπουδήποτε αλλού που θα υποδείξεις εσύ. Δίπλα της τοποθετείται το ONT της Nokia (μαύρο κουτί), το οποίο μπορεί να στερεωθεί στον τοίχο με ταινία διπλής όψης. Το ΟΝΤ χρειάζεται ρεύμα και ζεσταίνεται αρκετά κατά την λειτουργία του. Μεταξύ τους συνδέονται με ένα μικρό καλώδιο οπτικής ίνας. Τέλος από το ONT φεύγει ένα καλώδιο δικτύου που πηγαίνει στην WAN θύρα του Zyxel ή του ZTE.

    Σε μένα ολόκληρη η εγκατάσταση στον τοίχο κρύβεται από το γραφείο μου, στη φωτό έχω τραβήξει το γραφείο προς τα έξω. Θεωρώ λοιπόν ότι θα βρεις σχετικά εύκολα κάποιο σημείο στο σπίτι που θα μπορούν να "κρυφτούν" η οπτική πρίζα και το ΟΝΤ για να έχεις ένα καλό αισθητικό αποτέλεσμα...

  11. #566
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Εντάξει έχω βρει τι θα κάνω ακόμα και με την πρίζα που δεν υπολόγιζα. Σκοπεύω να φτιάξω κάτι τύπου καμπίνα rack (πλαστικό ομως για να μην έχω θέμα με το wifi). Η οπτική θα τρέξει ψηλά στο ταβάνι από την είσοδο στο σπίτι μία ευθεία 2 μέτρα το πολύ και μόλις περάσει ένα τοίχο που έχω ήδη ανοιχτή τρύπα θα τους πω να βάλουν την τερματική πρίζα τους στην τοίχο. Ενδέχεται να είναι η πιο εύκολη εγκατάσταση τους ever... Άρα ύστερα εγώ συνδέω εκεί την οπτική και την πάω στο ΟΝΤ λίγο πιο πέρα στην καμπίνα μου. Εκεί έχω και το κεντρικό κουτί των τηλεφωνικών καλωδίων άρα δίνω τηλεφωνική γραμμή σε όλο το σπίτι.

    Αν κρίνω κάποια στιγμή ότι πρέπει του ρούτερ να μπει αλλού, μένει το ΟΝΤ κοντά στην πρίζα εκεί ψηλά στο ταβάνι και περνάω utp πιθανότατα μέσα από τα κουτιά των τηλεφωνικών καλωδίων ή έστω από κανάλι μέχρι εκεί που θέλω.

    Δε ξέρω τι δουλειά κάνουν μέσα στο σπίτι, πάντως αν κρίνω από την δουλειά που έγινε στον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας, αν εγώ ήμουν διαχειριστής δεν θα τους επέτρεπα να το αφήσουν έτσι και να το θεωρήσουν οκ. Δεν ξέρω αν έρχεται ο ίδιος εργολάβος ή άλλο συνεργείο μέσα από την Wind, αλλά όπως και να 'χει για μέσα στο σπίτι, όλα θα είναι έτοιμα από εμένα. Αν είχα και το σχέδιο της πρίζας θα είχα ανοίξει και τις τρύπες για την στερέωση του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikospot : 24-07-22 στις 20:05.

  12. #567
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Εκανα και γω αιτηση απο Cosmote FTTH 100 σε Wind 200 . Σε ποσες μερες γινεται η αλλαγη απο την υπογραφη του συμβολαιου?

  13. #568
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα και γω αιτηση απο Cosmote FTTH 100 σε Wind 200 . Σε ποσες μερες γινεται η αλλαγη απο την υπογραφη του συμβολαιου?
    Η λογική λέει ότι εφόσον η εγκατάσταση υπάρχει ήδη, δε θα πρέπει να πάρει πάνω από 3-4 μέρες από την επιβεβαίωση της παραλαβής αίτησης από wind.

    Δοκίμασε να μπεις στο chat της wind να ρωτήσεις.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  14. #569
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική λέει ότι εφόσον η εγκατάσταση υπάρχει ήδη, δε θα πρέπει να πάρει πάνω από 3-4 μέρες από την επιβεβαίωση της παραλαβής αίτησης από wind.

    Δοκίμασε να μπεις στο chat της wind να ρωτήσεις.
    Επειδή διαδικαστικά είναι πιο κοντά σε φορητότητα χαλκού παρά σε φορητότητα κινητής, εικάζω ότι μπορεί να χρειαστεί περισσότερες μέρες.
    Δυστυχώς δεν έχω ακόμα άμεση εμπειρία από φορητότητα ίνας...

  15. #570
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διαδικαστικά είναι πιο κοντά σε φορητότητα χαλκού παρά σε φορητότητα κινητής, εικάζω ότι μπορεί να χρειαστεί περισσότερες μέρες.
    Δυστυχώς δεν έχω ακόμα άμεση εμπειρία από φορητότητα ίνας...
    Ναι έτσι το προσομοίασα ως φορητότητα κινητής, γιατί κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν καθυστερήσεις...

    Πχ στο χαλκό, είναι να βρουν ελεύθερο βρόγχο, να τον προετοιμάσουν, να γίνει και κάποιος έλεγχος, να βρουν/φτιάξουν το όριο της γραμμής κλπ...

    Στις οπτικές δεν υπάρχει βρόγχος (φαντάζομαι), οπότε κατά την άποψή μου, δε θα πρέπει να πάρει παραπάνω μέρες.

    Η εγκατάσταση υπάρχει ήδη, το μόνο που μένει είναι να ξεκουμπώσει τον έναν εξοπλισμό και να βάλει τον άλλον.

    Και από ΟΤΕ σε Wind είναι μια χαρά γιατί και οι 2 έχουν "συμβατούς" εξοπλισμούς (οπτικό πριζάκι, ΟΝΤ, Router) οπότε βγαίνει το οπτικό του ΟΤΕ, μπαίνει της Wind, βγαίνει το ΟΝΤ του ΟΤΕ, μπαίνει της Wind και μετά μένει μόνο το router...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



Σελ. 38 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιλοτικό FTTH από WIND;
    Από elessargr στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 07:29
  2. FTTC to FTTH γίνεται?
    Από maxt0r στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:56
  3. WiND Fiber 100/200 ( Vectoring&Bonding or real FTTH)
    Από xsystemgr στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:26
  4. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:42
  5. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας