Σελ. 52 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 32424750515253545762 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 988

Θέμα: WIND FTTH

  1. #766
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Δλδ ανεβαίνουν παράλληλα Σόλωνος και περικλεους;
    Ήμαρτον πχιά!
    Και τι χρονοδιάγραμμα βλέπετε παιδιά;
    Αρχές 2023 θα παίζουμε με 200αρα;

  2. #767
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    77
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Καλησπέρα σας. Εχω κάνει αίτηση για οπτική ίνα στη wind στις 29/9. Το κτίριο είναι συνδεδεμένο (υπάρχει δηλαδή η υποδομή και τα κουτιά σε κάθε όροφο). Αυτό φαίνεται και στο σύστημά τους στο κατάστημα που έκανα την αίτηση. Περίμενα λοιπόν να έχω συνδεθεί ως τώρα. Αντί γι αυτό η αίτηση είναι εδώ και 26 μέρες στην ίδια κατάσταση - Εργασίες για κατασκευή οπτικής ίνας - το οποίο δεν έχει και κανένα απολύτως νόημα από τη στιγμή που η πολυκατοικία έχει οπτική ίνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Firefox_Screenshot_2022-10-25T11-45-53.065Z.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  52,6 KB 
ID: 242591
    Τους έχω καλέσει δύο φορές και η επίσημη δικαιολογία είναι ότι περιμένουν τον ΟΤΕ που έχει περάσει την οπτική ίνα να κάνει κάποιες μετρήσεις και να τους δώσει το ΟΚ για να συνδέσουν το διαμέρισμα που νοικιάζω. Μαλιστα σύμφωνα με όσα λένε η καταληκτική ημερομηνία για να γίνει αυτό είναι η 1η Νοεμβρίου. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο; Μήπως με δουλεύουν; Έχω σκεφτεί μέχρι και να το ακυρώσω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια ενέργεια;

  3. #768
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από philpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Εχω κάνει αίτηση για οπτική ίνα στη wind στις 29/9. Το κτίριο είναι συνδεδεμένο (υπάρχει δηλαδή η υποδομή και τα κουτιά σε κάθε όροφο). Αυτό φαίνεται και στο σύστημά τους στο κατάστημα που έκανα την αίτηση. Περίμενα λοιπόν να έχω συνδεθεί ως τώρα. Αντί γι αυτό η αίτηση είναι εδώ και 26 μέρες στην ίδια κατάσταση - Εργασίες για κατασκευή οπτικής ίνας - το οποίο δεν έχει και κανένα απολύτως νόημα από τη στιγμή που η πολυκατοικία έχει οπτική ίνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Firefox_Screenshot_2022-10-25T11-45-53.065Z.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  52,6 KB 
ID: 242591
    Τους έχω καλέσει δύο φορές και η επίσημη δικαιολογία είναι ότι περιμένουν τον ΟΤΕ που έχει περάσει την οπτική ίνα να κάνει κάποιες μετρήσεις και να τους δώσει το ΟΚ για να συνδέσουν το διαμέρισμα που νοικιάζω. Μαλιστα σύμφωνα με όσα λένε η καταληκτική ημερομηνία για να γίνει αυτό είναι η 1η Νοεμβρίου. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο; Μήπως με δουλεύουν; Έχω σκεφτεί μέχρι και να το ακυρώσω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια ενέργεια;
    Ο πάροχος της υποδομής πρέπει να έχει πιστοποιήσει την ίνα μέχρι και το floorbox. Όταν το κάνει, τότε ο πάροχος δικτύου μπορεί να έρθει και να εγκαταστήσει την ίνα από το floorbox έως το χώρο σου.

  4. #769
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    77
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Άρα μου λένε την αλήθεια. Το θέμα είναι γιατί να κανει ένα μήνα αυτή διαδικασία; Και τι κάνω αν παρέλθει αυτή η ημερομηνία χωρίς ο ΟΤΕ να κάνει αυτό που πρέπει;

  5. #770
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από philpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μου λένε την αλήθεια. Το θέμα είναι γιατί να κανει ένα μήνα αυτή διαδικασία; Και τι κάνω αν παρέλθει αυτή η ημερομηνία χωρίς ο ΟΤΕ να κάνει αυτό που πρέπει;
    Δεν μπορείς να ξέρεις εάν σου λένε αλήθεια ή όχι, αλλά είναι το πιθανότερο. Όταν παρέλθει κάποια εύλογη προθεσμία, κάνε καταγγελία στη ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στον πάροχο που έχεις κάνει την αίτηση.

  6. #771
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από philpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μου λένε την αλήθεια. Το θέμα είναι γιατί να κανει ένα μήνα αυτή διαδικασία; Και τι κάνω αν παρέλθει αυτή η ημερομηνία χωρίς ο ΟΤΕ να κάνει αυτό που πρέπει;
    Γενικά ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλον για τις καθυστερήσεις και αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν τους τρέξεις δεν κάνεις δουλειά...
    Εγώ έκανα 4 μήνες για να συνδεθώ συνολικά και 2 μήνες από τότε που τελείωσε κάθετη εγκατάσταση...

    Δες την υπογραφή μου για καταλάβεις...

    Ό,τι για εμάς φαίνεται πολύ απλό, για εκείνους είναι ολόκληρη γραφειοκρατία και πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που αντί να πας ΟΤΕ που έχει το δίκτυο, πας σε άλλον...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  7. #772
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Απολαύστε τα χάλια τα δικά μου (βασικά της Wind)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Clipboard01.jpg 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  43,8 KB 
ID: 242595

    20/05 υπογραφή για εκκίνηση και 25/05 καταχώρηση και πρώτο μήνυμα από την Wind:
    "ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη, σύντομα ένας τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί σας".
    Ναι ΟΚ, αυτό το σύντομα θα επικοινωνήσουμε μαζί σου, το έχω δει σε μήνυμα στο κινητό μου, δεν ξέρω πόσες φορές.

    Να σημειώσω εδώ ότι ποτέ δεν έγινε η επιθεώρηση στις 14/10 που αναφέρεται και δεν ξέρω τι εννοούν.
    Ο εξοπλισμός ήρθε όντως αλλά είναι ακόμη όπως τον παρέλαβα, σφραγισμένος δεν έχει ανοιχτεί (μπας και πάει για επιστροφή όπως ήρθε τελικά).
    22/10 ήρθαν μετά από ένα σωρό τηλέφωνα (για αυτοψία είχα ζητήσει, όμως ήρθε συνεργείο για την τελική σύνδεση) και διαπίστωσαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα ακόμη από το στάδιο 2.

    Ουσιαστικά είμαι ακόμη στην καταχώρηση της αίτησης και αναμονή για επιθεώρηση κτιρίου και σύνταξη μελέτης.

    Κάπως έτσι ξαναμπήκε η αίτηση μου σε αναμονή...
    Με βλέπω να σπάω κάθε ρεκόρ καθυστέρησης. Καλό 2023.

  8. #773
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GLOCKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ανεβαίνουν παράλληλα Σόλωνος και περικλεους;
    Ήμαρτον πχιά!
    Και τι χρονοδιάγραμμα βλέπετε παιδιά;
    Αρχές 2023 θα παίζουμε με 200αρα;
    Δεν το ξερω και δεν νομιζω να το ξερουν ουτε οι ιδιοι. Η αρχη εχει γινει. Πιστευω σε κανα 6μηνο θα ειναι ολα ετοιμα τουλαχιστον για εμας που είμαστε κοντα στα ΑΚ οτε με την adsl. Μας λυπήθηκαν. Μακαρι να σας βαλουν και εσας με τις fttc. Κριμα ειναι τωρα που σκαβουν να μην σκαψουν ολο το Αιγάλεω να τελειωνουμε.

  9. #774
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλον για τις καθυστερήσεις και αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν τους τρέξεις δεν κάνεις δουλειά...
    Εγώ έκανα 4 μήνες για να συνδεθώ συνολικά και 2 μήνες από τότε που τελείωσε κάθετη εγκατάσταση...

    Δες την υπογραφή μου για καταλάβεις...

    Ό,τι για εμάς φαίνεται πολύ απλό, για εκείνους είναι ολόκληρη γραφειοκρατία και πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που αντί να πας ΟΤΕ που έχει το δίκτυο, πας σε άλλον...
    Κατάλαβα...
    Κάτι σαν του στυλ με εμένα σε περιοχή wind και πάροχο κοτε...
    Να σαι καλά βρε... Με γέμισες ελπίδες..
    Διαβάζω και όλα τα υπόλοιπα και με βλέπω του χρόνου με υγεία.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KgEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξερω και δεν νομιζω να το ξερουν ουτε οι ιδιοι. Η αρχη εχει γινει. Πιστευω σε κανα 6μηνο θα ειναι ολα ετοιμα τουλαχιστον για εμας που είμαστε κοντα στα ΑΚ οτε με την adsl. Μας λυπήθηκαν. Μακαρι να σας βαλουν και εσας με τις fttc. Κριμα ειναι τωρα που σκαβουν να μην σκαψουν ολο το Αιγάλεω να τελειωνουμε.
    Εγώ λέω το άλλο... Ας είχαμε δυνατότητα για fttc και ας μας έβαζαν το ftth όποτε ήθελαν... Το λέω αυτό για τη διαδικασία που θέλει το ftth και τη τεράστια αναμονή για εγκατάσταση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #775
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Ξέρουμε πότε θα βγάλει τα νέα πακέτα η wind 300 ,500,και 1gbit αν έχει ευνοϊκή τιμή η 500αρα ίσως αναβαθμίσω από τα 200

  11. #776
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε πότε θα βγάλει τα νέα πακέτα η wind 300 ,500,και 1gbit αν έχει ευνοϊκή τιμή η 500αρα ίσως αναβαθμίσω από τα 200
    Υποτίθεται από Νοέμβριο, αλλά επίσης υποτίθεται ότι από Νοέμβριο θα γίνει η ενοποίηση και με την nova και θα φύγει το όνομα wind. Θα δείξει το μέλλον....

  12. #777
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα...
    Κάτι σαν του στυλ με εμένα σε περιοχή wind και πάροχο κοτε...
    Να σαι καλά βρε... Με γέμισες ελπίδες..
    Διαβάζω και όλα τα υπόλοιπα και με βλέπω του χρόνου με υγεία.....

    - - - Updated - - -



    Εγώ λέω το άλλο... Ας είχαμε δυνατότητα για fttc και ας μας έβαζαν το ftth όποτε ήθελαν... Το λέω αυτό για τη διαδικασία που θέλει το ftth και τη τεράστια αναμονή για εγκατάσταση...
    Συμφωνώ εγω με μια 100αρα ειμαι πολυ οκ και ας ηταν απο fttc. Τωρα ειμαι με την adsl και αστα να πανε....

  13. #778
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλον για τις καθυστερήσεις και αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν τους τρέξεις δεν κάνεις δουλειά...
    Εγώ έκανα 4 μήνες για να συνδεθώ συνολικά και 2 μήνες από τότε που τελείωσε κάθετη εγκατάσταση...

    Δες την υπογραφή μου για καταλάβεις...

    Ό,τι για εμάς φαίνεται πολύ απλό, για εκείνους είναι ολόκληρη γραφειοκρατία και πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που αντί να πας ΟΤΕ που έχει το δίκτυο, πας σε άλλον...
    Κι εγώ Ιούνιο έκανα αίτηση στη Wind και ακόμα να συνδεθώ, με τηλέφωνο κάθε βδομάδα σκέψου. Ήρθε ένας να με συνδέσει την Παρασκευή 28/10, τεχνικό δεν τον λες, κοιμισμένος ήταν. Σόρρυ αλλά ο άνθρωπος είπε να μου περάσει την οπτική στο σαλόνι και να παίζω με wifi, γελάνε και οι πέτρες. Τελικά θα έρθει αύριο "εξειδικευμένο συνεργείο" να με συνδέσει. 5 μήνες για σύνδεση.

  14. #779
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ Ιούνιο έκανα αίτηση στη Wind και ακόμα να συνδεθώ, με τηλέφωνο κάθε βδομάδα σκέψου. Ήρθε ένας να με συνδέσει την Παρασκευή 28/10, τεχνικό δεν τον λες, κοιμισμένος ήταν. Σόρρυ αλλά ο άνθρωπος είπε να μου περάσει την οπτική στο σαλόνι και να παίζω με wifi, γελάνε και οι πέτρες. Τελικά θα έρθει αύριο "εξειδικευμένο συνεργείο" να με συνδέσει. 5 μήνες για σύνδεση.
    Σίγουρα ήταν τεχνικός ;; Υποτίθεται όλα ήταν κλειστά, αφού ήταν αργία.

  15. #780
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Εντωμεταξύ αρχίσανε να μας τρολάρουνε κιόλας.
    Με πήρε εχθές τηλέφωνο μια κοπελίτσα από το τμήμα Fiber...και μου λέει σας κάλεσα για να επιβεβαιώσω την διεύθυνσή σας.....
    -Να αναφέρω πως τους έχω καλέσει ποσες φορές για να γίνει η οριζόντια....αυτό δεν το έχουνε καταγράψει??
    Και αν και εφόσον άλλαζα διεύθυνση...δεν θα τους ενημέρωνα?

    Οκ μου λέει θα προχωρήσουμε την αιτησή σας....Η ΙΔΙΑ ΚΑΣΕΤΑ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΑ για να έρθει το συνεργείο!!

Σελ. 52 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 32424750515253545762 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιλοτικό FTTH από WIND;
    Από elessargr στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 07:29
  2. FTTC to FTTH γίνεται?
    Από maxt0r στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:56
  3. WiND Fiber 100/200 ( Vectoring&Bonding or real FTTH)
    Από xsystemgr στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:26
  4. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:42
  5. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας