Σελ. 12 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 988

Θέμα: WIND FTTH

  1. #166
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Δάφνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210mbps/21mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Mi router ac2350
    Έχεις κανεις θέμά αυτη την στιγμή? εχω 200αρα γραμμη FTTH και στο fast.com βαραγα παντα 210mbps...τωρα με το ζορι 1 και γενικα η γραμμη σερνετε...Η wind μου ειπε θα το δουν...
    Πληρώνω για χάσω τον καιρό μου.....

  2. #167
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Λοιπόν μένω 11255. Δίπλα στη Γκραβα. Υπάγεται Δήμο Αθηναίων - Πλ. Κολιατσου (Κιθαιρώνος 80-82). Από τη Wind μου λένε ότι η γραμμή (οπτικών ινών) ανήκει στον ΟΤΕ. Πράγματι, ακόμα και το κουτί του FTTH που εγκατασταθηκε στην πολυκατοικία αναγράφει πάνω ότι είναι προϊόν της Cosmote.

  3. #168
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Λοιπόν μένω 11255. Δίπλα στη Γκραβα. Υπάγεται Δήμο Αθηναίων - Πλ. Κολιατσου (Κιθαιρώνος 80-82). Από τη Wind μου λένε ότι η γραμμή (οπτικών ινών) ανήκει στον ΟΤΕ. Πράγματι, ακόμα και το κουτί του FTTH που εγκατασταθηκε στην πολυκατοικία αναγράφει πάνω ότι είναι προϊόν της Cosmote.
    Άρα είσαι στο Α/Κ Αλυσίδα που το έχει ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εγκατέστησε την υποδομή για την ίνα. Εφόσον τελείωσε λες στη WIND να έρθει να σε συνδέσει. Για μετά ρώτα στο άλλο νήμα του ΟΤΕ που έχουν βάλει περισσότεροι να σου πουν πότε να περιμένεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 16-01-21 στις 14:45.

  4. #169
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Έχω κάνει την αίτηση από τέλη Οκτωβρίου στη Wind. Η Cosmote ολοκλήρωσε την εγκατάσταση και σύνδεση με το δίκτυο αρχές Δεκεμβρίου και ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Από τη Wind μου λένε ότι ο OTE δεν έχει απελευθερωσει τη γραμμή και έχει την κατάσταση σε αναμονή επειδή κάνει "μετρήσεις"...

  5. #170
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Έχω κάνει την αίτηση από τέλη Οκτωβρίου στη Wind. Η Cosmote ολοκλήρωσε την εγκατάσταση και σύνδεση με το δίκτυο αρχές Δεκεμβρίου και ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Από τη Wind μου λένε ότι ο OTE δεν έχει απελευθερωσει τη γραμμή και έχει την κατάσταση σε αναμονή επειδή κάνει "μετρήσεις"...
    Στη δική μου περίπτωση για σημείο που γνωρίζω, η εγκατάσταση είχε γίνει μέσα στο καλοκαίρι (δεν υπήρχε lockdown) και πράγματι, χρειάστηκε να έρθει ένας τεχνικός Cosmote λίγες μέρες αφού έκανε την εγκατάσταση το συνεργείο για να κάνει μετρήσεις γενικά στην πολυκατοικία. Μετά, έκλεισε τα κουτιά των κατανεμητών και ήταν έτοιμη η υποδομή για συνδέσεις. Αν ο πάροχος δικτύου δεν δηλώσει ότι η γραμμή είναι ενεργή, δε μπορούν να κάνουν αίτημα ενεργοποίησης από τη Wind.

    Ωστόσο, να πω ότι και η δική μου διαδικασία από την αίτηση έως την ενεργοποίηση τελικά πήρε 3 μήνες. Δυστυχώς τα πράγματα κινούνται αργά στις ενεργοποιήσεις (τουλάχιστον για τον γκαντέμη που πρέπει να κανονίσει να ενεργοποιηθεί το κτίριο. Οι επόμενοι συνδέονται σε 7-15 μέρες χωρίς θέμα.

    Υποθέτω ότι λόγω προεορταστικής περιόδου και ίσως lockdown τυπικά, έχεις πέσει σε μεγαλύτερη καθυστέρηση, αλλά φαντάζομαι ότι είναι θέμα ημερών το να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #171
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κατάλαβα.. σε μια εβδομάδα κλείνω κι ‘γω το τρίμηνο :/ Υπάρχει πιθανότητα να απευθυνθώ κάπου και να πιέσω για επίσπευση διαδικασίας; Θυμάμαι όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, ο τεχνικός που είχε έρθει μου είχε πει πως θέλει 1-2 εβδομάδες μαξ για να συνδεθώ στο δίκτυο μιας και το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν το υλικοτεχνικό και αν καθυστερούσαν να τους «ζαλίσω» στα τηλέφωνα...

  7. #172
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα.. σε μια εβδομάδα κλείνω κι ‘γω το τρίμηνο :/ Υπάρχει πιθανότητα να απευθυνθώ κάπου και να πιέσω για επίσπευση διαδικασίας; Θυμάμαι όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, ο τεχνικός που είχε έρθει μου είχε πει πως θέλει 1-2 εβδομάδες μαξ για να συνδεθώ στο δίκτυο μιας και το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν το υλικοτεχνικό και αν καθυστερούσαν να τους «ζαλίσω» στα τηλέφωνα...
    Στην περίπτωση που γνωρίζω η καθυστέρηση ήταν πριν την εγκατάσταση (θέματα με τη διεύθυνση, έγινε αυτοψία, ακυρώθηκε η εγκατάσταση, έπρεπε να γίνει δεύτερη αυτοψία, το σύστημα της Cosmote έλεγε ότι δε βρίσκει τη διεύθυνση παρόλη την αυτοψία, κτλ) αλλά όπως προανέφερα πήρε καμιά εβδομάδα να προχωρήσει σε μετρήσεις και μετά μία ακόμα για να γίνει η εγκατάσταση από τεχνικό πεδίου της Wind.

    Αν έχεις κολλήσει στις μετρήσεις, το κακό είναι ότι όντως στη Wind φαίνεσαι σαν μη ενεργό σημείο (δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν και να είσαι στον αέρα), από την άλλη στην Cosmote δεν είσαι πελάτης της.

    Long shot και μάλλον θα το στείλουν στο recycle bin αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τη Διεύθυνση wholesale του ΟΤΕ http://www.otewholesale.gr/contact δίνοντας στοιχεία για την διεύθυνσή σου και την κατάσταση.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  8. #173
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που γνωρίζω η καθυστέρηση ήταν πριν την εγκατάσταση (θέματα με τη διεύθυνση, έγινε αυτοψία, ακυρώθηκε η εγκατάσταση, έπρεπε να γίνει δεύτερη αυτοψία, το σύστημα της Cosmote έλεγε ότι δε βρίσκει τη διεύθυνση παρόλη την αυτοψία, κτλ) αλλά όπως προανέφερα πήρε καμιά εβδομάδα να προχωρήσει σε μετρήσεις και μετά μία ακόμα για να γίνει η εγκατάσταση από τεχνικό πεδίου της Wind.

    Αν έχεις κολλήσει στις μετρήσεις, το κακό είναι ότι όντως στη Wind φαίνεσαι σαν μη ενεργό σημείο (δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν και να είσαι στον αέρα), από την άλλη στην Cosmote δεν είσαι πελάτης της.

    Long shot και μάλλον θα το στείλουν στο recycle bin αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τη Διεύθυνση wholesale του ΟΤΕ http://www.otewholesale.gr/contact δίνοντας στοιχεία για την διεύθυνσή σου και την κατάσταση.
    Ωραίος θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ! Έχεις ιδέα για ποιο λόγο ενδέχεται να έχω κολλήσει στις μετρήσεις; Να είναι κάποια ιδιαζουσα περίπτωση ή είναι λόγω εορτών, λοκνταουν κλπ;

  9. #174
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους/ες!

    Μου ήρθε σήμερα ο εξοπλισμός εγκατάστασης και πήραμε το ΟΚ από τον ΟΤΕ Ερώτηση: μπορώ να συνδέσω μόνος μου τον εξοπλισμό ή πρέπει να έρθει τεχνικός της WIND (και άρα να επικοινωνήσω μαζί τους);
    Ευχαριστώ!

    Edit: Μόλις συνειδητοποίησα ότι χρειάζεται πρίζα οπτικής ίνα. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να έρθει τεχνικός
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος domx : 28-01-21 στις 18:18.

  10. #175
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους/ες!

    Μου ήρθε σήμερα ο εξοπλισμός εγκατάστασης και πήραμε το ΟΚ από τον ΟΤΕ Ερώτηση: μπορώ να συνδέσω μόνος μου τον εξοπλισμό ή πρέπει να έρθει τεχνικός της WIND (και άρα να επικοινωνήσω μαζί τους);
    Ευχαριστώ!

    Edit: Μόλις συνειδητοποίησα ότι χρειάζεται πρίζα οπτικής ίνα. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να έρθει τεχνικός
    Ωραία, είσαι στην τελική ευθεία - Υπόψη ότι η πρίζα μπαίνει κατά κανόνα δίπλα στην κοντινότερη πρίζα ρεύματος από την είσοδο (για να μην έχουν μεγάλη ίνα μέσα στο χώρο) αλλά εάν θέλεις μπορεις να ζητήσεις να σου φέρουν ethernet μέχρι κάποιο άλλο σημείο (για να συνδέσεις εκεί το router σου π.χ.)
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #176
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τέλεια αυτό με ενδιαφέρει πολύ. Τους το λέω από πριν ή λογικά θα έχουν μαζί τους ο,τι χρειάζεται ;

  12. #177
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια αυτό με ενδιαφέρει πολύ. Τους το λέω από πριν ή λογικά θα έχουν μαζί τους ο,τι χρειάζεται ;
    Δεν ξέρω Στην περίπτωση που ξέρω είχε έρθει 1 τεχνικός και κλείστηκε 2ο ραντεβού 5 μέρες μετά για να έρθουν 2. Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει σε κάθε περιοχή, οπότε συζήτησε το μαζί τους όταν είναι να κλείσεις το ραντεβού για την εγκατάσταση και θα δεις.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #178
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους/ες!

    Μου ήρθε σήμερα ο εξοπλισμός εγκατάστασης και πήραμε το ΟΚ από τον ΟΤΕ Ερώτηση: μπορώ να συνδέσω μόνος μου τον εξοπλισμό ή πρέπει να έρθει τεχνικός της WIND (και άρα να επικοινωνήσω μαζί τους);
    Ευχαριστώ!

    Edit: Μόλις συνειδητοποίησα ότι χρειάζεται πρίζα οπτικής ίνα. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να έρθει τεχνικός
    !!!
    https://youtu.be/_yA4vQ5iGZk

  14. #179
    Εγγραφή
    15-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τέλεια ευχαριστώ! Θα έρθουν την Τετάρτη για την εγκατάσταση

  15. #180
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Πως μπορω να μαθω αν η οπτικη ινα ερχετε στην περιοχη μου?

Σελ. 12 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιλοτικό FTTH από WIND;
    Από elessargr στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 07:29
  2. FTTC to FTTH γίνεται?
    Από maxt0r στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:56
  3. WiND Fiber 100/200 ( Vectoring&Bonding or real FTTH)
    Από xsystemgr στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:26
  4. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:42
  5. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας