Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους.

    Πριν 2 μέρες άλλαξα την σύνδεσή μου VDSL (50 MBps) από POTS σε VOIP. Με το internet όλα καλά. Επίσης με όποια τηλέφωνα είναι πάνω στο modem/router (ZTE ZXHN H367N) όλα καλά όταν είναι συνδεδεμένα στην θύρα VOIP1 του modem/router λειτουργούν όλα άψογα και για τις εισερχόμενες και για τις εξερχόμενες κλήσεις.

    Όμως αν συνδέσω πάνω στο VOIP1 καλώδιο (RJ11) προς το Phone του VDSL splitter, ώστε να μπορώ να έχω τηλέφωνα και σε άλλες πρίζες του σπιτιού που δεν είναι στο δωμάτιο με το modem/router αλλά σε άλλα δωμάτια, τότε αν προσπαθήσω να πάρω τηλ. από το κινητό μου προς το σταθερό (ή αν μας πάρουν από άλλο σταθερό), τότε βλέπω ότι πάει να χτυπήσει το τηλέφωνο αλλά μετά από 1 δευτερόλεπτο πέφτει η γραμμή!! Και αυτό συμβαίνει πάντα όσο έχω την επιστροφή συνδεδεμένη, έχω δηλαδή dial tone σε όλα τα τηλέφωνα, λειτουργούν οι εξερχόμενες, αλλά στις εισερχόμενες γίνεται drop τo call μετά από 1 δευτερόλεπτο που πάει να χτυπήσει το τηλ.!! Αν βγάλω την επιστροφή και έχω συνδεδεμένα τηλέφωνα μόνο πάνω στο modem/router απευθείας, τότε λειτουργούν και οι εξερχόμενες αλλά ΚΑΙ οι εισερχόμενες μια χαρά!

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και κυρίως τι φταίει με τις εισερχόμενες, όταν δίνω επιστροφή και γίνονται drop μετά από 1 δευτερόλεπτο.

    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι όταν προσπαθώ να δώσω την τηλεφωνική γραμμή προς το υπόλοιπο σπίτι. Δεν καταλαβαίνω όμως τι φταίει. Δοκίμασα το ίδιο και όταν το modem/router είναι στην "κεντρική" πρίζα (που δεν νομ'ιζω ότι παίζει ρόλο όμως), όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.


    Οποιοσδήποτε έχει κάποια ιδέα είναι πολύ ευπρόσδεκτη.....

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Στην κεντρική πρίζα θα πρέπει να «σπάσεις» την καλωδίωση σε απέξω και σε προς τα μέσα.

    Δηλαδή θα βάλεις μια διπλή πρίζα rj11 που στην μια υποδοχή θα είναι ΜΟΝΟ το καλώδιο που έρχεται από έξω. Στην άλλη υποδοχή θα βάλεις ΟΛΕΣ τις άλλες πρίζες του σπιτιού.

    Την έξοδο (VoIP 1) από το router α την βάλεις στην 2η υποδοχή που έχει όλο το σπίτι. Το router θα το βάλεις κανονικά στην 1η υποδοχή που είναι από έξω.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @kronos911: Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Όμως:
    1) Όσοι φίλοι ρώτησα που είχαν βάλει ήδη VOIP και είναι και λίγο σχετικοί με το "άθλημα", μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχω το modem/router στην κεντρική και ότι απλά επιστρέφω την γραμμή από VOIP1 προς Phone του splitter.

    2) Επειδή δεν έχω το modem/router (και το splitter) στην κεντρική πρίζα του σπιτιού (γιατί είναι σε πολύ άβολη θέση δίπλα στην είσοδο του σπιτιού, χωρίς χώρο ούτε καν για τραπεζάκι ώστε να βάλω πάνω το modem/router να μην το πατήσουμε και το σμπαραλιάσουμε, κτλ., επίσης δεν το θέλει η γυναίκα εκεί πέρα και έχω και γκρίνια κτλ. κτλ., ίσως καταλαβαίνεις τι εννοώ...) αλλά σε μια άλλη πρίζα του σπιτιού που με βολεύει και είναι και δίπλα ο υπολογιστής μου, ξέρεις αν μπορώ να κάνω κάτι στην άλλη πρίζα αυτή ή οτιδήποτε άλλο;;;

    Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @kronos911: Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Όμως:
    1) Όσοι φίλοι ρώτησα που είχαν βάλει ήδη VOIP και είναι και λίγο σχετικοί με το "άθλημα", μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχω το modem/router στην κεντρική και ότι απλά επιστρέφω την γραμμή από VOIP1 προς Phone του splitter.

    2) Επειδή δεν έχω το modem/router (και το splitter) στην κεντρική πρίζα του σπιτιού (γιατί είναι σε πολύ άβολη θέση δίπλα στην είσοδο του σπιτιού, χωρίς χώρο ούτε καν για τραπεζάκι ώστε να βάλω πάνω το modem/router να μην το πατήσουμε και το σμπαραλιάσουμε, κτλ., επίσης δεν το θέλει η γυναίκα εκεί πέρα και έχω και γκρίνια κτλ. κτλ., ίσως καταλαβαίνεις τι εννοώ...) αλλά σε μια άλλη πρίζα του σπιτιού που με βολεύει και είναι και δίπλα ο υπολογιστής μου, ξέρεις αν μπορώ να κάνω κάτι στην άλλη πρίζα αυτή ή οτιδήποτε άλλο;;;

    Ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα, η επιστροφή του σήματος τηλεφωνίας πρέπει να αποφεύγεται. Άσχετα με το τι προτείνει η cosmote ή η vodafone και οι τεχνικοί τους. Ειδικά στη VDSL ασυζητητί.

    Λογικά στις πρίζες υπάρχουν 2+ ζευγάρια τηλεφωνικού καλωδίου. Θα ανοίξεις τι πρίζα όπου έχεις το μόντεμ και θα το τσεκάρεις. Αν ισχύει τότε τα νέα είναι πολύ καλά.

    Θα αγοράσεις μια πρίζα τηλεφώνου διπλή για να τη βάλεις εκεί που έχεις το μόντεμ.

    Στη μία υποδοχή της πρίζας θα συνδέσεις το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ για το μόντεμ. (ΠΟΛΥ σημαντικο: Το καλώδιο αυτό θα καταλήγει οπωσδήποτε στη πρίζα μόντεμ, όλες οι επόμενες πρίζες πρέπει να απομονωθούν).
    Στη δεύτερη υποδοχή της πρίζας θα συνδέσεις το 2 ζεύγος το οποίο θα συνδεθεί στη phone του modem. Μετά θα πας σε όλες τις υπόλοιπες πρίζες και θα αλλάξεις το ζεύγος από το 1ο στο 2ο, που κουβαλάει το σήμα τηλεφωνίας από την phone το μόντεμ.

    - - - Updated - - -

    Μπορείς να τσεκάρεις και τον οδηγό της cyta. Πολύ κατατοπιστικός. Εφόσον οι πρίζες σου είναι παράλληλες ακολουθείς την ενότητα 3.3 στη σελίδα 10.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @stereo: Ωραίος ο οδηγός της Cyta, αλλά έχω την εντύπωση ότι ίσως δεν απευθύνεται σε VOIP αλλά σε απλές (POTS) συνδέσεις περισσότερο, άλλωστε δεν αναφέρεται πουθενά σε VOIP ο οδηγός, οπότε λογικά θα υπάρχουν διαφορές, όπως π.χ. στην εικόνα 5, που στην 2η πρίζα δεν πάει το καλώδιο από το Phone του splitter αλλά από το VOIP1 του modem/router.

    Τελοσπάντων, στην πολύ λογική λύση που μου προτείνεις παραπάνω, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις :

    1) Εφόσον θα έχω τo modem/router ουσιαστικά σε Secondary πρίζα του σπιτιού, o Κατανεμητής στην ουσία θα περνάει πρώτα και από άλλες πρίζες πριν πάει στην Secondary, την διπλή δική μου, ώστε να μοιραστεί όπως μου υπέδειξες μετά από το VOIP1 και το 2ο RJ11 πριζάκι, δεν θα υπάρχει πρόβλημα καταρχήν αν αλλάξω την καλωδίωση και στην 1η (κεντρική) πρίζα;; Επίσης δεν θα υπάρχει ίσως πρόβλημα και σε άλλες πρίζες από τις οποίες πρέπει να περάσουν λογικά τα δεδομένα του κατανεμητή μέχρι να φτάσουν στην Secondary διπλή πρίζα που εγώ θα κάνω τον διαχωρισμό;;; Γιατί στην εικόνα 5 δείχνει σαν ο Κατανεμητής κάπως να πηγαίνει κάπως στην Secondary (διπλή RJ11) πρίζα, αλλά πως;; Με "μαγικό" τρόπο;; Αν ήταν έτσι όπως το δείχνει η Secondary θα ήταν η Master (1η πρίζα) του σπιτιού!! Ελπίζω καταλαβαίνεις και είναι ξεκάθαρη η σκέψη/ανησυχία μου.

    2) Αν κάποια στιγμή αφήσουμε το σπίτι και πάμε σε άλλο (οπότε αυτό θα νοικιαστεί αλλού) και θέλω να γυρίσω την συνδεσμολογία πάλι σε POTS, το μόνο που θα χρειαστεί θα είναι να ανοίξω την διπλή RJ11 πρίζα που είναι δίπλα στο modem/router και να συνδέσω το ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ στην 2η πρίζα (από την διπλή) που λες παραπάνω;;

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostasK75 : 21-01-18 στις 18:34.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @kronos911: Ωραίος ο οδηγός της Cyta, αλλά έχω την εντύπωση ότι ίσως δεν απευθύνεται σε VOIP αλλά σε απλές (POTS) συνδέσεις περισσότερο, άλλωστε δεν αναφέρεται πουθενά σε VOIP ο οδηγός, οπότε λογικά θα υπάρχουν διαφορές, όπως π.χ. στην εικόνα 5, που στην 2η πρίζα δεν πάει το καλώδιο από το Phone του splitter αλλά από το VOIP1 του modem/router.

    Τελοσπάντων, στην πολύ λογική λύση που μου προτείνεις παραπάνω, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις :

    1) Εφόσον θα έχω τo modem/router ουσιαστικά σε Secondary πρίζα του σπιτιού, o Κατανεμητής στην ουσία θα περνάει πρώτα και από άλλες πρίζες πριν πάει στην Secondary, την διπλή δική μου, ώστε να μοιραστεί όπως μου υπέδειξες μετά από το VOIP1 και το 2ο RJ11 πριζάκι, δεν θα υπάρχει πρόβλημα καταρχήν αν αλλάξω την καλωδίωση και στην 1η (κεντρική) πρίζα;; Επίσης δεν θα υπάρχει ίσως πρόβλημα και σε άλλες πρίζες από τις οποίες πρέπει να περάσουν λογικά τα δεδομένα του κατανεμητή μέχρι να φτάσουν στην Secondary διπλή πρίζα που εγώ θα κάνω τον διαχωρισμό;;; Γιατί στην εικόνα 5 δείχνει σαν ο Κατανεμητής κάπως να πηγαίνει κάπως στην Secondary (διπλή RJ11) πρίζα, αλλά πως;; Με "μαγικό" τρόπο;; Αν ήταν έτσι όπως το δείχνει η Secondary θα ήταν η Master (1η πρίζα) του σπιτιού!! Ελπίζω καταλαβαίνεις και είναι ξεκάθαρη η σκέψη/ανησυχία μου.

    2) Αν κάποια στιγμή αφήσουμε το σπίτι και πάμε σε άλλο (οπότε αυτό θα νοικιαστεί αλλού) και θέλω να γυρίσω την συνδεσμολογία πάλι σε POTS, το μόνο που θα χρειαστεί θα είναι να ανοίξω την διπλή RJ11 πρίζα που είναι δίπλα στο modem/router και να συνδέσω το ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ στην 2η πρίζα (από την διπλή) που λες παραπάνω;;

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Καταρχάς δεν είμαι ο @kronos911

    Η cyta δίνει αποκλειστικά voip, οπότε ο οδηγός της είναι για voip. Έχεις δίκιο σε κάποια σχέδια δείχνει splitter, ενώ στην πραγματικότητα το καλώδιο φεύγει πάντα από το phone του μόντεμ.

    1) Πολύ σωστή η παρατήρηση σου, ξέχασα να το αναφέρω. Σε όλες τις πρίζες που προηγούνται της διπλής, θα συνδέσεις το δεύτερο ζεύγος τηλεφωνίας με την πρίζα, ενώ θα ενώσεις εσωτερικά το 1ο ζεύγος (είτε με απλή μάτιση και μονωτική είτε με κάτι τέτοιο) ώστε το σήμα του να φτάσει μέχρι την πρίζα του μόντεμ. Από την διπλή και μετά το 1ο ζεύγος το αφήνεις στον αέρα.

    2) Ακόμα και αν γυρίσεις σε pots (που σε λίγα χρόνια δεν θα υφίσταται πλέον στην Ελλάδα) αυτή είναι η βέλτιστη συνδεσμολογία για όλες τις dsl συνδέσεις. Ειδικά στις vdsl, είναι μονόδρομος. Κουμπώνεις splitter στο 1ο rj11 και συνδέεις μόντεμ. Και επιστρέφεις την τηλεφωνία από το splitter πλέον και όχι από το μόντεμ (όπως κακώς δείχνει η cyta) στο 2ο rj11. Φυσικά όλα τα τηλέφωνα συνδέονται πλέον χωρίς φίλτρο μιας και το σήμα σε όλες τις πρίζες έχει φιλτραριστεί από το splitter και ταξιδεύει πλέον μόνο του στο 2ο ζεύγος.

    Αλλαγές θα χρειαστεί να κάνεις αν θέλεις να βάλεις το μόντεμ σε άλλη πρίζα, όπου θα μεταφέρεις την διπλή εκεί και θα κάνεις τις ανάλογες τροποποιήσεις.

    Να γυρίσεις στην τωρινή συνδεσμολογία δεν υπάρχει λόγος, αλλά και πάλι είναι απλό. Ξεχνάς εντελώς το 2ο ζεύγος και απλά το 1ο πάει από τον κατανεμητή σε όλα τα πριζάκια με τη σειρά.

    - - - Updated - - -

    Και ένα πρόχειρο σκίτσο σε paint
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VOIP-DSL (2 ζεύγη).jpg 
Εμφανίσεις:  129 
Μέγεθος:  37,8 KB 
ID: 190637
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stereo : 21-01-18 στις 19:13.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πάντως τραγικό να χρειάζονται τόσες αλλαγές σε μια καλωδίωση στο σπίτι για VOIP και "σωστό" DSL...............

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πάντως τραγικό να χρειάζονται τόσες αλλαγές σε μια καλωδίωση στο σπίτι για VOIP και "σωστό" DSL...............
    Καθόλου τραγικό δεν είναι! Αυτή ήταν πάντα η σωστή συνδεσμολογία. Ακόμα και πριν το voip. Απλά η τεχνολογία προχωράει και όσο αυξάνονται οι ταχύτητες (VDSL, Vectoring κ.λπ.) τα λάθη δε συγχωρούνται και έχουμε 50άρες που πιάνουν 14mbps, αποσυνδέσεις και άλλα ωραία.

    Να δω τι θα πεις και όταν πεθάνει το DSL ολοκληρωτικά και θα χρειαστεί να περαστεί οπτική ίνα!

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, σύμφωνοι οι διάφορες τεχνολογίες προχωράνε και έτσι πρέπει, αλλά δεν μπορούν να περιμένουν οι πάροχοι και οι τεχνικοί τους να καταφέρνουμε μόνοι μας τις καλωδιώσεις, ιδίως εφόσον δεν έχουμε εμπειρία. Θα έπρεπε με κάθε μεγάλη αλλαγή να έρχεται και κάποιος τεχνικός εξειδικευμένος σε όλες τις σχετικές καλωδιώσεις και να αναλαμβάνει να σου κάνει στο σπίτι τέτοια δουλειά ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς καθόλου και να ψάχνεσαι (εκτός και αν ζητήσεις να μην έρθει γιατί γνωρίζεις, ή γιατί θέλεις να κάνεις μόνος σου την δουλειά στο σπίτι σου).
    Και εμείς που κάτι σκαμπάζουμε, πάλι ψαχνόμαστε, φαντάσου τώρα να αλλάξει σε triple-play VDSL 50 και από POTS σε VOIP κάποιος που δεν έχει ιδέα και απλά έχει το modem του δίπλα στο γραφείο του, όχι στην 1η πρίζα, ένα ασύρματο τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο και έναν συναγερμό, τι θα κάνει;;;; Αν έχει προβλήματα σαν τα δικά μου, τότε θα πελαγώσει και εφόσον δεν υπάρχει κανένας να τον βοηθήσει και δεν ασχολείται και καθόλου με το "άθλημα" για να μπορεί π.χ. να μπει εδώ να ρωτήσει 2 πράγματα, τότε θα ζητήσει απλά να γίνει rollback η αλλαγή και να γυρίσει σε POTS, εγγυημένα!!!!....
    Εδώ, να φανταστείς, το σκέφτομαι και εγώ να γυρίσω σε POTS με τόση δουλειά που χρειάζεται, γιατί σαν οικογενειάρχης δεν έχω πολύ χρόνο να ασχολούμαι, δεν είμαι πιτσιρικάς στο δικό μου σπίτι με άπλετο χρόνο ελεύθερο και για σκότωμα!!.... Άσε που αν με δει και η γυναίκα να ανοίγω πρίζες και να κάνω διάφορα, θα αρχίσει την γκρίνια...


    Βρήκα και ρώτησα και τον ηλεκτρολόγο μας, νέο παιδί, μας έχει φτιάξει πάρα πολλά πράγματα στο σπίτι, τον ρωτάω για VOIP και δεν είχε ιδέα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostasK75 : 21-01-18 στις 23:12.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σύμφωνοι οι διάφορες τεχνολογίες προχωράνε και έτσι πρέπει, αλλά δεν μπορούν να περιμένουν οι πάροχοι και οι τεχνικοί τους να καταφέρνουμε μόνοι μας τις καλωδιώσεις, ιδίως εφόσον δεν έχουμε εμπειρία. Θα έπρεπε με κάθε μεγάλη αλλαγή να έρχεται και κάποιος τεχνικός εξειδικευμένος σε όλες τις σχετικές καλωδιώσεις και να αναλαμβάνει να σου κάνει στο σπίτι τέτοια δουλειά ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς καθόλου και να ψάχνεσαι (εκτός και αν ζητήσεις να μην έρθει γιατί γνωρίζεις, ή γιατί θέλεις να κάνεις μόνος σου την δουλειά στο σπίτι σου).
    Και εμείς που κάτι σκαμπάζουμε, πάλι ψαχνόμαστε, φαντάσου τώρα να αλλάξει σε triple-play VDSL 50 και από POTS σε VOIP κάποιος που δεν έχει ιδέα και απλά έχει το modem του δίπλα στο γραφείο του, όχι στην 1η πρίζα, ένα ασύρματο τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο και έναν συναγερμό, τι θα κάνει;;;; Αν έχει προβλήματα σαν τα δικά μου, τότε θα πελαγώσει και εφόσον δεν υπάρχει κανένας να τον βοηθήσει και δεν ασχολείται και καθόλου με το "άθλημα" για να μπορεί π.χ. να μπει εδώ να ρωτήσει 2 πράγματα, τότε θα ζητήσει απλά να γίνει rollback η αλλαγή και να γυρίσει σε POTS, εγγυημένα!!!!....
    Εδώ, να φανταστείς, το σκέφτομαι και εγώ να γυρίσω σε POTS με τόση δουλειά που χρειάζεται, γιατί σαν οικογενειάρχης δεν έχω πολύ χρόνο να ασχολούμαι, δεν είμαι πιτσιρικάς στο δικό μου σπίτι με άπλετο χρόνο ελεύθερο και για σκότωμα!!.... Άσε που αν με δει και η γυναίκα να ανοίγω πρίζες και να κάνω διάφορα, θα αρχίσει την γκρίνια...


    Βρήκα και ρώτησα και τον ηλεκτρολόγο μας, νέο παιδί, μας έχει φτιάξει πάρα πολλά πράγματα στο σπίτι, τον ρωτάω για VOIP και δεν είχε ιδέα.....
    Δυστυχώς, είναι μεγάλο πρόβλημα που δεν ασχολούνται καθόλου οι τεχνικοί με τη σωστή καλωδίωση, έστω να ενημερώσουν τουλάχιστον για τη σωστή συνδεσμολογία.

    Όπως είπα, η λύση που σου πρότεινα είναι η βέλτιστη ανεξαρτήτως αν έχεις pots η voip. Η λύση με τις παράλληλες πρίζες και τα φίλτρα, που προτείνεται από τους παρόχους για λόγους ευκολίας, λειτουργούσε ΟΚ σε adsl, αλλά σε vdsl δεν είναι σωστή (ο οδηγός της cyta εξηγεί γιατί). Εάν αλλάξεις την καλωδίωση θα δεις ότι θα ανέβει το margin σου και η γραμμή θα έχει λιγότερα λάθη. Είσαι βέβαια τυχερός και κλειδώνεις ήδη 50 γιατί μάλλον είσαι κοντά στο dslam. Αν θες να βάλεις 100άρι όμως σε λίγο καιρό, θα έχεις σίγουρα θέμα.

    Οι ηλεκτρολόγοι δυστυχώς δεν γνωρίζουν και πολλά. Αλλά ακόμα και οι τεχνικοί του ΟΤΕ πολλές φορές δεν έχουν ιδέα.

    - - - Updated - - -

    Ξαναδιάβασα λίγο το πρώτο ποστ και μου ήρθε φλασιά! Φιλτράκι έχεις στην απομακρυσμένη συσκευή; Γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι δεν έχεις

    Για αυτό πέφτει η γραμμή. Αν βάλεις ένα φιλτράκι θα λυθεί το πρόβλημά σου χωρίς να αλλάξεις τίποτα. ΑΛΛΑ, και πάλι συνιστάται να αλλάξεις την καλωδίωση όπως σου έδειξα, χωρίς φίλτρα και splitter, για να έχεις τη μέγιστη απόδοση της γραμμής.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι φίλε μου έχω VDSL φίλτρο στο ασύρματο τηλέφωνο. Όμως στον συναγερμό ο εγκαταστάτης είχε βάλει σίγουρα ADSL φίλτρο όταν είχε γίνει η εγκατάσταση. Σκέφτηκα και εγώ μήπως αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Τον πήρα τηλ. και τον ρώτησα, αλλά απάντησε ότι το ίδιο αφήνει πάντα σε όλες τις εγκαταστάσεις του όταν ο πελάτης του αλλάζει από ADSL σε VDSL, έχω τις αμφιβολίες μου για αυτό πάντως να πω την αλήθεια!.....

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ευθύνη το κάθε παρόχου είναι να έρχεται η όποια υπηρεσία (ρεύμα, τηλεφωνία, νερό, φυσικό αέριο κλπ) στην είσοδο της όποιας οικοδομής. Η εσωτερική εγκατάσταση είναι δικό μας θέμα και δεν τους αφορά.

    Πόσες συνολικές συσκευές (μαζί με τον συναγερμό) έχεις παράλληλα πάνω στην γραμμή; Φυσικά όλες πρέπει να έχουν φίλτρο πριν από αυτές.
    Δοκίμασε αποσυνδέοντας όλες και αφήνοντας στην γραμμή μία (μόνη της) κάθε φορά, να δεις αν και πότε παρουσιάζεται το πρόβλημα.
    Κατόπιν (αν δεν σου εμφανισθεί), ξεκίνα βάζοντας πρώτα μία συσκευή και μετά πρόσθεσε άλλη μία κ.ο.κ.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε μου έχω VDSL φίλτρο στο ασύρματο τηλέφωνο. Όμως στον συναγερμό ο εγκαταστάτης είχε βάλει σίγουρα ADSL φίλτρο όταν είχε γίνει η εγκατάσταση. Σκέφτηκα και εγώ μήπως αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Τον πήρα τηλ. και τον ρώτησα, αλλά απάντησε ότι το ίδιο αφήνει πάντα σε όλες τις εγκαταστάσεις του όταν ο πελάτης του αλλάζει από ADSL σε VDSL, έχω τις αμφιβολίες μου για αυτό πάντως να πω την αλήθεια!.....
    Δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα το φίλτρο επειδή είναι adsl. Μπορεί όμως κάποιο φίλτρο ή το splitter να έχουν χαλάσει. Θα κάνεις αυτό που είπε ο jkoukos. Αποσύνδεσε όλα τηλέφωνα και σύνδεσε απλά την επιστροφή και δες αν στο κάνει. Επίσης, κάτι ακόμα, όταν πέφτει η κλήση χάνεις και το συγχρονισμό στο μόντεμ;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-19, 14:27
  2. Cosmote VDSL 50 - Πρόβλημα με 4Κ streaming
    Από Yannos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 10:34
  3. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 14:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας