Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αργα ρε αλλα οχι, all in one δεν αγοραζουν πολλοι. και οχι δεν εχει σημασια απο που παιρνει ρευμα. οταν λεμε απευθειας πανω στην πριζα ενοουμε την τηλεφωνικη
    Εγώ κατάλαβα τι εννοούμε.Οι υποδείξεις όμως για σωστή εγκατάσταση,συνιστούν η τροφοδοσία του ρούτερ να είναι μόνη της πάνω στον τοίχο και όχι σε πολύμπριζο για παράδειγμα.Στην ουσία έτσι όπως το έχω,το ρούτερ τραβάει ρεύμα από ατομικό "πολύμπριζο" που είναι το ίδιο το tp-link powerline.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν εχει σημασια εφοσον δουλευει. εχουν μικρες απαιτησεις σε ρευμα και οι πιο πολλοι σε πολυπριζα τα χουμε.

    εκανα edit και το προηγουμενο μηνυμα με καποια πραγματα να εχεις υποψη σου αν πας σε αγορα.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω κάποια στιγμή από μεγάλο κατάστημα όταν έφερνε το asus ac68u με άτοκες και σε προσφορά,γιατί είχα διαβάσει αρκετούς με 50/5 να βλέπουν διαφορά.Ε μετά ήρθε η δυνατότητα για το 100άρι και έμαθα ότι πάω αναγκαστικά σε VOIP.Με λίγα λόγια,καλά που δεν είχα αγοράσει το Asus,γιατί τώρα θα την πάταγα.Το θέμα είναι ότι μάλλον για μένα 200άρι δε θα υπάρξει γιατί φαίνεται να κλειδώνει μέγιστο η γραμμή 140/50,επομένως το 200/20 θα σήμαινε ότι πλήρωνα 10€ παραπάνω κατ'ελάχιστον για μερική αύξηση στο downstream και μόνο 10 πλήρη στο upstream.Δε το βλέπω πιθανό να πάω σε κάτι πέραν του 100/10,όχι ότι δε θα το έκανα αν μπορούσα,αλλά βλέπω ότι με περιορίζουν οι συνθήκες.Δε ξέρω αν άλλαζα την κάθετη αν θα έπιανα κάτι παραπάνω στο attainable.Πάντως με τα μηχανάκια οι τεχνικοί,μου έδιναν τις μετρήσεις attainable που δίνει πάνω-κάτω το ρούτερ.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    καθε αλλο. τα στατιστικα ειναι πολυ καλα. το 100αρι δινεται μεσω 17α. και πιανεις περιπου το μεγιστο που μπορει να δωσει.
    το 200αρι δινεται μεσω 35b, δηλ διαφορετικο προφιλ, που δινει διαφορετικα στατιστικα και αλλες ταχυτητες.
    προφανως ομως αν ενα μοντεμ δεν υποστηριζει 35b δεν προκειται να πιασει 200αρι.
    και οπως σου ειπα οταν, και ισως μεσα στην επομενη 2ετια ερθουν και μεγαλυτερες ταχυτητες, τοτε πιθανον να εχουμε παλι αλλαγες,
    και γιαυτο ο περισσοτερος κοσμος κραταει το modem του παροχου (με η χωρις ξεχωριστο router, αναλογα με τις αναγκες)
    ηδη αρκετος κοσμος εμιεινε με αχρηστα vdsl modem που δεν υποστηριζουν vectoring.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτό πάφφυ δε το γνώριζα,ότι δηλαδή ενδέχεται να έχω και μεγαλύτερο attainable λόγω του προφίλ που ορίζουν από τον πάροχο.Επομένως με αυτή σου την απάντηση κλείδωσα και γω την απόφαση να περιμένω μέχρι να μου δίνουν 200άρι ή και κάτι καλύτερο.Δε θα αγοράσω για την ώρα ρούτερ,θα διατηρήσω ζωντανό το νήμα πάντως,και για μεταφορά του πως συμπεριφέρεται το παρόν Technicolor.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο,οι τεχνικοί της ιντρακόμ πχ. με τα μηχανάκια που μετράνε πρίζα-κατανεμητή,δε μπορούν να δουν εικονικά ενδεχόμενη ταχύτητα με άλλο προφίλ;Μάλλον πρέπει το προφίλ να αλλάξει από το διαχειριστή των καλωδίων,στην περίπτωσή μου του ΟΤΕ.Ή το προφίλ είναι ξεκάθαρα αυτού που σου πουλάει την υπηρεσία,έστω και πάνω στα καλώδια των οτετζήδων;

  6. #21
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    σε καμπινα οτε, ο οτε θα ενεργοποιησει το 200αρι σαν ταχυτητα ανεξαρτητως παροχου. το τι δυνατοτητες και που μπορουν να συγρονισουν τα analyzer των τεχνικων δεν το γνωριζω.

    παντως στο 17α που εισαι τωρα δεν παει παραπανω, ακομα και πανω στο καφαο να εισαι.
    λογικα παντως αν μελλοντικα σε ενδιαφερει το 200αρι γιατι ακομα δεν ξερουμε τι γινεται, λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι εισαι πολυ κοντα στην καμπινα

  7. #22
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Να ενημερώσω ότι δεν παρουσίαστηκε ως τα τώρα πάλι πρόβλημα με το τεκνικόλορ.Τις 2 φορές που είχε παρουσιαστεί είχα πειράξει τις επιλογές σχετικά με το διαμοιρασμό του εκτυπωτή.Τώρα πείραξα πάλι τα πάντα πλην των σχετικών με τον εκτυπωτή.Ίσως ακούγεται χαζό,αλλά ενδέχεται κάπως να επηρεάζεται όλη η συμπεριφορά του ρούτερ από το παραπάνω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αξίζει η αναβάθμιση από sata SSD σε m.2 για χρήση σε Autodesk-Adobe software;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 11:50
  2. Αξίζει η αναβάθμιση από 4gb ram σε 8gb ram;
    Από Nikos108 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 19:15
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 21:23
  4. αξιζει η αναβαθμιση?
    Από ks1981 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 10:08
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας