Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 167
  1. #31
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Δεν το έπιασα, είναι αληθινή πληροφορία η κατά προσέγγιση?
    Ο φίλος λέει ότι του δείχνει από που έρχεται η κλήση οχι το πως ονομάζουμε το κάθε account η το profile που επιλέξαμε (αν επιλέξαμε) κατά το σεταρισμα που αν καταλαβαίνω αυτό εννοείς jkoukos

    Και ποιος είναι ο παροχέας? Ας μας απαντήσει ο φίλος.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η συσκευή έχει δυνατότητα ρύθμισης έως 6 VoIP συνδέσεων σε διάφορους παρόχους (π.χ. Cosmote, Modulus, Yuboto, Asterisk PBX κλπ).
    Μέσω wizzard μπορείς να επιλέξεις ανά χώρα τον πάροχο που έχει η λίστα, οπότε περνά αυτόματα τα απαιτούμενα στοιχεία για την ρύθμιση της σύνδεσης σε αυτόν (εκτός username/password) ή αν δεν υπάρχει ο πάροχος να κάνεις τις ρυθμίσεις χειροκίνητα. Οπότε η ένδειξη είναι απλά το όνομα που έχει δοθεί αυτόματα ή το έχεις ορίσει εσύ.
    Η ίδια ακριβώς λειτουργία υπάρχει και σε εφαρμογές VoIP (π.χ. Zoiper) που λειτουργούν σε υπολογιστές ή κινητές συσκευές.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι όπως τα λέει ο φίλος jkoukos. Σε κάθε VoIP σύνδεση που ρυθμίζεις δίνεις και ένα όνομα. Έτσι όταν για παράδειγμα με καλεί κάποιος με το νούμερο που έχω στην yuboto, είναι φυσικό η συσκευή να γνωρίζει από πού έρχεται η κλήση και έτσι να μου βγάζει μαζί με το νούμερο που με καλεί και το όνομα της yuboto.

    Οπότε πρέπει να ξεχάσω την αναμονή κλήσης, όταν έχω ενεργή κλήση. Οπότε υπάρχει τρόπος να δηλώσω στην συσκευή να βγεί εκτός η αναμονή κλήσης και να βγάζει στον άλλον τον ήχο της κατειλημμένης γραμμής;

    Δυστυχώς όμως τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ ένα ακόμα περίεργο σύμπτωμα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν είναι πρόβλημα της βάσης ή του ακουστικού. Ενώ το ακουστικό είναι στην βάση φόρτισης και μου δείχνει στον screensaver μόνιμα την ώρα, κάποιες στιγμές εμφανίζει την κανονική οθόνη με την ένδειξη χωρίς βάση και φυσικά δείχνει ανύπαρκτο σήμα. Συνήθως ξαναβρίσκει την βάση μετά από 15 με 30 δευτερόλεπτα και με την ένδειξη του σήματος να είναι στο φουλ. Για λίγη ώρα που συνδέθηκα στην βάση της μητέρας μου που έχει το ίδιο τηλέφωνο και η βάση του είναι δίπλα στην δική μου, δεν είδα να το κάνει αλλά μπορεί να έτυχε και να ήθελε να το παρατηρήσω για περισσότερο χρόνο.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εχω πάρα πολλά dect της εταιρίας το γνωρίζω αυτο. είναι δυνατόν να αναφερόμαστε σε αυτό το πράγμα, το τι όνομα δώσαμε στο κάθε account η με τι προφίλ το φτιάξαμε? Νόμιζα ότι είναι μορφή αναγνώρισης για να το πω απλά.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε Κώστα, γιατί μπερδεύεσαι και σε απασχολεί αυτό. Μια αναφορά έκανε ότι σε μια συγκεκριμένη σύνδεση δεν του κρατά τις αναπάντητες κλήσεις, παρόλο που όταν έχει εισερχόμενη σε αυτή την σύνδεση οι πληροφορίες του αριθμού και το όνομα που έχει της αποδοθεί εμφανίζονται κανονικά.

    @alefgr, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για την αναμονή κλήσης. Μια χαρά πρέπει να δουλεύει εκτός αν έχεις και με αυτήν θέμα. Δες στην σελίδα 31 πως λειτουργεί.
    Όταν έχεις ενεργή κλήση και σου έρθει άλλη, ακούς κανονικά τον ήχο της αναμονής και ταυτόχρονα έχεις σχετική ένδειξη στην οθόνη. Τώρα έχεις την επιλογή είτε να μην την αποδεχθείς (οπότε ο καλών θα ακούσει ήχο κατάληψης), είτε να την αποδεχθείς (οπότε έχεις δυνατότητα μεταφοράς σε άλλη συσκευή ή να μιλήσεις με αυτήν ή 3μερή επικοινωνία), είτε τέλος να μην κάνεις τίποτα (οπότε ο καλών θα συνεχίσει να έχει ήχο κλήσης).

    Όσον αφορά το θέμα με την σύνδεση στη βάση, δοκίμασε αρχικά να απενεργοποιήσεις οποιαδήποτε επιλογή ECO/ECO+ και να δεις πως ανταποκρίνεται. Είχα παλαιότερα σε ένα Gigaset θέμα με το ECO και πλέον σε όλες τις συσκευές το έχω ανενεργό. Στο δικό σου βλέπω στο εγχειρίδιο (σελ. 59) είναι λίγο διαφορετική η λειτουργία κι αν κατάλαβα σωστά πρέπει να είναι αυτό που σου εμφανίζει.

  6. #36
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά με την αναμονή κλήσης όπως ανέφερα ήδη, είπα ότι δεν μου λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Δηλαδή ενώ μιλάω στο ακουστικό, ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο ότι έχω δεύτερη κλήση, ενώ ταυτόχρονα στην οθόνη μου βγάζει μήνυμα ότι με καλεί ο τάδε αριθμός. Αν πατήσω το δεξί πλήκτρο που είναι η απόρριψη της κλήσης, τότε απορρίπτει την νέα κλήση χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν πατήσω όμως το αριστερό πλήκτρο που είναι η αποδοχή της νέας κλήσης, τότε δεν ακούω τον παραμικρό ήχο στο ακουστικό, σύν το γεγονός ότι μετά δεν μπορώ με τίποτε να ξαναεπιστρέψω στην πρώτη κλήση. Ότι και να κάνω θα μου κλίσει και την πρώτη γραμμή. Ίσως να υπάρχει ασυμβατότητα με τους voip servers που συνδέομαι που δεν κρατάνε σε αναμονή την κλήση. Το ίδιο ακριβώς όμως πρόβλημα είχα και με το παλιό Gigaset, αλλά επειδή εκείνο είχε flash πλήκτρο, δεν έκατσα να ασχοληθώ γιατί δεν δουλεύει η αναμονή κλήσης με τον τρόπο που περιγράφει το manual.

    Τώρα σχετικά με το πρόβλημα στο ότι χάνει το ακουστικό την βάση του ενώ η απόσταση μεταξύ τους είναι μόνο ένας όροφος, ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα στις ρυθμίσεις ήταν να βγάλω εκτός το ECO Mode, οπότε δεν είναι από αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα. Μια άλλη σκέψη για να αποκλείσω την περίπτωση ότι κάνει restarts η βάση, είναι να κάνω προς αυτή συνεχόμενα pings για να δω την στιγμή που μου βγάλει μήνυμα το ακουστικό πιά θα είναι η συμπεριφορά των pings. Και το επόμενο βήμα θα είναι να την βάλω δίπλα στο ακουστικό.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H αναμονή κλήσης είναι ενεργοποιημένη στη βάση (σελ. 31);
    Πατώντας Accept, εμφανίζεται ο αριθμός της 2ης κλήσης στην οθόνη και μπορείς να την επιλέξεις (σελ. 33).

  8. #38
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι ενεργοποιημένες οι κλήσεις από όλα τα δίκτυα να πηγαίνουν σε όλα τα συνδεδεμένα ακουστικά. Σίγουρα δεν φταίει αυτό, γιατί ακούω και τον ειδικό ήχο όταν έχω δεύτερη κλήση και μου βγάζει το σχετικό μήνυμα στην οθόνη. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πατήσω αποδοχή της κλήσης δεν ακούω τίποτα. Απόλυτη ησυχία…

    Τελικά το πρόβλημα με το χάσιμο της βάσης από το ακουστικό, είναι μάλλον λόγω restart της βάσης. Πέτυχα εχθές την περίπτωση του να έχω το σχετικό μήνυμα στην οθόνη του ακουστικού, ενώ για όσο χρονικό διάστημα το ακουστικό δεν είχε σήμα, η βάση δεν απαντούσε στα pings. Οπότε τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

  9. #39
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελείως συμπωματικά και με την βοήθεια ενός φίλου, ανακαλύψαμε ένα bug που μάλλον έχουν όλα τα τελευταία μοντέλα της Gigaset. Τουλάχιστον τα μοντέλα S850 και A540. Ποιο είναι το πρόβλημα;

    Όταν λαμβάνεις κλήσεις από VoIP providers, η αναμονή κλήσης δουλεύει μια χαρά. Όταν όμως σε έχει πάρει κάποιος από VoIP και σε καλέσει κάποιος από την σταθερή γραμμή (οι δοκιμές μας έγιναν από ΟΤΕ), τότε δεν έχεις καμία ένδειξη (είτε ακουστική είτε οπτική στην οθόνη) ότι κάποιος σε καλεί. Την μόνη ένδειξη που σου δίνει το ακουστικό μετά από λίγο, είναι το αναβόσβημα του button message. Φυσικά σε αυτόν που καλεί δεν δίνει σήμα κατειλημμένο, αλλά δείχνει να καλεί και να μην το σηκώνει ο άλλος. Όταν μετά πατήσεις να δεις τα μηνύματα, σου δείχνει ότι είχες αναπάντητη κλήση μαζί με την αναγνώριση του καλούντος.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν έχω πάρει από σταθερό και με καλέσει κάποιος ή από σταθερό ή από VoIP. Δείχνει να έχει η συσκευή δύο διαφορετικά κυκλώματα που έχουν πρόβλημα συνεργασίας όταν το ένα είναι ενεργό.

    Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

  10. #40
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την ίδια ερώτηση με τον topic starter, πια συσκευή μπορείτε να προτείνετε τελικά; ποιον κατασκευαστή; κοίταξα την Gigaset και λίγο μπερδεύτηκα με τα μοντέλα, η σελίδα της Γερμανίας έχει μερικά άλλα μοντέλα, στην international άλλα, στην σελίδα της Αγγλίας άλλα, πια είναι τα παλιά και πια καινούρια δεν κατάλαβα...

    Τώρα συγκεκριμένα κοιτάω τα A540 IP, C530 IP, C430A GO, όλα σχεδόν στην ίδια τιμή, τουλάχιστον έτσι τα βρήκα εγώ, τα δυο τελευταία στην Γερμανία τα βρίσκω με περίπου 50-55€. Το A540 IP κάπως πιο απλό φαίνεται, μονόχρωμη οθόνη, γιατί άραγε κοστίζει όσο και τα άλλα παραπάνω δυο τηλεφώνα;...

    Πριν είχα το Fritz Box 7390 με Fritz Fon MT-F, το οποίο χάλασε, αναγκαστικά πούλησα και το Fritz Fon...

  11. #41
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Ξαναλέω αγοράστε ακουστικό με ΑΑ μπαταρίες και όχι με ΑΑΑ.

  12. #42
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ήταν το πρόβλημά μου ότι το S850 δεν παίρνει AA αλλά AAA μπαταρίες, θα ήταν το μικρότερο πρόβλημα που θα αντιμετώπιζα...

    Πάντως μια σύσταση προς τον φίλο είναι πριν αποφασίσει για gigaset να ρίξει μια ματιά και στις άλλες μάρκες.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    ποιό είναι το πρόβλημα?

  14. #44
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ'οτι βλέπω, δεν υπάρχει τίποτα καλό... γενικά είναι λίγα τα μοντέλα, πχ η Panasonic μόνο μια συσκευή έχει όλο και όλο, μοντέλο του 2015... Tα περισσότερα τηλεφώνα έχουν κάτι μικρές οθόνες με ανάλυση 128 x 160 και 65k χρώματα που δεν ξέρης τι είναι καλύτερα, να πάρεις μια τέτοια η μονόχρωμη. Η Panasonic που κοστίζει γύρο στα 100€, το ιστορικό κλήσεων που έχει είναι 20 εισερχόμενες και 20 εξερχόμενες και δεν έχει για αναπάντητες!!!... Στα Gigaset τα οποία και αυτά πανό κάτω τόσο κοστίζουν, σχεδόν τα ίδια πράγματα, 20/20/20 έχουν, λες και τόση πολύ μνήμη πιάνουν η κλήσης...

    Η κατασκευαστές στης VoIP συσκευές σαν να έχουν κολλήσει κάπου ακόμα στο 2005.

    Ήδη μετάνιωσα που πούλησα το Fritz Fon MT-F, τουλάχιστον είχε διπλάσια ανάλυση και 256k χρώματα και λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Έπρεπε να το κρατήσω, ενώ το χαλασμένο Fritz Box 7390 να το αντικαταστήσω με κάνα άλλο μεταχειρισμένο Fritz Box που έχει DECT ίσα ίσα να δουλεύει η τηλεφωνία, τουλάχιστον το Fritz κρατούσε 400 κλήσης στο ιστορικό, αυτό ήταν βολικό, μερικές φορές έψαχνα κλήσης που είχα μήνες πριν.

    Μάλλον η λύση είναι ότι νάνε IP τηλέφωνο + raspbx.

  15. #45
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Yealink έχει δοκιμάσει κανείς; Αυτό φαίνεται καλό

Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Πρόταση για (οικονομικό) πληκτρολόγιο
    Από leasedline στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 17:17
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 19:58
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας