Σελ. 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 167
  1. #121
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χαρακτήρες ελληνικούς λέτε ρε παιδιά.. ας μείνουμε στην ουσία για αυτο που λεω να έχουμε στο νου μας γιατί το πράγμα αρχίζει και αλλάζει..

    και εγω πολλα gigaset ειχα και εχω και τον ήπια!
    Αν δεν έχει tls αρχίζει να είναι άχρηστο το πράγμα όπως γίνονται οι πάροχοι internet..
    Ανα πασα ώρα και στιγμή ο πάροχος επειδή άλλαξες για κάποιο λόγο modem η πήρες καλύτερη προσφορά και άλλαξες πάροχο η σε γύρισε σε voip... κάθεσε και κοιτας το τηλέφωνο γιατί ειναι άχρηστο.
    Εκτός αν τρέχεις με πατέντες, εναλλακτικούς server και πόρτες, pbxes free account και τρεχα πάτα apply οταν πέφτει, αλλάζεις firmware σε modem και τρεχα να δουλεύει και το voip του παρόχου, αγοράζεις μόνο σου modem κλπ
    Κοιτάμε σε κάτι που να έχει tls για να δουλεύει ΚΑΙ αύριο, να μας δίνει την δυνατότητα για λιγότερα προβλήματα μιας και αυτο δεν αρκεί πάντα και δεν το υποστηρίζουν και όλοι.

    Αν θέλουμε να συνεχίσουμε με gigaset κοιτάμε μονο τα και καλά επαγγελματικα.. πχ το pro
    Απο εμένα τρώει Χ αυτη η εταιρεία γιατί τόσα χρόνια tls και srtp δεν έχει φέρει με κάποιο update στα μοντέλα που κυκλοφόρησε αλλα οι άκυροι εξακολουθούν να βγάζουν συνεχώς καινούργια χωρίς να τα εχουν.
    Σε email μου λένε να παω σε επαγγελματικό αν θέλω srtp και μου απαντάνε οτι έχουν tls όλα.
    Τους λεω δεν το βλέπω και απαντούν να κάνω προσθήκη πιστοποιητικών.
    Δεν το βλέπω μετα την προσθήκη τους εξηγώ και ρωτάω ξανά "υποστηρίζετε tls for sip" ?
    Απαντούν.. το ερωτημα σας πέρασε σε ανώτερο level και θα σας απαντήσει κάποιος από το "ανώτερο support".
    Είναι Άχρηστοι, τόσα email (που ξεκίνησε απο παράπονο προς αυτους και απάντησαν οτι υποστηρίζουν..) και ακόμα άκρη δεν βγάλαμε.

    Μόνο για λόγους συμβατότητας με τα ακουστικά που ήδη έχουμε (και για τα ελληνικά αν και θα εχουν και οι αλλοι..) προτείνω να κοιταμε τα gigaset pro και ακόμα καλύτερα κάποιος που έχει κάνα ακουστικό gigaset και βάση voip άλλης εταιρίας να τα κανει pair και να μας πει ασυμβατότητες.
    Φαντάζομαι το eco mode θα ειναι μια απ'αυτές.
    Προτείνω να τους διώχνουμε σιγα σιγα τους "φίλους μας" σκατα αναβαθμίσεις έχουν δώσει τόσο καιρο.
    Κάτι που ειχα πει ξανά στο παρελθόν οπως είπατε και εσείς οχι ακουστικά με ααα μπαταρίες.

    - - - Updated - - -

    edit
    αν κάποιος εχει κάνει η εχει πετύχει αξιόλογο συγκριτικό με ολα τα voip dect ας το ποστάρει.
    Να θυμίσω ότι εχει κυκλοφορήσει και κατι σαν το 3102 με ενσωματωμένο dect...

    - - - Updated - - -


    Έτσι οπως το λες για τις μπαταρίες και οι 3 μέρες ειναι πολλές... γιατι την τρίτη μερα πας βα μιλήσεις και σβήνει η το βράδυ μες στην νύχτα αρχίζει να "νιαουρίζει"

    Το πρωτόκολλο που λες νομίζω εχει περισσότερη σημασία οταν κάνεις register σε κινητό για λόγους data και περισσότερο μπαταρίας.
    Εχει τόση σημασια στο σπιτι?
    Η λύση στο πρόβλημά σου είναι η χρήση ρούτερ του εμπορίου, είτε μόνο του, είτε σε συνεργασία με το ρούτερ του παρόχου. Το ενδεδειγμένο πρωτόκολλο για voip είναι το UDP και μόνο αυτό. Ναι, αν δεν έχεις jitter και άψογη γραμμή θα δουλέψει και TCP. Αν όμως έχει φουλ κίνηση η γραμμή τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Και φυσικά με τα ρουτερ παρόχων γίνεται το έλα να δεις, ping spikes στο θεό, qos φυσικά ανύπαρκτο.

  2. #122
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Kαι γω δε καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις με το UDP.

    Καταλαβαίνω ότι κάποια router κρατανε τη 5060 για τη πάρτη τους, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου, οι περισσότεροι providers δίνουν εναλλακτική και αν έχεις κέντρο βάζεις ότι θες.

    Τι ακριβώς δε σου δουλεύει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris333 : 19-09-19 στις 16:34.

  3. #123
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    sip alg, dns τα απλα γνωστα προβλήματα και πολλα αλλά.
    Εχω αρκετές γραμμές και voip συσκευες σε διάφορες μάρκες.
    Σε κάποιες γραμμές δεν δουλεύει τίποτα.
    Πρέπει... οπως είπα παραπάνω να Αγοράζεις η αλλάζεις firmware σε modem,
    Και όπως είπα και παραπάνω παρακαλα να δουλεψει η με το modem που θα αγοράσεις η με το router (αν μπαινει bridge του παρόχου το voip του καθε παρόχου.
    Αρα κόπος και χρήματα και ελαφρώς αναμφίβολα αποτελέσματα.
    Η αλλιώς σε περίπτωση παρόχου όπως omni απλά το γυρνάς σε tls. Καλύτερα απο την εναλλακτική.
    Κλικ και τέλος.
    Γι'αυτό επειδή ολα αυτά ακόμα και το να πάρεις μοντεμ δικό σου και να ψάχνεις πως θα παίξει το voip του παρόχου δεν είναι οτι καλύτερο, λεω και με tls για λιγότερα αν όχι καθόλου προβλήματα.

    Το να βγει ο επόμενος και να πει οτι έχει πολλές γραμμές και συσκευές χωρίς κανένα πρόβλημα δεν του εξασφαλίζει ότι δεν θα έχει στο μέλλον... όπως έτυχε μετά από χρόνια και σε εμένα.
    Σε 2 μάλιστα vdsl.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι γω δε καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις με το UDP.

    Καταλαβαίνω ότι κάποια router κρατανε τη 5060 για τη πάρτη τους, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου, οι περισσότεροιoroviders δίνουν εναλλακτική και αν έχεις κέντρο βάζεις ότι θες.

    Τι ακριβώς δε σου δουλεύει?
    ο συνδυασμός των εναλλακτικών λύσεων (3102 και gigaset) περιορίζεται τρομερά αν δεν υπαρχει και ανεξάρτητο tls για κάθε πάροχο οταν έχεις πάνω απο εναν πάροχο και οταν ο δεύτερος η ο τρίτος στην εναλλακτικη λύση που προτείνει παιζει επάνω σε κάποιο πρωτόκολλο.
    Πχ στο 3102 η εναλλακτική του βασικού παρόχου έρχεται σε αντίθεση με τα gateway.
    Στα gigaset ... πάλι άλλο πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 19-09-19 στις 16:49.

  4. #124
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αυτήν την συσκευή την έχει δοκιμάσει κανείς;
    https://www.skroutz.gr/s/9735949/Pan...KX-TGP600.html

    Είδα Ελληνική διαφήμιση της Panasonic.
    Πόσες γραμμές υποστηρίζει;

  5. #125
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath

  6. #126
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ.
    https://m.facebook.com/panasonic.gr/...=3&_rdc=1&_rdr

    Θα ψάξω να δω τι συμβατά ακουστικά σηκώνει αλλά να είναι πλήρη λειτοργικά

  7. #127
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    https://m.facebook.com/panasonic.gr/...=3&_rdc=1&_rdr

    Θα ψάξω να δω τι συμβατά ακουστικά σηκώνει αλλά να είναι πλήρη λειτοργικά
    Δες και εδώ λίγο.
    https://www.psn-web.net/cs-im/Global...Comparison.pdf

    Δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτά αλλά τα udp φαίνονται πανάκριβα.

  8. #128
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    (Είχα λάθος καταλάβει οτι οι 2 wind vdsl που ειχα και έχω το πρόβλημα ηταν voip.
    Τελικά η κατοσταρα ειναι pstn!)

    Στο θέμα των dect να ρωτήσω τι παραπάνω προσφέρουν τα Panasonic το οποίο χωρίς καν να μπω να κοιτάξω φαντάζομαι θα ειναι πανάκριβα σε σχέση με grandstream, yealink, alcatel ?

    Οπως ρωτάει ενας τι μοναδικό προσφέρει η κάθε μάρκα?

    (παλιά συζήτηση αλλά ίσως αξίζει να την διαβάσετε..
    https://www.reddit.com/r/VOIP/commen..._yealink_w56p/ πχ λεει για χαμηλή εμβέλεια κάποιων grandstream το οποίο δεν τσέκαρα αν το
    λεει πάνω απο ενα άτομο..
    Βέβαια η grandstream νομίζω έχει και long range ip βάση στα ίδια χρηματα οπότε ίσως απλά αγοράζεις την long range αν.το πρόβλημα συνεχίζεται..
    Το ερώτημα όμως είναι αν αυτή η βάση προσφέρει μειωμένη εμβέλεια αν δεν χρειάζεται μεγάλη κάλυψη και μηχανισμούς όπως τα gigaset οπως "μηδενική ακτινοβολία" αν είναι να το χρησιμοποιήσεις σε ενα μικρό σπίτι για κάποιο διάστημα..

  9. #129
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Οι συσκευές panasonic γενικότερα έχουν καλύτρη αίσθηση πλήκτρων.
    Κατά την άποψη μου επίσης καλύτερο και καθαρότερο ήχο (μεγάφωνο) σε σχέση με τα gigaset.

  10. #130
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εγώ πάντως θα παω σε yealink η grandstream. Εκτός αν παίξει κατι (λογικά δύσχρηστο) με android που ισως δώσει δυνατότητα με app για να μπλοκάρει ενοχλητικούς πέρα από τους λίγους που προσφέρουν τα Panasonic (που εχω) και ισως και τα υπόλοιπα που συζητάμε.
    Σίγουρα κάτι με tls,srtp,opus οπως εχει αναφερθεί και γιατί οχι poe αλλά και το βολικοτατο open vpn.
    Χωρίς router κλπ αν βρεθείς σε πολύ σκούρα φάση όπως και βρεθήκαμε και (ακολουθούν αρκετοι..) στέλνεις μόνο το τηλέφωνο στον vpn server κλπ.

    Αρα μάλλον για yealink αν και θα ήθελα να τιμήσω τα grandstream μιας και το app που έχει είναι οτι καλύτερο και σταθεροτερο με πολλές δωρεάν δυνατότητες μακράν μπροστά απο zoiper csip ενσωματωμένους client κλπ.
    Αυτό που δεν κοίταξα προσεκτικά και κάποιες στιγμές θα μας λείψει αν δεν υπάρχει είναι το bluetooth κάποιων gigaset.

    Ξέρει κάποιος αν τα yealink η τα grandstream έχουν bluetooth?

  11. #131
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θα παω σε yealink η grandstream. Εκτός αν παίξει κατι (λογικά δύσχρηστο) με android που ισως δώσει δυνατότητα με app για να μπλοκάρει ενοχλητικούς πέρα από τους λίγους που προσφέρουν τα Panasonic (που εχω) και ισως και τα υπόλοιπα που συζητάμε.
    Σίγουρα κάτι με opus οπως εχει αναφερθεί και γιατί οχι poe αλλά και το βολικοτατο open vpn.
    Χωρίς router κλπ αν βρεθείς σε πολύ σκούρα φάση όπως και βρεθήκαμε και (ακολουθούν αρκετοι..) στέλνεις μόνο το τηλέφωνο στον vpn server κλπ.
    tls δεν το συζητάμε.
    Αρα μάλλον για yealink αν και θα ήθελα να τιμήσω τα grandstream μιας και το app που έχει είναι οτι καλύτερο και σταθεροτερο με πολλές δωρεάν δυνατότητες μακράν μπροστά απο zoiper csip ενσωματωμένους client κλπ.
    Αυτό που δεν κοίταξα προσεκτικά και κάποιες στιγμές θα μας λείψει αν δεν υπάρχει είναι το bluetooth κάποιων gigaset.

    Ξέρει κάποιος αν τα yealink η τα grandstream έχουν bluetooth?
    Ανάλογα την συσκευή, σε αρκετές της Grandstream έχει

  12. #132
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    στα φτηνά έχει?

  13. #133
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ΟΟΠς γράψε λάθος, δεν πρόσεξα το dect

  14. #134
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    πάντως παιδιά τώρα που το ξανασκέφτομαι το open vpn ειδικά αν είναι να το βάλεις σε σπίτι τρίτου η κάποιου που δεν θες να τον φορτώσεις ddwrt mikrotik κλπ η δεν θες να δώσεις θύρα lan με πρόσβαση σε κάποιο πληρωτέο vpn η δικο σου και όλα αυτά εύκολα είναι πολυ καλό.

    Εξασφαλίζεις οτι πάντα θα δουλεύει το voip χωρίς να χρειαστεί πατέντες η ξεκλείδωμα (dns, sip alg κλπ) το ρουτερ αυτού η του "γείτονα".

    Συν η ασφάλεια της συνομιλίας αν δεν βγαίνει μέσω δικού του ίντερνετ..

    Υπο την προϋπόθεση οτι εχεις βέβαια open vpn sever..

    Άσε που λογικά θα μπαίνεις και θα ρυθμίζεις αν χρειαστει κάτι στο dect απομακρυσμένα.
    Πολυ Καλή φάση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΟΠς γράψε λάθος, δεν πρόσεξα το dect
    Θα το ψάξω αλλα μας πει κάποιος που τα έχει τι παίζει με το bluetooth..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 26-09-19 στις 15:42.

  15. #135
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Κάποια μοντέλα της panasonic έχω δει να έχουν. Είναι κάπως αλμυρούτσικα βέβαια.

Σελ. 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Πρόταση για (οικονομικό) πληκτρολόγιο
    Από leasedline στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 17:17
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 19:58
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας