Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθώ να κάνω φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 Pro σε υπολογιστή που έχει την μητρική KN9(NF-MCP55 series). Επιλέγω από το bios το dvd-rom σαν πρώτη συσκευή και εισάγω το δισκάκι των Windows 7. Ξεκινάει η εγκατάσταση κανονικά αλλά όταν φτάνει στο σημείο που επιλέγεις σε ποιό δίσκο θέλεις να εγκατασταθεί το λειτουργικό τότε μου πετάει μήνυμα ότι δεν βρίσκει κανέναν δίσκο και ότι πρέπει να εισάγω κάποιο δισκάκι ή άλλο μέσο (πχ στικάκι) που να περιέχει τους drivers. Υποθέτω ότι θέλει κάποιον sata ή ide driver για τους δίσκους. Το δισκάκι των Windows 7 είναι αυθεντικό και το έχω σε έκδοση 32 και 64 bit (έχω δοκιμάσει και τις 2 αρχιτεκτονικές).

    Τι βήματα έκανα: Η μητρική έχει το nForce 570 Ultra AMD chipset και βάση αυτού πήγα στην συγκεκριμένη σελίδα και κατέβασα τον driver επιλέγοντας Legacy --> nForce 5 series --> nFoce 570 Ultra AMD. Από το λειτουργικό σύστημα κατέβασα για Windows 7 64 bit, Vista 64 bit και XP, δηλαδή 2 διαφορετικούς drivers για το κάθε λειτουργικό ξεχωριστά (για 7 και Vista είναι ο ίδιος driver). Αποσυμπίεσα το αρχεία και τα πέρασα σε ένα στικάκι. Ξεκινάω πάλι την εγκατάσταση τοποθετώντας αυτή τη φορά και το στικάκι στον υπολογιστή. Όταν φτάνω στο σημείο που επιλέγω τον σκληρό που θα γίνει η εγκατάσταση, από το μενού πηγαίνω στους φακέλους που είναι οι drivers αλλά πάλι δεν βρίσκει τίποτα. Βρίσκει μόνο τους drivers για τα XP αλλά λέει ότι δεν είναι συμβατοί και δεν προχωράει η εγκατάσταση. Στον φάκελο με τους drivers για τα Windows 7 δεν βρίσκει τίποτα παρότι οι φάκελοι έχουν όλα τα απαραίτητα αρχεία (*.inf, *.dll, *sys κλπ). Επίσης να σημειώσω ότι έψαξα το bios και δεν βλέπω πουθενά κάποια επιλογή για να γυρίσω τον σκληρό σε ide mode ή να απενεργοποιήσω το AHCI (αν φυσικά υποστηρίζει AHCI αυτή η μητρική).

    Έχει κάποιος κάποια σκέψη για το τι μπορώ να κάνω και να με κατατοπίσει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 27-01-18 στις 14:46.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Καλημέρα,η δικη μου εμπειρία με την συγκεκριμένη δεν ηταν καλη...αλλαξα πυκνωτες,αλλαξα τροφοδοτικο...αλλαξα δισκο 3 φορες τουλαχιστον για κανενα λογο δεν ηθελε να βαλει τα 7...ενω τα ειχε πριν 2 χρονια...εβαλα μετα lxde linux και τελικα την παρατησα και στραφηκα σε αλλη για να κανω τη δουλεια μου...
    συγνωμη που δεν βοηθησα....
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,η δικη μου εμπειρία με την συγκεκριμένη δεν ηταν καλη...αλλαξα πυκνωτες,αλλαξα τροφοδοτικο...αλλαξα δισκο 3 φορες τουλαχιστον για κανενα λογο δεν ηθελε να βαλει τα 7...ενω τα ειχε πριν 2 χρονια...εβαλα μετα lxde linux και τελικα την παρατησα και στραφηκα σε αλλη για να κανω τη δουλεια μου...
    συγνωμη που δεν βοηθησα....
    Το περίεργο είναι ότι ο υπολογιστής τώρα έχει πάλι τα Windows 7 πάνω του, δεν ξέρω πως τα είχαν εγκαταστήσει. Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη του υπολογιστή και του είπα να ψάξει μήπως έχει χωμένο πουθενά κάνα δισκάκι με drivers μπας και γίνει καμιά δουλειά με αυτό, και περιμένω τώρα. Πάντως σε παρόμοιες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει, με άλλα μοντέλα μητρικών, υπάρχει επιλογή στο bios για να γυρίσεις τον σκληρό σε ide mode καθώς και να απενεργοποιήσεις το AHCI, και μετά η εγκατάσταση προχωράει χωρίς πρόβλημα και χωρίς να χρειάζεσαι άμεσα τους drivers. Εγκαθιστάς τους drivers στο τέλος που θα έχεις τελειώσει με τα Windows και τα ενεργοποιείς πάλι. Αυτή η μητρική δεν έχει καμία τέτοια επιλογή, ότι νάναι δηλαδή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 27-01-18 στις 15:11.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Η διαρομη που επιλέγεις στο στικακι ειναι "χ:\15.58-nforce-winvista-win7-64bit-international-whql\IDE\Win764\sata_ide" ?
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Aκριβως αυτο...δεν εχει καμια επιλογη αλλα σε εμενα δεν εμπαιναν κιολας απο ενα σημειο και μετα..μονο linux
    και μετα τιποτα...πολυς χρονος χαμενος
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαρομη που επιλέγεις στο στικακι ειναι "χ:\15.58-nforce-winvista-win7-64bit-international-whql\IDE\Win764\sata_ide" ?
    Ναι, αυτό δοκίμασα και δεν βρίσκει τίποτα. Επίσης δοκίμασα και τους άλλους φακέλους, τους ξεσκόνισα όλους, και πάλι δεν βρίσκει τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκριβως αυτο...δεν εχει καμια επιλογη αλλα σε εμενα δεν εμπαιναν κιολας απο ενα σημειο και μετα..μονο linux
    και μετα τιποτα...πολυς χρονος χαμενος
    Το σκέφτηκα για linux αλλά δουλεύουν κάποιες εφαρμογές που υπάρχουν σε Windows και επειδή τα άτομα που το χρησιμοποιούν είναι και τεχνολογικά αναλφάβητα, δυσκολεύονται να μάθουν κάτι καινούριο για να τους πρότεινα αντίστοιχες εφαρμογές σε linux.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Παιζει να υπάρχει καποια αναβαθμιση bios?Ποιο φοραει τωρα?
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιζει να υπάρχει καποια αναβαθμιση bios?Ποιο φοραει τωρα?
    Δεν το έχω ψάξει, αλλά τα Windows που έχει τώρα μέσα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα (για αυτό και θέλω να κάνω φορμάτ), κολλάνε τα πάντα, και δεν θέλω να ξεκινήσω την αναβάθμιση και να μου κολλήσει στην μέση και να μπρικάρει η μητρική.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Έχω μια μητρική με nforce 4. Η διαδικασία είναι αντίστοιχη και όντως το να βρεις τον σωστό driver είναι μπελάς. Δοκίμασε και αυτόν για το sataraid.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με το network Ethernet driver στα Windows 8.1
    Από chris1975 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 19:42
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 11:14
  3. Ζητώ φτηνή FM2+ μητρική.
    Από adtakhs στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-17, 13:27
  4. Δίσκος WD 6ΤΒ golden series,τάφτυσε.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-17, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας