Συγνώμη για το μέγεθος του post αλλά προσπαθώ να θέσω το θέμα/πρόβλημα όσο πιο αναλυτικά γίνεται

Νομίζω ότι μετά από καιρό απουσίας από το φόρουμ μπορώ να ζητήσω τη βοήθειά σας.
Πρόκειται να ενεργοποιήσω (γιατί ακόμα δεν έχει γίνει) στα Ηλίσια το VFS με συσκευή Huawei.

Λόγω του ότι στο χώρο που θα γίνει η ενεργοποίηση ΔΕΝ υπάρχει καθόλου σήμα κινητής και η επικοινωνία θα είναι αδύνατη με το τεχνικό τμήμα, είπα να κάνω την αρχική σύνδεση σε ένα άλλο χώρο που έχει και εδώ Cyta σύνδεση.
Έως τώρα έχω δοκιμάσει 5 μόντεμ με διάφορες παραμετροποιήσεις αλλά καμία πρόοδο.

Παρατήρηση για βοήθεια εκ των προτέρων (1): Kαι στις 5 δοκιμές Το VFS παίρνει μόνιμα την ip 172.16.1.1 και όσα rtfd και να έκανα ΔΕΝ αλλάζει αυτή η ip.

Απόπειρα 1: -ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-
Μόντεμ Pirelli μαύρο (Cyta).
Στο VFS αναβοσβήνει άσπρο το Power, τα 2 επόμενα led είναι σβηστά και το 4o είναι σταθερό πορτοκαλί
Από Cyta μου είπαν ότι δεν λειτουργεί καλά αυτό το μόντεμ με το VFS και έτσι δεν συνέχισα τις δοκιμές καθώς δεν θα είναι εδώ ο χώρος που θα γίνει η σύνδεση

Δοκιμή 2: -ΗΛΙΣΙΑ-
Μόντεμ ZTE 267 (Cyta).
Δεν έχει αλλάξει τίποτα από τις ενδείξεις και σε αυτό το μόντεμ η Cyta επιβεβαιώνει ορθή λειτουργία.

Δοκιμή 3: -ΗΛΙΣΙΑ-
Μόντεμ ZTE 267 (Cyta).
Όπως και πριν, αλλά τώρα πρόσεξα ότι στα Lan Devices δείχνει και μία συσκευή που ενώ ο DHCP του μόντεμ δίνει 192.168.1.ΧΧΧ pool, η συσκευή έχει 172.16.1.1.
Είπα να δοκιμάσω να αλλάξω το pool και το dhcp και την Ip του ρούτερ (172.168.1.254) όπως και έκανα αλλά δεν άλλαξε τίποτα στα led

Επειδή στους χώρους 2 και 3 ΔΕΝ κατοικώ μόνιμα επέστρεψα στον αρχικό χώρο αλλά με άλλο μόντεμ αυτή τη φορά
Δοκιμή 4: -ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-
Μόντεμ ASUS DSL-G31 (αγορασμένο χωρίς χρησιδανεισμό)
Με default pool και IP του μόντεμ αλλά και έπειτα με παραμετροποίηση έχουν αλλάξει τα led
Power Αναβοσβήνει άσπρο, και τα επόμενα 3 είναι σταθερά πορτοκαλί.
Αυτό δυστυχώς παραμένει αρκετή ώρα (ίσως και 35' με 50') αλλά μετά επανέρχεται στην κατάσταση των 3 προηγουμένων δοκιμών

Σε επικοινωνία με τη Vodafone 1st level μου είπαν ότι χρειάζεται να ανοίξω κάποιες πόρτες (50, 500, 4500) τις οποίες τις έκανα αφού σύμφωνα με τη παρατήρηση (1) άλλαξα το pool και την ip του ASUS CPE με κάτι της μορφής 172.16.1.254 αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι.
Από online port checker δεν δείχνει τις πόρτες ανοιχτές.

Απόπειρα 5: -ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-
Μόντεμ Pirelli μαύρο (Cyta).
Εκ νέου στο pirelli αυτό αλλά με αλλαγή στο pool και άνοιγμα ports αλλά πλέον τα leds "επανήλθαν" στη κατάσταση που είχα στις πρώτες 3 δοκιμές
Από online port checker δεν δείχνει τις πόρτες ανοιχτές (timeout) που δείχνει ότι μάλλον δεν γίνεται επικοινωνία με την internal συσκευή.

Να προσθέσω ότι και στις 5 δοκιμές στα cpe έχει γίνει απενεργοποίηση firewall, ενεργοποίηση DMZ και ότι άλλο έκρινα ότι μπορει να βοηθήσει.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Αύριο περιμένω επικοινωνία από το 2nd level της vodafone αλλά ήδη έχω χάσει 3 μέρες με ένα θέμα που απορώ πως ενεργοποιείται "αυτόματα" υπό κανονικές συνθήκες.