Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: AVΑST SAFEZONE

  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Γεια σας!

    Είναι πραγματικά ασφαλής ο browser της AVAST που έρχεται μαζί με το πρόγραμμα antivirus; Ειδικότερα αναφέρομαι στην "τραπεζική λειτουργία": εικονίδιο πιστωτικής κάρτας που ενεργοποιεί νέο παράθυρο ασφαλείας. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για άλλον browser; CHROME. FIREFOX π.χ.

    Ευχαριστώ!
    If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απλά παρέχει μια ακόμα προστασία, το τρέχει σε δικιά του εικονική μηχανή, θεωρητικά δεν μπορεί κάποιο άλλο πρόγραμμα να αποκτήσει πρόσβαση σε ότι πληκτρολογήσεις εκεί, αλλά τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές, παραπάνω ασφάλεια δίνει η χρήση sms για τις συναλλαγές απο την τράπεζα (που και αυτό δεν είναι 100% ασφαλές)

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Σίγουρα 100% προστασία δεν υπάρχει! Κάθε φορά απενεργοποιώ το ασύρματο wifi από τον router, ελπίζοντας ότι αυτό παρέχει ΚΑΠΟΙΑ επιπλέον ασφάλεια. Διάβασα ότι το safe zone της avast στηρίζεται στο chromium, πάνω στο οποίο είναι "στημένο" και το chrome. Εναλλακτικά χρήστες προτείνουν τη χρήση MBAE, που δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς (από πρόχειρη αναζήτηση). Γενικά δεν αποφεύγουμε τις online συναλλαγές, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα app των κινητών. Το λέω βέβαια χωρίς καμία τεκμηρίωση, δεν το έχω ψάξει.
    If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pafrag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα 100% προστασία δεν υπάρχει! Κάθε φορά απενεργοποιώ το ασύρματο wifi από τον router, ελπίζοντας ότι αυτό παρέχει ΚΑΠΟΙΑ επιπλέον ασφάλεια. Διάβασα ότι το safe zone της avast στηρίζεται στο chromium, πάνω στο οποίο είναι "στημένο" και το chrome. Εναλλακτικά χρήστες προτείνουν τη χρήση MBAE, που δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς (από πρόχειρη αναζήτηση). Γενικά δεν αποφεύγουμε τις online συναλλαγές, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα app των κινητών. Το λέω βέβαια χωρίς καμία τεκμηρίωση, δεν το έχω ψάξει.
    Το παν πιστεύω είναι να καταφέρουμε να έχουμε μια καλή ισορροπία ασφάλειας και ευκολίας χρήσης.
    τα app των κινητών παρέχουν την ίδια ασφάλεια που θα έχεις και με την χρήση του browser σε εναν υπολογιστή

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Απλά με το κινητό με αγχώνει το ζήτημα της ασύρματης μετάδοσης και το ότι δεν μπορώ να βάλω κάποια ασφάλεια πάνω στο app. Θα μου πεις "που πας με τα δωρεάν antivirus" αν θες σοβαρή ασφάλεια. Προσωπικά (όσο άθλιο και αν ακούγεται) δεν ξέρω καν την ουσιαστική διαφορά στο να πάρω ένα πληρωμένο antivirus. Θεωρώ ότι έχει τέτοιες ρυθμίσεις, που φοβάμαι ότι θα αυτοαποκλειστιστώ (καταβάζω κανά ταινιάκι). Είχα εμπειρία πολλά χρόνια πριν (βάλε 7ετία) και είχα την εντύπωση ότι έπρεπε να ξέρω προγραμματισμό για να αποφασίσω τι προστασία θέλω. Πολύ παραμετροποίηση! (Νορτον και πιο πριν τον McAfee). Απλά αναρωτιέμαι αν έχει δοκιμάσει κανείς να "ασφαλιστεί" για τις τραπεζικές και γενικά online συναλλαγές πιο εξειδικευμένα με τα δωρεάν εργαλεία που παρέχονται και ίσως αγνοώ.
    If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας