Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα. Παν-άσχετος εντελώς με μια απλή ερωτησούλα και μάλιστα υποθετική. Έχω στο σπίτι VDSL και ένα Cosmote Speed Entry 2i και θέλω να κάνω το τοπικό μου δίκτυο gigabit με τα κατάλληλα καλώδια κλπ (cat6/cat7). Απ'οσο γνωρίζω η μία λύση είναι αγοράζοντας ένα switch gigabit (αφου το speed entry δεν έχει θύρες gigabit) κουμπώνοντάς το πάνω στο ήδη υπάρχον modem/router κι έπειτα όποια συσκευή θέλω πάνω στο switch. Και η δεύτερη λύση να αγοράσω ένα modem router με θύρες gigabit κι έτσι να κουμπώσω απευθείας οτιδήποτε θέλω πάνω στο modem router χωρις την βοηθεια του switch.

    Βεβαίως στην μία περίπτωση θα πληρώσω 15 ευρώ για switch, βλέπε για παράδειγμα TP-LINK TL-SG1005D v6, ενώ στην άλλη περίπτωση θα δώσω 60 ευρώ για τον ίδιο ακριβώς σκοπό, βλέπε ΤP-LINK Archer VR200 v1. Και εδώ έρχεται η ερώτηση. Αγοράζοντας το συγκεκριμένο modem router αντί απλώς ενός gigabit switch, κερδίζω κάτι πέρα από καλύτερο wifi, dual band κλπ σε σχέση με το modem router του ΟΤΕ που έχω τώρα? Θέλω να πω πέρα από το ασύρματο, στο ενσύρματο δίκτυο μπορεί να μου δώσει κάτι παραπάνω ή καμία σχέση?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα σου δώσει Gigabit ταχύτητα στο τοπικό δίκτυο(επικοινωνία μεταξύ των συσκευών).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Τωρα ή εγω γραφω κατι λαθος και σε μπερδεψα, ή εσυ λες κατι σωστο που δεν το καταλαβαινω. Ξαναλέω λοιπόν. Ο σκοπός μου είναι το gigabit δίκτυο και έχω 2 επιλογές για να το πετύχω. Η πρώτη είναι να αγοράσω κάποιο switch gigabit και να το συνδέσω με το Speed Entry 2i που έχω ήδη. Η δεύτερη επιλογή είναι η αγορά ενός modem router με gigabit θύρες, άρα δεν θα χρειαστώ καθόλου το switch. Και ρωτάω εγώ τώρα, σε σχέση με το Speed Entry 2i που έχω τώρα, αξίζει τον κόπο να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για αγορά ενός ΤP-LINK Archer VR200 v1 ή το μοναδικό κέρδος που θα έχω θα είναι το "καλύτερο" wifi (ac, dual band, εμβέλεια κλπ)? Στο ενσύρματο δίκτυο θα μου δώσει κάτι παραπάνω από το modem/router που ήδη έχω? Διότι αν το κέρδος είναι μόνο στο wifi (κάτι το οποίο δεν με καίει ιδιαίτερα), ας πάρω απλώς ένα switch gigabit να κάνω την δουλειά μου μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το gigabit δίκτυο. Sorry αν γράφω κάτι λάθος, απλώς είπαμε.... Άσχετος με το άθλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannos : 01-02-18 στις 01:46.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Να πάρεις ένα gigabit switch.

    Στο κάτω-κάτω είναι μια επένδυση που δεν παλιώνει και θα σε υπηρετήσει για πολλά χρόνια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Οκ guys. Ευχαριστω πολυ. Θα προχωρησω προς αγορα switch gigabit και βλεπουμε μελλοντικα αν χρειαστει να αλλαξω και το modem router του παροχου.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα ή εγω γραφω κατι λαθος και σε μπερδεψα, ή εσυ λες κατι σωστο που δεν το καταλαβαινω. Ξαναλέω λοιπόν. Ο σκοπός μου είναι το gigabit δίκτυο και έχω 2 επιλογές για να το πετύχω. Η πρώτη είναι να αγοράσω κάποιο switch gigabit και να το συνδέσω με το Speed Entry 2i που έχω ήδη. Η δεύτερη επιλογή είναι η αγορά ενός modem router με gigabit θύρες, άρα δεν θα χρειαστώ καθόλου το switch. Και ρωτάω εγώ τώρα, σε σχέση με το Speed Entry 2i που έχω τώρα, αξίζει τον κόπο να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για αγορά ενός ΤP-LINK Archer VR200 v1 ή το μοναδικό κέρδος που θα έχω θα είναι το "καλύτερο" wifi (ac, dual band, εμβέλεια κλπ)? Στο ενσύρματο δίκτυο θα μου δώσει κάτι παραπάνω από το modem/router που ήδη έχω? Διότι αν το κέρδος είναι μόνο στο wifi (κάτι το οποίο δεν με καίει ιδιαίτερα), ας πάρω απλώς ένα switch gigabit να κάνω την δουλειά μου μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το gigabit δίκτυο. Sorry αν γράφω κάτι λάθος, απλώς είπαμε.... Άσχετος με το άθλημα.
    To Speedport έχει θύρες LAN 10/100 Mbps
    LAN1– LAN4
    Θύρα RJ-45, 10/100 Mbps auto MDI/MDIX, για τη σύνδεση με ένα PC ή με άλλη συσκευή δικτύου.

    To TP-LINK έχει θύρες LAN 10/100/1000Mbps
    Ethernet Ports: 3 10/100/1000Mbps RJ45 LAN Ports, 1 10/100/1000Mbps RJ45

    Οι συσκευές λοιπόν που θα συνδέσεις στο TP-LINK θα επικοινωνούν μεταξύ τους με Gigabit ταχύτητα ενώ με το Speedport με Fast Ethernet, δεν είναι λοιπόν το κέρδος μόνο στο WI-FI αλλά και στην μεγαλύτερη ταχύτητα στο τοπικό επίπεδο, ότι ακριβώς θα κάνει και το gigabit switch, άλλωστε τα routers είναι συγχρόνως και switch.
    Θα σου δώσει Gigabit ταχύτητα στο τοπικό δίκτυο(επικοινωνία μεταξύ των συσκευών).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Γεια χαρα και παλι. Αλλη μια ισως "χαζη" ερωτησουλα αλλα θελω τη γνωμη σας.

    Αγορασα τελικα ενα gigabit switch (TP-LINK TL-SG1005D v6) και το κουμπωσα πανω στο Cosmote Speed Entry 2i. Η συνδεσμολογια που φανταζομαι την εκανα σωστα, ειναι πως το καλωδιο dsl φευγει απο τη μπριζα, παει σε ενα φιλτρο που χωριζει σε modem και τηλεφωνο, επειτα το καλωδιο dsl παει στη θυρα DSL του modem router. Κι απο'κει και περα συνδεσα το modem router με το switch στη θυρα LAN1 του modem και αντιστοιχα στην πρωτη θυρα του switch. Τελος, σε μια αλλη θυρα του switch κουμπωνω ενα powerline gigabit (TP-LINK TL-PA7020PKIT v2). Τωρα σε αλλο powerline (στο ιδιο δωματιο) εχω το δευτερο powerline gigabit και συνδεδεμενες συσκευες πανω του (smart tv & παιχνιδομηχανη).

    Παρολα αυτα τα αποτελεσματα των μετρησεων που κανω (εστω και μεσω των powerlines) ειναι τα ιδια ακριβως με πριν που δεν ειχα το gigabit switch αλλα σκετο το modem router, ουτε και τα powerlines gigabit αλλα κατωτερα, ουτε καλωδια cat7 αλλα cat5e. Ειναι νορμαλ ολο αυτο? Δεν θα επρεπε φυσιολογικα να παρω λιγη περισσοτερη ταχυτητα ή λεω μπαρουφες? Κλειδωνω κοντα στα 30mbps. Υπαρχει κατι στο μενου του Cosmote Speed Entry 2i, που μπορω να καταλαβω αν λειτουργει σωστα το switch ή απλως δεν μπορει να μου δωσει περισσοτερα η γραμμη μου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannos : 03-02-18 στις 22:26.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Τις μετρησεις πως τις κανεις?
    Η smart tv (δεν αναφερεις ποια), λιγο δυσκολο να εχει gigabit θυρα. Και η κονσολα ποια ειναι? Δεν ειναι σιγουρο οτι εχει και αυτη gigabit θυρα. Οποτε και που εβαλες gigabit powerline, στα 100 θα παιζει. Επισης, αλλο η ταχυτητα που κλειδωνεις στο ιντερνετ, και αλλο η ταχυτητα που επικοινωνουν μεταξυ τους οι συσκευες στο τοπικο δικτυο.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Η τηλεοραση οντως δεν εχει θυρα gigabit. Οσο για την κονσολα εχω ενα nintendo switch και το συνδεσα με αυτο μεσω ενος powerline gigabit που εγραψα παραπανω. Οι μετρησεις γινονται παραδειγματος χαρη μεσα απο τις ρυθμισεις του nintendo που μου δειχνει τι ταχυτητα πιανω. Προφανως και στο μυαλο μου τα εχω αρκετα μπερδεμενα γι'αυτο ζητω κατανοηση. Μιας και παιζω online games, στριμαρω 4Κ ταινιες απο netflix & kodi (οχι τοπικα), υπεθεσα πως βαζοντας ενα gigabit switch και powerlines gigabit και καλυτερα καλωδια, ισως δωσω ενα μικρο "boost" στη γραμμη μου που λεμε. Προφανως δεν λειτουργει ετσι ακριβως το συστημα. Παντως με vdsl 50 δεν θα επρεπε να φτανω σε κατι παραπανω απο 30mbps?

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Ανεξαρτητα απο τις "μετρησεις". Παρατηρεις καπου καποιο "προβλημα"?

  11. #11
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Τα θεματακια που κυριως εχω ειναι πως πρωτον στο kodi δυσκολευομαι πολλες φορες να δω 4Κ ταινιες μιας και κολλαει αρκετα. Και οσο για το netflix βλεπω πως οποια 4K ταινια και να βαλω να παιξει, κλειδωνει συνηθως γυρω στα 15mbps και σταματαει εκει, χωρις να ξερω αν φταιει η γραμμη μου ή ειναι θεμα του ιδιου του netflix. By the way, υπαρχει τροπος να καταλαβω εαν το switch που συνδεσα δουλευει νορμαλ? Για παραδειγμα οπως ειπα και νωριτερα μεσα απο τις ρυθμισεις του router?

  12. #12
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα και παλι. Αλλη μια ισως "χαζη" ερωτησουλα αλλα θελω τη γνωμη σας.

    Αγορασα τελικα ενα gigabit switch (TP-LINK TL-SG1005D v6) και το κουμπωσα πανω στο Cosmote Speed Entry 2i. Η συνδεσμολογια που φανταζομαι την εκανα σωστα, ειναι πως το καλωδιο dsl φευγει απο τη μπριζα, παει σε ενα φιλτρο που χωριζει σε modem και τηλεφωνο, επειτα το καλωδιο dsl παει στη θυρα DSL του modem router. Κι απο'κει και περα συνδεσα το modem router με το switch στη θυρα LAN1 του modem και αντιστοιχα στην πρωτη θυρα του switch. Τελος, σε μια αλλη θυρα του switch κουμπωνω ενα powerline gigabit (TP-LINK TL-PA7020PKIT v2). Τωρα σε αλλο powerline (στο ιδιο δωματιο) εχω το δευτερο powerline gigabit και συνδεδεμενες συσκευες πανω του (smart tv & παιχνιδομηχανη).

    Παρολα αυτα τα αποτελεσματα των μετρησεων που κανω (εστω και μεσω των powerlines) ειναι τα ιδια ακριβως με πριν που δεν ειχα το gigabit switch αλλα σκετο το modem router, ουτε και τα powerlines gigabit αλλα κατωτερα, ουτε καλωδια cat7 αλλα cat5e. Ειναι νορμαλ ολο αυτο? Δεν θα επρεπε φυσιολογικα να παρω λιγη περισσοτερη ταχυτητα ή λεω μπαρουφες? Κλειδωνω κοντα στα 30mbps. Υπαρχει κατι στο μενου του Cosmote Speed Entry 2i, που μπορω να καταλαβω αν λειτουργει σωστα το switch ή απλως δεν μπορει να μου δωσει περισσοτερα η γραμμη μου?
    Δεν ξερω πως εκανες τις μετρησεις σου. Εβαλε ο αδερφος μου τα ιδια powerlines και πιασαμε max 200Mbps στη μεταφορα αρχειων απο gigabit δικτυο

    Απο το kodi πώς βλεπεις 4Κ?
    Δικτυακα, απο internet?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #13
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω πως εκανες τις μετρησεις σου. Εβαλε ο αδερφος μου τα ιδια powerlines και πιασαμε max 200Mbps στη μεταφορα αρχειων απο gigabit δικτυο

    Απο το kodi πώς βλεπεις 4Κ?
    Δικτυακα, απο internet?
    Η μονη μετρηση που μπορω να κανω ειναι ειτε απο τις ρυθμισεις του nintendo, ειτε απο το μενου του netflix που μου δινει την δυνατοτητα να μετρησω την ταχυτητα μου... Και στις δυο περιπτωσεις μου βγαζει 30mbps αν και οταν ξεκιναει μια ταινια 4Κ για εναν περιεργο λογο θα κλειδωσει μαξιμουμ στα 15mbps! Οσο για το kodi, ναι μεσω ιντερνετ βλεπω ταινιες. Οχι τοπικο δικτυο.

    Και επειδη εχω γραψει πολλες φορες πως ειμαι πανασχετος, προφανως πιστευα πως βαζοντας switch gigabit και powerlines gigabit θα δωσει η γραμμη μου γενικοτερα περισσοτερη ταχυτητα στο ιντερνετ. Αλλα μαλλον η φαση δεν λειτουργει ετσι, παρα μονο τοπικα στην μεταφορα αρχειων, κοινη χρηση κλπ, εφοσων εχω κανει gigabit το τοπικο μου δικτυο χωρις να εχει ομως καμια επιδραση στην ταχυτητα του ιντερνετ. Καλα τα λεω ή οχι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannos : 04-02-18 στις 04:00.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Άλλαξες και τα powerlines μαζί με το switch; Αν κατάλαβα καλά και τα παλιά και τα καινούργια κλειδώνουν στα 30 ή αυτή είναι η ταχύτητα που σου βγάζει το netflix app.

    Πάντως αν δεν κάνεις δοκιμές στο lan, πχ με μεταφορά αρχείου, δεν πρόκειται να βγάλεις συμπέρασμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Συγγνώμη φίλε μου, έχεις powerlines, κι έχεις κι απαιτήσεις για σοβαρό throughput κι από πάνω;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 23:46
  2. [Other] Αγορά modem/router ή σκέτο router/wifi (ή κάτι άλλο;)
    Από Puran στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 14:46
  3. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  4. switcher ή modem/router;
    Από doki στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 22:39
  5. [Other] Αγορά νέου router ή modem-router
    Από john87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 20:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας