Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 67
  1. #31
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οπότε αυτός που προτιμά το ebay και του αρέσει το protection που του δίνει θα παραμείνει στο ebay, στην ουσία αυτό είναι που έχει σημασία, το πως σου συμπεριφέρονται όταν υπάρξει θέμα.

    Στην ουσία δηλαδή κάποιος που λέει πως τους αρέσουν οι αγορές απο το ebay γιατί έχει την προστασία του paypal το έχει δεί λάθος, η προστασία είναι από το ebay και μια χαρά βολεύει και το paypal να νομίζει o χρήστης πως η προστασία είναι του paypal.

    +1000, συμφωνώ απολύτως, και μάλιστα έμαθα με τον δύσκολο τρόπο, είμαι δηλαδή παθών.

    Συγκεκριμένα, βρίσκω πριν κανένα χρόνο ένα προϊόν που με ενδιαφέρει στο ebay στα 270 ευρώ περίπου, κομπλέ με μεταφορικά. Μετά από ψάξιμο, ανακαλύπτω ότι το ίδιο ακριβώς προϊόν ο κατασκευαστής το πουλούσε στο δικό του ανεξάρτητο site στα 200 ευρώ περίπου και ότι δεχόταν πληρωμή μέσω paypal. Θεωρώντας λανθασμένα όλα αυτά τα χρόνια που ψωνίζω από το ebay, ότι η προστασία προέρχεται από το paypal και όχι από το ebay, και σαν κλασικός Έλληνας που είμαι, σκέφτηκα: κορόιδο είμαι, γιατί να πληρώσω τα 70 παραπάνω ευρώ στο ebay; Πάω λοιπόν και αγοράζω το προϊόν απευθείας από τον κατασκευαστή και πληρώνω μέσω paypal.

    Το προϊόν έρχεται και είναι ελαττωματικό, ανοίγω case στο paypal, αποδεικνύω πέραν κάθε αμφιβολίας με φωτογραφίες αλλά και βίντεο ότι το προϊόν είναι μη λειτουργικό, και το αποτέλεσμα με άφησε απλά άφωνο!

    Το paypal αποφάσισε ότι για να πάρω refund θα έπρεπε να επιστρέψω με δικά μου έξοδα το προϊόν στον πωλητή, οπότε στην ουσία πήρε ξεκάθαρα το μέρος του πωλητή, αφού μιλάμε για προϊόν με πολύ μεγάλο όγκο, και άρα θα έπρεπε να πληρώσω κάπου στα 100 έως 150 ευρώ μεταφορικά για να πάρω πίσω τα 200 ευρώ που είχα δώσει! Μιλάμε για την απόλυτη γελοιότητα, και έχασα από τότε πάσα ιδέα για το paypal. Φυσικά, ούτε για αστείο δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αν είχα αγοράσει από το ebay...

  2. #32
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δεν ειναι ακριβως ετσι, και το PayPal εχει protection.
    Σου ετυχε αυτο ΟΚ, αλλα εγω εχω κανει πολλες αγορες μεσω PayPal απευθειας και οταν υπηρχε προβλημα αντιμετωπιστηκε.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000, συμφωνώ απολύτως, και μάλιστα έμαθα με τον δύσκολο τρόπο, είμαι δηλαδή παθών.

    Συγκεκριμένα, βρίσκω πριν κανένα χρόνο ένα προϊόν που με ενδιαφέρει στο ebay στα 270 ευρώ περίπου, κομπλέ με μεταφορικά. Μετά από ψάξιμο, ανακαλύπτω ότι το ίδιο ακριβώς προϊόν ο κατασκευαστής το πουλούσε στο δικό του ανεξάρτητο site στα 200 ευρώ περίπου και ότι δεχόταν πληρωμή μέσω paypal. Θεωρώντας λανθασμένα όλα αυτά τα χρόνια που ψωνίζω από το ebay, ότι η προστασία προέρχεται από το paypal και όχι από το ebay, και σαν κλασικός Έλληνας που είμαι, σκέφτηκα: κορόιδο είμαι, γιατί να πληρώσω τα 70 παραπάνω ευρώ στο ebay; Πάω λοιπόν και αγοράζω το προϊόν απευθείας από τον κατασκευαστή και πληρώνω μέσω paypal.

    Το προϊόν έρχεται και είναι ελαττωματικό, ανοίγω case στο paypal, αποδεικνύω πέραν κάθε αμφιβολίας με φωτογραφίες αλλά και βίντεο ότι το προϊόν είναι μη λειτουργικό, και το αποτέλεσμα με άφησε απλά άφωνο!

    Το paypal αποφάσισε ότι για να πάρω refund θα έπρεπε να επιστρέψω με δικά μου έξοδα το προϊόν στον πωλητή, οπότε στην ουσία πήρε ξεκάθαρα το μέρος του πωλητή, αφού μιλάμε για προϊόν με πολύ μεγάλο όγκο, και άρα θα έπρεπε να πληρώσω κάπου στα 100 έως 150 ευρώ μεταφορικά για να πάρω πίσω τα 200 ευρώ που είχα δώσει! Μιλάμε για την απόλυτη γελοιότητα, και έχασα από τότε πάσα ιδέα για το paypal. Φυσικά, ούτε για αστείο δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αν είχα αγοράσει από το ebay...
    Αυτό δεν αποδεικνύει πως το Paypal δεν παρέχει προστασία.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά όταν πρόκειται για προϊόντα και όχι για υπηρεσίες, το Paypal παίρνει το μέρος του αγοραστή και όχι του πωλητή. ( και συνήθως είναι πιο δίκαιη διαδικασία αυτή )

    Εσένα το πρόβλημα πρακτικά ήταν στα μεταφορικά, κάτι για το οποίο το PayPal δεν έχει δικαιοδοσία αλλά πρακτικά ούτε και ο πωλητής.

  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Το θέμα είναι ότι το eBay δεν έχει κανένα λόγο να συνεχίσει να πληρώνει τις υψηλότερες προμήθειες του PayPal και να το έχει και σαν μεσάζοντα.
    Όπως στο Amazon δεν φεύγεις ούτε στιγμή από το site για να πληρώσεις, έτσι θα είναι και η εμπειρία στο eBay.
    H Adyen δε θα φαίνεται πουθενά στον πελάτη.

  5. #35
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν αποδεικνύει πως το Paypal δεν παρέχει προστασία.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά όταν πρόκειται για προϊόντα και όχι για υπηρεσίες, το Paypal παίρνει το μέρος του αγοραστή και όχι του πωλητή. ( και συνήθως είναι πιο δίκαιη διαδικασία αυτή )

    Εσένα το πρόβλημα πρακτικά ήταν στα μεταφορικά, κάτι για το οποίο το PayPal δεν έχει δικαιοδοσία αλλά πρακτικά ούτε και ο πωλητής.

    Δεν υποστήριξα κάπου ότι το paypal δεν παρέχει προστασία, αλλά το ότι η προστασία που παρέχει είναι του κ@λου, σε σχέση με αυτήν που παρέχει το ebay...

  6. #36
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υποστήριξα κάπου ότι το paypal δεν παρέχει προστασία, αλλά το ότι η προστασία που παρέχει είναι του κ@λου, σε σχέση με αυτήν που παρέχει το ebay...
    Πόσες συναλλαγές έχεις κάνει και χρειάστηκες/χρησιμοποίησες την προστασία του PayPal;

  7. #37
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες συναλλαγές έχεις κάνει και χρειάστηκες/χρησιμοποίησες την προστασία του PayPal;
    Σε άλλη μία περίπτωση με μια αγορά από Alibaba, το paypal με κάλυψε κανονικά, μόλις άνοιξα το case, υποχρεώνοντας τον πωλητή να μου δώσει refund. Αλλά εκεί μιλάμε για κραχτή περίπτωση. Ο πωλητής πληρώθηκε και δεν μου έστελνε καν το αντικείμενο.

    Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι πλήρως την περίπτωση που περιέγραψα αναλυτικά. Δηλαδή: Αν το paypal έλεγε με σαφήνεια στους όρους χρήσης του, ότι σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος, ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει το αντικείμενο στον πωλητή με συστημένη αποστολή με δικά του έξοδα, άσχετα με το πόσο υψηλά μπορεί να είναι αυτά τα έξοδα, πόσοι νομίζεις ότι θα χρησιμοποιούσαν το paypal και τις υπηρεσίες του;

    Y.Γ: Και κάνω copy paste από τη σελίδα του paypal:

    Shop with peace of mind, we’ve got you covered.
    We’re looking out for you if something goes wrong with your online shopping. If your eligible PayPal purchase doesn’t go as planned, we can help you get your money back and get your return shipping costs refunded
    .


    Και πες μου τώρα εάν ίσχυσαν τα παραπάνω στην περίπτωση που περιέγραψα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zarko : 08-02-18 στις 02:46.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    To "help you ... get your return shipping costs refunded" προϋποθέτει πως τα έχεις πληρώσει πρώτα.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To "help you ... get your return shipping costs refunded" προϋποθέτει πως τα έχεις πληρώσει πρώτα.
    Υπήρχε ποτέ περίπτωση το ebay να μου ζητήσει να κάνω κάτι τέτοιο;

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχε ποτέ περίπτωση το ebay να μου ζητήσει να κάνω κάτι τέτοιο;
    Ναι φυσικά, το αναφέρει και στους όρους που παρέχει το ebay protection, είναι στο χέρι του πωλητή μετά αν θα επιλέξει να σου ζητήσει να το στείλεις πίσω ή να σου κάνει refund.

    Θα δεις σχεδόν σε όλα τα Listings που λέει returns accepted, buyer pays return shipping costs

  11. #41
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά, το αναφέρει και στους όρους που παρέχει το ebay protection, είναι στο χέρι του πωλητή μετά αν θα επιλέξει να σου ζητήσει να το στείλεις πίσω ή να σου κάνει refund.

    Θα δεις σχεδόν σε όλα τα Listings που λέει returns accepted, buyer pays return shipping costs


    Αν ισχύει αυτό στη πράξη με το ebay, πάω πάσο παιδιά, τότε πρακτικά τουλάχιστον, το επίπεδο προστασίας που προσφέρουν το ebay και το paypal είναι το ίδιο. Σε μένα δεν είχε τύχει κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα, σε 2-3 περιπτώσεις που υπήρξε πρόβλημα με αγορές από το ebay δεν μου ζητήθηκε ποτέ να επιστρέψω το αντικείμενο με δικά μου έξοδα...

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχύει αυτό στη πράξη με το ebay, πάω πάσο παιδιά, τότε πρακτικά τουλάχιστον, το επίπεδο προστασίας που προσφέρουν το ebay και το paypal είναι το ίδιο. Σε μένα δεν είχε τύχει κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα, σε 2-3 περιπτώσεις που υπήρξε πρόβλημα με αγορές από το ebay δεν μου ζητήθηκε ποτέ να επιστρέψω το αντικείμενο με δικά μου έξοδα...
    Θα έλεγα πως το ebay είναι λίγο πιο πολύ υπερ του αγοραστή σε κάποιες περιπτώσεις, ακόμα οι πωλητές επιλέγουν τις πιο πολλές φορές να σου κάνουν refund ώστε να μην μπλέξουν με request κλπ, γιατί μετράει αρνητικά για αυτούς.

    Αλλά στην περίπτωση πχ που κάτι φτάνει σε εσένα και δεν δουλεύει απο την στιγμή που ο πωλητής πει οκ στείλε το πίσω να σου επιτρέψω τα χρήματα πάλι θα πρέπει εσύ να πληρώσεις για το κόστος αποστολής

  13. #43
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα πως το ebay είναι λίγο πιο πολύ υπερ του αγοραστή σε κάποιες περιπτώσεις, ακόμα οι πωλητές επιλέγουν τις πιο πολλές φορές να σου κάνουν refund ώστε να μην μπλέξουν με request κλπ, γιατί μετράει αρνητικά για αυτούς.

    Αλλά στην περίπτωση πχ που κάτι φτάνει σε εσένα και δεν δουλεύει απο την στιγμή που ο πωλητής πει οκ στείλε το πίσω να σου επιτρέψω τα χρήματα πάλι θα πρέπει εσύ να πληρώσεις για το κόστος αποστολής
    Μην παραπληροφορεις τον κόσμο.

    Όταν ο αγοραστής ζητήσει επιστροφή προϊόντος, και ως αιτιολογία βάλει "ελαττωματικό προϊόν", είτε είναι, είτε δεν είναι, ο πωλητής υποχρεούται να καλύψει και τα έξοδα επιστροφής.
    Πχ Ο πωλητής πουλάει ένα προϊόν, αξίας 10$ + 5$ μεταφορικά. Ο αγοραστής, ανοίγει case που λέει"δεν δουλεύει". Ο πωλητής υποχρεούται να δεχτεί την επιστροφή, και να του καλύψει και τα έξοδα επιστροφής. Και το χειρότερο απ' όλα, είναι ότι πρέπει να αποδεχτεί την επιστροφή, χωρίς να πρέπει ο αγοραστής να αποδείξει ότι δεν δουλεύει.

    Το eBay είναι το καλύτερο μέσο για απατεώνες, μικρούς ή μεγάλους

    Edit: Ο πωλητής υποχρεούται να στείλει στον αγοραστή"return label" ή χρήματα για την επιστροφή του ελαττωματικού ή "ελαττωματικού" προϊόντος.

    Ένας από τους λόγους που σε λίγο δεν θα στέλνει κανείς Ελλαδα

  14. #44
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το eBay είναι το καλύτερο μέσο για απατεώνες, μικρούς ή μεγάλους
    Το μοναδικό σωστό από όσα γράφεις. Και πιο πολλοί οι απατεώνες πωλητές παρά αγοραστές.

    Για να κρίνει κάποιος τα όσα γράφεις, αν κάνεις πωλήσεις γράψε εδώ ένα link να δούμε.
    hnesne

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παραπληροφορεις τον κόσμο.

    Όταν ο αγοραστής ζητήσει επιστροφή προϊόντος, και ως αιτιολογία βάλει "ελαττωματικό προϊόν", είτε είναι, είτε δεν είναι, ο πωλητής υποχρεούται να καλύψει και τα έξοδα επιστροφής.
    Πχ Ο πωλητής πουλάει ένα προϊόν, αξίας 10$ + 5$ μεταφορικά. Ο αγοραστής, ανοίγει case που λέει"δεν δουλεύει". Ο πωλητής υποχρεούται να δεχτεί την επιστροφή, και να του καλύψει και τα έξοδα επιστροφής. Και το χειρότερο απ' όλα, είναι ότι πρέπει να αποδεχτεί την επιστροφή, χωρίς να πρέπει ο αγοραστής να αποδείξει ότι δεν δουλεύει.

    Το eBay είναι το καλύτερο μέσο για απατεώνες, μικρούς ή μεγάλους

    Edit: Ο πωλητής υποχρεούται να στείλει στον αγοραστή"return label" ή χρήματα για την επιστροφή του ελαττωματικού ή "ελαττωματικού" προϊόντος.

    Ένας από τους λόγους που σε λίγο δεν θα στέλνει κανείς Ελλαδα
    Καταλαβαίνω τον λόγο που το λες αυτό, αλλά μου αρέσουν πολύ οι αποδείξεις που δίνεις για αυτό που λες οτι γίνεται, κάτι λάθος λογικά κάνει όλος ο κόσμος εδώ στην Ελλάδα όταν δηλώνει πρόβλημα με κάποια αγορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 10-02-18 στις 16:20.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση καρτας με το Paypal
    Από athletic στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 21:05
  2. Αξιζει να παω σε Cyta απο OTE VDSL ?
    Από k4ileb στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 07:41
  3. Δεν θελει να μπει στα Win 10
    Από ToninoGR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 23:39
  4. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-17, 23:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας