Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    Στις 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι η γραμμή μου αναβαθμίστηκε σε vdsl. Προσπάθησα να ρυθμίσω το router αλλά δεν μπορούσε να συγχρονηστεί σε vdsl ταχύτητα. Οι τεχνικοί μου είπαν θα το κοιτάξουν αλλά αντί να το φτιάξουν μου διέκοψαν εντελώς την πρόσβαση. Από τότε και μέχρι στιγμής δεν έχω Internet. Η δικαιολογία: Δώσαμε την βλάβη στον ΟΤΕ και αυτός δεν αποκρίνεται.
    Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εάν υπάρχει άλλος τρόπος να κινηθώ πέρα από το να καλώ την εξυπηρέτηση πελατών και τι μπορώ να διεκδικήσω ως αποζημίωση πέραν της επιστροφής του παγίου για τις μέρες που δεν έχω υπηρεσίες.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisbel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Στις 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι η γραμμή μου αναβαθμίστηκε σε vdsl. Προσπάθησα να ρυθμίσω το router αλλά δεν μπορούσε να συγχρονηστεί σε vdsl ταχύτητα. Οι τεχνικοί μου είπαν θα το κοιτάξουν αλλά αντί να το φτιάξουν μου διέκοψαν εντελώς την πρόσβαση. Από τότε και μέχρι στιγμής δεν έχω Internet. Η δικαιολογία: Δώσαμε την βλάβη στον ΟΤΕ και αυτός δεν αποκρίνεται.
    Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εάν υπάρχει άλλος τρόπος να κινηθώ πέρα από το να καλώ την εξυπηρέτηση πελατών και τι μπορώ να διεκδικήσω ως αποζημίωση πέραν της επιστροφής του παγίου για τις μέρες που δεν έχω υπηρεσίες.



    Δηλαδή έβαλες τους κωδικούς του vdsl που σου έδωσαν και δεν συγχρονίζει ?


    τα στατιστικά τι λένε είναι 0 ??

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δεν συγχρονιζε, έκαναν κάποιες ενέργειες τώρα συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip. Εντωμεταξύ δεν μπορούν ούτε να με γυρίσουν πίσω σε ads ώστε να έχω δίκτυο

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή έβαλες τους κωδικούς του vdsl που σου έδωσαν και δεν συγχρονίζει ?


    τα στατιστικά τι λένε είναι 0 ??
    Οι κωδικοί δεν έχουν καμία σχέση με το συγχρονισμό. Πρέπει να συγχρονίζει το ρούτερ -αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα- κανονικά και μετά περνάς τους κωδικούς για να πάει ΙΡ και να αποκτήσει πρόσβαση στο internet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisbel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συγχρονιζε, έκαναν κάποιες ενέργειες τώρα συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip. Εντωμεταξύ δεν μπορούν ούτε να με γυρίσουν πίσω σε ads ώστε να έχω δίκτυο
    Εφόσον συγχρόνισε, τώρα είναι η ώρα να περάσεις τους κωδικούς που σου έδωσαν από τη Vodafone. Αν δεν σου έδωσαν πάρε τηλέφωνο να σου φτιάξουν. Αν είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ επίσης δοκίμασε να βάλεις σαν κωδικούς τα username/pass: otenet@otenet.gr/otenet.

    Για θέματα VDSL πάντως υπάρχει άλλος τομέας: https://www.adslgr.com/forum/forums/...DSL2-Providers

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τα δοκίμασα όλα. Από ότι μου είπαν στην Vodafone έχουν αναφέρει βλάβη στον ΟΤΕ και αυτός δεν δίνει προτεραιότητα. Μάλιστα τεχνικός της Vodafone μου είπε ότι ίσως είναι καλύτερα να αλλάξω πάροχο γιατί πιθανόν να είναι ο γρηγορότερος τρόπος να αποκτήσω ξανά Internet. Καμιά συμβουλή;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisbel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Στις 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι η γραμμή μου αναβαθμίστηκε σε vdsl. Προσπάθησα να ρυθμίσω το router αλλά δεν μπορούσε να συγχρονηστεί σε vdsl ταχύτητα. Οι τεχνικοί μου είπαν θα το κοιτάξουν αλλά αντί να το φτιάξουν μου διέκοψαν εντελώς την πρόσβαση. Από τότε και μέχρι στιγμής δεν έχω Internet. Η δικαιολογία: Δώσαμε την βλάβη στον ΟΤΕ και αυτός δεν αποκρίνεται.
    Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εάν υπάρχει άλλος τρόπος να κινηθώ πέρα από το να καλώ την εξυπηρέτηση πελατών και τι μπορώ να διεκδικήσω ως αποζημίωση πέραν της επιστροφής του παγίου για τις μέρες που δεν έχω υπηρεσίες.
    Διευκρινησε μας σε παρακαλω οταν λες ''Στις 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι η γραμμή μου αναβαθμίστηκε σε vdsl''
    Εκανες αιτηση για VDSL στην vodafone??Ειχες adsl πριν??

    Μου φαινετε εντελως περιεργο και κουλο να σου ειπε ο τεχνικος της βονταφον να αλλαξεις παροχο...
    Φυσικα θα ζητησεις να γινει πιστωσει για τις μερες που ησουν χωρις ιντερνετ.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Είχα adsl, έκανα αίτηση για vdsl, παίρνω τηλέφωνο στις 22 Ιανουαρίου για να ρωτήσω πότε θα ενεργοποιηθεί το vdsl, μου λένε ότι έχει ενεργοποιηθεί, το δοκιμάζω αλλά δεν συγχρονιζε σε vdsl, το αναφέρω, πάνε να το φτιάξουν και από τότε καθόλου Internet. Το ότι μου είπε υπάλληλος να αλλάξω πάροχο ισχύει αλλά δεν μπορούσε να μου το στείλει γραπτώς.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    ρουτερ για vdsl σου στειλανε?

  9. #9
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρουτερ για vdsl σου στειλανε?
    Ναι από την 21 Ιανουαρίου (γιαυτό και το τηλέφωνο στην Vodafone). Να προσθέσω ότι στην τελευταία (χθεσινή) επικοινωνία ο προϊστάμενος της βάρδιας μου είπε ότι ο ΟΤΕ αρνείται να δώσει προτεραιότητα στην βλάβη μου και ανάφερε το θέμα στην ρυθμιστική αρχή. Και όταν το ρώτησα εάν για να αποκτήσω πρόσβαση πρέπει να αλλάξω πάροχο μου είπε ότι μπορεί να είναι έτσι καλύτερα. Αρνήθηκε βέβαια να μου το στείλει γραπτώς.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    ξεκινα καταγγελια στην εεττ και συνηγορο του καταναλωτη

  11. #11
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Sercomm H-300s
    SNR / Attn
    (dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγνώμη που θα το πω τόσο ωμα αλλά δεν νομίζω κανένας προιστάμενος ή υπάλληλος ISP να πει ποτέ σε πελάτη άλλαξε πάροχο. Ακόμα και αν ένας πελάτης είναι με τεχνικό θέμα χαρακτηρισμένο Ανεπίλυτο ΔΕΝ του λένε ποτέ άλλαξε πάροχο. Η VDSL θέλει 2 πραγματάκια

    1) VDSL εξοπλισμό
    2) Username/pass ΟΧΙ σε όλες τις περιπτώσεις.

    Απο όταν συνδέεται ενας εξοπλισμός VDSL σε μια γραμμή ενω η γραμμή ειναι παραδωμένη θέλει 24 ώρες περίπου για να συγχρονίσει VDSL το κύκλωμα

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Μήπως έχουν κάνει καμία χαζομάρα στην VODAFONE και προσπαθούν να βρουν χρόνο να την διορθώσουν?
    Και εγώ είμαι της άποψης πως δεν λες στον πελάτη άλλαξε πάροχο. Εκτός και αν αυτός που στο είπε είχε νεύρα με την εταιρία που εργάζεται.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Guys guys guys.....τα παρισσότερα vdsl και vdsl-vectoring ειναι από καμπίνα ΟΤΕ. Πρώτον, κατά την ενεργοποίηση πιθανότατα το εκάστοτε CPE να συνχρονίζει σε adsl profile, αλλά θεωρητικά υπάρχει και VLAN άρα παίζει ο πελάτης έστω και με μη VDSL ταχύτητα. Εφ'όσον συνχρονίζεις (όσο και να συνχρονίζεις) και δεν παίρνεις IP ούτε και με otenet@otenet.gr/otenet είναι 1000% σίγουρο ότι δεν έχει η υπηρεσία περασμένο VLAN με αποτέλεσμα να αναγκαστεί η Vodafone αυτή την στιγμή (και η κάθε Vodafone) να ενημερώσει τον ΟΤΕ για το πρόβλημα. Κλασσικά η διόρθωση θα γίνει σε 1-2-3 εργάσιμες. Υπάρχει πιθανότητα όμως να περαστεί VLAN από μεριάς ΟΤΕ χωρίς να χρειαστεί κάτι παραπάνω αλλά αυτό γίνεται εργάσιμες και βραδυνές ώρες.
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  14. #14
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Sercomm H-300s
    SNR / Attn
    (dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys guys guys.....τα παρισσότερα vdsl και vdsl-vectoring ειναι από καμπίνα ΟΤΕ.
    Δεν συμφωνώ 100%. Πλέον οι 3 πάροχοι που έχουν αναλάβει την χώρα μας ως προς το VDSL είναι σχετικά μοιρασμένοι. Η Vodafone έχει σε αρκετά σημεία δικές της καμπίνες (βλέπε την είκονα που παραθέτω απο το fttxgr.eu) και η ποιότητα των υπηρεσιών είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSLCab_ws_1510691561.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  664,0 KB 
ID: 192509

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Αυτή τη στιγμή, Vf+Wind μαζί έχουν ~5% των ενεργών καμπινών σε σύγκριση με του ΟΤΕ. Περίπου 400-500 καμπίνες ενεργές.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  2. αναβαθμιση σε vdsl
    Από KostakisK στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-17, 20:35
  3. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από KERTIS στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 13:20
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12
  5. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας