Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 88
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα δεδομένα της πρακτικά μη ανταγωνιστικής αγοράς της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, η χρέωση 1€ για 1 GByte/μήνα είναι καλή. Την ενεργοποίησα αυτή τη φορά, ενώ την περασμένη δεν ήταν εφικτό. Κανονικά κάπου εδώ λήγει η κουβέντα, με ρεαλιστικά δεδομένα. "Αφού την πληρώνει ο κόσμος, αρκεί."

    Κοιτάζοντας όμως ευρύτερα το θέμα, συμφωνώ με εκείνον που είπε ότι έχουμε εκπαιδευτεί να αποδεχόμαστε υψηλές χρεώσεις και χαμηλά όρια χρήσης στην κινητή τηλεφωνία. Το ίδιο είχαν προσπαθήσει να μας κάνουν πριν από 15 χρόνια με το ADSL, αντέδρασε ο κόσμος, οπότε θεωρείται δεδομένη η απεριόριστη ευρυζωνική πρόσβαση με τιμές κοντά στα 25 ευρώ/μήνα.

    Σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί στην τεχνολογία κινητής τηλεφωνίας, η οποία δεν μπορεί να σου δίνει 10 Terrabyte/μήνα, σε αντίθεση με τις σταθερές ευρυζωνικές συνδέσεις. Όμως θα έπρεπε να δούλευε καλύτερα ο ανταγωνισμός, να υπήρχε σαφής βελτίωση των υποδομών και πιο συμφέρουσα για τον καταναλωτή τιμολογιακή πολιτική. Σε μία καλύτερα ρυθμιζόμενη αγορά με ουσιαστικό ανταγωνισμό, θεωρώ ότι θα είχαμε πάγιες τιμές κοντά στο 1€ για για 10 GByte 4G data/μήνα.
    Με εξαίρεση την συγκεκριμένη καλή προσφορά (αναλογικά με την σάπια κατάσταση πάντα) η όλη φάση είναι πολύ χειρότερη του 1ευρώ/1GB.

    Μιλάμε για πακέτα 1ευρώ/100ΜΒ. Και συγκεκριμένα, το βασικό πακέτο της whatsup που τρέχει πάντα, είναι 6 ευρώ τα 600MB!! Δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός. Οι τρεις έχουν στήσει ξεδιάντροπα καρτέλ και κάνουν πάρτυ στις ανάγκες μας. Δεν βλέπω εύκολο τρόπο να ξεφύγουμε από όλο αυτό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα δεδομένα της πρακτικά μη ανταγωνιστικής αγοράς της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, η χρέωση 1€ για 1 GByte/μήνα είναι καλή. Την ενεργοποίησα αυτή τη φορά, ενώ την περασμένη δεν ήταν εφικτό. Κανονικά κάπου εδώ λήγει η κουβέντα, με ρεαλιστικά δεδομένα. "Αφού την πληρώνει ο κόσμος, αρκεί."

    Κοιτάζοντας όμως ευρύτερα το θέμα, συμφωνώ με εκείνον που είπε ότι έχουμε εκπαιδευτεί να αποδεχόμαστε υψηλές χρεώσεις και χαμηλά όρια χρήσης στην κινητή τηλεφωνία. Το ίδιο είχαν προσπαθήσει να μας κάνουν πριν από 15 χρόνια με το ADSL, αντέδρασε ο κόσμος, οπότε θεωρείται δεδομένη η απεριόριστη ευρυζωνική πρόσβαση με τιμές κοντά στα 25 ευρώ/μήνα.

    Σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί στην τεχνολογία κινητής τηλεφωνίας, η οποία δεν μπορεί να σου δίνει 10 Terrabyte/μήνα, σε αντίθεση με τις σταθερές ευρυζωνικές συνδέσεις. Όμως θα έπρεπε να δούλευε καλύτερα ο ανταγωνισμός, να υπήρχε σαφής βελτίωση των υποδομών και πιο συμφέρουσα για τον καταναλωτή τιμολογιακή πολιτική. Σε μία καλύτερα ρυθμιζόμενη αγορά με ουσιαστικό ανταγωνισμό, θεωρώ ότι θα είχαμε πάγιες τιμές κοντά στο 1€ για για 10 GByte 4G data/μήνα.
    Δεν λέω, να ζητάμε κάτι καλύτερο, αλλά να ζητάμε και κάτι που να έχει σχέση με την πραγματικότητα, 1 ευρώ για 10Gb τον μήνα δεν θα βρεις πουθενά.
    Να βρεις πχ 10 ευρώ για 10Gbyte ναι θα βρεις ειδικά στο εξωτερικό, ή θα βρεις 20 για 20 30 για Unlimited αλλά με fair use.

    Οι εταιρίες όπως έχουν πει αρκετές φόρες θέλουν να βγάλουν κέρδος, έχουν κάποια standard πράγματα που πρέπει όμως να πληρώσουν, έτσι αναγκαστικά θέλουν ενα συγκεκριμένο μέσο όρο πόσου απο τον κάθε πελάτη.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω, να ζητάμε κάτι καλύτερο, αλλά να ζητάμε και κάτι που να έχει σχέση με την πραγματικότητα, 1 ευρώ για 10Gb τον μήνα δεν θα βρεις πουθενά.
    Να βρεις πχ 10 ευρώ για 10Gbyte ναι θα βρεις ειδικά στο εξωτερικό, ή θα βρεις 20 για 20 30 για Unlimited αλλά με fair use.

    Οι εταιρίες όπως έχουν πει αρκετές φόρες θέλουν να βγάλουν κέρδος, έχουν κάποια standard πράγματα που πρέπει όμως να πληρώσουν, έτσι αναγκαστικά θέλουν ενα συγκεκριμένο μέσο όρο πόσου απο τον κάθε πελάτη.
    Μην τους χαλάς το παραμύθι... Ο Έλληνας θέλει τζάμπα ομιλία, τζάμπα SMS, τζάμπα GB, τζάμπα iPhone και με 4G+ στο υπόγειο κοτέτσι. Για να βρει η εταιρία λεφτά να του τα πληρώσει όλα αυτά, ας κόψει το λαιμό της.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έληξε η προσφορά;

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τους χαλάς το παραμύθι... Ο Έλληνας θέλει τζάμπα ομιλία, τζάμπα SMS, τζάμπα GB, τζάμπα iPhone και με 4G+ στο υπόγειο κοτέτσι. Για να βρει η εταιρία λεφτά να του τα πληρώσει όλα αυτά, ας κόψει το λαιμό της.
    Ο έλληνας πληρώνει πολύ ακριβά και την ομιλία και τα sms και τα GB. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να μας πεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #36
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο έλληνας πληρώνει πολύ ακριβά και την ομιλία και τα sms και τα GB. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να μας πεις.
    Το ότι δεν είμαστε με τίποτα ευχαριστημένοι. Βγάζει η WIND προσφορά 1€ το GB και πάλι κράζουν... Ακόμα και τζάμπα να τα δώσουν όλα, πάλι κάτι θα βρουν να κράξουν.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν είμαστε με τίποτα ευχαριστημένοι. Βγάζει η WIND προσφορά 1€ το GB και πάλι κράζουν... Ακόμα και τζάμπα να τα δώσουν όλα, πάλι κάτι θα βρουν να κράξουν.
    Το ότι έβγαλε η Q προσφορά, δεν σημαίνει ότι θα τρέξουνε όλοι να αλλάξουνε νούμερο ή να αγοράσουνε δίκαρτο κινητό για να την εκμεταλλευτούν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #38
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ήμουνα έτοιμος να κάνω top up και να πάρω την προσφορά αλλά ευτυχως είδα πιο πάνω το post κάποιου άλλου που λέει ότι προσπάθησε να την ενεργοποιήσει και του έστειλα μήνυμα ότι "είναι ήδη ενεργή" . Έστειλα το μήνυμα χωρίς να ανανεώσω και μου έστειλε το μήνυμα ότι "η προσφορά είναι ήδη ενεργη". Τότε γιατί μου έστειλε προχθές το μήνυμα "Αποκλειστική DATA προσφορά μόνο για σένα μπλά μπλά........." ? Όποιον κοροϊδέψουνε και ότι αρπάξουνε !

  9. #39
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.424
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Victor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουνα έτοιμος να κάνω top up και να πάρω την προσφορά αλλά ευτυχως είδα πιο πάνω το post κάποιου άλλου που λέει ότι προσπάθησε να την ενεργοποιήσει και του έστειλα μήνυμα ότι "είναι ήδη ενεργή" . Έστειλα το μήνυμα χωρίς να ανανεώσω και μου έστειλε το μήνυμα ότι "η προσφορά είναι ήδη ενεργη". Τότε γιατί μου έστειλε προχθές το μήνυμα "Αποκλειστική DATA προσφορά μόνο για σένα μπλά μπλά........." ? Όποιον κοροϊδέψουνε και ότι αρπάξουνε !
    Μάλλον θα δώσουν και άλλη προσφορά την μεθεπόμενη βδομάδα.

  10. #40
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το ίδιο και σε μένα : "η προσφορά είναι ήδη ενεργή"

  11. #41
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα δώσουν και άλλη προσφορά την μεθεπόμενη βδομάδα.
    Αυτό ελπίζω και εγώ. Συνεχίζω πάντως να μην καταλαβαίνω γιατί λειτουργούν έτσι. Μια εξαιρετική προσφορά που θα έφερνε κόσμο στην Q την κρύβουν και την ενεργοποιούν μόνο για μερικές μέρες όποτε τους έρθει χωρίς καμία λογική. Άλλοτε όταν λήξη η προηγούμενη και άλλοτε ενα μήνα μετά. Εκτός αν ξέρουν οτι το δίκτυο τους δεν αντέχει και δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσει πολύς κόσμος.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ τι να πω; Είχα αγοράσει την προσφορά στις αρχές Οκτωβρίου, έληξε το υπόλοιπο της κάρτας μέσα στο Γενάρη, εξαφανίστηκε το 1GB και έβαλα στις 30/1 μια κάρτα 5€. Το 1GB του Φλεβάρη ακόμα δεν έχει μπει!

    Το ωραίο είναι, πως έστειλα το 8G στο 12000 και μου λέει ότι το υπόλοιπο δεν επαρκεί. Με αφήνει δηλαδή να ενεργοποιήσω ξανά το πακέτο, ενώ έπρεπε να ήταν ήδη ενεργό μέχρι τα τέλη Μαΐου! Έστειλα μήνυμα στην υποστήριξη και περιμένω...

  13. #43
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ελπίζω και εγώ. Συνεχίζω πάντως να μην καταλαβαίνω γιατί λειτουργούν έτσι. Μια εξαιρετική προσφορά που θα έφερνε κόσμο στην Q την κρύβουν και την ενεργοποιούν μόνο για μερικές μέρες όποτε τους έρθει χωρίς καμία λογική. Άλλοτε όταν λήξη η προηγούμενη και άλλοτε ενα μήνα μετά. Εκτός αν ξέρουν οτι το δίκτυο τους δεν αντέχει και δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσει πολύς κόσμος.
    Επίσης. Εμένα δεν μου έχει έρθει ποτέ μήνυμα, παρόλα αυτά έχω το έχω ενεργοποιήσει, πλέον της μιας φοράς...

    Go figure...

  14. #44
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είνα κανείς πάρα μα πάρα πολύ απελπισμένος για να δώσει 8 € για 1 GB. Το κακό είναι ότι δεν θα δώσουν και φιλάκι.
    Την έχω συναντήσει άλλες 4 φορές και ήδη είμαι στη τρίτη φορά που τη χρησιμοποιώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης. Εμένα δεν μου έχει έρθει ποτέ μήνυμα, παρόλα αυτά έχω το έχω ενεργοποιήσει, πλέον της μιας φοράς...
    Go figure...
    Ούτε σε μένα έχει έρθει ποτέ μήνυμα, αλλά το αίτημα μου γίνεται δεκτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τι να πω; Είχα αγοράσει την προσφορά στις αρχές Οκτωβρίου, ...
    ..... Έστειλα μήνυμα στην υποστήριξη και περιμένω...
    και εγώ είχα διάφορα προβλήματα με την προσφορά του Οκτωβρίου, αλλά τα ξεπέρασα με μήνυμα στην υποστήριξη.

  15. #45
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είνα κανείς πάρα μα πάρα πολύ απελπισμένος για να δώσει 8 € για 1 GB. Το κακό είναι ότι δεν θα δώσουν και φιλάκι.
    8e για 1 gb το μηνα για 8 μηνες.ενα ευρω το 1 gb.που την ειδες την απελπισια...ισα ισα που ειναι πολυ πολυ συμφερων..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα δώσουν και άλλη προσφορά την μεθεπόμενη βδομάδα.
    καλεστε στο 800 500 0200 δωρεαν απο wind kai q και θα σας πουν.θα ερθει εκ νεου μυνημα σε ολους.ολα κομπινες δεν ειναι.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-18, 19:50
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 22:56
  3. COSMOΚΑΡΤΑ και What's Up: 10GB για 2 μήνες με 8 ευρώ
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 18:06
  4. Q Card: προσφορά 1500Λ ΠPOΣ OΛOYΣ + 1,5GB
    Από tphilip στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:46
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 23:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας