Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους Alkis28
    Alkis28 Guest
    Καλησπερα σε ολους. Χρειαζομαι μια βοηθεια να συνδεσω τη νεα πριζα Legrand RJ11 (αυτη με τις 4 υποδοχες 1,2,3,4) γιατι κατι δεν κανω καλα και δεν μπορω να συγχρονισω το router. Οπως βλεπετε στην photo ερχονται απο τον τοιχο 3 ζευγη κοκκινο-μπλε.Για καποιο λογο τα 2 ζευγη τα εχει χρωματισει στο τελειωμα τους προφανως ο ηλεκτρολογος. Θελω να βαλω σε πρωτη φαση μονο τη γραμμη του internet γιατι εχω διαβασει οτι αν μπουνε πανω και τα καλωδια για τις τηλεφωνικες πριζες των υπνοδωματιων μπορει να εχω απωλεια στην ταχυτητα, οποτε δεν με νοιαζει να μην εχω τηλεφωνα στα υπνοδωματια.
    Ζηταω λοιπον τα φωτα σας, για τη συνδεσμολογια.Ευχαριστω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 15176062004182057645021.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alkis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Χρειαζομαι μια βοηθεια να συνδεσω τη νεα πριζα Legrand RJ11 (αυτη με τις 4 υποδοχες 1,2,3,4) γιατι κατι δεν κανω καλα και δεν μπορω να συγχρονισω το router. Οπως βλεπετε στην photo ερχονται απο τον τοιχο 3 ζευγη κοκκινο-μπλε.Για καποιο λογο τα 2 ζευγη τα εχει χρωματισει στο τελειωμα τους προφανως ο ηλεκτρολογος. Θελω να βαλω σε πρωτη φαση μονο τη γραμμη του internet γιατι εχω διαβασει οτι αν μπουνε πανω και τα καλωδια για τις τηλεφωνικες πριζες των υπνοδωματιων μπορει να εχω απωλεια στην ταχυτητα, οποτε δεν με νοιαζει να μην εχω τηλεφωνα στα υπνοδωματια.
    Ζηταω λοιπον τα φωτα σας, για τη συνδεσμολογια.Ευχαριστω.


    θα σου έλεγα να κουμπώσεις την τηλεφωνική συσκευή στην πρίζα και μετά δοκίμασε ένα ένα τα ζευγάρια όπου ακούσεις το σήμα του τηλεφώνου εκεί βίδωσε το ζευγάρι.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Alkis28
    Alkis28 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου έλεγα να κουμπώσεις την τηλεφωνική συσκευή στην πρίζα και μετά δοκίμασε ένα ένα τα ζευγάρια όπου ακούσεις το σήμα του τηλεφώνου εκεί βίδωσε το ζευγάρι.
    Το τηλεφωνο παιρνει σημα απο το router στη θυρα phone (VoIP) οποτε δε νομιζω οτι θα δουλεψει ετσι.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alkis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνο παιρνει σημα απο το router στη θυρα phone (VoIP) οποτε δε νομιζω οτι θα δουλεψει ετσι.
    Το "σήμα" θα στο δώσει κάποιο μπλέ και κόκκινο σύρμα.
    Αν δεν υπάρχει εμφανώς συνεστραμένο ζευγάρι μπλέ-κόκκινο τότε δοκίμασε συνδιασμούς, πρώτα από τα βαμμένα, περιμένοντας να συγχρονίσει.
    Από τά υπόλοιπα δύο το ένα ζευγάρι θα δίνει λογικά στις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιου και το τρίτο θα είνα η δεύτερη γραμμή του σπιτιού.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alkis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Χρειαζομαι μια βοηθεια να συνδεσω τη νεα πριζα Legrand RJ11 (αυτη με τις 4 υποδοχες 1,2,3,4) γιατι κατι δεν κανω καλα και δεν μπορω να συγχρονισω το router. Οπως βλεπετε στην photo ερχονται απο τον τοιχο 3 ζευγη κοκκινο-μπλε.Για καποιο λογο τα 2 ζευγη τα εχει χρωματισει στο τελειωμα τους προφανως ο ηλεκτρολογος. Θελω να βαλω σε πρωτη φαση μονο τη γραμμη του internet γιατι εχω διαβασει οτι αν μπουνε πανω και τα καλωδια για τις τηλεφωνικες πριζες των υπνοδωματιων μπορει να εχω απωλεια στην ταχυτητα, οποτε δεν με νοιαζει να μην εχω τηλεφωνα στα υπνοδωματια.
    Ζηταω λοιπον τα φωτα σας, για τη συνδεσμολογια.Ευχαριστω.
    Μπορείς να πάρεις διπλή πρίζα και να έχεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι χωρίς απώλειες, συνδεσμολογία εδώ.

    Ξεκίνα με συνδυασμούς, π.χ. πρώτα το ένα μπλέ με ένα-ένα το κάθε κόκκινο, μετά το άλλο μπλέ, κ.ο.κ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Το avatar του μέλους Alkis28
    Alkis28 Guest
    Λοιπόν παιδιά τελικά το ζεύγος που δεν έχει χρωματιστεί είναι η τηλεφωνική γραμμή ! Το σύνδεσα και το router συγχρονίστηκε. Από εκει και πέρα αν θέλω να στείλω και τηλέφωνο στα 2 υπνοδωμάτια θα πρέπει να πάρω πρίζα με 2 rj11 ώστε να μπουν τα άλλα 2 χρωματισμένα ζεύγη στις άλλες 2 υποδοχές "2" και "3" και να συνδεθεί το 2ο φισάκι της πρίζας με την υποδοχή "phone 1" του router ? Η σύνδεση είναι ευρυζωνική (voIP).

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alkis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά τελικά το ζεύγος που δεν έχει χρωματιστεί είναι η τηλεφωνική γραμμή ! Το σύνδεσα και το router συγχρονίστηκε. Από εκει και πέρα αν θέλω να στείλω και τηλέφωνο στα 2 υπνοδωμάτια θα πρέπει να πάρω πρίζα με 2 rj11 ώστε να μπουν τα άλλα 2 χρωματισμένα ζεύγη στις άλλες 2 υποδοχές "2" και "3" και να συνδεθεί το 2ο φισάκι της πρίζας με την υποδοχή "phone 1" του router ? Η σύνδεση είναι ευρυζωνική (voIP).
    Οχι.
    Το ένα ζευγάρι πρέπει να είναι λογικά η δεύτερη γραμμή του σπιτιού.
    Δεν θέλεις να δώσεις επιστροφή τηλ. στο κουτί του ΟΤΕ.
    Διπλή μπρίζα λοιπόν και δοκιμές πάλι.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Alkis28
    Alkis28 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι.
    Το ένα ζευγάρι πρέπει να είναι λογικά η δεύτερη γραμμή του σπιτιού.
    Δεν θέλεις να δώσεις επιστροφή τηλ. στο κουτί του ΟΤΕ.
    Διπλή μπρίζα λοιπόν και δοκιμές πάλι.
    A ok,δηλαδή λες οτι μόνο ένα ζευγάρι είναι το καλώδιο τηλεφώνου και για τα 2 υπνοδωμάτια ??

  9. #9
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alkis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A ok,δηλαδή λες οτι μόνο ένα ζευγάρι είναι το καλώδιο τηλεφώνου και για τα 2 υπνοδωμάτια ??
    Ναι υπό την προυπόθεση ότι η μπρίζα σου είναι η κεντρική και ότι υπάρχουν 2 γραμμές όπως πρέπει σε όλα τα σπίτια.
    Αν σε κάποιο δωμάτιο δεν φτάσει το τηλ. σήμα τότε σύνδεσε και το δεύτερο ζευγάρι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσθήκη ίντερνετ σε τηλεφωνική γραμμή
    Από anonymos1982 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 23:05
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ WI-FI ACCESSPOINT (ΠΡΟΒΛΗΜΑ)
    Από GEORGEVASS στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 17:43
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 20:34
  4. [Other] Βοήθεια σε έρευνα αγοράς router με δυνατό WiFi + Access Points?
    Από G4b1t στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 16:59
  5. Mια βοήθεια σε powerpoint
    Από nikraven στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας