Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2013
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπερα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL Stats.JPG 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  39,2 KB 
ID: 191072

    Εδώ και 3 μερες εγινα και εγω επιτελους VDSL user. Στην περιοχη μου στην Κερκυρα μεχρι και πριν 4 μερες ειχα 3 mbps. Τωρα εχω ανετα τα 30 όπως φαινεται στα στατιστικα μου και το Attainable φαινεται καπου στα 54. Απλα για εσας που γνωρίζεται κατι παραπανω εχω τις εξης 3 ερωτησεις: Απλα να πω ότι παιρνω από καινουργιο καφαο και ότι επισης εχω καταργησει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου και φερνω ένα καλωδιο utp 6 και μπαινει κατευθείαν στο ρουτερ Speedport Entry 2i (δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνο)
    1. πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου. Φαινονται λογικες οι μετρήσεις? Δεν εχει αποσυνδεσεις και ουτε αποκλεισεις στα SNR & Attenuation.
    2. Στο mycosmote μου δειχνει διαθεσιμοτητα για 100 αλλα με το attainable στα 54 πως θα το πιασει?

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospagonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL Stats.JPG 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  39,2 KB 
ID: 191072

    Εδώ και 3 μερες εγινα και εγω επιτελους VDSL user. Στην περιοχη μου στην Κερκυρα μεχρι και πριν 4 μερες ειχα 3 mbps. Τωρα εχω ανετα τα 30 όπως φαινεται στα στατιστικα μου και το Attainable φαινεται καπου στα 54. Απλα για εσας που γνωρίζεται κατι παραπανω εχω τις εξης 3 ερωτησεις: Απλα να πω ότι παιρνω από καινουργιο καφαο και ότι επισης εχω καταργησει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου και φερνω ένα καλωδιο utp 6 και μπαινει κατευθείαν στο ρουτερ Speedport Entry 2i (δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνο)
    1. πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου. Φαινονται λογικες οι μετρήσεις? Δεν εχει αποσυνδεσεις και ουτε αποκλεισεις στα SNR & Attenuation.
    2. Στο mycosmote μου δειχνει διαθεσιμοτητα για 100 αλλα με το attainable στα 54 πως θα το πιασει?
    Λογικά φαίνονται τα στοιχεία που δίνεις. Έχεις 16,5dB attenuation που σημαίνει ότι δεν είσαι και ακριβώς δίπλα στην καμπίνα.Τα 100Mbps μπορεί να τα δίνει ως διαθέσιμα αλλά για όσους είναι πιο κοντά στην καμπίνα από εσένα (μην το παίρνςο "προσωπικά" δηλαδή, "διαθεσιμότητας" σημαίνει απλά ότι έχει πόρτες γαι 100Mbps μια καμπίνα). Εσύ μάλλον δεν θα τα πιάσεις ποτέ. Τα 50 όμως πιθανότατα είναι εφικτά.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2013
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ούτε με vectoring ε;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Αργά ή γρήγορα λογικά η καμπίνα θα σου γυρίσει σε vectoring οπότε θα δεις τότε το νέο attainable. Παρόλα αυτά έχεις αρκετό attenuation. Πάντως αν πας για 100 και δεν τα πιάνεις νομίζω σε υποβιβάζουν χωρίς χρέωση σε χαμηλότερο πακέτο. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Τα 50 πάντως από ότι φαίνεται τα έχεις.

    Edit: Άκυρο, για να δίνουν διαθεσιμότητα για 100άρι είναι ήδη σε vectoring η καμπίνα. Οπότε λογικά όχι δεν φτάνεις τα 100.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silverblue : 05-02-18 στις 01:33.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2013
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ παιδιά. Έτσι όπως τα λέτε είναι. Καλά και τα 50!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-18, 11:01
  2. Μια μικρή βοήθεια για την προσπάθειά μου
    Από Κωνσταντίνα Ζαφ στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 20:31
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 12:07
  4. Γνωμη για την γραμμη μου
    Από villasg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 11:40
  5. Ερωτήσεις για την σύνδεσή μου
    Από k.m. στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 20:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας