Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα σε όλους,

    Προσπαθώ να στήσω master to master και έχω κάποια θέματα... Το έχει καταφέρει κανείς.? Έχεις κανείς γνώση του αντικειμένου..?

  2. #2
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6000/600
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linux
    SNR / Attn
    11(dB) / 34(dB)
    Τι πρόβλημα έχεις; Απο το documentation βλέπω είναι αρκετά αναλυτικά. Να σου πω ότι έχω στήσει σκέτο dovecot επιτυχημένα αλλά δεν έχω ασχοληθει με replication ποτε.
    Τώρα τι θα έκανα εγώ. Θα έστηνα πειραματικά ένα tcp worker να δω οτι γίνεται πετυχημένα το replication και κατόπιν θα δοκίμαζα με self-signed certs ή αν το επιτρέπει η επιχείρηση που εργαζεσαι paid certs. Σε καμία περίπτωση δε θα έδινα shell access σε server (άρα αποκλείω το ssh worker).

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πρόβλημα έχεις; Απο το documentation βλέπω είναι αρκετά αναλυτικά. Να σου πω ότι έχω στήσει σκέτο dovecot επιτυχημένα αλλά δεν έχω ασχοληθει με replication ποτε.
    Τώρα τι θα έκανα εγώ. Θα έστηνα πειραματικά ένα tcp worker να δω οτι γίνεται πετυχημένα το replication και κατόπιν θα δοκίμαζα με self-signed certs ή αν το επιτρέπει η επιχείρηση που εργαζεσαι paid certs. Σε καμία περίπτωση δε θα έδινα shell access σε server (άρα αποκλείω το ssh worker).
    Ναι είναι αρκετά αναλυτικό και γενικά σαν διαδικασία είναι εύκολο ... Το dovecot το ξέρω για τις απλές περιπτώσεις

    Καταρχήν έχω κάνει ότι λέει ο οδηγός και δεν δουλεύει και δεν κάνει την προσπάθεια να πάει στον άλλο για να το δώσει ..Αν το κάνω εγώ manually με doveadm
    ή dsync το κάνει αλλά όταν πάει ο χρήστης έστω στο 1ο να συνδεθεί και πάρει το email π.χ με pop3 τότε δεν διαγράφετε από τον δεύτερο με αποτέλεσμα όταν θα γίνει ξανά dsync να θεωρηθεί νέο και να τον πάρει ξανά ο 1ος server και πάει στον χρήστη για 2η φορά. Κατόπιν ο 2ος το διαγράφει ... Σε αυτό το σενάριο ο χρήστης τσεκάρει πάντα τον 1ο server..

    Γενικά επειδή το ψάχνω καιρό αρχίσε να δουλεύει κάπως μετά την 2.χ έκδοση και μέχρι την 2.0.10 που έχω στον centos 7 server παρουσιάζει προβλήματα.
    Ρωτάω αν κάποιος έχει καταφέρει να το στήσει και με τι setup.

Παρόμοια Θέματα

  1. Dovecot & dsync
    Από DVader στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 14:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας