Σελ. 15 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 476
  1. #211
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πέτρο, συμφωνώ....

    Από την άλλη δεν μπορώ παρά επίσης να σκεφτώ - γενόμενος συνήγορος του διαβόλου αλλά έχοντας δουλέψει τα ελληνικά υπουργεία κάπου εκεί μεταξύ 2002 και 2005 - ότι υπουργοί τότε απλά υπέγραφαν για να κάνουν τα μπόσικα και επειδή υπήρχαν λεφτά. Ή, σωστότερα, επειδή τα λεφτά δεν ήταν ποτέ εμπόδιο, απλά "πάρτε εμβόλια".

    Τι θέλω να πω... Ευθύνη πολιτική ναι και καλό είναι να βγαίνει για τα καλά έξω και να μαθαίνουμε λίγο το "πάρτε ρε όλοι, λεφτά έχουμε, τι θέλεις χάπια; Υπογράφω". Αλλά, ποινική απλά δεν ξέρω. Στην τελική, δεν υπήρχε λόγος με την έννοια ότι απλά υπογράφανε και δίνανε αβέρτα με τα κοράκια να τα μοιράζονται από κάτω. Υπό την έννοια αυτή και μόνο έχω αμφιβολίες, χωρίς να σημαίνει ότι ευθύνες δεν υπάρχουν.
    Ε, καλά...δεν είναι Γιάννης, Ιβάν είναι.

    Εγώ, πάλι, δεν μπορώ να δεχτώ πως όλοι αυτοί υπέγραψαν απλά επειδή μπορούσαν, για να είναι ικανοποιημένη η πελατεία τους, επειδή πίεζαν τα κανάλια ή επειδή απλά έτυχε και βρέθηκαν σε αυτή τη θέση.

    Το έχω ξαναγράψει. Τέτοιο άλλοθι, ότι είναι ανίκανοι-χαζοί ή ότι παρασύρθηκαν, δεν τους το δίνω.

    Ευθύνη έχουν, και μάλιστα τεράστια.

    Όπως κι όποιος έγραψε, όποιος χρησιμοποίησε εκτός ενδείξεων, όποιος...

    Αλλιώς, αθώος κι ο Άκης (εκτός από το κομμάτι της μίζας, καθαρά φορολογικά και όχι για οποιονδήποτε άλλο λόγο), αθώοι όλοι τους...μόνο το πρόστιμο να πληρώσουν επειδή έκρυψαν εισοδήματα.

    - - - Updated - - -

    Αφαιρέθηκε ποτέ κάποια άδεια άσκησης επαγγέλματος (medical license ονομαζόμενη στο εξωτερικό) από τους υπερσυνταγογραφούντες ιατρούς του δημοσίου;

    Μα τί λέω.

    Είναι που "τα πειθαρχικά" δήθεν "λειτουργούσαν" και "λειτουργούν".
    Στο ΚΑΤ, την τελευταία χρονιά, από δύο. Για άλλους λόγους (όχι υπερσυνταγογράφηση).

    Ήθελες μήπως προσωπική ενημέρωση?

    Γνωρίζεις, επίσης, πώς ακριβώς θα ορίσεις και θα καθορίσεις υπερσυνταγοράφηση? Πώς θα την τεκμηριώσεις? Πώς θα την συνδέσεις?

    Τέλος, από ποιόν? Από τις ιδιωτικές εταιρείες που λέγονται ιατρικοί σύλλογοι? Από τον Πατούλη? Πάμε καλά?

    Όντως...τί λες?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #212
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, καλά...δεν είναι Γιάννης, Ιβάν είναι.

    Εγώ, πάλι, δεν μπορώ να δεχτώ πως όλοι αυτοί υπέγραψαν απλά επειδή μπορούσαν, για να είναι ικανοποιημένη η πελατεία τους, επειδή πίεζαν τα κανάλια ή επειδή απλά έτυχε και βρέθηκαν σε αυτή τη θέση.

    Το έχω ξαναγράψει. Τέτοιο άλλοθι, ότι είναι ανίκανοι-χαζοί ή ότι παρασύρθηκαν, δεν τους το δίνω.

    Ευθύνη έχουν, και μάλιστα τεράστια.

    Όπως κι όποιος έγραψε, όποιος χρησιμοποίησε εκτός ενδείξεων, όποιος...

    Αλλιώς, αθώος κι ο Άκης (εκτός από το κομμάτι της μίζας, καθαρά φορολογικά και όχι για οποιονδήποτε άλλο λόγο), αθώοι όλοι τους...μόνο το πρόστιμο να πληρώσουν επειδή έκρυψαν εισοδήματα.
    Μην παρεξηγηθώ - δεν μιλώ για αθωότητα λόγω βλακείας. Ευθύνες υπάρχουν, απλά δεν ξέρω αν στοιχειοθετούνται ποινικές.

    Άσε που πλέον έχουν παραγραφεί - νόμος περί ευθύνης. Και παρεκτός και αν πέσει κάρφωμα ή βλακεία / ψώνιο (Άκης) τότε δύσκολο.

    Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να διερευνηθεί το πράγμα ή ότι δεν πρέπει να ζητηθούν "ρέστα" από Νοβάρτις.

    Τούτων λεχθέντων, επίσης νομίζω ότι αν κάτι στοιχειοθετείται αυτό αφορά κυβερνήσεις ΝΔ του Κωστάκη του Playstation A' και ΓΑΠ. Και στις δύο περιπτώσεις πολιτικά μάλλον δεν βλάπτονται τόσο οι ΠασοκοΝουΔου (πλην Λοβέρδου και Αβραμόπουλου που άλλωστε ο δεύτερος είναι βολεμένος και ο πρώτος πολιτικά βαίνει προς τα αζήτητα. Απλά, ο Λοβέρδος μάλλον δεν θα μεταγραφεί στη ΝΔ)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #213
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εμένα κάτι μου λέει οτι θα τους φυγαδεύσουν στη Γερμανία όπως έγινε με τον Χριστοφοράκο

  4. #214
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαιρέθηκε ποτέ κάποια άδεια άσκησης επαγγέλματος (medical license ονομαζόμενη στο εξωτερικό) από τους υπερσυνταγογραφούντες ιατρούς του δημοσίου;

    Μα τί λέω.

    Είναι που "τα πειθαρχικά" δήθεν "λειτουργούσαν" και "λειτουργούν".
    Καταλαβαίνεις πως αναφέρεσαι σε εφαρμογή νόμων, σωστά;

    Συνειδητοποιείς πως ο δημόσιος τομέας δεν έχει να κάνει τίποτα με το παραπάνω, σωστά;

    Συνειδητοποιείς πως σε μία απεργία (αριστερή άσκηση για να το καταλάβεις καλύτερα), ο εκάστοτε πολιτικός (αν έχει @@) μπορεί να πει "στα @@ μου, ο νόμος πέρασε";

    Γιατί και εγώ μπορεί να θέλω 1m euro, αλλά με απεργία δε θα το βρω αν δεν υπάρχει κάποιος να μου το δώσει.

    Το νου σου. O parser σου έχει bugs.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  5. #215
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Τι έγινε τελικά με τον Σαμαρά που έλεγε ότι θα κάνει μήνυση στον Άρειο Πάγο;
    Γιατί κατέληξε να κάνει τη μήνυση σε έναν ποταπό πρωτοδίκη;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  samaras.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  64,0 KB 
ID: 191447

    Ποιος κυνηγά την "αστική δημοκρατία" και θέλει να φέρει το σοσιαλισμό; Ο Τσίπρας; Ο Φλαμπουράρης; Ο Τσεκελώτος; Ο Κουρουμπλής;
    Αυτοί που θέλουν να τρομοκρατήσουν τη Δικαιοσύνη, θα λογοδοτήσουν. Την αστική Δημοκρατία, πάντως, δεν θα την ανατρέψουν!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #216
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορώ κι εγώ να καταθέσω μήνυση κατά Δικαστών/δικαστικών/Εισαγγελέων σε περίπτωση που παίξει κάτι εναντίον μου?

    Καλό!
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #217
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος κυνηγά την "αστική δημοκρατία" και θέλει να φέρει το σοσιαλισμό; Ο Τσίπρας; Ο Φλαμπουράρης; Ο Τσεκελώτος; Ο Κουρουμπλής;
    H χθεσινή δήλωση του Κοτζιά πάντως στον Alpha δεν βοηθάει "ας αποδείξουν ότι είναι αθώοι"

  8. #218
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ κι εγώ να καταθέσω μήνυση κατά Δικαστών/δικαστικών/Εισαγγελέων σε περίπτωση που παίξει κάτι εναντίον μου?

    Καλό!
    Για τους απλούς πολίτες που θέλουν να κινηθούν νομικά κατά της δικαιοσύνης και των λειτουργών της έχει θεσπιστεί μια γρήγορη και ελάχιστα γραφειοκρατική διαδικασία.
    Καταθέτουν την μήνυσή τους στην λεκάνη της τουαλέτας τους και επικυρώνουν τραβώντας το καζανάκι.

    Απορώ πως ένας άνθρωπος μορφωμένος σαν εσένα δεν γνώριζε αυτό το στοιχειώδες δικαίωμα που του προσφέρει το πολίτευμα της χώρας.

  9. #219
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    H χθεσινή δήλωση του Κοτζιά πάντως στον Alpha δεν βοηθάει "ας αποδείξουν ότι είναι αθώοι"
    Βοηθάει σίγουρα τον Άδωνι να βρίσκει αφορμές για νέα tweets
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #220
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βοηθάει σίγουρα τον Άδωνι να βρίσκει αφορμές για νέα tweets
    Αναμενόμενο, ποιος θα άφηνε ασχολίαστο τέτοιο αυτογκόλ?

  11. #221
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμενόμενο, ποιος θα άφηνε ασχολίαστο τέτοιο αυτογκόλ?
    γιατί είναι αυτογκόλ;;;; σε μια δίκη αυτό δεν είναι το ζητούμενο; η μια πλευρά προσπαθεί να αποδείξει την ενοχή (εισαγγελέας), και η άλλη την αθωότητα (κατηγορούμενος).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #222
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί είναι αυτογκόλ;;;; σε μια δίκη αυτό δεν είναι το ζητούμενο; η μια πλευρά προσπαθεί να αποδείξει την ενοχή (εισαγγελέας), και η άλλη την αθωότητα (κατηγορούμενος).
    Πρέπει πρώτα ο 1ος να μπορεί να αποδείξει την ενοχή. Δεν θα κάτσει ο 2ος μόνος του να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

  13. #223
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει πρώτα ο 1ος να μπορεί να αποδείξει την ενοχή. Δεν θα κάτσει ο 2ος μόνος του να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

    μα όταν πας να αντικρούσεις το κατηγορητήριο, τι κάνεις ;;;;; προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ένοχος.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #224
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων

    μα όταν πας να αντικρούσεις το κατηγορητήριο, τι κάνεις ;;;;; προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ένοχος.
    Το θέμα είναι ότι μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θεωρούνται αθώοι.

    Αν το κατηγορητήριο δεν έχει αποδείξεις, δεν χρειάζεται ο κατηγορούμενος να αποδείξει ότι είναι αθώος...

    Αυτή τη στιγμή στο σκάνδαλο της Novartis τι αποδείξεις έχουμε? Τους μάρτυρες μόνο νομίζω. Που στις καταθέσεις λένε "νομίζω", "άκουσα", "πιστεύω" κτλπ? Αν δεν κάνω λάθος, δεν ήταν καν "αυτόπτες μάρτυρες"...

  15. #225
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θεωρούνται αθώοι.

    Αν το κατηγορητήριο δεν έχει αποδείξεις, δεν χρειάζεται ο κατηγορούμενος να αποδείξει ότι είναι αθώος...
    δεν μπορεί να μην έχει καθόλου. Δεν τον κατηγορούν ότι μπηκε στο σπίτι μου και μου έκλεψε το σαλαμάκι. Μπορεί να έχει ενδείξεις που να είναι εύκολο να αποδειχθεί ότι δεν στέκουν. Σε κάθε περίπτωση όμως, η μια πλευρά έχει επιχειρήματα και η άλλη προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν στέκουν. Semantics θα μου πεις, αλλά έτσι το καταλαβαίνω.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 15 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκανδαλο με την ΑΕΠΙ
    Από Verde στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 17:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας