Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξερω αν θα βγαλω ακρη, ρωταω μηπως εχει ξαναδει κανεις σας τιποτα παρομοιο.

    Εχω Vodafone VDSL εδω και 4 χρονια περιπου τωρα, γενικα χωρις πολλα προβληματα, στα 3 χρονια τα επαιξε το πρωτο router το κλασσικο ΖΤΕ που διναν στην αρχη, μου φεραν Η367Ν, για πεταμα το WiFi του, εκανε και κατι τρελα μια στο τοσο, πηγα αγορασα TP-Link W9980 που περσυ ολοι λεγαν τα καλυτερα.

    Εχει τωρα κανα 3μηνο που εχω το εξης θεμα :

    Καποια στιγμη η γραμμη ή πεφτει οταν κοιμαμαι ή οταν δεν ειμαι σπιτι, ή δεν πεφτει καθολου και αρχιζει και χανει max rate, χανει SNR να το πω αλλιως, δεν εχω βρει ακομα τι το προκαλει, πιστευω οτι απλα αρχιζει και χανει μονη της γιατι μπορει να ειμαι ολη μερα σπιτι και να μην δω disconnect αλλα οταν θα δω το ρουτερ εχει θεμα!

    Μετα απο τοσα χρονια και που εχουνε βαλει και αλλα ατομα πανω στην γραμμη, εχω Max rate 67-68MB/35MB upload, με 15/30 SNR, γραμμη σταθερα 50/5 με fastpath.

    Το προβλημα αρχιζει εδω :

    Αυτοι οι αριθμοι καποια στιγμη γινονται 35/20 ή 45/25 αναλογα, το SNR γινετε 6.9-7.2 ή 9 αναλογα τι γουσταρε και εκανε.

    Το κουλο ειναι το εξης..Μολις παρω τηλεφωνο απο το σταθερο, η γραμμη θα πεσει απευθειας στο πρωτο μπιπμ, και θα επανελθει στα κανονικα της.

    Μεσα στο 2ωρο αφου γινει αυτο, 100% θα πεσει η γραμμη, θα κανει τα ιδια με το SNR/MAX RATE , τηλεφωνο για επαναφορα και μετα τιποτα, μεχρι να το ξαναδω μονος μου οτι το εκανε ξανα.

    Splitter εγινε αλλαγη.

    Τεχνικος ηρθε, βρηκαμε μια "αντισταση" (αντι για 6.170 ohm βγαζει 500-1000 ανα 3 line test οταν τα καναμε) στα καλωδια με το καινουργιο line test που εχουν, αλλαχτηκαν με αλλη δυαδα στο UTP που εχω , μεσα στην βδομαδα θα παρω καινουργιο UTP για 100% σιγουρια οτι δεν ειναι θεμα καλωδιου, γενικα τα line test μεσα την αλλαγη δυαδας δεν βγαζαν θεμα.

    Τωρα οσο αφορα το ρουτερ..Γιατι ενας φιλος τεχνικος CYTA ανεφερε οτι ισως να κοιταξω προς τα εκει.

    Οταν δινω manual restart το ρουτερ 15 ωρες-2 μερες αφου συμβει randomly το θεμα, γινετε σχεδον παντα το προβλημα, το πρωτο connect ειναι με προβλημα-->Τηλεφωνο να πεσει και κομπλε.

    Αυτο το παρατηρησα τωρα την τελευταια βδομαδα βεβαια.

    Για αυτο τον λογο ειχα το ZTE διπλα σημερα και μολις εκανα restart και εγινε παλι, εβγαλα γραμμη, εβαλα στο ZTE ολα κομπλε στα 68/35 του εβαλα πισω στο TP-LINK, ολα κομπλε 68/35, δεν εβγαλα ακρη.

    Δεν μπορω να ξερω αν το προκαλει το ρουτερ καπως..να κατσω να κανω καμια 50αρια ρεσταρτ? θα τα καψω τα καημενα.

    Πραγματα που εγιναν και μπορει να εχω θεμα :

    Οταν εβρεχε ασταματητα για 3 μερες πριν μερικους μηνες στην θεσσαλονικη ηταν που ξεκινησε, η γραμμη μου περναει απο ενα χαλυβδινο κουτακι πανω σε ενα πυλωνα που υπαρχει απο οταν ξεκινησε ο οικισμος (Κων/πολιτικα), το καφαο ειναι 20-30 μετρα απο αυτο, το σπιτι μου ειναι ~10-15 μετρα απο το κουτακι, γενικα εκει πιστευω ειναι το θεμα αλλα ο ΟΤΕ δεν εχει λεφτα για αλλαγες λενε.

    Ιδια περιοδο στοκαραμε την τρυπα του καλωδιου, δεν νομιζω να εγινε με τοσο ΠΑΘΟΣ να σπασουν τα καλωδια μεσα..

    Επεσε το ρευμα μερικες φορες τις ιδιες μερες επισης.

    Οποτε δεν μπορω να βγαλω ακρη αυτη τιν στιγμη με τα παραπανω δεδομενα.

    Και καλα η HOL αφου ηρθε τεχνικος τωρα παει στον OTE αλλα οποτε μπλεκετε ο OTE απλα μαλωνω με την εταιρια μου για κανα μηνα γιατι παντα κατι καταστρεφουν 100% και αρνουνται οτι εχει θεμα, και απλα καποια στιγμη 1-6 μηνες μετα καποιος ανθρωπος εκει μεσα το φτιαχνει, το ιδιο γινετε απο το 2003..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis : 06-02-18 στις 05:02.

Παρόμοια Θέματα

  1. fritz!box 7490 & OTE TV
    Από darisg στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-22, 16:58
  2. VPN tunnel with Mikrotik behind OTE Router
    Από stiflerakos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 00:08
  3. Can ote block this spam calls?
    Από austria στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 17:34
  4. Router VDSL OTE ZTE 931 VII ISDN.
    Από ermis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-17, 20:49
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας