Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Καλησπέρα σε όλους.

    Εδώ και ένα τρίμηνο έχω σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο αντάπτορα. http://www.netis-systems.com/Suppory...d/1/de/86.html

    Συχνά πυκνά, αποσυνδέεται από το ρούτερ και ξανασυνδέεται, κάτι που δεν έκανε ποτέ πριν. Μόνο που εμφάνισε και ένα άλλο θέμα. Πλέον ανα 1-2 μέρες, αποσυνδέεται εντελώς μόνος του και από το pc. Για την ακρίβεια, συνεχίζει στη Διαχείριση Συσκευών να φαίνεται συνδεδεμένος αλλά ούτε εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα, ούτε κάνει σάρωση, ούτε αναβοσβήνει το λαμπάκι του, λες και έχει σβήσει ένα πράγμα. Όταν συμβαίνει αυτό, εμφανίζεται το γνωστό εικονίδιο με το δίκτυο και το κόκκινο Χ και η μόνη λύση για να δουλέψει είναι να τον αποσυνδέσω από τη θύρα και να τον ξανασυνδέσω χειροκίνητα. Να πω πως από άποψη απόδοσης δεν έχει κανένα θέμα, το σήμα είναι 3/3 γραμμές και η ταχύτητα στο μάξιμουμ.

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα: απενεργοποίηση του κλεισίματος της συσκευής από τα Windows (10αρια) για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλαγή θύρας usb, απενεργοποίηση της επιλογής για το USB στο πλάνο ενέργειας, καθαρή επανεγκατάσταση συσκευής αλλά τζίφος.

    Πιστεύετε πως έχει αρχίσει να τα παίζει ο αντάπτορας ή μήπως έχει κανένα πρόβλημα η μητρική μου?

    Ευχαριστώ.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα! Αν και δεν είμαι σίγουρος, αλλά θα προτείνω κάποια πράγματα που δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει. Να βρεις τον οδηγό του για τα 10άρια, να αλλάξεις θύρα και να τσεκάρεις το ρεύμα που τραβάει ο αντάπτορας τη στιγμή της λειτουργίας του. Αυτά μόνο μπορώ να σου πω εγώ...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θύρα έχω αλλάξει, οδηγό είχα εγκαταστήσει αυτόν που έχει η εταιρεία στη σελίδα της και υποστηρίζει 10αρια, αν και απ' ότι βλέπω τα Windows πέρασαν έναν δικό τους που είναι πιο πρόσφατος. Ο αντάπτορας τραβάει 500mA, σύμφωνα με όσα δείχνει η θύρα του.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Όταν αναφέρεις πως δεν είχες τις αποσυνδέσεις πριν, τι εννοείς; Πριν από τι; Τι έκανες και ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις; Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα pci για ασύρματα δίκτυα και να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κανένα πρόβλημα! Είχα usb ασύρματο και όλο τα ίδια προβλήματα με εσένα είχα και στο τέλος το άφησα στην άκρη για την κάρτα pci. Θα σου πρότεινα σαν λύση να σβήσεις εντελώς τον οδηγό του windows και να ξαναπεράσεις της μαμάς εταιρείας. Πολύ πιθανό να μην έχεις θέμα μετά...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έκανα κάτι φίλε. Απλά ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα. Τον αντάπτορα τον είχα αγοράσει τον Δεκέμβριο του 2016 και μέχρι τον Νοέμβριο του 2017 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Και ξαφνικά άρχισαν όλα μαζί.

    Το θέμα είναι ότι δοκίμασα και έναν άλλο αντάπτορα που έχω και μέσα σε 1 ώρα μου έβγαλε ακριβώς τα ίδια σφάλματα.

    Επίσης, δοκίμασα χειροκίνητα να επιλέξω τους drivers της εταιρείας και στους δυο αντάπτορες χωρίς να αλλάξει κάτι. Αποσύνδεση και βγάλε-βάλε πάλι για να δουλέψει.

    Για pci ή pci-e το σκέφτομαι σοβαρά, απλά θέλω να βρω μια λύση διότι 1 χρόνο ο αντάπτορας δούλευε απροβλημάτιστα. Δεν είναι να πεις ότι το έκανε από τη πρώτη μέρα.

    Εδώ και τα σφάλματα που έβγαλε στο event viewer πριν σταματήσει και ο δεύτερος αντάπτορας. Στο WLAN Autoconfig λέει "wlan extensibility module has stopped".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled23.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  69,0 KB 
ID: 191200
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM
    Από maddoctor στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-20, 20:48
  2. Νova on demand - συνδεση με wifi usb dongle
    Από partblah1990 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-18, 11:11
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 01:50
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 20:23
  5. Αγορα κεραιας για usb wifi card
    Από Xanziro στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 20:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας