Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Πρόσφατα με πήραν τηλέφωνο από τη wind και μου έκαναν προσφορά 30€ για οπτική ίνα με δωρεάν μοντεμ κι εγκατάσταση. Αξίζει τον κόπο και την τιμή; Προς το παρόν έχω ADSL και πιάνω 12 στη καλύτερη.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    VDSL θα είναι από καμπίνες του ΟΤΕ. Δες ακριβώς το πακέτο γιατί μέχρι και ο "ακριβός" ΟΤΕ έχει την 30αρα με 29,9€.

  3. #3
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Ρώτησα για τη προσφορά και μου είπαν πως πλέον η οπτική έφτασε και στη περιοχή μου. Αυτό που με καίει είναι αν θα υπάρχει διαφορά στη ταχύτητα ή θα είναι κοροϊδία με κανα-δυο Κ βελτίωση. Αξίζει;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Αν είναι 100 και θέλεις, ναι αξίζει και είναι πολύ καλή τιμή, αλλά να είναι όντως 100 και όχι να στα "αλλάξουν" μετά και να σου πουν για "λάθη" και άλλα χαζά.
    WIND μπορεί να σου είπαν, αλλά να είναι εξωτερικός συνεργάτης. Τους δεύτερους να τους 3πλο-τσεκάρεις για αυτά που λένε. Όχι πως την WIND την αφήνω απ' έξω.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  5. #5
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό; Ξέρω πως σας πρήζω, αλλά δεν έχω ιδέα πως.
    Σε περίπτωση που δεν πάρω αυτό που μου είπαν, μπορώ να το ακυρώσω;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Δεν μας πρήζεις καθόλου.

    Κάνε αναζήτηση τον τηλεφωνικό αριθμό που σου έδωσαν, και δες αν είναι τα κεντρικό της Wind ή κάποιος άλλος, ώστε να ξέρεις.
    Ελπίζω να μπορείς να τους καλέσεις και εσύ στον αριθμό και όχι μόνο να σε παίρνουν αυτοί.
    Πάρε τα στοιχεία του υπαλλήλου που μιλάς και αν είναι από κάποια άλλη εταιρία, να σου πει ξεκάθαρα από ποια.

    Όταν μας λένε "οπτική ίνα", πολλά μπορεί να εννοούν. Αν είναι 30άρα ή 50άρα, τότε έπρεπε να σου πουν VDSL.
    Μίλησε με τον υπάλληλο και πες του πως σου είπε οπτική ίνα, και πες του "δηλαδή ταχύτητα 50 ή 100 ?"
    Αν σου πει 100, τότε του τονίζεις πως μόνο 100 σε ενδιαφέρει και ζήτα του να σου στείλει την προσφορά στο email σου να την ελέγξεις πρώτα.

    Η 50άρα ταχύτητα, ναι έχει μεγάλη διαφορά από τα 12 καθαρά που πιάνεις τώρα.
    Τα 30 ευρώ μου χτυπάνε άσχημα για 50άρα, αλλά είναι που κάποιοι από εμάς έχουμε λάβει προσφορές ακόμα και κάτω των 20 ευρώ για το πακέτο.
    Οπότε μπορείς να τους πιέσεις για καλύτερη τιμή, αν θες VDSL. Και πάλι, προτείνω να στα στείλουν και με email να τα ελέγξεις.

    Το ρουτερ είναι δωρεάν αλλά δανεικό. Αν φύγεις κάποια στιγμή από την Wind, πρέπει να τους το δώσεις πίσω.
    Η "εγκατάσταση" δεν είναι δωρεάν. Θα σου στείλουν το ρούτερ με κούριερ και θα τα συνδέσεις εσύ.
    Θα πάρεις τηλέφωνο τα κεντρικά της Wind όταν θα λάβεις τον εξοπλισμό, αν δεν ξέρεις να τα συνδέσεις, και θα σου πουν βήμα-βήμα.

    Δεν μας είπες ποια εταιρία έχεις τώρα και αν έχει περάσει το διετές συμβόλιαό σου.



    Φιλικά... Σάκης
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  7. #7
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Ο αριθμος που καλουν για την πωληση αντιστοιχει στην ετερεια πωλησεων "ΟΘΗΣΗ" και λενε οτι παιρνουν απο την wind .
    Εμενα μου εδωσαν ραντεβου για την υπογραφη συμβασης 10:00 - 13:00 και μεχρι της 14:40 δεν ειχε εμφανιστει κανεις. Βεβαια το ακυρωσα. Καμμια αξιοπιστια .

  8. #8
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Πήρα τηλέφωνο για διευκρινήσεις και μου είπαν πως είναι για 50άρα fiber κι όχι adsl.
    Τώρα είμαι στη Wind και το συμβόλαιό μου είναι 29 ευρώ για double play με 24άρι ADSL. Μου είπαν πως με την οπτική θα έχω σταθερά 50. Ισχύει κάτι τέτοιο;

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    VDSL θα είναι από καμπίνες του ΟΤΕ. Δες ακριβώς το πακέτο γιατί μέχρι και ο "ακριβός" ΟΤΕ έχει την 30αρα με 29,9€.
    Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
    Είναι πανάκριβος.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
    Είναι πανάκριβος.
    Γι’αυτό γράφω δες ποιο πακέτο είναι. Το "30€ για ίνα" είναι τελείως φλου. Βέβαια μέχρι και σήμερα μάλλον λένε μπαρούφες στον φίλο και μάλιστα χωρίς να έχει σημασία. 50αρα μέσω VDSL θα είναι είτε στο Ρεντη από τον ΟΤΕ χονδρική είτε στις γειτονικές περιοχές από καμπίνα της Wind.

  11. #11
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Μου είπαν πως θ' αναγράφεται και στο συμβόλαιο πως θα είναι οπτική ίνα. Λογικά αν θα είναι κατι άλλο θα μπορώ να το κόψω λόγω αθέτησης όρου.
    (πάω γυρεύοντας, ή μου φαίνεται

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όπως έγραψα ήδη, μικρή σημασία έχει αν είναι ίνα ή VDSL. Το πακέτο θα λέγεται fiber, αυτό όμως δεν σημαίνει FTTH. Δυστυχώς τα ίδια κάνουν και άλλοι ISP, όπως ο ΟΤΕ.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jogatore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αριθμος που καλουν για την πωληση αντιστοιχει στην ετερεια πωλησεων "ΟΘΗΣΗ" και λενε οτι παιρνουν απο την wind .
    Εμενα μου εδωσαν ραντεβου για την υπογραφη συμβασης 10:00 - 13:00 και μεχρι της 14:40 δεν ειχε εμφανιστει κανεις. Βεβαια το ακυρωσα. Καμμια αξιοπιστια .
    Τους έχεις δώσει τα πλήρη στοιχεία σου και δεν πέρασαν?
    Αν ναι, ψάξε το λίγο παραπάνω, για θέμα ασφάλειας μιλάω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarytia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Πήρα τηλέφωνο για διευκρινήσεις και μου είπαν πως είναι για 50άρα fiber κι όχι adsl.
    Τώρα είμαι στη Wind και το συμβόλαιό μου είναι 29 ευρώ για double play με 24άρι ADSL. Μου είπαν πως με την οπτική θα έχω σταθερά 50. Ισχύει κάτι τέτοιο;
    Fiber με την νεότερη έννοια, δεν είναι. Οπτικές ίνες έχει περάσει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου και μέσω αυτών η WIND θα σου παρέχει VDSL.
    Τα επιπλέον που λένε είναι φούμαρα.

    50 σταθερά, ναι θα έχεις. Όχι ακριβώς 50, από 45 και πάνω σου λέω για σιγουριά. Μπορεί να είναι και 48.
    Από την στιγμή που δεν υπάρξει κανένα τεχνικό πρόβλημα και αφού πληρώνεις και τώρα 29 ευρώ, θα είσαι σίγουρα ευχαριστημένος.
    Και εγώ έχω VDSL από την WIND και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μία στιγμή.

    Επίσης πρέπει να υπάρχει ένα τέλος ενεργοποίησης που το πληρώνεις 1 φορά.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  14. #14
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους έχεις δώσει τα πλήρη στοιχεία σου και δεν πέρασαν?
    Αν ναι, ψάξε το λίγο παραπάνω, για θέμα ασφάλειας μιλάω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
    Τα στοιχεια τα εχουν γιατι εχω ηδη συνδεση και ηταν προταση για αναβαθμηση. Ο κουριερ θυμηκε να παρει τηλεφωνο 10 λεπτα μετα την ακυρωση που τους εκανα. Τι να πω , κανενας σεβασμος στον πελατη.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

    Για τους συγκεκριμένους "κούριερ" κοίτα τι έχω καταλάβει, βάσει άλλου εξωτερικού συνεργάτη, και για νέες συνδέσεις που έχω κάνει σε εμένα και σε συγγενείς μου.
    Λένε αποστολή μέσω κούριερ και πληρωμή σε αυτόν 5 ευρώ για την μεταφορά. ΔΕΝ είναι όμως κούριερ, απλά ένας "τύπος" που έχουν συνεργασία μαζί του, ουσιαστικά είναι ντελιβεράς.

    Ο συγκεκριμένος τύπος που λέτε, ΑΣΧΕΤΑ για το ποια ώρα και ημέρα κανονίζουμε τα ραντεβού με τις πωλήτριες,
    παίρνει τηλέφωνο όποτε εκείνον ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ χωρίς να γνωρίζουμε εμείς τίιιιιιιποτα και πετάει την ατάκα "είμαι εδώ κοντά σας, θέλετε να περάσω?"

    Δεν πάει καλά ο τυπάκος.....

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 17-02-18 στις 10:21.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. οπτικές ίνες Wind στον Εύοσμο
    Από ligopoulo στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-19, 00:12
  2. Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 21:55
  3. Οπτικές ίνες Δράμα
    Από optimogar στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-17, 15:57
  4. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:30
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 14:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας